Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 19:54:50

Αποστολέας Θέμα: Ευαισθητοποιημένος καταναλωτής  (Αναγνώστηκε 366857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Φεβρουαρίου 2020, 00:20:33
Απάντηση #390
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Συγγνώμη αλλά εν έτει 2020 συζητάμε ακόμα για ADSL ; 24άρι Ιντερνετ ΔΕΝ υπάρχει, θα βλέπετε μονοψήφιο νούμερο !

Τι να κάνει κανείς το σκάρτο 20άρικο συμβόλαιο αν είναι να ΜΗΝ έχει ουσιαστικά ίντερνετ.

Συγκριτικά σκάω 31€ για 50άρα VDSL και αστικά/υπεραστικά.

Θεωρώ ότι το ΠΡΩΤΟ που πρέπει να κοιτάμε είναι η ταχύτητα στο ίντερνετ, άλλωστε και η τηλεφωνία είναι voip πλέον.

6 Φεβρουαρίου 2020, 03:34:03
Απάντηση #391
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δυστυχώς δεν είναι όλες οι περιοχές Αθήνα

6 Φεβρουαρίου 2020, 10:50:46
Απάντηση #392
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
.... 24άρι Ιντερνετ ΔΕΝ υπάρχει, θα βλέπετε μονοψήφιο νούμερο !
Τι να κάνει κανείς το σκάρτο 20άρικο συμβόλαιο αν είναι να ΜΗΝ έχει ουσιαστικά ίντερνετ....
   Τι να κάνω την υψηλή ταχύτητα στο ιατρείο. Θα παίζω on line ή θα κατεβάζω ταινίες; Ως πέρυσι είχα 4 Mbps και ήμουν μια χαρά. Εξάλλου η Συνταγογράφηση και 10000 Mbps να έχεις το ίδιο καθυστερεί. Την αναβάθμισε τη σύνδεση μου αυτόματα ο πάροχος σε 24 και τώρα είδα ότι έχω: DOWNLOAD Mbps 10.25    UPLOAD Mbps  0.66.
   Γιατί να πληρώσω 13 ευρώ το μήνα παραπάνω για κάτι που δεν χρειάζομαι; Για να μου έρχονται οι συνεχείς διαφημίσεις πιο γρήγορα;

6 Φεβρουαρίου 2020, 11:53:20
Απάντηση #393
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τι να κάνω την υψηλή ταχύτητα στο ιατρείο. Θα παίζω on line ή θα κατεβάζω ταινίες; Ως πέρυσι είχα 4 Mbps και ήμουν μια χαρά. Εξάλλου η Συνταγογράφηση και 10000 Mbps να έχεις το ίδιο καθυστερεί. Την αναβάθμισε τη σύνδεση μου αυτόματα ο πάροχος σε 24 και τώρα είδα ότι έχω: DOWNLOAD Mbps 10.25    UPLOAD Mbps  0.66.
   Γιατί να πληρώσω 13 ευρώ το μήνα παραπάνω για κάτι που δεν χρειάζομαι; Για να μου έρχονται οι συνεχείς διαφημίσεις πιο γρήγορα;

Τα ίδια ακριβώς με τον Ορθοπαιδικό σκέφτομαι και εγώ.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Φεβρουαρίου 2020, 12:31:32
Απάντηση #394
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Εγώ πάλι θα ήθελα την μέγιστη ταχύτητα για να μπορω να έχω πρόσβαση ότι ώρα χρειαστεί στον Η/Υ μου στο γραφείο.
Για να μπορώ να δω video σε υψηλή ανάλυση
Για να μπορώ να έχω πρόσβαση στο φάκελο ασθενή που είναι στο ιατρείο μου
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

6 Φεβρουαρίου 2020, 21:41:37
Απάντηση #395
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δυστυχώς δεν είναι όλες οι περιοχές Αθήνα
Δεν νομίζω να μην έχουν στην Καβάλα VDSL, τώρα για την σύνδεση του γρήγορου Ιντερνετ με on line παιχνίδια και κατεβάσματα, δεν θα σχολιάσω...

Στην περιοχή μου (Αττική-Προάστιο) έχουμε FTTC και έχω ζητήσει FTTH μπας και φέρουν οπτική μέχρι το σπίτι, το θέμα όμως είναι να προσφερθούν περισσότεροι να πληρώσουν για να γίνει, αν έχουμε κόσμο να λέει "βολεύομεαστε και με ADSL" δεν πάμε μπροστά.

Απ΄ την άλλη έχω την ατυχία να πιάνω μόλις 2 Mbps με ADSL, οπότε το απλό ADSL δεν ειναι επιλογή (αν είχα 10άρα, κάπως παλεύεται) για μένα

6 Φεβρουαρίου 2020, 21:49:19
Απάντηση #396
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες. Στην Αθήνα έχουμε ακόμη 24άρα που δίνει 12, εδώ στα βόρεια είχα μέχρι και 300άρα και τώρα 30-50άρα. Καμία διαφορά δε μου έχει κάνει. Μόνο όταν για πλάκα βάζω τίποτα τεράστιο να κατέβει, ή άμα βλέπουν 2 youtube κι ένας πάει να κάνει βίντεοκλήση. Αν οι ταχύτερες εναλλακτικές δεν πέσουν σε τιμή δεν αξίζει για εμένα, και προφανώς για πολλούς

7 Φεβρουαρίου 2020, 00:01:01
Απάντηση #397
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες. Στην Αθήνα έχουμε ακόμη 24άρα που δίνει 12, εδώ στα βόρεια είχα μέχρι και 300άρα και τώρα 30-50άρα. Καμία διαφορά δε μου έχει κάνει. Μόνο όταν για πλάκα βάζω τίποτα τεράστιο να κατέβει, ή άμα βλέπουν 2 youtube κι ένας πάει να κάνει βίντεοκλήση. Αν οι ταχύτερες εναλλακτικές δεν πέσουν σε τιμή δεν αξίζει για εμένα, και προφανώς για πολλούς
Προφανώς δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες, αλλά μια οικογένεια με 2 μεγάλα παιδιά, δλδ συνήθως 4 φορητές ή σταθερές συσκευές, έχουν ακόμα μεγαλύτερες!!!

Δεν έχω παιδιά , αλλά ξερω από συγγενείς. Η 50άρα γραμμή είναι το MINIMUM.
Για ένα άτομο, τα 12 είναι αξιοπρεπέστατη ταχύτητα.

Εδω να πούμε ότι η Σουηδία δεν... πρωτεύει ακριβώς στις ταχύτητες στο Ίντερνετ, ακόμα κι βαλκανικές χώρες είναι μπροστά της.

20 Φεβρουαρίου 2020, 22:39:03
Απάντηση #398
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Απριλίου 2020, 22:40:58
Απάντηση #399
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μιλούσα 07/04/2020 με φίλο μου που είναι επιδιορθωτής υπολογιστών. Μου είπε ότι ένα σταθερός υπολογιστής που είναι ανοιχτός ο σκληρός και ανοιχτή η οθόνη, καίνε χαλαρά 100 Watt. Μου έκανε εντύπωση. Δεν περίμενα να καίνε τόσο.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

7 Απριλίου 2020, 23:51:36
Απάντηση #400
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μιλούσα 07/04/2020 με φίλο μου που είναι επιδιορθωτής υπολογιστών. Μου είπε ότι ένα σταθερός υπολογιστής που είναι ανοιχτός ο σκληρός και ανοιχτή η οθόνη, καίνε χαλαρά 100 Watt. Μου έκανε εντύπωση. Δεν περίμενα να καίνε τόσο.
Ναι, αλλά δεν έχουν και την ίδια δύναμη με ένα π.χ laptop. Επεξεργαστής i5 και i5M(MOBILE) το δεύτερο, ο πρώτος για σταθερούς ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τον δεύτερο. Ο λόγος ; Η κατανάλωση !
Απ΄την άλλη η κατανάλωση δεν ειναι μονοσήμαντη, αλλη κατανάλωση έχει ένα μικρό σερβεράκι όπως ο HP microserver n54l που έχω εγώ και έχει Pico PSU (25watt), και άλλο ένα τέρας με i5-i7, γομάρι κάρτα γραφικών, πολλαπλούς δίσκους, 700άρι τροφοδοτικό κτλ.
Αλλά ποιός ο λόγος ένα δυνατό σύστημα να είναι μονίμως ανοικτό ;

Η προτροπή μου είναι, πάρτε ένα NAS ή γενικά ένα μικρό server-άκι, δεν χρειάζεται να έχετε κανονικό desktop με 500άρι τροφοδοτικό, συνέχεια ανοικτό.

7 Απριλίου 2020, 23:54:07
Απάντηση #401
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μιλούσα 07/04/2020 με φίλο μου που είναι επιδιορθωτής υπολογιστών. Μου είπε ότι ένα σταθερός υπολογιστής που είναι ανοιχτός ο σκληρός και ανοιχτή η οθόνη, καίνε χαλαρά 100 Watt. Μου έκανε εντύπωση. Δεν περίμενα να καίνε τόσο.

 Εγώ το ήξερα αυτό από χρόνια βάσει πολυμετρητού τάσης, έντασης, ισχύος και κιλοβατώρων , όταν σταμάτησα από τον σταθερό και  πήγα τελικώς σε σμαρτφον  η διαφορά ήτανε αισθητή στην κατανάλωση του τετράμηνου .

8 Απριλίου 2020, 12:49:39
Απάντηση #402
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μιλούσα 07/04/2020 με φίλο μου που είναι επιδιορθωτής υπολογιστών. Μου είπε ότι ένα σταθερός υπολογιστής που είναι ανοιχτός ο σκληρός και ανοιχτή η οθόνη, καίνε χαλαρά 100 Watt. Μου έκανε εντύπωση. Δεν περίμενα να καίνε τόσο.

 Εγώ το ήξερα αυτό από χρόνια βάσει πολυμετρητού τάσης, έντασης, ισχύος και κιλοβατώρων , όταν σταμάτησα από τον σταθερό και  πήγα τελικώς σε σμαρτφον  η διαφορά ήτανε αισθητή στην κατανάλωση του τετράμηνου .

Το συζήτησα στις 08/04/2020 και με ένα άλλο φίλο μου που επιδιορθώνει υπολογιστές και φτιάχνει και ιστοσελίδες και μου είπε ότι η κατανάλωση για έναν υπολογιστή που δεν κλείνει μπορεί να παίζει από 50 Watt (δεν είναι και λίγο) έως και 700 Watt ( !!! ), εξαρτάται τι ιστοσελίδες έχει κανείς ανοιγμένες. Οι σελίδες του facebook είναι παραδοσιακά ενεργοβόρες αλλά τα πιο ενεργοβόρα είναι τα σύγχρονα παιχνίδια.

Δείτε και εδώ:  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Και εδώ:  Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Απριλίου 2020, 01:48:29 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Απριλίου 2020, 17:47:48
Απάντηση #403
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


ΤΟ μεγαλύτερο ρόλο παίζουν τα κομμάτια του πισί σου. Αν έχεις τελευταίας γενιάς επεξεργαστή και μηχανήμα στημένο για οικονομία πέφτεις εύκολα στα 40. Στο αρχαίο πισί μου είμαι άνετα στα 160, κυρίως λόγω παλαιότητας. Αν δεις τι καίνε τα νεότερα πισί πχ ryzen θα κλαις τα χρήματα της ΔΕΗ... Ακόμη και τα σχετικά παλαιά (5-8ετίας φορητά μου καίνε 35-50)

Και αν δε μιλάμε για παιχνιδομηχανές, ποτέ δε θα νιώσεις έλλειψη ισχύος



Με ένα τέτοιο τσεκάρω λίγο σιγά σιγά τι τρώνε οι διάφορες οικιακές συσκευές μας...
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Απριλίου 2020, 17:51:40 από schumifer »

10 Απριλίου 2020, 20:41:53
Απάντηση #404
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....
Με ένα τέτοιο τσεκάρω λίγο σιγά σιγά τι τρώνε οι διάφορες οικιακές συσκευές μας...
   Συγγνώμη που το λέω έτσι, αλλά γιατί να κάνω τη ζωή μου μίζερη και δυστυχισμένη ελέγχοντας συνέχεια πόσο καταναλώνουν οι συσκευές. Προσέχω να κλείνω ότι συσκευή δεν χρειάζομαι (αποφεύγω ακόμα και την κατάσταση αναμονής αν είναι για πάνω από μέρα...). Κλείνω το router τη νύχτα όσο μικρή κατανάλωση και αν έχει (αφού δεν το χρησιμοποιώ - αν κάποιος ελέγχει κάτι συνεχώς πχ κάμερα, δεν έχω αντίρρηση). Προσπαθώ να αγοράζω συσκευές με χαμηλό δείκτη κατανάλωσης, λάμπες led κλπ.
   Νομίζω ότι η αλλαγή Η/Υ πριν χαλάσει ή καθυστερεί απελπιστικά επιβαρύνει επίσης το περιβάλλον ως απόρριμμα (προσωπικά την ανακύκλωση στην Ελλάδα -αλλά και αλλού- δεν την εμπιστεύομαι).
   Όχι δεν θα κοιτάζω συνέχεια τι καταναλώνω....