Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:12:38

Αποστολέας Θέμα: ΤΣΑΫ : "Παράτυπο, το να κάνεις Εφημερίες με μπλοκάκι"...!!  (Αναγνώστηκε 13248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Ιανουαρίου 2013, 14:00:33
Αναγνώστηκε 13248 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Γειά σας.

Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με το Μητρώο Υποκαταστήματος του ΤΣΑΫ (νυν Ε.Τ.Α.Α.),
ήταν κατηγορηματικοί, οτι :

<< ...Είναι παράτυπο να κάνεις εφημερίες με μπλοκάκι....Στον νόμο, δεν υφίσταται τέτοιου είδους Σύμβαση...
Μάλιστα, σε ενδεχόμενο Έλεγχο, θεωρείται οτι είσαι Συνυπεύθυνος, και υφίστασαι και εσύ τις αντίστοιχες Κυρώσεις... >>


Εν ολίγοις, αυτά είναι κάποια χαρακτηριστικά σημεία, που μου επεσήμανε ο (αρμόδιος) υπάλληλος,
και μάλιστα, επικρότησε την παρατήρησή μου, οτι :

<< Αφού το ΤΣΑΫ, ΔΕΝ αναγνωρίζει ως 100% νομότυπες αυτές τις "Συμβάσεις Εργασίας",
ίσως, θα ήταν ένα καλό "χαρτί",
για να πείσουμε τον Εργοδότη, να μας προσλάβει, τελικά, ως Μισθωτούς (με το όποιο βέβαια "ψαλίδισμα" επί των Αποδοχών...) >>


Σας προκύπτει κάτι τέτοιο από το ΤΣΑΫ της Περιοχής σας...??  ??? ???

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Ιανουαρίου 2013, 14:03:12 από anasm »

9 Ιανουαρίου 2013, 14:25:54
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Ηλίας Παπαζήσης


Ο τρόπος αμοιβής "με μπλοκάκι" ... "μπάζει νερά". Είναι ο λόγος που πριν από αρκετά χρόνια κλόνισε συθέμελα το νοσοκομείο ΥΓΕΙΑ, είχαν επιβληθεί γιγάντια πρόστιμα που κόντεψε να κλείσει. Απ' ότι ξέρω πέσανε πολιτικά μέσα και σώθηκε η κατάσταση. Όλα πάνε καλά, μέχρι να γίνει έλεγχος και να κριθεί ότι η σχέση είναι "εξαρτημένης εργασίας". Δυστυχώς αυτό γίνεται μετά από πάρα πολλά χρόνια και οι αναδρομικές οφειλές, πρόστιμα κλπ. μπορούν να κλείσουν επιχειρήσεις. Ζούμε σε μια εχθρική χώρα, όπου βαδίζουμε σε ναρκοπέδιο γεμάτο τέτοιου είδους νάρκες. Είναι ζήτημα χρόνου πότε θα πατήσεις κάποια. Δεν είναι μόνο οι κρυμμένες νάρκες, είναι και οι φανερές ... "γκιλοτίνες" που στήνονται μπροστά σου. Σε περίπτωση έμμισθης σχέσης γιατρού, οι εισφορές προς το ΤΣΑΥ είναι απίστευτες. Εκτός από τη συνδρομή που πληρώνουμε όλοι, εκτός από την εργοδοτική εισφορά 13,33%, υπάρχουν και άλλες, πρόσθετες, πολύ μεγάλες εισφορές του εργοδότη και του εργοδοτούμενου. Αντί να κάνουν οικονομία στις σπατάλες, πάνε να ξεζουμίσουν μέχρις αφανισμού την παραγωγική μηχανή, σε όλους τους τομείς. Να κλείσουν οι κλινικές, να κλείσουν τα ιατρεία, να πτωχεύσουν οι ελεύθεροι επαγγελματίες, να κλείσουν τα μαγαζιά, να κλείσουν τα ξενοδοχεία. Αυτό είναι η ύψιστη προτεραιότητα και ο πρωταρχικός σκοπός του κράτους... Εχθρική χώρα!

9 Ιανουαρίου 2013, 15:19:15
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Στην κλινική όπου εργάζομαι εγώ με μπλοκακι (παρά το γεγονός ότι κάνω εφημερίες+πρωινό ωράριο) στο ΤΣΑΥ καταβάλλονται εισφορές εμμισθης σχέσης εργασίας και από τις δυο πλευρές. Σε σχετική ερώτηση προς το λογιστηριο παλιότερα μας είχαν απαντήσει ότι το ΤΣΑΥ απαιτεί αυτόν τον τροπο καταβολής εισφορών σε όλες τις περιπτώσεις γιατρών που κάνουν εφημερίες.

Βέβαια, κανέναν δεν φαίνεται να ενδιαφέρει το γεγονός ότι για το ΤΣΑΥ η εργασία μου είναι μισθωτή, για την εφορία επίσης (παρακράτηση φόρου στην πηγή) αλλά για μας πρέπει να είναι σχέση ΕλΕπ (12 μισθοί, απουσία οποιουδήποτε επιδόματος, απουσία αδειών τοκετού για τις γυναίκες κ.ο.κ.). Σχιζοφρενεια.

9 Ιανουαρίου 2013, 15:35:52
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στην κλινική όπου εργάζομαι εγώ με μπλοκακι (παρά το γεγονός ότι κάνω εφημερίες+πρωινό ωράριο)
στο ΤΣΑΥ καταβάλλονται εισφορές εμμισθης σχέσης εργασίας και από τις δυο πλευρές.
Σε σχετική ερώτηση προς το λογιστηριο παλιότερα μας είχαν απαντήσει ότι το ΤΣΑΥ απαιτεί αυτόν τον τροπο καταβολής εισφορών σε όλες τις περιπτώσεις γιατρών που κάνουν εφημερίες.

Βέβαια, κανέναν δεν φαίνεται να ενδιαφέρει το γεγονός ότι για το ΤΣΑΥ η εργασία μου είναι μισθωτή, για την εφορία επίσης (παρακράτηση φόρου στην πηγή) αλλά για μας πρέπει να είναι σχέση ΕλΕπ (12 μισθοί, απουσία οποιουδήποτε επιδόματος, απουσία αδειών τοκετού για τις γυναίκες κ.ο.κ.). Σχιζοφρενεια.

Δηλαδή, με τον τρόπο αυτό, ο γιατρός που δουλεύει με μπλοκάκι, "διπλοπληρώνει" το ΤΣΑΫ...??  ???

Γιατί,
καταβάλλει, προφανώς, τις πλήρεις Εισφορές του (Σύνταξη + Περίθαλψη) ως Αυτασφαλισμένος + Εισφορές "Έμμισθης Σχέσης Εργασίας"...??  ???



« Τελευταία τροποποίηση: 9 Ιανουαρίου 2013, 15:37:31 από anasm »

9 Ιανουαρίου 2013, 19:00:23
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Μήπως οι ιατροί του ΕΣΥ δεν διπλό- τριπλό πληρώνουν το ΤΣΑΥ ;;;;  αφού παρακρατούνται οι αντίστοιχες εισφορές  και από τις τακτικές αποδοχές και από τις εφημερίες , ενώ στον υπολογισμό της σύνταξη υπολογίζονται μόνο οι εισφορές από τις τακτικές αποδοχές;;

10 Ιανουαρίου 2013, 13:40:48
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή, με τον τρόπο αυτό, ο γιατρός που δουλεύει με μπλοκάκι, "διπλοπληρώνει" το ΤΣΑΫ...??  ???
Νομίζω ότι, εφόσον γίνοντια κανονικά κρατήσεις υπερ ΤΣΑΥ (και πατρίδος) απο την κλινική (βάσει σύμβασης) δεν υποχρεούσαι να καταβάλεις επιπλέον εισφορές (εκτός αν το σύνολο των ετήσιων κρατήσεων υπολείπεται της κατώτερις ασφαλίστικής κατηγορίας του ΤΣΑΓΙΟΥ). Συνάδερφε Xouzouris, αν επιτρέπετε να ρωτήσω, πληρώνετε επιπλέον εισφορές στο (πτωχό μα τίμιο) ταμείο μας;

Όσο για την παρατήρηση του κ. Κτιστάκη συμφωνώ απόλυτα. Επιπλέον να ρωτήσω, αν ξέρει κανείς τι σύνταξη (αν ποτέ) θα πάρουν οι έμμισθοι νέοι ασφαλισμένοι. Μου είχαν πεί (προ 10ετίας) απο το ΤΣΑΑΑΥ ότι τοποθετούνται στην κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία οπότε η σύνταξη τους είναι της κατηγορίας αυτής (περίπου 460 ευρώ) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο τους μισθούς της τελέυταίας πενταετίας... Όχι ότι έχει πολλή σημασία (γιατί μέχρι να πάρουμε σύνταξη --> ο πρώτος, λόγω γήρατος, θα πάρει το 2025 αν άρχισε να δουλεύει ~33 - για εμένα που άρχισα το 1994 στα 26 δλδ περίπου το 2036 :laugh:  αυτά όλα δεν θα ισχυούν). Τέλος πάντων, αμα θέλουν να ανεβούν κατηγορία πρέπει να πληρώσουν παραπάνω απο την τσέπη τους....

10 Ιανουαρίου 2013, 14:35:17
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Οχι, δεν πληρώνω τίποτε παραπάνω απο τις κρατήσεις που μου γίνονται στην πηγή.

10 Ιανουαρίου 2013, 14:46:43
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή, με τον τρόπο αυτό, ο γιατρός που δουλεύει με μπλοκάκι, "διπλοπληρώνει" το ΤΣΑΫ...??  ???

Νομίζω ότι, εφόσον γίνοντια κανονικά κρατήσεις υπερ ΤΣΑΥ (και πατρίδος) απο την κλινική (βάσει σύμβασης) δεν υποχρεούσαι να καταβάλεις επιπλέον εισφορές (εκτός αν το σύνολο των ετήσιων κρατήσεων υπολείπεται της κατώτερις ασφαλίστικής κατηγορίας του ΤΣΑΓΙΟΥ). Συνάδερφε Xouzouris, αν επιτρέπετε να ρωτήσω, πληρώνετε επιπλέον εισφορές στο (πτωχό μα τίμιο) ταμείο μας;

Όσο για την παρατήρηση του κ. Κτιστάκη συμφωνώ απόλυτα. Επιπλέον να ρωτήσω, αν ξέρει κανείς τι σύνταξη (αν ποτέ) θα πάρουν οι έμμισθοι νέοι ασφαλισμένοι. Μου είχαν πεί (προ 10ετίας) απο το ΤΣΑΑΑΥ ότι τοποθετούνται στην κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία οπότε η σύνταξη τους είναι της κατηγορίας αυτής (περίπου 460 ευρώ) ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο τους μισθούς της τελέυταίας πενταετίας... Όχι ότι έχει πολλή σημασία (γιατί μέχρι να πάρουμε σύνταξη --> ο πρώτος, λόγω γήρατος, θα πάρει το 2025 αν άρχισε να δουλεύει ~33 - για εμένα που άρχισα το 1994 στα 26 δλδ περίπου το 2036 :laugh:  αυτά όλα δεν θα ισχυούν). Τέλος πάντων, αμα θέλουν να ανεβούν κατηγορία πρέπει να πληρώσουν παραπάνω απο την τσέπη τους....

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οχι, δεν πληρώνω τίποτε παραπάνω απο τις κρατήσεις που μου γίνονται στην πηγή.

Συνάδελφε Xouzouris, μια (ακόμα) διευκρίνιση... :)

Δηλαδή, αν το καταλαβαίνω καλά, πληρώνετε :

<6μηνη Εισφορά ΤΣΑΫ, ως Αυτασφαλισμένος -"Ελεύθερος Επαγγελματίας"> + <Τις όποιες "Κρατήσεις υπέρ ΤΣΑΫ" από το Λογιστήριο της Κλινικής που εργάζεστε>

Είναι έτσι, ή το έχω αντιληφθεί λάθος...?  ???

« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιανουαρίου 2013, 14:49:24 από anasm »

10 Ιανουαρίου 2013, 15:05:35
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Οχι. Πληρώνω μόνο τις κρατήσεις υπέρ ΤΣΑΥ απο το λογιστηριο της κλινικής (4% κλάδος σύνταξης, 4% κλάδος πρόνοιας, 2.55% εισφορά περίθαλψης συν 2 γιουρια για την φαντασμαγορική Στέγη Υγειονομικών, ολα επί του συνολικού ακαθαριστου ποσού και όχι μόνον επι της αντιμισθιας-και έχω και για λόγο ακόμη μια έκπτωση ως νέος ασφαλισμενος).

Έχω πληρώσει αυτασφαλιση για κάτι μήνες απο τότε που γραφτηκα στο ΤΣΑΥ μέχρι να ξεκινήσω δουλειά σε κλινική.

10 Ιανουαρίου 2013, 16:17:09
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οχι. Πληρώνω μόνο τις κρατήσεις υπέρ ΤΣΑΥ απο το λογιστηριο της κλινικής (4% κλάδος σύνταξης, 4% κλάδος πρόνοιας, 2.55% εισφορά περίθαλψης συν 2 γιουρια για την φαντασμαγορική Στέγη Υγειονομικών, ολα επί του συνολικού ακαθαριστου ποσού και όχι μόνον επι της αντιμισθιας-και έχω και για λόγο ακόμη μια έκπτωση ως νέος ασφαλισμενος).

Έχω πληρώσει αυτασφαλιση για κάτι μήνες απο τότε που γραφτηκα στο ΤΣΑΥ μέχρι να ξεκινήσω δουλειά σε κλινική.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη διευκρίνιση!!

Πάντως,
σε επικοινωνία μου, με το Λογιστήριο Κλινικής, λίγο πριν τις Γιορτές, μού είχαν "εξηγήσει" :

<< Στο ΤΣΑΫ, θα πηγαίνεις μια φορά το μήνα, και θα δίνεις 100κάτι ευρώ για την Αυτασφάλισή σου.
Αλλά, θα μου κρατούσαν και άλλα 100κάτι ευρώ/μήνα, κάτι σαν "Εισφορά Μισθωτών Υπηρεσιών"... >>


Είναι τελικά, δική μου η παρανόηση, ή εν τέλει, λάθος του Λογιστηρίου...??  ???

10 Ιανουαρίου 2013, 20:49:03
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Το ΤΣΑΥ βγάζει ένα ποσό που πρέπει να πληρώνεις το μήνα.
Εάν η μισθωτή σου εργασία δεν το καλύπτει αυτό το ποσό τότε πληρώνεις έτσι κι αλλιώς αυτή τη διαφορά. Είτε με μπλοκάκι είτε χωρίς....
Αυτά αφορούν νέους ασφαλισμένους μετά το 93 και αφορά και γιατρούς που εργάζονται ως μισθωτοί στο ΕΣΥ
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

10 Ιανουαρίου 2013, 22:56:55
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ΤΣΑΥ βγάζει ένα ποσό που πρέπει να πληρώνεις το μήνα.
Εάν η μισθωτή σου εργασία δεν το καλύπτει αυτό το ποσό τότε πληρώνεις έτσι κι αλλιώς αυτή τη διαφορά. Είτε με μπλοκάκι είτε χωρίς....
Αυτά αφορούν νέους ασφαλισμένους μετά το 93 και αφορά και γιατρούς που εργάζονται ως μισθωτοί στο ΕΣΥ

Να 'στε καλά κ.Κουναλάκη!!
Πάρα πολύ σημαντική, η παραπάνω διασαφήνιση!!

Επομένως, για νέους Ασφαλισμένους --1η Εγγραφή στο Μητρώο του (τότε) ΤΣΑΫ, μετά το 1993, που δεν έχουν κλείσει 5ετία (όπως η περίπτωση πολλών "νέων" συναδέλφων),
έχουμε και λέμε :

Σύνολο 6μηνιαίων Εισφορών υπέρ ΤΣΑΫ (χωρίς Μονοσύνταξη) = 1005 ευρώ => 167,50 ευρώ/μήνα
Άρα,
σε κάθε περίπτωση, είτε με μπλοκάκι, είτε χωρίς, ΔΕΝ νοείται, οι μηνιαίες Εισφορές υπέρ ΤΣΑΫ να ξεπερνούν το παραπάνω ποσό...?!  ???

Άρα, όπως εξηγώ παραπάνω,
μήπως θα πρέπει να αρχίζω να υποψιάζομαι "περίεργα", όταν το Λογιστήριο της Κλινικής, μού βγάζει ένα "λογαριασμό" στα 200κάτι ευρώ...??
  ??? ???

Θερμή και ειλικρινή παράκληση, σε όλα τα μέλη που συμμετέχουν στο Topic, να μας δώσετε τα φώτα σας,
γιατί, από κάποιο σημείο και πέρα, πάμε όλοι οι νέοι (άπειροι) συνάδελφοι,
σαν τα πρόβατα στο λύκο...!!

10 Ιανουαρίου 2013, 23:02:20
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Για να δείτε και να εκτυπώσετε το ειδοποιητήριο των εισφορών του ΕΤΑΑ/ΤΥΥ (πρώην ΤΣΑΥ) δείτε το σύνδεσμο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Ιανουαρίου 2013, 23:16:03
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για να δείτε και να εκτυπώσετε το ειδοποιητήριο των εισφορών του ΕΤΑΑ/ΤΥΥ (πρώην ΤΣΑΥ) δείτε το σύνδεσμο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Γειά σας κ.Παπαδόπουλε!

Νομίζω, οι παραπάνω υπολογισμοί μου, πρέπει να είναι εντελώς έγκυροι, και βασίζονται στο παρακάτω link :

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τί λέτε κι εσείς??  ???

10 Ιανουαρίου 2013, 23:27:14
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ΤΣΑΥ βγάζει ένα ποσό που πρέπει να πληρώνεις το μήνα.
Εάν η μισθωτή σου εργασία δεν το καλύπτει αυτό το ποσό τότε πληρώνεις έτσι κι αλλιώς αυτή τη διαφορά. Είτε με μπλοκάκι είτε χωρίς....
Αυτά αφορούν νέους ασφαλισμένους μετά το 93 και αφορά και γιατρούς που εργάζονται ως μισθωτοί στο ΕΣΥ

Να 'στε καλά κ.Κουναλάκη!!
Πάρα πολύ σημαντική, η παραπάνω διασαφήνιση!!

Επομένως, για νέους Ασφαλισμένους --1η Εγγραφή στο Μητρώο του (τότε) ΤΣΑΫ, μετά το 1993, που δεν έχουν κλείσει 5ετία (όπως η περίπτωση πολλών "νέων" συναδέλφων),
έχουμε και λέμε :

Σύνολο 6μηνιαίων Εισφορών υπέρ ΤΣΑΫ (χωρίς Μονοσύνταξη) = 1005 ευρώ => 167,50 ευρώ/μήνα
Άρα,
σε κάθε περίπτωση, είτε με μπλοκάκι, είτε χωρίς, ΔΕΝ νοείται, οι μηνιαίες Εισφορές υπέρ ΤΣΑΫ να ξεπερνούν το παραπάνω ποσό...?!  ???

Άρα, όπως εξηγώ παραπάνω,
μήπως θα πρέπει να αρχίζω να υποψιάζομαι "περίεργα", όταν το Λογιστήριο της Κλινικής, μού βγάζει ένα "λογαριασμό" στα 200κάτι ευρώ...??
  ??? ???

Θερμή και ειλικρινή παράκληση, σε όλα τα μέλη που συμμετέχουν στο Topic, να μας δώσετε τα φώτα σας,
γιατί, από κάποιο σημείο και πέρα, πάμε όλοι οι νέοι (άπειροι) συνάδελφοι,
σαν τα πρόβατα στο λύκο...!!

Οι εισφορες δεν μπορούν να υπολείπονται του ποσού που λες. Παραπάνω μπορει να είναι, παρακάτω όχι.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
18116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Απριλίου 2018, 19:00:07
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
45263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2011, 14:40:05
από Argirios Argiriou
8 Απαντήσεις
27762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Απριλίου 2016, 13:17:31
από iceman
0 Απαντήσεις
19346 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Οκτωβρίου 2022, 11:23:40
από anasm
0 Απαντήσεις
14420 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιανουαρίου 2023, 20:25:15
από anasm