Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:51:43

Αποστολέας Θέμα: Ευαισθητοποιημένος καταναλωτής  (Αναγνώστηκε 363527 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Ιουνίου 2022, 23:51:55
Απάντηση #465
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Και τα δύο είναι χάλι μαύρο. Απλά στο δεύτερο ο "μάστορας" έτρεξε να γεμίσει με λάσπη ταχείας πήξεως που δεν θα έχει καμιά σχέση με το υπόλοιπο υλικό.
Η αλήθεια είναι ότι όταν βλέπεις να δουλεύουν κομπρεσέρ αλλάζεις μάστορα. Υπάρχουν σήμερα μηχανήματα με διπλούς τροχούς που κόβουν χωρίς κομπρεσέρ τις διαδρομές των σωλήνων και χωρίς να δονούν τους τοίχους, ακριβώς το κομμάτι που χρειάζεται να περάσει ο σωλήνας. Επίσης, η ηλεκτρολογική εγκατάσταση είναι σχεδιασμένη από μηχανικό πριν πέσουν τα μπετά και αν χρειάζεται κάπου να περάσει γραμμή μέσα από δοκάρι, έχει ήδη τοποθετηθεί και δεθεί σωλήνας μέσα στο μπετό πριν πέσει.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

11 Ιουνίου 2022, 12:22:42
Απάντηση #466
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Πήγα στις 11/06/2022 στο τοπικό κατάστημα της ΗΡΩΝ και υπολόγισαν με βάση παλιά εκκαθαριστικά μας του ρεύματος, πόσο ηλεκτρική ενέργεια καταναλώνουμε στο σπίτι (115 τετραγωνικά) (υπολόγισαν την κατανάλωσή μας το τελευταίο δωδεκάμηνο) στις 4.500 Kwh (μέσα σε αυτά είναι και η ενδοδαπέδια θέρμανση).

Με βάση αυτά, μας είπαν ότι για να μηδενίσουμε τον λογαριασμό του ηλεκτρικού μας ρεύματος αρκεί να πληρώσουμε μέσω του προγράμματος ΕΝ.Α 1.100 €.

Εάν θέλουμε να μηδενίσουμε εντελώς τον λογαριασμό μας (και από τις πρόσθετες χρεώσεις) τότε πρέπει να πληρώσουμε συνολικά 4.500 €.

Το κεφάλαιο που σκεφτόμαστε να καταβάλουμε μπορούμε να το καταβάλλουμε αν θέλουμε και σε δόσεις στα 3 πρώτα χρόνια από την υπογραφή του συμβολαίου.

Το συμβόλαιο είναι 20ετές και μπορεί να μεταβιβαστεί και σε άλλο ΑΦΜ (και να κληροδοτηθεί) αλλά και να μεταβιβαστεί σε άλλο Αριθμό Παροχής.

Βέβαια στις 01/07/2022 που πήγα μου είπαν ότι με βάση 3 εκκαθαριστικούς που βρήκαν (τον τέταρτο δεν τον βρήκαν) την ετήσια κατανάλωση μου την υπολόγισαν στις περίπου 6.500 kWh και ότι για να μηδενίσω τον λογαριασμό μου θα χρειαζόταν 7.000 - 8.000 €.

Υπόγραψα τελικά το συμβόλαιο ΕΝ.Α. και μου είπαν ότι θα μου έρθουν κάτι κωδικοί σε sms με τους οποίους θα πληρώσω το ποσό που θέλω μέσω e-banking ή σε κατάστημα τράπεζας.

Επίσης μέσω της χρεωστικής μου κάρτας, μου βάλαν πάγια εντολή πληρωμής (το επέλεξα εγώ). Η προμήθεια που θα πληρώνω για την πάγια είναι η προμήθεια που παίρνει συνήθως η Τράπεζά μου, που στην περίπτωση της Πειραιώς είναι αν θυμάμαι καλά 0,40 €/πληρωμή.
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Ιουλίου 2022, 09:05:29 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

14 Ιουνίου 2022, 16:43:40
Απάντηση #467
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
13/06/2022


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Επιδότηση συσκευών: Ανοίγει σήμερα η πλατφόρμα

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Ιουνίου 2022, 09:09:03 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

19 Ιουνίου 2022, 23:26:43
Απάντηση #468
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
19/06/2022

Ηλεκτρικό ρεύμα: Ο ευρωπαϊκός χάρτης της ακρίβειας - Nέα αύξηση σχεδόν 50% στις τιμές χονδρικής

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Ιουνίου 2022, 09:10:28
Απάντηση #469
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Ιουνίου 2022, 14:27:47
Απάντηση #470
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Αναρωτιέμαι αν κάπου έχει ποσοτικοποιηθεί το επιπλέον ή λιγότερο κόστος των συσκευών και αντίστοιχων των διαμερισμάτων με υψηλότερη ενεργειακή κλάση. Ποσοστά διαβάζω δεξιά αριστερά αλλά νούμερα επί μία υποθετικής κατάστασης πχ οικογένεια, υπάρχουν πουθενά;

21 Ιουνίου 2022, 17:46:44
Απάντηση #471
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αναρωτιέμαι αν κάπου έχει ποσοτικοποιηθεί το επιπλέον ή λιγότερο κόστος των συσκευών και αντίστοιχων των διαμερισμάτων με υψηλότερη ενεργειακή κλάση. Ποσοστά διαβάζω δεξιά αριστερά αλλά νούμερα επί μία υποθετικής κατάστασης πχ οικογένεια, υπάρχουν πουθενά;

Δεν έχω τύχει να διαβάσω τέτοια νούμερα schumifer.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Ιουνίου 2022, 17:47:41
Απάντηση #472
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
21-06-2022

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

και

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

30 Ιουνίου 2022, 18:44:26
Απάντηση #473
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
29-06-2022

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Ιουλίου 2022, 03:09:50
Απάντηση #474
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτριος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
29-06-2022

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αλλάζουμε smartphone κάθε 1,6 χρόνια κατά μέσον όρο; Σαν πολύ σπάταλοι δεν είμαστε; Εγώ που τα τρελαινω στη χρήση μιας και δεν δουλεύω pc στο σπίτι τα κρατάω τουλάχιστον μία τετραετία...

3 Ιουλίου 2022, 02:00:48
Απάντηση #475
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν ξέρω πόσος κόσμος στη χώρα μας είναι λίγο πάνω από το όριο του τεχνολογικού αναλφαβητισμού, αλλά πρέπει να έχει το τελευταίο αηφόνι, με καρτοκινητή και συχνά χωρίς μονάδες. Ή ακόμη πιο όμορφα, καινούριο πανάκριβο κινητό γιατί ''μα δεν το πλήρωσα, μου το έδωσαν με το συμβόλαιο''... :-[ :-[
Δεν μου κάνει καμιά εντύπωση το στατιστικό.

6 Σεπτεμβρίου 2022, 15:37:21
Απάντηση #476
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Διαδικτυακός φίλος μου στο facebook, ο οποίος έχει σπουδάσει Χημικός Μηχανικός, γράφει στον τοίχο του στις 06/09/2022:

Οι δικες μου ενεργειακες επιλογες για τον χειμώνα που έρχεται, ειναι οι εξης:
1.Λιγο πετρελαιο θερμανσης (μεγ 500 ε), στα χοντρα κρυα. Ευτυχως δεν ειχα αλλαξει σε αεριο.
2.Ηλεκτρικα σωματα λαδιου, με αυτοματο ανοιγοκλεισμα ανα 5-10 λεπτα και ρυθμιση στα 750 watts. Ο λογος ειναι η διατηρηση ζεστων επιφανειων του σωματος οταν ειναι κλειστα (για καποιο διάστημα), σε αντιθεση με αλλες πηγες που οταν κλεινουν, παπαλα η εκπομπη ζεστης. Αρα με χρηση 18 ωρων την ημερα, ουσιαστικα καινε στις μισες ωρες, δηλαδη 9.... αλλα μενουν ζεστα 20 ωρες (βρειτε το γιατι).
3.Χρονοδιακοπτες για κλεισιμο εναλλαξ των σωματων καθε 4 ωρες για μια ωρα.
4.Κομενα τα φανελακια στο σπιτι, μπλουζιτσες μια χαρα ειναι, χρηση παπλωματος και 1 κουβερτας υποχρεωτικα, κλεισιμο ολων των διαρροών, αερισμος του σπιτιου απαξ την ημέρα στη πιο ζεστη ωρα (γυρω στις 14.00), σταδιακα οχι ολο το σπιτι μαζι θα ξυλιαδρι 😂 , καλες κουρτινες μονωσης των παραθυρων, αξιοποιηση στο μεγιστο του ηλιακου, προσεκτικη διαχείριση πλυντηρίου και ηλ. κουζινας.
Μην ξεχνατε ποτε οτι η θερμικη ενεργεια μεταδιδεται απο το ζεστο στο κρυο, ποτε αναποδα. Προσπαθουμε να κρατησουμε την ζεστη μεσα . Να την εγκλωβισουμε. Να κρατησουμε τους τοίχους ζεστους. Περιττά ανοιγματα των παραθυρων και των πορτών, κοστιζουν ακριβα.
Αν καταφέρουμε να μην ξεπερασουμε τα 1500 ε ηλεκτρικο ρευμα για το δυσκολο τετραμηνο, θα ειμαι καργα ευχαριστημενος (το σπιτι μας δεν ειναι 45 τετραγωνικα). Αν δωσει και κατι η κυβέρνηση ακομα καλυτερα .
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Σεπτεμβρίου 2022, 08:50:45
Απάντηση #477
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
09-09-2022

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

12 Σεπτεμβρίου 2022, 07:12:56
Απάντηση #478
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Από τότε που βγήκε το σύστημα του Επαγγελματικού Λογαριασμού, φρόντισα να έχω από έναν Επαγγελματικό Λογαριασμό και στις 4 μεγάλες Ελληνικές Τράπεζες, και από ότι φαίνεται ήταν σωστή επιλογή:

Καθημερινή, 04/09/2022

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Οκτωβρίου 2022, 22:16:08
Απάντηση #479
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Ενεργειακή Αυτονομία με ηλιακή γεννήτρια. Η λύση από το μέλλον

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.