Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:03:16

Αποστολέας Θέμα: ΤΣΑΫ : "Παράτυπο, το να κάνεις Εφημερίες με μπλοκάκι"...!!  (Αναγνώστηκε 13247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Ιανουαρίου 2013, 23:28:12
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για να δείτε και να εκτυπώσετε το ειδοποιητήριο των εισφορών του ΕΤΑΑ/ΤΥΥ (πρώην ΤΣΑΥ) δείτε το σύνδεσμο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Γειά σας κ.Παπαδόπουλε!

Νομίζω, οι παραπάνω υπολογισμοί μου, πρέπει να είναι εντελώς έγκυροι, και βασίζονται στο παρακάτω link :

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τί λέτε κι εσείς??  ???
Μα σας έχω δώσει ήδη το σύνδεσμο...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Ιανουαρίου 2013, 23:29:31
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι εισφορες δεν μπορούν να υπολείπονται του ποσού που λες. Παραπάνω μπορει να είναι, παρακάτω όχι.
Σωστό. Οι έμμισθοι συνάδελφοι τις περισσότερες φορές το ξεπερνούν... Αλλά εάν είσαι ελεύθερος & έμμισθος, πληρώνεις σαν ελεύθερος την διαφορά.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

11 Ιανουαρίου 2013, 12:30:14
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οχι. Πληρώνω μόνο τις κρατήσεις υπέρ ΤΣΑΥ απο το λογιστηριο της κλινικής (4% κλάδος σύνταξης, 4% κλάδος πρόνοιας, 2.55% εισφορά περίθαλψης συν 2 γιουρια για την φαντασμαγορική Στέγη Υγειονομικών, ολα επί του συνολικού ακαθαριστου ποσού και όχι μόνον επι της αντιμισθιας-και έχω και για λόγο ακόμη μια έκπτωση ως νέος ασφαλισμενος).

<< Στο ΤΣΑΫ, θα πηγαίνεις μια φορά το μήνα, και θα δίνεις 100κάτι ευρώ για την Αυτασφάλισή σου.
Αλλά, θα μου κρατούσαν και άλλα 100κάτι ευρώ/μήνα, κάτι σαν "Εισφορά Μισθωτών Υπηρεσιών"... >>


Είναι τελικά, δική μου η παρανόηση, ή εν τέλει, λάθος του Λογιστηρίου...??  ???
Διευκρινίζω ότι ο  Xouzouris εννοεί ότι πληρώνει το ΤΣΑΥ εμμέσως απο τις κρατήσεις στο λογιστήριο της κλινικής και όχι άμεσα στο ΤΣΑΥ (ή μάλλον σε τράπεζα).
Να ρωτήσω, το ""Εισφορά Μισθωτών Υπηρεσιών"" που αναφέρεις μήπως είναι ο φόρος (παρακράτηση 20% απο τις αποδοχές σου, έστω με μπλοκάκι) που σου κρατάνε και όχι το ΤΣΑΥ; Τι ακριβώς λέει η σχετική κράτηση. Πάντως αμα είναι κλινική και δεν αποδίσουν κρατήσεις ΤΣΑΥ πιθανότατα είναι παράνομη....
Όσο για τους έμμισθους, που πολλές φορές ξεπερνούν τις κρατήσεις, συμφωνά και αναρωτιέμαι (όπως προείπα) τι σύνταξη θα πάρουν....

11 Ιανουαρίου 2013, 17:00:27
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Παράθεση
Όσο για τους έμμισθους, που πολλές φορές ξεπερνούν τις κρατήσεις, συμφωνά και αναρωτιέμαι (όπως προείπα) τι σύνταξη θα πάρουν....

Την γνωστη τριτη και μακρύτερη (συνταξη).  ;D

11 Ιανουαρίου 2013, 22:45:03
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Για να δείτε και να εκτυπώσετε το ειδοποιητήριο των εισφορών του ΕΤΑΑ/ΤΥΥ (πρώην ΤΣΑΥ) δείτε το σύνδεσμο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Μα σας έχω δώσει ήδη το σύνδεσμο...

Σας ευχαριστώ πολύ κ.Παπαδόπουλε!!

Πράγματι, πολύ χρήσιμη υπηρεσία! Θα κάνω Εγγραφή, με την πρώτη ευκαιρία.


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οχι. Πληρώνω μόνο τις κρατήσεις υπέρ ΤΣΑΥ απο το λογιστηριο της κλινικής (4% κλάδος σύνταξης, 4% κλάδος πρόνοιας, 2.55% εισφορά περίθαλψης συν 2 γιουρια για την φαντασμαγορική Στέγη Υγειονομικών, ολα επί του συνολικού ακαθαριστου ποσού και όχι μόνον επι της αντιμισθιας-και έχω και για λόγο ακόμη μια έκπτωση ως νέος ασφαλισμενος).

<< Στο ΤΣΑΫ, θα πηγαίνεις μια φορά το μήνα, και θα δίνεις 100κάτι ευρώ για την Αυτασφάλισή σου.
Αλλά, θα μου κρατούσαν και άλλα 100κάτι ευρώ/μήνα, κάτι σαν "Εισφορά Μισθωτών Υπηρεσιών"... >>


Είναι τελικά, δική μου η παρανόηση, ή εν τέλει, λάθος του Λογιστηρίου...??  ???
Διευκρινίζω ότι ο  Xouzouris εννοεί ότι πληρώνει το ΤΣΑΥ εμμέσως απο τις κρατήσεις στο λογιστήριο της κλινικής και όχι άμεσα στο ΤΣΑΥ (ή μάλλον σε τράπεζα).
Να ρωτήσω, το ""Εισφορά Μισθωτών Υπηρεσιών"" που αναφέρεις μήπως είναι ο φόρος (παρακράτηση 20% απο τις αποδοχές σου, έστω με μπλοκάκι) που σου κρατάνε και όχι το ΤΣΑΥ; Τι ακριβώς λέει η σχετική κράτηση. Πάντως αμα είναι κλινική και δεν αποδίσουν κρατήσεις ΤΣΑΥ πιθανότατα είναι παράνομη....
Όσο για τους έμμισθους, που πολλές φορές ξεπερνούν τις κρατήσεις, συμφωνά και αναρωτιέμαι (όπως προείπα) τι σύνταξη θα πάρουν....

Γειά σας!

Όχι, σε καμμία περίπτωση δεν αφορά στον "Παρακρατηθέντα Φόρο" για την Εφορία...
Αφορούσε,
σύμφωνα με το Λογιστήριο της Κλινικής, αμιγώς (επιπλέον) Εισφορές υπέρ ΤΣΑΫ...  ???

Οπότε, το να "εκφράσω" το Σενάριο, οτι, θα συμμετείχα στις Εισφορές του Εργοδότη μου...μήπως θα ήταν ακραίο...??  >:( :(

Όπως και να 'χει, πολύ συνοπτικά, η κατάσταση θα είχε ως εξής :

Νέος Ασφαλισμένος, που δεν έχει κλείσει 5ετία, και εργάζεται με μπλοκάκι, κάνοντας Εφημερίες σε Ιδιωτική Κλινική,
θα είχε, συνολικά, Εισφορές ΤΣΑΫ :
100κάτι ευρώ (μηνιαία εισφορά λόγω Αυτασφάλισης) + 100κάτι ευρώ (παρακρατηθέντα από τον Εργοδότη, και απόδοσή τους στο ΤΣΑΫ)  ::)

Θεωρείτε τη Σύμβαση αυτή, νομότυπη...??  ???

Σας ευχαριστώ πραγματικά, για την υπομονή σας και το ενδιαφέρον σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Ιανουαρίου 2013, 22:46:40 από anasm »

14 Ιανουαρίου 2013, 10:43:07
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αφορούσε,
σύμφωνα με το Λογιστήριο της Κλινικής, αμιγώς (επιπλέον) Εισφορές υπέρ ΤΣΑΫ...  ???

b]100κάτι ευρώ (μηνιαία εισφορά λόγω Αυτασφάλισης) + 100κάτι ευρώ (παρακρατηθέντα από τον Εργοδότη, και απόδοσή τους στο ΤΣΑΫ) [/b]  ::)
Θεωρείτε τη Σύμβαση αυτή, νομότυπη...??  ???
Αν είναι εισφορές ΤΣΑΥ, θα ζητήσεις ένα ετήσιο εκκαθαριστικό εισφορών απο την κλινική που θα λέει τι αποδόθηκε στο ΤΣΑΑΑΑΥ το 2012 και με αυτό θα πας (αν είσαι Αθήνα και ίσως Θεσ/νικη - για αλλού δεν ξέρω αν θα βοηθήσουν) στο ΤΣΑΑΑΥ και πρέπει να υπολογίσουν τι θα πληρώσεις (την διαφορά, αν προκύπτει τέτοια όπως είπαμε παραπάνω). Μην πληρώσεις (τζάμπα θα πάνε) όλο το ποσό του τυπωμένου ειδοποιητήριου αφού το ΤΣΑΑΑΥ δεν ξέρει ΠΟΤΕ ότι έχεις και απο αλλού εισφορές - πρέπει να τους το πεις εσύ.
Όσο για τη Σύμβαση που αναφέρεις νομίζω ότι δεν έχει σχέση (αν γίνονται σωστά οι κρατήσεις και η απόδοσή τους).

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
18116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Απριλίου 2018, 19:00:07
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
45262 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2011, 14:40:05
από Argirios Argiriou
8 Απαντήσεις
27762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Απριλίου 2016, 13:17:31
από iceman
0 Απαντήσεις
19345 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Οκτωβρίου 2022, 11:23:40
από anasm
0 Απαντήσεις
14419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Ιανουαρίου 2023, 20:25:15
από anasm