Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:33:01

Αποστολέας Θέμα: ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΥΠΕΡΤΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΑΙΜΙΑ  (Αναγνώστηκε 21487 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Ιανουαρίου 2013, 09:48:09
Απάντηση #15
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η συνιστώμενη δόση (EPA+DHA) για υπερτριγλυκεριδαιμία είναι 2-4gr. Χρειάζεσαι δηλαδή τουλάχιστον 2 tbs Omacor/24h και 13 caps Prolipid !!
Περίπου ισχύει Omacor 1x2 = Prolipid 5x2.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

12 Ιανουαρίου 2013, 10:06:39
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Επίσης για σοβαρού βαθμού μικτές δυσλιπιδαιμίες, κρίνεται δόκιμος ο συνδυασμός ατορβαστατίνης-φενοφιμπράτης , με μικρές ως μέτριες δόσεις στατίνης. Όπως φαίνεται και σε 2 άρθρα από Έλληνες μάλιστα συγγραφείς [Diabetes Care vol:25 (2002) p:1198-1202 & Europ. Journ. of Clin. Pharm vol:56 (2002) p:631-635] ο εν λόγω συνδυασμός είναι αρκετά ασφαλής, σε σχέση με τους γνωστούς κινδύνους συγχορήγησης στατίνης- φιμπράτης.

15 Ιανουαρίου 2013, 05:00:23
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Diamantius


Και ένα πρόσφατο resource υπέρ του συνδυασμού στατίνης-φιμπράτης

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Trying to apply the principles of Clinical Pharmacy to my daily work routine. Strong advocate of Evidence-based Medicine and stronger enemy of bad science.

5 Φεβρουαρίου 2013, 22:53:47
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

anastasios theodoridis

Ιατροί
« Τελευταία τροποποίηση: 5 Φεβρουαρίου 2013, 22:56:55 από anastasios theodoridis »
Ποτέ μην λογομαχείς με έναν ηλίθιο.....
Θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγω πείρας!!!

2 Δεκεμβρίου 2014, 09:05:00
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Καλημέρα σας!

Δεν ήξερα αν έπρεπε να ανοίξω ένα νέο Post και μέσω της αναζήτησης, επέλεξα να γράψω εδώ.

Μου ήρθε ένας ασθενής που ήθελε να γράψουμε ένα Lipidil NT 145 (x30) και δύο Ezetrol 10mg (x14). Δεν είχε επανάληψη βήματος και έπρεπε να περάσουμε τις τιμές. Στην προηγούμενη καταγραφή των φαρμάκων ήταν στο Βήμα 3. Γνωρίζεται τι πρέπει να περάσω στο σύστημα για να μπορέσω να το καταχωρίσω; Η την μία δραστική μου βγαίνει ή η άλλη.

2 Δεκεμβρίου 2014, 12:08:20
Απάντηση #20
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα σας!

Δεν ήξερα αν έπρεπε να ανοίξω ένα νέο Post και μέσω της αναζήτησης, επέλεξα να γράψω εδώ.

Μου ήρθε ένας ασθενής που ήθελε να γράψουμε ένα Lipidil NT 145 (x30) και δύο Ezetrol 10mg (x14). Δεν είχε επανάληψη βήματος και έπρεπε να περάσουμε τις τιμές. Στην προηγούμενη καταγραφή των φαρμάκων ήταν στο Βήμα 3. Γνωρίζεται τι πρέπει να περάσω στο σύστημα για να μπορέσω να το καταχωρίσω; Η την μία δραστική μου βγαίνει ή η άλλη.

Δε γίνεται, διότι το πρωτόκολλο δεν υποστηρίζει την ταυτόχρονη χορήγηση αυτών των ουσιών.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Δεκεμβρίου 2014, 12:20:47
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Πετράκης Νϊκος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλημέρα σας!

Δεν ήξερα αν έπρεπε να ανοίξω ένα νέο Post και μέσω της αναζήτησης, επέλεξα να γράψω εδώ.

Μου ήρθε ένας ασθενής που ήθελε να γράψουμε ένα Lipidil NT 145 (x30) και δύο Ezetrol 10mg (x14). Δεν είχε επανάληψη βήματος και έπρεπε να περάσουμε τις τιμές. Στην προηγούμενη καταγραφή των φαρμάκων ήταν στο Βήμα 3. Γνωρίζεται τι πρέπει να περάσω στο σύστημα για να μπορέσω να το καταχωρίσω; Η την μία δραστική μου βγαίνει ή η άλλη.

Δε γίνεται, διότι το πρωτόκολλο δεν υποστηρίζει την ταυτόχρονη χορήγηση αυτών των ουσιών.

Πατώτας τις δραστικές ουσίες, δείχνει ότι έγινε καταχώρηση πρωτοκόλου στις 27/05/2014 (μάλλον τότε ηταν ο παλιός τρόπος) και εμφανίζει ότι έχει επιλεχτεί το 3ο Βήμα Αγωγής και έχουν επιλεκτεί οι ουσίες από την Ομάδα 2. Τελευταία συνταγογράφηση έγινε στις 01/09/2014.

Παραθέτω ένα print screen.

2 Δεκεμβρίου 2014, 12:34:27
Απάντηση #22
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Ναι, μπορείτε ή τη μία ή την άλλη ουσία, όχι όμως και τις δύο ταυτόχρονα. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει εγώ διαβάζοντας το πρωτόκολλο του ΕΟΦ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3214 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Φεβρουαρίου 2010, 14:22:01
από Νικολάου Αργύρης
9 Απαντήσεις
10439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Νοεμβρίου 2012, 22:33:51
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
3514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Σεπτεμβρίου 2010, 19:33:56
από Gatekeeper
3 Απαντήσεις
6625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Αυγούστου 2012, 12:14:18
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
1763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Νοεμβρίου 2017, 00:58:44
από Argirios Argiriou