Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:54:55

Αποστολέας Θέμα: Ευαισθητοποιημένος καταναλωτής  (Αναγνώστηκε 363569 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Απριλίου 2020, 00:44:22
Απάντηση #405
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν νομίζω να είναι μόνο θέμα οικονομίας, εκεί στην Σκανδιναβία τους έχουν βάλει σε ένα τριπάκι μείωσης του carbon αποτυπώματος κι τα λοιπές "ομορφιές" που θέλουν να επιβάλλουν και στους υπόλοιπους.

Καταννοώ το να μην ξοδεύουμε ρεύμα πχ για φωτισμό που δεν χρειαζόμαστε χωρίς λόγο, και προσωπικά θεωρώ τραγικό το να αφήνουν οι υπάλληλοι στο Δημόσιο τα κλιματιστικά ανοικτά χωρίς λόγο, αλλά δεν θα κάτσω να μετράω την κατανάλωση των μηχανημάτων μου, γιατί με αυτά κάνω ένα σωρό δουλειές κι δεν υπάρχει περίπτωση να τα ανοιγοκλείνω φθείροντας σκληρούς κτλ.

Αν θέλετε να έχετε έναν file server ανοικτό 24ώρες το 24ώρο για να έχετε πρόσβαση στα αρχεία σας, υπάρχουν λύσεις που καταναλώνουν ελάχιστα, αν έχετε όμως ισχυρό desktop PC, καλό είναι να το ανοίγετε όταν το χρειάζεστε.

11 Απριλίου 2020, 09:34:09
Απάντηση #406
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Εγώ θα πάρω την μεριά του schumifer. Δεν θεωρώ ότι είναι μιζέρια το να μαθαίνει κανείς τι καίνε οι διάφορες οικιακές συσκευές του αλλά ένδειξη οργάνωσης και νοικοκυριού.

( Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όσοι απλά φροντίζουν να κλείνουν τις συσκευές τους όταν δεν τις χρειάζονται δεν είναι και αυτοί νοικοκύρηδες).
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

11 Απριλίου 2020, 09:52:46
Απάντηση #407
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Λοιπόν το θέμα με είχε απασχολήσει παλαιότερα. Υπάρχουν 3 βασικά θέματα στην κατανάλωση των Η/Υ
α) Η αποτελεσματικότητα του τροφοδοτικού του Η/Υ: Μπορείς να κερδίσεις από 5 έως 15% της κατανάλωσης μόνο αλλάζοντας το τροφοδοτικό
β) Η εκπομπή θερμοκρασίας των chips και κύρια του επεξεργαστή: Τα περίφημα TDP, όσο χαμηλότερο, τόσο μικρότερη η κατανάλωση
γ) Οι δίσκοι, είναι οικονομικότερο σε βάθος 3ετίας να θέσεις εκτός λειτουργίας τον παλαιό σου δίσκο και να πάρεις ένα σημαντικά μεγαλύτερο (και ακριβότερο δίσκο) παρά να τους έχεις και τους δύο σε λειτουργία. Οι SSDs καταναλώνουν λιγότερο αλλά και για αυτούς σε λίγο θα ισχύει το ίδιο. Τώρα οι τιμές για τους μεγάλους SSDs είναι ακριβές.

Είναι ΛΑΘΟΣ η συλλογιστική των πολλών μικρών και μηχανημάτων..... Καταναλώνουν συνολικά περισσότερο. Η τάση αποδεδειγμένα είναι δυνατοί, κι ας καταναλώνουν παραπάνω ενέργεια, επεξεργαστές και σπάσιμο σε πολλές virtual machines. Αυτό γίνεται σήμερα. Οι επεξεργαστές έχουν έτσι κι αλλιώς την δυνατότητα να ρίχνουν την κατανάλωση, κλείνοντας την λειτουργία στους πυρήνες τους.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

11 Απριλίου 2020, 18:29:23
Απάντηση #408
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν υποχρεούστε να κάνετε αλλαγές, αλλά προσωπικά προτιμώ να ξέρω από το να μην ξέρω. Ακόμη δεν έχω αλλάξει τον υπολογιστή μου, αλλά θέλω να γνωρίζω. Δε θα σταματήσω τη χρήση του πλυντηρίου αλλά θέλω να γνωρίζω πόσο καίει

11 Απριλίου 2020, 21:46:12
Απάντηση #409
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν υποχρεούστε να κάνετε αλλαγές, αλλά προσωπικά προτιμώ να ξέρω από το να μην ξέρω. Ακόμη δεν έχω αλλάξει τον υπολογιστή μου, αλλά θέλω να γνωρίζω. Δε θα σταματήσω τη χρήση του πλυντηρίου αλλά θέλω να γνωρίζω πόσο καίει

Πολύ σωστά, για άψυχα μηχανήματα μιλαμε ,δεν πρόκειται δα και για καμιά υπερδιαγνωση όπως στην ιατρική.
Βέβαια, για άλλα πρέπει να ανησυχούμε πολύ περισσότερο

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Απριλίου 2020, 21:50:33 από Δημήτριος »

15 Απριλίου 2020, 10:05:54
Απάντηση #410
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ποια είναι η καλύτερη συσκευή κινητού τηλεφώνου;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

15 Απριλίου 2020, 16:09:32
Απάντηση #411
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει μόνο μία. Αν δε μιλάμε για σκληροπυρηνικό αηφονάκια, υπάρχουν πολλές επιλογές. Τα κινητά των τελευταίων γενεών έχουν μικρές διαφορές μεταξύ τους για κάποιον που δεν ασχολείται. Οι μεγαλύτερες στην κάμερα

6 Μαΐου 2020, 00:26:55
Απάντηση #412
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Μαΐου 2020, 13:10:48
Απάντηση #413
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
05/05/2020

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

 Ελεεινό και απαράδεκτο σε βαθμό κακουργήματος να βλέπουμε εκμετάλλευση της ανάγκης του άλλου εν μέσω σοβαρής πανδημίας με τόσο μαυραγορίτηκες τακτικές που θυμίζουν περίοδο κατοχής.
 παρεπιπτόντως αντισηπτικό SD clean  500 ml εξίμιση euro το σουπερμάρκετ ,13 στο φαρμακείο ...όχι για μένα για τη ...φουκαριάρα τη μάνα μου, εγώ είχα κάνει την καβάτζα μου γενικά, επιβιωτιστης γαρ.

9 Μαΐου 2020, 00:06:24
Απάντηση #414
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
08/05/2020

Κινητή τηλεφωνία : «Πόλεμος» στην αγορά μετά από έκθεση-φωτιά για τις τιμές.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

22 Μαΐου 2020, 22:47:10
Απάντηση #415
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ένα Βουλγάρικο ΙΚΕΑ:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Ιουλίου 2020, 15:44:13
Απάντηση #416
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Την Παρασκευή 17/07/2020 πήγα σε κατάστημα της vodafone της Καβάλας και έβαλα πάγια εντολή ώστε να πληρώνεται αυτόματα ο λογαριασμός του κινητού τηλεφώνου μου.

(Μάταια είχα προσπαθήσει να βάλω αυτή την πάγια online μέσω της winbank ή από το κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς. Έμαθα εκ των υστέρων ότι για να βάλεις να πληρώνεται με πάγια εντολή ο λογαριασμός του κινητού σου τηλεφώνου στην vodafone μπορείς να το κάνεις μόνο αν πας ο ίδιος σε κατάστημα της vodafone...)

Αναρωτιέται κανείς για πιο λόγο έκανε αίτηση η Vodafone στην Πειραιώς να την εντάξει στο σύστημα πάγιων πληρωμών από την στιγμή που αυτό δεν είναι δυνατόν.

Αναρωτιέται επίσης κανείς για πιο λόγο η Vodafone δεν σου λέει εξαρχής όταν γίνεσαι συνδρομητής της πως να βάλεις πάγια εντολή πληρωμών.

Η αίσθησή μου είναι ότι η Vodafone δεν θέλει οι πελάτες της να πληρώνουν τους λογαριασμούς τους μέσω πάγιων εντολών, έτσι ώστε να εισπράττει τόκους υπερημερίες από αυτούς που ξεχνούν να πληρώσουν στην ώρα τους και σίγουρα δεν είναι και λίγοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Ιουλίου 2020, 17:36:23 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Ιουλίου 2020, 21:01:39
Απάντηση #417
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Την Παρασκευή 17/07/2020 πήγα σε κατάστημα της vodafone της Καβάλας και έβαλα πάγια εντολή ώστε να πληρώνεται αυτόματα ο λογαριασμός του κινητού τηλεφώνου μου.

(Μάταια είχα προσπαθήσει να βάλω αυτή την πάγια online μέσω της winbank ή από το κατάστημα της Τράπεζας Πειραιώς. Έμαθα εκ των υστέρων ότι για να βάλεις να πληρώνεται με πάγια εντολή ο λογαριασμός του κινητού σου τηλεφώνου στην vodafone μπορείς να το κάνεις μόνο αν πας ο ίδιος σε κατάστημα της vodafone...)

Αναρωτιέται κανείς για πιο λόγο έκανε αίτηση η Vodafone στην Πειραιώς να την εντάξει στο σύστημα πάγιων πληρωμών από την στιγμή που αυτό δεν είναι δυνατόν.

Αναρωτιέται επίσης κανείς για πιο λόγο η Vodafone δεν σου λέει εξαρχής όταν γίνεσαι συνδρομητής της πως να βάλεις πάγια εντολή πληρωμών.

Η αίσθησή μου είναι ότι η Vodafone δεν θέλει οι πελάτες της να πληρώνουν τους λογαριασμούς τους μέσω πάγιων εντολών, έτσι ώστε να εισπράττει τόκους υπερημερίες από αυτούς που ξεχνούν να πληρώσουν στην ώρα τους και σίγουρα δεν είναι και λίγοι.
Είχα επίσης μία δυσάρεστη εμπειρία με την εν λόγω εταιρία αιτούμενος να έχω ενημέρωση για το λογαριασμό μου με μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Με πληροφόρησαν (αφού με άφησαν να κάνω σχετική αίτηση και έχοντας περάσει ένα διάστημα μηνών) ότι η υπηρεσία αυτή δεν προσφέρεται σε εταιρικούς λογαριασμούς, τουτέστιν πρέπει κανείς να έχει το μυαλό του πότε θα έρθει ο φάκελος του λογαριασμού με το (απλό) ταχυδρομείο με κίνδυνο να χαθεί, να ανοιχθεί κ.λ.π.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

21 Ιουλίου 2020, 15:39:04
Απάντηση #418
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

17 Σεπτεμβρίου 2020, 11:51:55
Απάντηση #419
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Κόστος 1GB ανά χώρα

Ινδία 0,09
Ισραήλ 0,09
Κυργιστάν 0,21
Ιταλία 0,43
Ουκρανία 0,46
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _
Ελλάδα 12.06

Μια καλησπέρα στις εταιρίες κινητής και όλες τις ελεγκτικές αρχές.

What Does 1GB of Mobile Data Cost in Every Country?

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.