Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:07:00

Αποστολέας Θέμα: Doctoranytime.gr  (Αναγνώστηκε 118800 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Ιανουαρίου 2013, 15:52:01
Αναγνώστηκε 118800 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Γαβριήλ Ευσταθίου


Καλησπέρα & Χρόνια Πολλά σε όλους εύχομαι!

Ονομάζομαι Ευσταθίου Γαβριήλ και είμαι υπεύθυνος επικοινωνίας και customer service στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος.

Ο λόγος που σας γράφω είναι για να σας ενημερώσω σχετικά με την νέα υπηρεσία του doctoranytime.gr και να σας προτρέψω να την δοκιμάσετε για 3 μήνες ΔΩΡΕΑΝ και χωρίς ΚΑΜΙΑ υποχρέωση (μετά το πέρας του τριμήνου θα σας καλέσουμε εμείς για να σας δώσουμε κάποια προσφορά για ετήσιο πακέτο συνδρομής σε περίπτωση που θέλετε να συνεχίσετε την συνεργασία μαζί μας).

Κάθε μήνα 960.000 ασθενείς αναζητούν τον ιατρό τους μέσω internet*.
*στοιχεία Google 2012
Το Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος είναι ο πρώτος στην Ελλάδα διαδικτυακός τόπος συνάντησης ιατρών κι ασθενών όπου οι ασθενείς κλείνουν online ραντεβού επίσκεψης με τον ιατρό τους.
Αυτήν την στιγμή απαριθμεί 1600 ιατρούς από όλη την Ελλάδα και πάνω από 5.500 εγγεγραμμένους ασθενείς, ενώ καθημερινά 4.000 μοναδικοί επισκέπτες αναζητούν ιατρούς μέσα από το doctoranytime.
Οι χρήστες αναζητούν ιατρό μέσα από μια απλή αναζήτηση βασισμένη στα κριτήρια της ειδικότητας, περιοχής και συμβεβλημένου ασφαλιστικού φορέα.
Μετά από την αναζήτηση τους, εμφανίζεται μπροστά τους μία λίστα με όλα τα διαθέσιμα προφίλ των ιατρών που ταιριάζουν στα κριτήρια αναζήτησης τους.
Στην προσωπική σελίδα κάθε ιατρού, οι χρήστες μπορούν να βρουν πληροφορίες για εσάς όπως: Εξειδίκευση, Βιογραφικό, Σπουδές, Περιγραφή υπηρεσιών ιατρείου, Συμβεβλημένοι Ασφαλιστικοί φορείς, Πληροφορίες τιμοκαταλόγου, Δημοσιεύσεις, Συνεργασίες, Διακρίσεις κλπ
Αφού σας έχουν επιλέξει διαλέγουν την ημέρα και ώρα του ραντεβού, όμως εσείς καθορίζετε τις ημέρες και τις ώρες που είστε διαθέσιμος, ώστε οι ασθενείς να μπορούν να επιλέγουν μέσα από αυτές.
Μόλις ο ασθενής προγραμματίσει το ραντεβού του μαζί σας, λαμβάνετε e-mail και sms με όλες τις λεπτομέρειες (ημερομηνία, ώρα, ασφαλιστικός φορέας, λόγος επίσκεψης) και κατόπιν επιβεβαιώνετε το ραντεβού με ένα κλικ!

Μπορείτε να μάθετε περισσότερα μέσα από αυτό το video:
Not a valid youtube URL
Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε,

Είμαι στη διάθεση σας στο gefstathiou@doctoranytime.gr

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την φιλοξενία αυτής της ενημέρωσης και ιδιαίτερα την ομάδα του pfy.gr.
Doctoranytime.gr Τώρα οι ασθενείς σας βρίσκουν οnline και κλείνουν ραντεβού μαζί σας… anytime!

3 Ιανουαρίου 2013, 17:39:09
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
ΟΧΙ ΑΛΛΟΙ ΜΕΣΙΤΕΣ, αυξάνουν το υγειονομικό κόστος κατακόρυφα.
Ο ΑΣΘΕΝΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ.

Παντως για να μαστε δίκαιοι το  Doctoranytime.gr ειναι το καλύτερο στο είδος του.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

3 Ιανουαρίου 2013, 18:28:08
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Πώς γίνεται κάποιος να δηλώνει ειδικότητα "Γενικός Ιατρός", από το βιογραφικό του να προκύπτει ότι είναι ειδικευόμενος στη Δερματολογία και να έχει παράλληλα και ιατρείο στο οποίο κλείνει ραντεβού;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος



4 Ιανουαρίου 2013, 11:07:16
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Γαβριήλ Ευσταθίου


Kαλησπέρα και ευχαριστούμε για το "είναι το καλύτερο στο είδος του" μιας και καταβάλουμε διαρκή αγώνα για αυτό και όχι μόνο.

Το υγειονομικό κόστος όπως το αναφέρετε δεν αυξάνετε κατακόρυφα και μπορώ να το δικαιολογήσω με πολλούς τρόπους αυτό.
α) Το μηνιαίο κόστος σε περίπτωση που κάποιος ιατρός δεχθεί να συνεχίσει και μετά το πέρας του τριμήνου τη συνεργασία μαζί μας είναι περίπου από 20 έως 30 εύρω/ μήνα.
Κόστος που είναι πολύ μικρό αν αναλογιστεί κάποιος τα ποσά που διοχετεύουν οι Έλληνες ιατροί σε απλούς τηλεφωνικούς καταλόγους (είτε έντυπους είτε διαδικτυακούς) αλλά και σε ανθρώπους που οργανώνουν και δημιουργούν ιστοσελίδες.
β) Ο ασθενής δεν πληρώνει ούτε σεντ, ούτε καν για αστικό τηλεφώνημα, πόσο μάλλον για αυτές τις γραμμές τετραψηφίων νούμερων με τις υπέρογκες χρεώσεις.
Δεν είναι λίγε οι φορές που κλείσαμε ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΑ ραντεβού, διότι κάποιος ηλικιωμένος μας κάλεσε και μας το ζήτησε προκειμένου να αποφύγει να δώσει αυτό το ευρώ που ζητάνε τα νούμερα αυτά.
γ) Κάθε μήνα το doctoranytime μαζί με τους συνεργαζόμενους ιατρούς διοργανώνει καμπάνιες που βοηθάν τόσο τους ασθενείς όσο και τους ιατρούς.
Π.χ Τον μήνα Οκτώβριο οι γυναικολόγοι του doctoranytime χάρισαν πάνω από 700 δωρεάν επισκέψεις για ψηλάφιση μαστού.
Αποτέλεσμα;
700 +  συνάνθρωποι μας που το είχαν ανάγκη, ενημερώθηκαν σωστά για την πρόληψη του καρκίνου του μαστού.
Παράλληλα πολλοί γυναικολόγοι μας, είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά γυναίκες που αναζήτησαν γυναικολόγο στην περιοχή τους.
Έτσι βοηθήθηκαν (ειδικά οι πιο νέοι ιατροί) να διευρύνουν το πελατολόγιο τους.
Όπως καταλαβαίνετε δεν είμαστε μεσίτες και δεν βλέπουμε τον εαυτό μας έτσι.
Είμαστε όλοι νέοι άνθρωποι που προσπαθούμε να παρέχουμε μία υπηρεσία χρήσιμη προς όλους και φυσικά βιώσιμη.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πώς γίνεται κάποιος να δηλώνει ειδικότητα "Γενικός Ιατρός", από το βιογραφικό του να προκύπτει ότι είναι ειδικευόμενος στη Δερματολογία και να έχει παράλληλα και ιατρείο στο οποίο κλείνει ραντεβού;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αν δείτε λίγο την υπηρεσία μας θα καταλάβετε πως ο κάθε ιατρός που ανοίγει το προφίλ του σε εμάς αποφασίζει ο ίδιος για τα στοιχεία του που θα δημοσιοποιήσει.
Τα προφίλ τους οι ιατροί τα δημιουργούν μόνοι τους.
Ο συγκεκριμένος ιατρός επειδή τυχαίνει και έχω έρθει και εγώ σε επικοινωνία μαζί του (μου έκανε εντύπωση η διπλή ειδικότητα), τόσο τηλεφωνικά όσο και στο προφίλ του αναφέρει:

"Είμαι σε διαδικασία απόκτησης ειδικότητας.
 Είμαι σε διαδικασία έναρξης ιδιωτικού ιατρείου.
Έως την ολοκλήρωση των ανωτέρω, δεν έχω αξιώσεις σε παρεχόμενες υπηρεσίες (συνταγογράφηση, εξέταση, ιατρικές πράξεις κτλ) που προσφέρω.
Ευχαριστώ για την κατανόηση."
Doctoranytime.gr Τώρα οι ασθενείς σας βρίσκουν οnline και κλείνουν ραντεβού μαζί σας… anytime!

4 Ιανουαρίου 2013, 11:44:58
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πώς γίνεται κάποιος να δηλώνει ειδικότητα "Γενικός Ιατρός", από το βιογραφικό του να προκύπτει ότι είναι ειδικευόμενος στη Δερματολογία και να έχει παράλληλα και ιατρείο στο οποίο κλείνει ραντεβού;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αν δείτε λίγο την υπηρεσία μας θα καταλάβετε πως ο κάθε ιατρός που ανοίγει το προφίλ του σε εμάς αποφασίζει ο ίδιος για τα στοιχεία του που θα δημοσιοποιήσει.
Τα προφίλ τους οι ιατροί τα δημιουργούν μόνοι τους.
Ο συγκεκριμένος ιατρός επειδή τυχαίνει και έχω έρθει και εγώ σε επικοινωνία μαζί του (μου έκανε εντύπωση η διπλή ειδικότητα), τόσο τηλεφωνικά όσο και στο προφίλ του αναφέρει:

"Είμαι σε διαδικασία απόκτησης ειδικότητας.
 Είμαι σε διαδικασία έναρξης ιδιωτικού ιατρείου.
Έως την ολοκλήρωση των ανωτέρω, δεν έχω αξιώσεις σε παρεχόμενες υπηρεσίες (συνταγογράφηση, εξέταση, ιατρικές πράξεις κτλ) που προσφέρω.
Ευχαριστώ για την κατανόηση."

Δηλαδή επαληθεύετε το ρητό ότι στην Ελλάδα είσαι ό,τι δηλώσεις. Ο ειδικευόμενος δερματολογίας αυτοχαρακτηρίζεται ως κατέχων της ειδικότητας της γενικής ιατρικής! (με βάση το πτυχίο, την στρατιωτική θητεία, το αγροτικό, τον 1 χρόνο παθολογίας και κάποια υπηρεσία (εφημερίες; ) σε ιδιωτική κλινική)
Παράλληλα κλείνει ραντεβού (σε ποιό χώρο άραγε; αφού ο ειδικευόμενος δεν μπορεί να έχει ιδιωτικό ιατρείο. Όμως ο ίδιος δηλώνει ότι είναι στη διαδικασία έναρξης ιδιωτικού ιατρείου. Άρα δεν έχει ιατρείο -και δεν μπορεί να έχει- στην παρούσα φάση ) στα οποία παρέχει υπηρεσίες (συνταγογράφηση, εξέταση, ιατρικές πράξεις) χωρίς να έχει αξιώσεις αμοιβής για τις υπηρεσίες που παρέχει. Διατηρεί βιβλίο ασθενών; Υποθέτω πως ό,τι ιατρικές υπηρεσίες παρέχει στα ραντεβού, το κάνει μόνο για την εμπειρία. Δεν ζητάει αμοιβή (άλλωστε δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος) αλλά δεν δέχεται αν του προσφερθεί άτυπα. Με ποιο (νόμιμο) τρόπο κάνει "ΕΟΠΥΥ επίσκεψη" όπως γράφει στα συμβεβλημένα ταμεία; Με ποιο τρόπο είναι πιστοποιημένος για "συνταγογράφηση ΕΟΠΥΥ" όπως γράφει επίσης; Με τους κωδικούς που έχει ως ειδικευόμενος δερματολογίας;
Σας φαίνεται όλο αυτό νόμιμο ώστε να διαφημίζεται μέσα από την ιστοσελίδα σας;
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιανουαρίου 2013, 13:38:22 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

4 Ιανουαρίου 2013, 12:14:16
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πώς γίνεται κάποιος να δηλώνει ειδικότητα "Γενικός Ιατρός", από το βιογραφικό του να προκύπτει ότι είναι ειδικευόμενος στη Δερματολογία και να έχει παράλληλα και ιατρείο στο οποίο κλείνει ραντεβού;
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αν δείτε λίγο την υπηρεσία μας θα καταλάβετε πως ο κάθε ιατρός που ανοίγει το προφίλ του σε εμάς αποφασίζει ο ίδιος για τα στοιχεία του που θα δημοσιοποιήσει.
Τα προφίλ τους οι ιατροί τα δημιουργούν μόνοι τους.
Ο συγκεκριμένος ιατρός επειδή τυχαίνει και έχω έρθει και εγώ σε επικοινωνία μαζί του (μου έκανε εντύπωση η διπλή ειδικότητα), τόσο τηλεφωνικά όσο και στο προφίλ του αναφέρει:

"Είμαι σε διαδικασία απόκτησης ειδικότητας.
 Είμαι σε διαδικασία έναρξης ιδιωτικού ιατρείου.
Έως την ολοκλήρωση των ανωτέρω, δεν έχω αξιώσεις σε παρεχόμενες υπηρεσίες (συνταγογράφηση, εξέταση, ιατρικές πράξεις κτλ) που προσφέρω.
Ευχαριστώ για την κατανόηση."

Δηλαδή επαληθεύετε το ρητό ότι στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις. Ο ειδικευόμενος δερματολογίας αυτοχαρακτηρίζεται ως κατέχων της ειδικότητας της γενικής ιατρικής! (με βάση το πτυχίο, την στρατιωτική θητεία, το αγροτικό, τον 1 χρόνο παθολογίας και κάποια υπηρεσία (εφημερίες; ) σε ιδιωτική κλινική)
Παράλληλα κλείνει ραντεβού (σε ποιό χώρο άραγε; αφού ο ειδικευόμενος δεν μπορεί να έχει ιδιωτικό ιατρείο. Όμως ο ίδιος δηλώνει ότι είναι στη διαδικασία έναρξης ιδιωτικού ιατρείου. Άρα δεν έχει ιατρείο στην παρούσα φάση ) στα οποία παρέχει υπηρεσίες (συνταγογράφηση, εξέταση, ιατρικές πράξεις) χωρίς να έχει αξιώσεις αμοιβής για τις υπηρεσίες που παρέχει. Διατηρεί βιβλίο ασθενών; Υποθέτω το κάνει για την εμπειρία.
Σας φαίνεται όλο αυτό νόμιμο ώστε να διαφημίζεται μέσα από την ιστοσελίδα σας;

Oυτε καν. Ο συγκεκριμενος εχει "βαφτισει" το πτυχιο της Ιατρικης --> ειδικοτητα Γενικης Ιατρικης.

Κατα τα αλλα ειναι οπως ακριβως τα λες, για να μην μιλησουμε για την συμβαση με ο,τι ασφαλιστικο φορεα περασε απο προσωπου γης (αληθεια, πως εξακριβωνει κανεις οτι οι συμβασεις αυτες ισχυουν;).

Και θα προσθεσω:

- η αναξιοπιστια καποιων καταχωρησεων επηρεαζει αμεσα και τις υπολοιπες: εγω που παιρνω πρεφα οτι ο συγκεκριμενος πουλαει "παπαντζα" με την ανοχη/συγκαλυψη της σελιδας, υποψιαζομαι και για τις αλλες καθως, εαν ηταν λιγοτερο απροκαλυπτη δεν θα την καταλαβαινε κανεις.

- στο πρακτικο μερος της υποθεσης: εστω οτι ειμαι μελος, και εχω δηλωσει μερες/ωρες ραντεβου. Εγω ομως κλεινω ραντεβου και τηλεφωνικα απ'ευθειας με τους ασθενεις μου.

Πως γινεται η συνεννοηση με αυτον που θα ζητησει ενα ραντεβου με mail χωρις να ξερει αν εγω το εχω κλεισει ηδη; 

Πως εξασφαλιζετε οτι ο ασθενης θα ερθει και δεν θα κλεινει δεκα ραντεβου για πλακα; Ο ασθενης της "γειτονιας" ντρεπεται αν θελετε να μην ενημερωσει, τον ξερεις, τον εχεις ξαναδει, θα τον ξαναδεις, καποιος τον εχει συστησει κ.ο.κ. Ο ξενος; Θα ηταν πολυ καλυτερο ΙΜΗΟ (και αξιοπιστο για τον γιατρο και τον χρονο του) το μοντελο σας εαν κλεινατε ραντεβου τα οποια ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ (και απο τα οποια κρατατε ενα ποσοστο εναντι συνδρομης).

Πως κατηγοριοποιεις τον ασθενη εκ των προτερων ωστε να καθορισεις την διαρκεια του ραντεβου μαζι του; Ιδια ωρα θελεις να δεις ενα κρυολογημα σε εναν 20χρονο και ιδια ωρα να παρεις ιστορικο απο εναν 65αρη με πολλαπλα θεματα υγειας;

Ετσι οπως το εχετε σχεδιασει παντα ΙΜΗΟ μπορει να δουλεψει βαρια-βαρια για οφθαλμιατρους-δερματολογους ή για στανταρ επισκεψεις τυπου διπλωματος οδηγησης και για γιατρους που γενικως "καααααθονται" και περιμενουν το ραντεβου απο το mail, για κατι πιο ουσιωδες δυσκολα. Χωρις να ειναι για πεταμα η προσπαθεια, πιστευω οτι την αδικει ο τροπος υλοποιησης αφ'ενος (αληθεια, δεν εχετε καποιον συμβουλο ιατρο να σας τα λεει αυτα;) ενω αφ'ετερου η μεγαλη μαζα ανθρωπων που αναζητα γιατρο (δηλ. οι μεγαλυτεροι σε ηλικια) ειναι στην συντριπτικη τους πλειοψηφια τεχνολογικα αναλφαβητοι.

4 Ιανουαρίου 2013, 12:24:05
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

theodos



''Αν δείτε λίγο την υπηρεσία μας θα καταλάβετε πως ο κάθε ιατρός που ανοίγει το προφίλ του σε εμάς αποφασίζει ο ίδιος για τα στοιχεία του που θα δημοσιοποιήσει.
Τα προφίλ τους οι ιατροί τα δημιουργούν μόνοι τους.''



[/quote] Δηλαδή, θέλετε να παρέχετε αξιόπιστες πληροφορίες και διαμεσολάβηση για υπηρεσίες υγείας, χωρίς να μπαίνετε στον κόπο να ελέγχετε
            τους τίτλους όσων προβάλλονται μέσα από τo site σας!
            Νομίζω, ότι μια καλή ιδέα βρίσκεται σε ολισθηρό δρόμο, θα σας συμβούλευα να επενδύσετε περισσότερο  στη διασφάλιση της ποιότητας των υπηρεσιών σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιανουαρίου 2013, 12:26:14 από theodos »
Θεοδοσίου Θεοδόσιος
Γενικός Ιατρός

4 Ιανουαρίου 2013, 16:42:13
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...
Κάθε μήνα 960.000 ασθενείς αναζητούν τον ιατρό τους μέσω internet*.
*στοιχεία Google 2012
...

Μάλλον αυτό το "τους" είναι λάθος τοποθετημένο στην πρόταση-διαφήμιση. Το ορθό είναι "Κάθε μήνα 960.000 ασθενείς αναζητούν ιατρό μέσω internet".

Διότι εάν ισχύει το "τους" τότε γιατί τον αναζητούν; Δεν έχουν την καρτούλα του ή το τηλέφωνό του στο κινητό τους ή στην ατζέντα τους ή έστω στο πρόχειρο μπλε τετράδιο που έχει περασμένα, έστω και με μπερδεμένη σειρά, όλα τα προσωπικά τηλεφωνικά νούμερα;

Και εάν το έχασαν, πόσο μακριά ζούνε από το ιατρείο, έτσι ώστε να μην μπορούν να περάσουν μία βόλτα για να κλείσουν ραντεβού ή έστω για να πουν μια καλημέρα; Εκτός και αν ο ιατρός τους τους εξετάζει από απόσταση μέσω μαγικής σφαίρας ή κάτι τέτοιο.

Παρόλα αυτά, εάν φτάσαμε στο σημείο να επιλέγουμε ιατρό από έναν "κατάλογο-ιστοσελίδα" και με κριτήριο την ειδικότητά του, τον αριθμό και το είδος των συμβάσεων και όχι με βάση τη φήμη του αλλά τη διαφήμισή του τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά. Η εμπορευματοποίηση και ταυτόχρονη βιομηχανοποίηση της σχέσης ιατρού-ασθενή(ακρογωνιαίος λίθος της Ιατρικής Τέχνης) θυμίζει την τοποθέτηση του έρωτα μέσα σε έναν οίκο ανοχής!!!

Ο ιατρός είναι "φίλος" και όχι "γνωστός".

Medicus curat,
Deus sanat

4 Ιανουαρίου 2013, 17:42:34
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Πάντως ο συνάδελφος σε άλλο site (αυτο;)χαρακτηρίζεται Γενικός Ιατρός - Παθολόγος και οι πληροφορίες είναι πιο "προσεγμένες" και "μουράτες":
"Επιμελητής ιδ. κλινικής Τίμιος Σταυρός
Ιατρός στρατιωτικού νοσοκομείου 401 ΓΣΝ Αθηνών"

Δε βλέπω καμιά αναφορά στο ότι είναι ειδικευόμενος ούτε στην "έλλειψη αξιώσεων".
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιανουαρίου 2013, 17:45:10 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

4 Ιανουαρίου 2013, 18:27:48
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάντως ο συνάδελφος σε άλλο site (αυτο;)χαρακτηρίζεται Γενικός Ιατρός - Παθολόγος και οι πληροφορίες είναι πιο "προσεγμένες" και "μουράτες":
"Επιμελητής ιδ. κλινικής Τίμιος Σταυρός
Ιατρός στρατιωτικού νοσοκομείου 401 ΓΣΝ Αθηνών"

Δε βλέπω καμιά αναφορά στο ότι είναι ειδικευόμενος ούτε στην "έλλειψη αξιώσεων".
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τέλεια, μου αρέσουν αυτές οι ιστοσελίδες. Λοιπόν, θα καταργήσω το "ιατρός" σκέτο ή "ιατρός άνευ ειδικότητος" και θα το μεταλλάξω σε:

s.t. Ιατρός Ολιστικής και Μερικής Γενικής Παθολογίας (τα έχει όλα και "μπόλικα")  :o
 
Το s.t. σίγουρα θα "πουλήσει" ως "super therapist" και ποιος μπορεί να φανταστεί ότι πρόκειται για τα αρχικά του "self-taught"(αυτοδίδακτος)!!!  ;)

« Τελευταία τροποποίηση: 5 Ιανουαρίου 2013, 08:48:30 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

4 Ιανουαρίου 2013, 18:44:24
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Γαβριήλ Ευσταθίου



Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή, θέλετε να παρέχετε αξιόπιστες πληροφορίες και διαμεσολάβηση για υπηρεσίες υγείας, χωρίς να μπαίνετε στον κόπο να ελέγχετε τους τίτλους όσων προβάλλονται μέσα από τo site σας!
 Νομίζω, ότι μια καλή ιδέα βρίσκεται σε ολισθηρό δρόμο, θα σας συμβούλευα να επενδύσετε περισσότερο  στη διασφάλιση της ποιότητας των υπηρεσιών σας.

Αγαπητοί,
Στο Doctoranytime.gr από την πρώτη ημέρα λειτουργίας του έχουμε συγκεκριμένη διαδικασία «έγκρισης» του γιατρού προτού ανέβει στο site.
Eίναι μία διαδικασία που θεωρούμε υποχρέωση τόσο για εμάς και το όνομα της εταιρείας όσο και για όλους τους ασθενείς (5000 μέχρι τώρα εγγεγραμμένους και 3000 επισκέπτες ημερησίως) που χρησιμοποιούν την υπηρεσία.
Αυτό θα το διαπιστώσετε από μόνοι σας εάν γραφτείτε. Θα δείτε ότι το προφίλ σας δεν θα ενεργοποιηθεί αυτόματα αλλά πρώτα θα γίνουν κάποιες διαδικασίες ταυτοποίησης πριν την ενεργοποίησή του.
Επιπρόσθετα οι λίστες των ιατρών μας αποστέλλονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα στους κατά τόπους ιατρικούς και οδοντιατρικούς συλλόγους για εξακρίβωση των στοιχείων τους.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή επαληθεύετε το ρητό ότι στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις. Ο ειδικευόμενος δερματολογίας αυτοχαρακτηρίζεται ως κατέχων της ειδικότητας της γενικής ιατρικής! (με βάση το πτυχίο, την στρατιωτική θητεία, το αγροτικό, τον 1 χρόνο παθολογίας και κάποια υπηρεσία (εφημερίες; ) σε ιδιωτική κλινική)
Παράλληλα κλείνει ραντεβού (σε ποιό χώρο άραγε; αφού ο ειδικευόμενος δεν μπορεί να έχει ιδιωτικό ιατρείο. Όμως ο ίδιος δηλώνει ότι είναι στη διαδικασία έναρξης ιδιωτικού ιατρείου. Άρα δεν έχει ιατρείο στην παρούσα φάση ) στα οποία παρέχει υπηρεσίες (συνταγογράφηση, εξέταση, ιατρικές πράξεις) χωρίς να έχει αξιώσεις αμοιβής για τις υπηρεσίες που παρέχει. Διατηρεί βιβλίο ασθενών; Υποθέτω το κάνει για την εμπειρία.
Σας φαίνεται όλο αυτό νόμιμο ώστε να διαφημίζεται μέσα από την ιστοσελίδα σας;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Oυτε καν. Ο συγκεκριμενος εχει "βαφτισει" το πτυχιο της Ιατρικης --> ειδικοτητα Γενικης Ιατρικης.
Κατα τα αλλα ειναι οπως ακριβως τα λες, για να μην μιλησουμε για την συμβαση με ο,τι ασφαλιστικο φορεα περασε απο προσωπου γης (αληθεια, πως εξακριβωνει κανεις οτι οι συμβασεις αυτες ισχυουν;).

Όσων αφορά το συγκεκριμένο παράδειγμα, σας αναφέρω ότι:

Ο κος Λιακόπουλος έχει πτυχίο Γενικής Ιατρικής
Έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από την Νομαρχία
Είναι πιστοποιημένος από τον ΗΔΙΚΑ για σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ.
Αναγράφει και ο ίδιος ότι δεν έχει τελειώσει ακόμη την ειδικότητα της Δερματολογίας και για αυτό δεν έχει αξιώσεις από τους ασθενείς του.

 
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και θα προσθεσω:
- η αναξιοπιστια καποιων καταχωρησεων επηρεαζει αμεσα και τις υπολοιπες: εγω που παιρνω πρεφα οτι ο συγκεκριμενος πουλαει "παπαντζα" με την ανοχη/συγκαλυψη της σελιδας, υποψιαζομαι και για τις αλλες καθως, εαν ηταν λιγοτερο απροκαλυπτη δεν θα την καταλαβαινε κανεις.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάντως ο συνάδελφος σε άλλο site (αυτο;)χαρακτηρίζεται Γενικός Ιατρός - Παθολόγος και οι πληροφορίες είναι πιο "προσεγμένες" και "μουράτες":
"Επιμελητής ιδ. κλινικής Τίμιος Σταυρός
Ιατρός στρατιωτικού νοσοκομείου 401 ΓΣΝ Αθηνών"

Δε βλέπω καμιά αναφορά στο ότι είναι ειδικευόμενος ούτε στην "έλλειψη αξιώσεων".
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν υπάρχει καμία ανοχή, πόσο μάλλον συγκάλυψη ως προς οποιοδήποτε μέλος μας ιατρό επιθυμεί να παρανομήσει.
Μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως έχουμε πλήρη επίγνωση της σπουδαιότητας της υπηρεσίας που προσφέρουμε.

Για αυτό και αυτή η διαφορά στην πληροφόρηση μεταξύ των δύο sites που αν και έχουν παρόμοια λειτουργία, διαφέρουν ως προς την ποιότητα και το περιεχόμενο.
Δεν «ωραιοποιούμε» καταστάσεις, ούτε αλλοιώνουμε την πληροφόρηση.

Αυτό άλλωστε αποδυκνείεται και από το ότι αν και οικονομικά για εμάς είναι «ασύμφορο» μπορώ να σας αναφέρω τουλάχιστον 40 παραδείγματα ιατρών που είτε  δεν έχουμε εγκρίνει τα προφίλ τους προς δημοσίευση είτε που τους έχουμε αφαιρέσει από το site εκ των υστέρων για λόγους που έρχονταν αντίθετοι με τον κώδικα ιατρικής δεοντολογίας, ή ύστερα από υπόδειξη των ιατρικών / οδοντιατρικών συλλόγων.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
- στο πρακτικο μερος της υποθεσης: εστω οτι ειμαι μελος, και εχω δηλωσει μερες/ωρες ραντεβου. Εγω ομως κλεινω ραντεβου και τηλεφωνικα απ'ευθειας με τους ασθενεις μου.
Πως γινεται η συνεννοηση με αυτον που θα ζητησει ενα ραντεβου με mail χωρις να ξερει αν εγω το εχω κλεισει ηδη;  

Στην διαδικασία αίτηματος ενός ραντεβού από ασθενή, ο ιατρός ειδοποιείται αμέσως με ΔΩΡΕΑΝ SMS και e-mail τα οποία περιέχουν ΌΛΑ τα στοιχεία του ασθενή, ΤΑΥΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ.
Σε περίπτωση που ένας ασθενής κλείσει ένα ραντεβού μαζί σας σε ώρα που δεν σας βολεύει, απλά κάνετε αυτό που θα κάνατε και εάν δεν υπήρχε η αυτοματοποιημένη διαδικασία του Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος :
Καλείτε τον ασθενή και επαναπρογραμματίζετε το ραντεβού μαζί του.


 
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πως εξασφαλιζετε οτι ο ασθενης θα ερθει και δεν θα κλεινει δεκα ραντεβου για πλακα; Ο ασθενης της "γειτονιας" ντρεπεται αν θελετε να μην ενημερωσει, τον ξερεις, τον εχεις ξαναδει, θα τον ξαναδεις, καποιος τον εχει συστησει κ.ο.κ. Ο ξενος;

Από τον Ιούλιο μέχρι σήμερα οι ιατροί – μέλη μας έχουν λάβει 2.500 ραντεβού και οποιοδήποτε πρόβλημα έχει επιλυθεί άμεσα. Αυτό συμβαίνει επειδή το Doctoranytime δεν είναι μία απρόσωπη υπηρεσία στο internet.  Το προσωπικό του, έρχεται διαρκώς σε επικοινωνία τόσο με τους ασθενείς όσο και με τους ιατρούς, φροντίζοντας να αποφεύγονται στο μέγιστο οι  δυσλειτουργίες σε όλους τους τομείς, πόσο μάλλον στα κλεισίματα των ραντεβού που είναι και η κύρια λειτουργία μας.
Κατά την διαδικασία κλεισίματος ραντεβού, ο ασθενής ΤΑΥΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ μέσω του κινητού του τηλεφώνου. Ως σήμερα δεν μας έχει συμβεί τέτοιο περιστατικό και ούτε πρόκειται να συμβεί στο μέλλον διότι όπως σας προανέφερα παρακολοθούμε διαρκώς τα ραντεβού.
Παραδείγματος χάρη υπάρχουν περιπτώσεις που ο ασθενής κατα λάθος «διπλοκλείνει» κάποιο ραντεβού. Άμεσα ερχόμαστε σε τηλεφωνική επαφή μαζί του και αν διαπιστώσουμε ότι πρόκείται για λάθος το διορθώνουμε πριν χρειαστεί να απασχολήσει τον ιατρό.Ακόμα και αν κάποιος κακόβουλος χρήστης μπει και κλείνει ραντεβού αδιακρίτως (δεν έχει συμβεί ποτέ μέχρι τώρα) αυτό έλεγχεται από εμάς και ο γιατρός δεν απασχολείται άσκοπα. Τέλος το ποσοστό των ασθενών που δεν έχουν εμφανιστεί σε ραντεβού είναι της τάξεως του 2%, ενώ για τους χρήστες που προβαίνουν σε τέτοια πράξη χωρίς να έχουν ειδοποιήσει τον ιατρό ή την υπηρεσία υπάρχουν κυρώσεις.
Ο γιατρός πιστεύουμε ότι δέχεται όλους τους ασθενείς που τον έχουν ανάγκη και δεν διαχωρίζει τους ασθενείς σε ξένους ή γνωστούς. Με αυτή τη λογική οι χιλιάδες ασθενείς που βρίσκουν τηλέφωνα γιατρών μέσω ΧΟ κλπ δεν θα έπρεπε να γίνονται δεκτοί από τους γιατρούς.

 
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα ηταν πολυ καλυτερο ΙΜΗΟ (και αξιοπιστο για τον γιατρο και τον χρονο του) το μοντελο σας εαν κλεινατε ραντεβου τα οποια ΠΡΟΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ (και απο τα οποια κρατατε ενα ποσοστο εναντι συνδρομης).


Το μοντέλο της επιχείρησης του Doctoranytime λειτουργεί αποκλειστικά υποστηρικτικά και όχι παρεμβατικά. Δεν επεμβαίνουμε στην διαχείριση του πελατολογίου του ιατρού. Αποκλειστικά, ο ιατρός και μόνο, διαχειρίζεται τόσο τις ώρες των ραντεβού του όσο και την τιμολόγηση ως προς αυτά. Επιπλέον, ως ιατρός, θα αντιλαμβάνεστε ότι είναι αδύνατον να προπληρώθεί ένα ραντεβού, αφού το πιο πιθανό είναι να προκύψουν και επιπλέον ιατρικές πράξεις. Θεωρούμε παραπάνω από σωστή - δίκαια την (δεδομένα μικρή) μηνιαία συνδρομή των ιατρών όσο και την δωρεάν υπηρεσία ως προς τους ασθενείς.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πως κατηγοριοποιεις τον ασθενη εκ των προτερων ωστε να καθορισεις την διαρκεια του ραντεβου μαζι του; Ιδια ωρα θελεις να δεις ενα κρυολογημα σε εναν 20χρονο και ιδια ωρα να παρεις ιστορικο απο εναν 65αρη με πολλαπλα θεματα υγειας;

Είστε ευπρόσδεκτος να γραφείτε στην υπηρεσία μας δοκιμαστικά και δωρεάν και να διαπιστώσετε και από κοντά το πως έχουμε προβλέψει και φροντίσει όχι μόνο αυτό αλλά και πολλά άλλα ζητήματα που αντιμετωπίζετε καθημερινά στα ιατρεία σας.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ετσι οπως το εχετε σχεδιασει παντα ΙΜΗΟ μπορει να δουλεψει βαρια-βαρια για οφθαλμιατρους-δερματολογους ή για στανταρ επισκεψεις τυπου διπλωματος οδηγησης και για γιατρους που γενικως "καααααθονται" και περιμενουν το ραντεβου απο το mail, για κατι πιο ουσιωδες δυσκολα.

Θα βρεθώ στην ευχάριστη θέση να σας εκπλήξω, λέγοντάς σας, ότι καθημερινά κλείνονται δεκάδες ραντεβού σε όλες τις ειδικότητες των ιατρών μας και μάλιστα σε διακεκριμένους ιατρούς με ήδη πολύ μεγάλη κίνηση στο ιατρείο τους. Όντως κάποιες ειδικότητες εμφανίζουν μεγαλύτερη κινητικότητα, αλλά  αυτό είναι φυσικό εν γένει. Την ίδια κίνηση αντιμετωπίζει στο ιατρείο του ένας εξιδικευμένος καρδιοχειρούργος και την ίδια ένας παθολόγος; Παρ’ όλα αυτά να σας πω ότι στην πλειονότητα τους τα ραντεβού που κλείνονται από το site μας είναι ιδιωτικά και ουδεμία σχέση έχουν με τις «στάνταρ επισκέψεις» που αναφέρετε και αυτό είναι κάτι που εύκολα μπορεί να διαπιστώσει ένας ιατρός.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χωρις να ειναι για πεταμα η προσπαθεια, πιστευω οτι την αδικει ο τροπος υλοποιησης αφ'ενος (αληθεια, δεν εχετε καποιον συμβουλο ιατρο να σας τα λεει αυτα;) ενω αφ'ετερου η μεγαλη μαζα ανθρωπων που αναζητα γιατρο (δηλ. οι μεγαλυτεροι σε ηλικια) ειναι στην συντριπτικη τους πλειοψηφια τεχνολογικα αναλφαβητοι.

Από την «γέννηση της ιδέας» έως και την καθημερινή λειτουργία του, το Doctoranytime πλαισιώνεται όχι από έναν αλλά από μία ομάδα ενεργών ιατρών, καταξιωμένους στον χώρο τους,  που συμβουλευόμαστε για κάθε κίνηση μας. Αυτό άλλωστε φαίνεται τόσο από την κίνηση στο site μας όσο και από τους χιλιάδες ευχαριστημένους ιατρούς και ασθενείς.
Όσων αφορά τον τεχνολογικό αναλφαβητισμό είναι κάτι που αδιαμφισβήτητα ισχύει. Το κύριο κοινό μας είναι από 30 έως 60 ετών. Παρ’ όλα αυτά δεν μπορείτε να φανταστείτε το πόσα ραντεβού καθημερινά κλείνονται από εγγόνια και παιδιά για ασθενείς μεγαλύτερης ηλικίας. Χθες για παράδειγμα εγώ προσωπικά βοήθησα μία δεσποινίς που διαμένει στην Αγγλία!! να κλείσει ραντεβού για την μητέρα της.
Είναι μέρος της δουλειάς μας να εκπαιδεύουμε τόσο γιατρούς όσο και ασθενείς στη χρήση αυτών των νέων μέσων και το κάνουμε καθημερινά πράξη, απλά γιατί υπάρχει ζήτηση.

Ελπίζω να σας κάλυψα,
Αν όχι με χαρά μπορώ να επικοινωνήσω και με τον καθένα σας προσωπικά είτε στο maii μου: gefstathiou@doctoranytime.gr
είτε στο τηλέφωνο μου: 215-5604669.
Με εκτίμηση,
Γαβριήλ Ευσταθίου.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιανουαρίου 2013, 18:48:08 από Γαβριήλ Ευσταθίου »
Doctoranytime.gr Τώρα οι ασθενείς σας βρίσκουν οnline και κλείνουν ραντεβού μαζί σας… anytime!

4 Ιανουαρίου 2013, 20:45:17
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο κος ... έχει πτυχίο Γενικής Ιατρικής
Τι εννοείτε "πτυχίο" Γενικής Ιατρικής;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Ιανουαρίου 2013, 21:00:12
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή επαληθεύετε το ρητό ότι στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις. Ο ειδικευόμενος δερματολογίας αυτοχαρακτηρίζεται ως κατέχων της ειδικότητας της γενικής ιατρικής! (με βάση το πτυχίο, την στρατιωτική θητεία, το αγροτικό, τον 1 χρόνο παθολογίας και κάποια υπηρεσία (εφημερίες; ) σε ιδιωτική κλινική)
Παράλληλα κλείνει ραντεβού (σε ποιό χώρο άραγε; αφού ο ειδικευόμενος δεν μπορεί να έχει ιδιωτικό ιατρείο. Όμως ο ίδιος δηλώνει ότι είναι στη διαδικασία έναρξης ιδιωτικού ιατρείου. Άρα δεν έχει ιατρείο στην παρούσα φάση ) στα οποία παρέχει υπηρεσίες (συνταγογράφηση, εξέταση, ιατρικές πράξεις) χωρίς να έχει αξιώσεις αμοιβής για τις υπηρεσίες που παρέχει. Διατηρεί βιβλίο ασθενών; Υποθέτω το κάνει για την εμπειρία.
Σας φαίνεται όλο αυτό νόμιμο ώστε να διαφημίζεται μέσα από την ιστοσελίδα σας;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Oυτε καν. Ο συγκεκριμενος εχει "βαφτισει" το πτυχιο της Ιατρικης --> ειδικοτητα Γενικης Ιατρικης.
Κατα τα αλλα ειναι οπως ακριβως τα λες, για να μην μιλησουμε για την συμβαση με ο,τι ασφαλιστικο φορεα περασε απο προσωπου γης (αληθεια, πως εξακριβωνει κανεις οτι οι συμβασεις αυτες ισχυουν;).

Όσων αφορά το συγκεκριμένο παράδειγμα, σας αναφέρω ότι:

Ο κος Λιακόπουλος έχει πτυχίο Γενικής Ιατρικής
Έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από την Νομαρχία
Είναι πιστοποιημένος από τον ΗΔΙΚΑ για σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ.
Αναγράφει και ο ίδιος ότι δεν έχει τελειώσει ακόμη την ειδικότητα της Δερματολογίας και για αυτό δεν έχει αξιώσεις από τους ασθενείς του.
Κύριε Ευσταθίου,
Αν οι πληροφορίες στο προφίλ σας «Ιατρός άλλης ειδικότητας» είναι ακριβείς περίμενα να ξέρετε ότι το πτυχίο Ιατρικής (δε γνωρίζω να αποδίδονται πτυχία Γενικής Ιατρικής ή Ειδικής Ιατρικής) που προέρχεται από την επιτυχή φοίτηση στο πανεπιστήμιο δεν αποδίδει αυτόματα την ειδικότητα της Γενικής Ιατρικής που προέρχεται από εκπαίδευση και επιτυχείς εξετάσεις.
Από τις πληροφορίες που παρέχει ο κύριος  Λιακόπουλος δεν αναφέρει πουθενά ειδίκευση στη Γενική Ιατρική κι όμως αποδίδει στον εαυτό του τη συγκεκριμένη ειδικότητα! Εκτός αν το «1996-2002 πτυχίο Γενικής Ιατρικής» που υποθέτω είναι το πτυχίο ιατρικής από το πανεπιστήμιο προσδίδει τη συγκεκριμένη ειδικότητα.
Επίσης θα ξέρατε ότι οι ειδικότητες της Γενικής Ιατρικής και της Παθολογίας είναι ξεχωριστές. Όμως στο site σας το σύνολο των Γενικών Γιατρών και των Παθολόγων "βγαίνει" αν γίνει αναζήτηση είτε ως "Γενικοί Γιατροί" είτε ως "Παθολόγοι".

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όσων αφορά το συγκεκριμένο παράδειγμα, σας αναφέρω ότι:

Ο κος Λιακόπουλος έχει πτυχίο Γενικής Ιατρικής
Έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από την Νομαρχία
Είναι πιστοποιημένος από τον ΗΔΙΚΑ για σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ.
Αναγράφει και ο ίδιος ότι δεν έχει τελειώσει ακόμη την ειδικότητα της Δερματολογίας και για αυτό δεν έχει αξιώσεις από τους ασθενείς του.
Εννοείτε την άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος που μπορούν να έχουν όλοι οι πτυχιούχοι ιατρικής. Πρέπει να το εκτιμήσουμε δεόντως αυτό και το αναφέρετε;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όσων αφορά το συγκεκριμένο παράδειγμα, σας αναφέρω ότι:

Ο κος Λιακόπουλος έχει πτυχίο Γενικής Ιατρικής
Έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από την Νομαρχία
Είναι πιστοποιημένος από τον ΗΔΙΚΑ για σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ.
Αναγράφει και ο ίδιος ότι δεν έχει τελειώσει ακόμη την ειδικότητα της Δερματολογίας και για αυτό δεν έχει αξιώσεις από τους ασθενείς του.
Αν θέλετε μας το αναλύετε λίγο περισσότερο; Αυτό που καταλαβαίνω ότι εννοείτε είναι ότι έχει λάβει κωδικούς και μπορεί να συνταγογραφεί ηλεκτρονικά. Είναι λογικό να συμβαίνει αυτό αφού είναι ειδικευόμενος. Δεν μπορεί όμως να χρησιμοποιεί τη δυνατότητα αυτή για την «εξυπηρέτηση» ασθενών εκτός νοσοκομείου (χωρίς αξιώσεις πάντα). Το σύνολο των ασφαλιστικών ταμείων και ιδιωτικών ασφαλειών που παρατίθεται που αποσκοπεί;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όσων αφορά το συγκεκριμένο παράδειγμα, σας αναφέρω ότι:

Ο κος Λιακόπουλος έχει πτυχίο Γενικής Ιατρικής
Έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από την Νομαρχία
Είναι πιστοποιημένος από τον ΗΔΙΚΑ για σύμβαση με τον ΕΟΠΠΥ.
Αναγράφει και ο ίδιος ότι δεν έχει τελειώσει ακόμη την ειδικότητα της Δερματολογίας και για αυτό δεν έχει αξιώσεις από τους ασθενείς του.
Ως ειδικευόμενος γνωρίζετε υποθέτω ότι απαγορεύεται να ασκεί ιδιωτικό έργο. Άλλωστε παραδέχεται κι ο ίδιος ότι δεν έχει ιδιωτικό ιατρείο. Επομένως  δημιουργούνται  ερωτηματικά σε ποιο χώρο εξετάζει τους ασθενείς κι αν αυτό είναι νόμιμο.
Επίσης αφού δεν έχει αξιώσεις χρηματικής αποζημίωσης (αυτό υποθέτω εννοεί με το μήνυμά του) δημιουργούνται ερωτηματικά γιατί ζητάει να εξετάζει ασθενείς εκτός νοσοκομείου; Είναι αυτό νόμιμο; Γιατί να μην το κάνουν αυτό, χωρίς «αξιώσεις», όλοι οι ειδικευόμενοι και οι ειδικευμένοι του ΕΣΥ;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάντως ο συνάδελφος σε άλλο site (αυτο;)χαρακτηρίζεται Γενικός Ιατρός - Παθολόγος και οι πληροφορίες είναι πιο "προσεγμένες" και "μουράτες":
"Επιμελητής ιδ. κλινικής Τίμιος Σταυρός
Ιατρός στρατιωτικού νοσοκομείου 401 ΓΣΝ Αθηνών"

Δε βλέπω καμιά αναφορά στο ότι είναι ειδικευόμενος ούτε στην "έλλειψη αξιώσεων".
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν υπάρχει καμία ανοχή, πόσο μάλλον συγκάλυψη ως προς οποιοδήποτε μέλος μας ιατρό επιθυμεί να παρανομήσει.
Μπορώ να σας διαβεβαιώσω πως έχουμε πλήρη επίγνωση της σπουδαιότητας της υπηρεσίας που προσφέρουμε.

Για αυτό και αυτή η διαφορά στην πληροφόρηση μεταξύ των δύο sites που αν και έχουν παρόμοια λειτουργία, διαφέρουν ως προς την ποιότητα και το περιεχόμενο.
Δεν «ωραιοποιούμε» καταστάσεις, ούτε αλλοιώνουμε την πληροφόρηση.

Όπως γράψατε παραπάνω
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν δείτε λίγο την υπηρεσία μας θα καταλάβετε πως ο κάθε ιατρός που ανοίγει το προφίλ του σε εμάς αποφασίζει ο ίδιος για τα στοιχεία του που θα δημοσιοποιήσει.
Τα προφίλ τους οι ιατροί τα δημιουργούν μόνοι τους.
Επομένως αυτό που παρουσιάζετε ως πλεονέκτημα του site σας μπορώ να το θεωρήσω ως «αβλεψία» του κυρίου Λιακόπουλου που απλά στο δικό σας site έδωσε αυθόρμητα πληροφορίες που δείχνουν ότι κάτι δεν ταιριάζει σε όσα λέει. Αν είχε γράψει και στο δικό σας:
"Επιμελητής ιδ.κλινικής Τίμιος Σταυρός
Ιατρός στρατιωτικού νοσοκομείου 401 ΓΣΝ Αθηνών"
Δεν θα κάναμε τώρα την παρούσα συζήτηση κι όλα θα ήταν «καλά». Άλλωστε είδα στο site σας πλήθος γιατρών που δεν έχουν καμιά πληροφορία στο προφίλ τους.

Τέλος, αν θέλετε, μου εξηγείτε τι σημαίνει η εξειδίκευση "Βιοπαθολόγος" στο συγκεκριμένο προφίλ Γενικού Γιατρού Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος Μέχρι τώρα νόμιζα ότι βιοπαθολόγοι είναι οι μικροβιολόγοι.
Επίσης αν οι παρεχόμενες υπηρεσίες "LAZER, ΤΕΣΤ ΑΝΑΠΝΟΗΣ, ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΟΣΤΕΟΠΟΡΩΣΗΣ, ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΟΥ, ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ ΠΡΟΣΩΠΟΥ, ΑΠΟΤΡΙΧΩΣΗ." συνάδουν με την ειδικότητα της γενικής ιατρικής και της ιατρικής δεοντολογίας Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


4 Ιανουαρίου 2013, 21:11:50
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Μαλλον κε Ευσταθιου χρειάζεστε medical advisor στην εταιρεία σας.  ;)
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

4 Ιανουαρίου 2013, 23:26:35
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

timex


Πτυχιο γενικης ιατρικης με εξειδικευση στην ορθοπαιδικη, στη χειρουργικη, στν οφθαλμολογια και ωρλ, παθολογια και δερματολογια, ψυχιατρικη και παθολογια, ακτινολογια και παιδιατρικη, καθως και εξειδικευση στις δημοσιες σχεσεις και αντιμετωπιση παραξενων συμπεριφορων των ηλικιωμενων...

Λέξεις κλειδιά: