Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 11:51:12

Αποστολέας Θέμα: Ευαισθητοποιημένος καταναλωτής  (Αναγνώστηκε 363736 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Οκτωβρίου 2020, 19:29:37
Απάντηση #420
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
27/10/2020

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Οκτωβρίου 2020, 19:34:11
Απάντηση #421
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Στις 26/10/2020 μου τηλεφώνησε στο κινητό μου η Vodafone και μου πρότεινε να αναβαθμίσω την συνδρομή του κινητού μου και της γυναίκας μου ως εξής:

1000 λεπτά προς όλα / μήνα

1000 sms / μήνα

2 Gb

με 60 € + ΦΠΑ (η τιμή είναι και για τα δύο τηλέφωνα συνολικά, φαντάζομαι).

Αρνήθηκα ευγενικά αλλά συνειδητοποίησα για μια ακόμη φορά πόσο πιο ακριβή είναι η κινητή τηλεφωνία σε σχέση με αυτή στις άλλες χώρες της Ε.Ε.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Νοεμβρίου 2020, 11:06:52
Απάντηση #422
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τιιι λέγαμε για τα Miele ;

Ορίστε η εμπειρία ενός απ' το service τους στο φόρουμ petrolheads:
Παράθεση
τωρα θα μαθουμε απο πρωτο χερι τι εστι επισκευη πλυντ. πιατων Μιελε....

δεν εχει οθονη κι αναβει ενα κοκκινο λαμπακι.
Βγαζει νερα δεν περνει.
αλλαξα την αντεπιστροφη - 40 ευρω - αλλα δεν ηταν αυτο κι ας ειχε προβλημα ( ειχε "καει") απο τα χρονια....
τηλ παρασκευη ραντεβου ΑΠΟ τριτη - θα με παρουν τηλ....
Παράθεση
Να ζησυμε να το θυμομαστε.
Ηρθε ο μαστορας της Miele ( 39 ευρω ) και διεγνωσε καμενο μοτερ + αλλαγη λαστιχο akouastop + κατι αλλα ψιλά, το ολον με εργασία 400+
το μοτερ καηκε επειδη τρυπησε το λαστιχο και το πιτσιλουσε.

Απο μονος του ειπε "χαρηκα για την γνωριμία παρτε ενα καινουργιο"
Να το ξαναπούμε: δεν υπάρχει ΟΥΔΕΜΜΙΑ εγγύηση ότι το Miele προϊόν που χρυσοπληρώσατε θα αντέξει παραπάνω.

Οπότε πάρτε κάτι επώνυμο μεν, με γνωστή αντιπροσωπεία δε, και όσο το δυνατόν μακρύτερη εγγύηση, και όσο αντέξει.
Έτσι και αλλιώς όλα ηλεκτρονικές πλακέτες έχουν τωρα, άπαξ και χαλάσουν δεν θα συμφέρει να το φτιάξετε και θα αναγκαστείτε να πάρετε καινούριο, γιατί να σκάσετε στους Γερμανούς 800άρες ; ; ;
Φυσικά ό,τι θέλει κάνει κάποιος τα λεφτά του.  :)

Εγώ έχω φτάσει να θεωρώ καλύτερες επιλογές επώνυμες εταιρίες στην μεσαία κατηγορία τιμών.

Μετά από 15 χρόνια και 4 μετακομίσεις το ψυγείο μας Miele έχει βγει BLR ( Beyond Local Repair). Ο τεχνικός που μας το διόρθωνε (και τον εμπιστεύομαι από πλευράς τιμιότητας) μου είπε ότι ο ίδιος έχει αγοράσει ψυγείο PITSOS: Αρκετά φθηνά και καλά.

Επίσης μου είπε ότι προτιμά τους ψυγειοκαταψύκτες (που είναι κάτω η κατάψυξη) από ότι τα ψυγεία (που η κατάψυξη είναι πάνω).

Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα σε έναν ψυγειοκαταψύκτη και ένα ψυγείο με διπλή πόρτα:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Φεβρουαρίου 2021, 21:17:51 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Νοεμβρίου 2020, 11:47:41
Απάντηση #423
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Και τα Samsung καλά είναι, πχ:

Samsung Ψυγειοκαταψύκτης NoFrost Inox A+++ RB37J5249SS

30 Νοεμβρίου 2020, 13:37:31
Απάντηση #424
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Παίδες αυτές οι συζητήσεις βασίζονται τόσο πολύ σε προσωπικές εμπειρίες από μη ειδικούς που είναι επιπέδου ιατρικής συζήτησης στο φατσοβιβλίο από τραγουδιστές και δασονόμους.

Αν δεν δούμε στοιχεία για 1000 μίελε, 1000 σάμσουνγκ και 1000 πίτσος δε βγάζουμε άκρη από την εμπειρία του καθενός. Ο καθένας θεοποιεί τη δική του συσκευή που άντεξε (γιατί δηλαδή τι έπρεπε να κάνει;), και θάβει τη συσκευή που χάλασε αν και εντός εγγύησης ή μόλις εκτός.
Τα ίδια διαβάζω από πολύ κόσμο για πχ φορητούς, τηλεοράσεις κλπ.

Προσωπικά έχω για δεδομένο ότι μία τόσο απλή συσκευή όπως το ψυγείο απλά πρέπει να λειτουργεί για πολλά πολλά χρόνια πριν ζητήσει κάτι πλυν φρέον και λάστιχα μόνωσης. Ομοίως και τα πλυντήρια ρούχων, υπάρχουν τόσα χρόνια. Αστοχίες όμως δικαιούνται να συμβούν παντού

1 Δεκεμβρίου 2020, 20:02:32
Απάντηση #425
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παίδες αυτές οι συζητήσεις βασίζονται τόσο πολύ σε προσωπικές εμπειρίες από μη ειδικούς που είναι επιπέδου ιατρικής συζήτησης στο φατσοβιβλίο από τραγουδιστές και δασονόμους.

Αν δεν δούμε στοιχεία για 1000 μίελε, 1000 σάμσουνγκ και 1000 πίτσος δε βγάζουμε άκρη από την εμπειρία του καθενός. Ο καθένας θεοποιεί τη δική του συσκευή που άντεξε (γιατί δηλαδή τι έπρεπε να κάνει;), και θάβει τη συσκευή που χάλασε αν και εντός εγγύησης ή μόλις εκτός.
Τα ίδια διαβάζω από πολύ κόσμο για πχ φορητούς, τηλεοράσεις κλπ.

Προσωπικά έχω για δεδομένο ότι μία τόσο απλή συσκευή όπως το ψυγείο απλά πρέπει να λειτουργεί για πολλά πολλά χρόνια πριν ζητήσει κάτι πλυν φρέον και λάστιχα μόνωσης. Ομοίως και τα πλυντήρια ρούχων, υπάρχουν τόσα χρόνια. Αστοχίες όμως δικαιούνται να συμβούν παντού
Το παραπάνω Samsung ΔΕΝ ειναι δικιά μου συσκευή, οπότε δεν την "θεοποιώ"
Υπάρχουν κάποιοι ευκόλως μετρήσιμοι παράγοντες οι οποίοι είναι:
- η εταιρία που τις παράγει (τις λευκές ηλ.συσκευές)
- η ενεργειακή απόδοση
- η ΕΓΓΥΗΣΗ
- ο θόρυβος

Όταν χάλασε το παλιό Miele πλυντήριο της μητέρας μου και έψαχνα αγορά, τα σημερινά Miele δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ εγγύηση ότι θα δουλέψουν περισσότερο, δεν δίνει μεγαλύτερη εγγύηση ο Γερμανός, αν χαλάσει κάτι, ένα σκασμό λ7 θα πληρώσεις και εκεί για ηλεκτρονικές πλακέτες. Οπότε, ποιό το νόημα να αγοράσει Miele ; Ότι ίίίσως κρατήσει περισσότερο λόγω κατασκευής (καλύτερα μέταλλα) ;
Αυτό μου κάνει κάτι σαν εμπιστοσύνη στην... ανώτερη γερμανική τεχνολογία στην αυτοκίνηση, με την οποία έχουν κλάψει πολλοί (και πλουτίσει πολλοί συνεργειάδες).
Άποψη μου μιας και έχω ήδη πλυντήριο LG (χωρίς τροχαλίες), πας στην μεσαία κατηγορία, δλδ κορεάτικα, και μετά από κάποια χρόνια αντικαθιστάς.

3 Δεκεμβρίου 2020, 00:05:39
Απάντηση #426
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

3 Δεκεμβρίου 2020, 03:32:51
Απάντηση #427
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Η κιλοβατώρα με τις προσαυξήσεις και τα έξτρα ίσως ξεπερνα τα 0,20 € ,Ιδου καποιες προσωπικές μου μετρήσεις στο ψυγείο μου:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

(Οκ, έχω ένα φελιζόλ δοχείο με παγοκύστη για την περίπτωση που χρειάζεται συντήρηση τροφίμων έως 4 °C )
 ως εργένης είμαι πολύ ευχαριστημένος ,για τους οικογενειάρχες δεν μπορώ να κρίνω.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Δεκεμβρίου 2020, 03:34:29 από Δημήτριος »

15 Δεκεμβρίου 2020, 23:13:59
Απάντηση #428
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Φεβρουαρίου 2021, 21:09:35 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Φεβρουαρίου 2021, 07:59:06
Απάντηση #429
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
24/01/2021 Καθημερινή.

Παρελθόν οι φθηνές αγορές από e-shops της Βρετανίας.

Οι περισσότερες επιβαρύνονται πλέον με δασμούς, ΦΠΑ και τέλη εκτελωνισμού.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Φεβρουαρίου 2021, 16:12:33
Απάντηση #430
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
31-08-2020

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Φεβρουαρίου 2021, 17:07:26
Απάντηση #431
Αποσυνδεδεμένος

pzogr


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
31-08-2020

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Ωραία όλα αυτά αλλά στην πράξη οι ενοικιαστές καλούνται να υπογράψουν ότι όλα είναι της "τελείας αρεσκείας τους" και σε "άριστη κατάσταση" ακόμα κι μιλάμε για το χρέπι του αιώνα. Υπάρχουν δε σε αρκετά από τα κυκλοφορούντα στο διαδίκτυο μισθωτήρια η ανάληψη από τους ενοικιαστές όλων των εξόδων αποκατάστασης ζημιών ακόμα κι αν πρόκειται για ζημιές για τις οποίες δεν ευθύνονται. Και θα πει κανείς, ας μην συμφωνήσει κανείς με όλα αυτά. Την εποχή των air bnb όλα είναι σχετικά...

11 Μαρτίου 2021, 21:04:29
Απάντηση #432
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

14 Ιουνίου 2021, 08:09:41
Απάντηση #433
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μου ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός από την Protergia του Ιατρείου για την περίοδο 07/01/2021 – 06/05/2021 με συνολικό ποσό 1.284,31 €!
Στην αρχή είπα μήπως έγινε κανένα λάθος, αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως αυτό να είναι το αποτελέσμα του ότι όλο το χειμώνα τον βγάλαμε εξετάζοντας με ανοιχτές μπαλκονόπορτες (το Ιατρείο μας έχει ενδοδαπέδια θέρμανση).
( Που να μην είχα Protergia και να είχα ΔΕΗ... )

Τηλεφώνησα στην Protergia και μου είπαν αν επικοιωνήσω με την ΔΕΔΗΕ, ενδεχομένως να βάλω και κάποιον τεχνικό να ελέγξει την ενδοδαπέδια. Από την ΔΕΔΗΕ, μου είπαν να κλείσω τον διακόπτη για 20 λεπτά και μετά πάω και να ελέγξω εάν συνεχίζει να γυρνά η ροδέλα του ρολογιού, αν δεν συνεχίζει να γυρνά τότε δεν υπάρχει διαρροή. Αν συνεχίζει να γυρνά τότε πρέπει να ψάξω έναν Ηλεκτρολόγο για να δει εάν υπάρχει εσωτερική διαρροή, και σε αρνητική απάντηση από τον Ηλεκτρολόγο, πρέπει να ξαναπευθυνθώ στην ΔΕΔΗΕ για να δούνε μήπως υπάρχει εξωτερική διαρροή.

( Δυο μέρες αργότερα το έκανα αλλά δεν ανακάλυψα σημάδια διαρροής).

Φίλος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός, μου είπε ότι στο σπίτι του που είναι 150 τετραγωνικά η ενδοδαπέδια θέρμανση του κοστίζει για όλο το έτος 5.000 Kwh. Στην περίπτωσή μου για τέσσερις μήνες (Ιανουάριο, Φεβρουάριο, Μάρτιο, Απρίλιο) εκ των οποίων τον Απρίλιο δεν κάψαμε και τόσο πολύ ενδοδαπέδια, κατανάλωσα 7.313 Kwh.

Μου γράφει Θεσσαλονικιός συνάδελφος σε μια ομάδα του facebook όπου συζητούμε το ίδιο θέμα:

σπιτι με ενδοδαπεδια και αντλια θερμοτητας (ουσιαστικα κοινο ρολοι για 2 σπιτια συνολο 250 περιπου τετραγωνικα). κοντα στον Χορτιατη που εχει κρυο.
λογαριασμος ρευματος για 4 μηνο εναντι μαζι με εκκαθαριστικο = 2χιλ ε. μεσα στα σπιτια πολυ ζεστη ολη την μερα κυκλοφορεις με κοντομανικο

και του απαντώ:

Δεν αμφιβάλλω για τα πλεονεκτήματα της ενδοδαπέδιας. Απλά υποψιάζομαι ότι την ζημιά την έπαθα από τις ανοιχτές μπαλκονόπορτες στο Ιατρείο, λόγω covid-19. Στο σπίτι μας που και εκεί έχω ενδοδαπέδια και τον ίδιο πάροχο ( Protergia ), το εκκαθαριστικό για την ίδια περίοδο, μου ήρθε 149 €.

« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιουνίου 2021, 08:14:30 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

27 Ιουλίου 2021, 16:21:08
Απάντηση #434
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.