Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:06:06

Αποστολέας Θέμα: ΑΜΕΑ ΚΑΙ ARBS ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ  (Αναγνώστηκε 17847 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

8 Ιανουαρίου 2013, 20:22:27
Αναγνώστηκε 17847 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Ειδα σημερα μια ασθενη 88 ετων (μαλλον δε την ειδα,μου ζητηθηκε να της γραψω τα φαρμακα απουσια της,ως συνηθως) με στεφανιαια νοσο και ΣΔ2 (per os αγωγη με eucreas 50-1000 x2 και actos 45 x 1) που την παρακολουθει σε τακτικη βαση και καρδιολογος.Συμφωνα με τα λεγομενα της κορης της λογω αρρυθμιστης πιεσης τον τελευταιο μηνα και λογω παλαιοτερης εμφανισης οιδηματων σε ληψη αμλοδιπινης ο καρδιολογος της προσθεσε στο ATACAND PLUS 32/25 -που ηδη λαμβανε -και ενα γενοσημο ΑΜΕA με διουρητικο (εναλαπριλη-HCT20/12,5)
H ασθενης δεν ειχε προσφατη βιοχημικη εξεταση ουτε γενικη ουρων.Η ασθενης λογω  ΣN παιρνει και LOBIVON
Προσωπικα αυτος ο συνδυασμος σε αυτη την ασθενη δε μου αρεσε.Της ειπα να ξεκινησει αμλοδιπινη αντι του ΑΜΕΑ-διουρητικο ως προσθετο φαρμακο και αν ξαναεμφανισει οιδηματα το συζηταμε.
Μπορω να εχω και τη δικη σας αποψη?
+

8 Ιανουαρίου 2013, 20:44:41
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

parpar


πολυ σωστα.
ο συνδυασμος αμεα-σαρτανης δεν εχει αποδειξει κανενα μακροχρονια προσθετο οφελος σε οσους ελαβαν μαζι την αγωγη αυτη για υπερταση.
Μπορει να χαμηλωνουν λιγο την Α.Π. αλα δεν δινουν χρονια ζωης παρα μονο αυξανουν την πιθανοτητα για παρενεργειες.



ONTARGET study

εχω κουραστει να τα αλλαζω....




Θα συστηνα παντως στην συγκεκριμενη ασθενη τη ληψη ενος αλλου νεοτερου αναστολεα ασβεστιου
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Ιανουαρίου 2013, 20:52:51 από parpar »

8 Ιανουαρίου 2013, 21:02:36
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ειδα σημερα μια ασθενη 88 ετων (μαλλον δε την ειδα,μου ζητηθηκε να της γραψω τα φαρμακα απουσια της,ως συνηθως) με στεφανιαια νοσο και ΣΔ2 (per os αγωγη με eucreas 50-1000 x2 και actos 45 x 1) που την παρακολουθει σε τακτικη βαση και καρδιολογος.Συμφωνα με τα λεγομενα της κορης της λογω αρρυθμιστης πιεσης τον τελευταιο μηνα και λογω παλαιοτερης εμφανισης οιδηματων σε ληψη αμλοδιπινης ο καρδιολογος της προσθεσε στο ATACAND PLUS 32/25 -που ηδη λαμβανε -και ενα γενοσημο ΑΜΕA με διουρητικο (εναλαπριλη-HCT20/12,5)
H ασθενης δεν ειχε προσφατη βιοχημικη εξεταση ουτε γενικη ουρων.Η ασθενης λογω  ΣN παιρνει και LOBIVON
Προσωπικα αυτος ο συνδυασμος σε αυτη την ασθενη δε μου αρεσε.Της ειπα να ξεκινησει αμλοδιπινη αντι του ΑΜΕΑ-διουρητικο ως προσθετο φαρμακο και αν ξαναεμφανισει οιδηματα το συζηταμε.
Μπορω να εχω και τη δικη σας αποψη?

Εν ταχει κάποιες σκέψεις.

- ΠΟΛΥ διουρητικο για το τίποτα. Αν χρειάζεται τόση διουρηση, κακώς παίρνει hct και όχι διουρητικο της αγκυλης (κανα ουρικο οξύ έχει μετρήσει τελευταία;) και κακώς-κακιστα παίρνει Actos, το οποίο επίσης κάνει τρέλα οίδηματα (έχω ασθενή που διακόπτοντας το έχασε ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ κιλά από υγρά).

- κακός συνδυασμός arb+ΑΜΕΑ όταν έχεις Τόσες κατηγορίες φαρμάκων να δώσεις.

8 Ιανουαρίου 2013, 21:10:43
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
πολυ σωστα.
ο συνδυασμος αμεα-σαρτανης δεν εχει αποδειξει κανενα μακροχρονια προσθετο οφελος σε οσους ελαβαν μαζι την αγωγη αυτη για υπερταση.
Μπορει να χαμηλωνουν λιγο την Α.Π. αλα δεν δινουν χρονια ζωης παρα μονο αυξανουν την πιθανοτητα για παρενεργειες.



ONTARGET study

εχω κουραστει να τα αλλαζω....




Θα συστηνα παντως στην συγκεκριμενη ασθενη τη ληψη ενος αλλου νεοτερου αναστολεα ασβεστιου

Γιατί έσβησες την προτεινόμενη αγωγή σου ; Αντιτίθεται μήπως σε κανόνες του forum ως έμμεση διαφήμιση;
Συμφωνώ με ότι γράφεις ,και πράγματι ,η Μανιδιπίνη είναι εξαιρετική επιλογή  ;D
Επιπλέον καλό είναι σε περιπτώσεις «ανθεκτικής» υπέρτασης προτού προχωρήσουμε σε ενίσχυση/αλλαγή
αντιυπερτασικής αγωγής ή/και  δαπανηρές εξετάσεις να ρωτήσουμε για της διαιτητικές συνήθεις της ασθενούς.
Η υπερκατανάλωση Νατρίου (αλατιού),κυρίως με την μορφή τυριών (φέτα,κασέρι κλπ) και επεξεργαζμένων ζωικών
προιόντων π.χ κύβοι Knorr/Maggi στα φαγητά αποτελεί την πιό συχνή αιτία ανθεκτικής στην αγωγή υπέρτασης.
Ακολουθεί η λήψη ΜΣΑΦ.

*Αν ο ασθενής καταναλώνει σημαντικές ποσότητες Νατρίου με την διατροφή του στην πράξει ακυρώνει
την δράσει των θειαζιδικών διουρητικών.
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Ιανουαρίου 2013, 21:15:38 από Zachariadis »
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

8 Ιανουαρίου 2013, 22:20:10
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
-Υπερμέγιστη δόση HTZ. Προσωπικά σε αυτή την ηλικία θα απέφευγα πάνω από τα 12,5.
-Μέγιστη δοσολογία καντεσαρτάνης+ εναλαπρίλη, χωρίς έστω βιοχημικό έλεγχο...
Αν δεν κάνω λάθος, η μόνη ένδειξη είναι καρδιακή ανεπάρκεια με χαμηλό κλάσμα εξώθησης που δεν αντιρροπείται με τη συνήθη αγωγή.
Αν κάτι τέτοιο ισχύει τα 45 mg pioglitazone ?????
-Προσωπικά θα ήμουν σκεπτικός και τα 2 γραμμάρια μετφορμίνης...
-Αρύθμιστη πίεση... πόσο αρύθμιστη?
Έγιναν σωστές μετρήσεις, γιατί συχνά αρύθμιστη πίεση βαφτίζεται μία και μόνη μέτρηση στο ιατρείο, ή μετρήσεις πίεσης στο σπίτι επί συμπτωμάτων.
Συμφωνώ με το Ζαχαριάδη και για τη μανιδιπίνη και για το αλάτι. Αντιφλεγμονώδη? Συχνά δεν αναφέρεται η χρήση τους. Εξελισόμενη νεφρική νόσος αν υπάρχει οξεία απορύθμιση, οπότε ο έλεγχος νεφρικής λειτουργείας είναι πολλαπλά επιβεβλημένος. Αυπνία, αγχώδης-καταθλιπτική σημειολογία?
-Σ/Ν... από Σ/Ν απέχουν μέρα με τη νύχτα... Σταθερή στηθάγχη επαρκώς ελεγχόμενη συντηρητικά? Πρόσφατη επέμβαση ή αγγειοπλάστική? Ιστορικό ΟΕΜ με ή χωρίς Κ/Α? Ασυμπτωματική νόσος διαγνωσμένη εργαστηριακά? ...

Υ.Γ Μου φαίνεται ότι η γυναίκα είναι υποψήφια για αποκλιμάκωση αντιδιαβητικής αγωγής και έναρξη ινσουλίνης, ανεξαρτήτως γλυκοζυλιωμένης...
Αντιμετώπισα κάτι παρόμοιο σήμερα, οπότε συμαζεύω λίγο και τις σκέψεις μου για την Πέμπτη που θα δω την (γνωστή μου) ασθενή, η κόρη της οποίας με επισκέφτηκε σήμερα.

9 Ιανουαρίου 2013, 08:03:52
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Παίρνει ήδη Νεμπιβολόλη + Πιογλιταζόνη που κάνουν οιδήματα. Δίνουμε και αναστολέα ασβεστίου που επίσης κάνει οιδήματα. Είναι παχύσαρκη; αν ναι, άλλος ένας παράγοντας.
Αυτή η γυναίκα είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κάνει οιδήματα αλλά ίσως όχι άμεσα λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών αυτή την εποχή. Θα τα έχει σίγουρα μόλις ζεστάνει ο καιρός ή όταν πλησιάζει την σόμπα.

Είναι 88 ετών. Κόψε την πιογλιταζόνη και βάλε την σε μετφορμίνη και κάποιο DPP4 σε συνδυασμό ή καλύτερα μετφορμίνη και ένα χάπι γλικλαζίδη. Γλιτώνεις τον ένα παράγοντα οιδημάτων κάτω άκρων.
Και η νεμπιβολόλη δεν μου αρέσει εάν δεν είχε έλλειψη θα προτιμούσα μισό χάπι βηταξολόλης αν ο b-blocker είναι απολύτως απαραίτητος για την καρδιά της με βάση τον υπέρηχο και δεν είναι καμιά by protocol δράση καρδιολόγου καθώς έχει και σάκχαρο και ο β-blocker δεν είναι ότι καλύτερο. Επίσης, τη amlodipine που καλώς έκανες ή οποιοδήποτε άλλο αναστολέα ασβεστίου πχ μανιπιδίνη που συστάθηκε.
Ξέχασα.... Έλεος με αυτή την δόση διουρητικού....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Ιανουαρίου 2013, 09:03:47
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δημήτρη ήδη παίρνει per os αγωγη με eucreas 50-1000 x2 ...

9 Ιανουαρίου 2013, 12:36:03
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δημήτρη έχεις δίκιο, δεν το πρόσεξα....
Jack, ινσουλίνη στα 88 έτη δεν συνίσταται, όταν μπορεί να πάρει πολύ μικρή δόση σουλφονυλουρίας και να ρυθμιστεί για να γλιτώσεις ένα παράγοντα που κάνει οιδήματα...
Επίσης, σε τέτοια περίπτωση εγώ βάζω τους συνοδούς να γράψει μια τρίμηνη ο γιατρός που τους παρακολουθεί για να νομιμοποιούμαι να γράφω εγώ μετά, ειδικά όταν βλέπω τέτοια χάλια. Και φυσικά το αντιυπερτασικό να της το κάνει μια τρίμηνη μόνιμα ο καρδιολόγος της....
Κάθε άνθρωπος έχει την περίθαλψη που του αξίζει....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

9 Ιανουαρίου 2013, 13:30:54
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Dott.diMG


Συμφωνώ μέσες άκρες με τους προλαλήσαντες.
HCT 12.5 mg αρκεί (κάνει το 80% της δουλειάς.)
Επίσης Μανιδιπίνη έστω 10 mg πάει μια χαρά.
Η άποψή σου για βασική ινσουλίνη είναι σωστή.
Αν δεν θέλει να μπλέκει στα γεράματα (η κόρη) πας την Πιογλιταζόνη στα 15 mg και προσθέτεις Γλικλαζίδη MR 1x1, με λίγη παρακολούθηση.
Βέβαια μπορεί μετά από χρόνια να πάει σε δευτεροπαθή αστοχία Σουλφονυλουρίας  :D :D :D
οπότε τότε θα δεχτεί να κάνει ινσουλίνη.
"Η αγάπη βρίσκει τρόπο. Η αδιαφορία βρίσκει δικαιολογία."
(Γέρων Παΐσιος)

9 Ιανουαρίου 2013, 13:45:08
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Πράγματι ο συνδυασμός αΜΕΑ και ΑΤΙ αποκλειστών δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο από τη μονοθεραπεία στην αντιμετώπιση της ΑΥ. Είναι όμως σημαντικά τα πλεονεκτήματά του σε προσεκτικά επιλεγμένους ασθενείς με:
1) Λευκωματουρία >1gr σε ασθενείς που λαμβάνουν ήδη φάρμακο της μιας κατηγορίας και καλά ρυθμισμένη ΑΠ.
2) Διαβητικούς χωρίς συνοδό νοσηρότητα.
3) Κάποιους ασθενείς με ΚΑ, λόγω της παραγωγής ΑΙΙ παρά την χορήγηση ΑΜΕΑ.
Περισσότερα:
Kidney Int 2005 [p 799-812]. Ritz E,Wolf G.& Ther. Adv. Cardiovasc.Dis. 2008 [p233-248].
 

12 Ιανουαρίου 2013, 15:08:48
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

parpar


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πράγματι ο συνδυασμός αΜΕΑ και ΑΤΙ αποκλειστών δεν προσφέρει τίποτα περισσότερο από τη μονοθεραπεία στην αντιμετώπιση της ΑΥ. Είναι όμως σημαντικά τα πλεονεκτήματά του σε προσεκτικά επιλεγμένους ασθενείς με:
1) Λευκωματουρία >1gr σε ασθενείς που λαμβάνουν ήδη φάρμακο της μιας κατηγορίας και καλά ρυθμισμένη ΑΠ.
2) Διαβητικούς χωρίς συνοδό νοσηρότητα.
3) Κάποιους ασθενείς με ΚΑ, λόγω της παραγωγής ΑΙΙ παρά την χορήγηση ΑΜΕΑ.
Περισσότερα:
Kidney Int 2005 [p 799-812]. Ritz E,Wolf G.& Ther. Adv. Cardiovasc.Dis. 2008 [p233-248].
 


για το 1 και το 3 συμφωνω αλλα για το 2 δεν εχω βρει καποια οδηγια που να το αιτολογει.Στα αρθρα που παραθετετε αναφερει οτι ισως προσφερει θεραπευτικο οφελος και οχι οτι εχει αποδειχθει.

12 Ιανουαρίου 2013, 18:24:47
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

deleteduser


Και για το 3 παντως υπαρχει η δυνατότητα της χορηγησης ΑΜΕΑ σε μεγαλυτερη από τη μέγιστη δόση (η οποία οσον αφορά στους ΑΜΕΑ καθορίζεται με βαση το αντιυπερτασικο αποτελεσμα).

14 Ιανουαρίου 2013, 11:21:21
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


 



για το 1 και το 3 συμφωνω αλλα για το 2 δεν εχω βρει καποια οδηγια που να το αιτολογει.Στα αρθρα που παραθετετε αναφερει οτι ισως προσφερει θεραπευτικο οφελος και οχι οτι εχει αποδειχθει.

[/quote]
Το θεραπευτικό όφελος που προσφέρεται με το συνδυασμό είναι η μεγαλύτερη μείωση της λευκωματουρίας και η συνακόλουθη νέφρο- και καρδιοπροστασία που αυτή η μείωση επιφέρει.
Περισσότερα : Diabetes Care [2003: vol 26, p:2268-2274 ] & Kidney International [2003: vol 63, p:1874-1880 ].  Συνοπτικά παραθέτω και την καλύτερη μεταανάλυση που έχω βρει από το Annals of Int. Medicine (2008).  [http://www.ceb-institute.org/fileadmin/upload/refman/Ann_Intern_Med_2008_148_30_Kunz.pdf]
« Τελευταία τροποποίηση: 14 Ιανουαρίου 2013, 11:25:29 από GirousisN »

14 Ιανουαρίου 2013, 12:37:40
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

parpar


επιμενω σε αυτο που θελω να πω καθως ολες αυτες οι μελετες αναφερονται σε διαβητικους με συνοδο νεφροπαθεια
Μηπως εννοειτε στο 2 ασθενεις με Σ.διαβητη και συνοδο νεφροπαθεια?
Αν ναι συμφωνω επισης σε ολα.

14 Ιανουαρίου 2013, 13:03:14
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Συγγνώμη αν δημιούργησα παρανόηση. Κύριο χαρακτηριστικό της διαβητικής νεφροπάθειας είναι η λευκωματουρία, οπότε θεωρώ ότι όντως συμφωνούμε.

Λέξεις κλειδιά: ΑΜΕΑ arb 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Φεβρουαρίου 2009, 08:26:06
από Argirios Argiriou
8 Απαντήσεις
6422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Αυγούστου 2012, 15:52:56
από EzeΤΡΟΛ
1 Απαντήσεις
3674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Φεβρουαρίου 2014, 23:06:51
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Απριλίου 2014, 00:37:10
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
11154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Αυγούστου 2021, 00:53:07
από Argirios Argiriou