Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:02:17

Αποστολέας Θέμα: ΑΓΩΓΗ ΓΙΑ ΥΠΕΡΤΡΙΓΛΥΚΕΡΙΔΑΙΜΙΑ  (Αναγνώστηκε 21484 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

10 Ιανουαρίου 2013, 21:23:01
Αναγνώστηκε 21484 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Μετα την απιστευτη εμπνευση κάποιων να βγαλουν εκτος λιστας τα ω3-λιπαρα-και με αυξημενη τιμη αγορας τους-αντιμετωπιζω -οπως και λοιποι υποθετω συναδελφοι-το εξης προβλημα:ασθενεις με υπετριγλυκεριδαιμια που ελαμβαναν ω3 ως μονοθεραπεια ή σε συνδυασμο με στατινη ερχονται και με ρωτανε τι μπορουν να παρουν εναλλακτικα.Το lipidil ειναι ενδεχομενως μια απάντηση αλλα σε ηπιες υπερτριγλυκεριδαιμιες πχ κατω απο 250-270 mg/dl δε θελω να φορτωσω τον καθε ασθενη με αυτο το φαρμακο.Εσεις τι τακτικη ακολουθειτε?

Επίσης με το νικοτινικο  δεν ειμαι και τοσο εξοικειωμενος και εψαχνα να βρω εμπορικη ονομασια σκευασματος με ταυτοχρονη υπαρξη λαροπιπραντης(για αποφυγη εξαψεων).Ξερω πως υπαρχει γιατι καποια στιγμη ειχε πεσει στα χερια μου καποιο διαφημιστικο με τον εν λογω συνδυασμο αλλα δε μπορω να το βρω.
Το εχει χρησιμοποιησει κανενας συναδελφος?Εχει εξαψεις ή άλλες παρενεργειες?
+

10 Ιανουαρίου 2013, 21:46:57
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μετα την απιστευτη εμπνευση κάποιων να βγαλουν εκτος λιστας τα ω3-λιπαρα-και με αυξημενη τιμη αγορας τους-αντιμετωπιζω -οπως και λοιποι υποθετω συναδελφοι-το εξης προβλημα:ασθενεις με υπετριγλυκεριδαιμια που ελαμβαναν ω3 ως μονοθεραπεια ή σε συνδυασμο με στατινη ερχονται και με ρωτανε τι μπορουν να παρουν εναλλακτικα.Το lipidil ειναι ενδεχομενως μια απάντηση αλλα σε ηπιες υπερτριγλυκεριδαιμιες πχ κατω απο 250-270 mg/dl δε θελω να φορτωσω τον καθε ασθενη με αυτο το φαρμακο.Εσεις τι τακτικη ακολουθειτε?
1) Δεν αλλάζω αγωγές όπου μπορώ.
2) Προτείνω Maxepa/Prolipid όπου πρέπει να δώσουμε παρόμοιο αλλά φθηνότερο σκεύασμα.
3) Μαζί με το Lipidil σκέφτομαι και ως ενδεχόμενο και το Ezetrol όπου έχει ένδειξη.
4) Το Cholestagel έχει κάποια θέση αλλά ακόμη και ως συμμετοχή είναι ακριβό.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επίσης με το νικοτινικο  δεν ειμαι και τοσο εξοικειωμενος και εψαχνα να βρω εμπορικη ονομασια σκευασματος με ταυτοχρονη υπαρξη λαροπιπραντης(για αποφυγη εξαψεων).Ξερω πως υπαρχει γιατι καποια στιγμη ειχε πεσει στα χερια μου καποιο διαφημιστικο με τον εν λογω συνδυασμο αλλα δε μπορω να το βρω.
Το εχει χρησιμοποιησει κανενας συναδελφος?Εχει εξαψεις ή άλλες παρενεργειες?
Tredaptive είναι το σκεύασμα που αναζητάς. Το έχω χρησιμποιήσει περίπου 15 φορές σε μεικτές δυσλιπιδαιμίες με χαμηλό HDL, όπου και πιστεύω ότι έχει κατά βάση θέση. Μόνο σε μία περίπτωση αντιμετώπισα ανάγκη διακοπής λόγω συνεχιζόμενου flush.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιανουαρίου 2013, 21:49:32 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Ιανουαρίου 2013, 21:51:06
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μετα την απιστευτη εμπνευση κάποιων να βγαλουν εκτος λιστας τα ω3-λιπαρα-και με αυξημενη τιμη αγορας τους-αντιμετωπιζω -οπως και λοιποι υποθετω συναδελφοι-το εξης προβλημα:ασθενεις με υπετριγλυκεριδαιμια που ελαμβαναν ω3 ως μονοθεραπεια ή σε συνδυασμο με στατινη ερχονται και με ρωτανε τι μπορουν να παρουν εναλλακτικα.Το lipidil ειναι ενδεχομενως μια απάντηση αλλα σε ηπιες υπερτριγλυκεριδαιμιες πχ κατω απο 250-270 mg/dl δε θελω να φορτωσω τον καθε ασθενη με αυτο το φαρμακο.Εσεις τι τακτικη ακολουθειτε?

Επίσης με το νικοτινικο  δεν ειμαι και τοσο εξοικειωμενος και εψαχνα να βρω εμπορικη ονομασια σκευασματος με ταυτοχρονη υπαρξη λαροπιπραντης(για αποφυγη εξαψεων).Ξερω πως υπαρχει γιατι καποια στιγμη ειχε πεσει στα χερια μου καποιο διαφημιστικο με τον εν λογω συνδυασμο αλλα δε μπορω να το βρω.
Το εχει χρησιμοποιησει κανενας συναδελφος?Εχει εξαψεις ή άλλες παρενεργειες?


Εναλλακτικά τους συνιστώ Prolipid caps .το σκεύασμα κοστίζει περίπου 5 ευρώ,περιέχει 120 μαλακές κάψουλες και χορηγείται σε δόση 2 x 2 μαζί με τα γεύματα
για την αντιμετώπιση της υπερτριγλυκεριδαιμίας.Εφόσον χορηγείται για δευτερογενή πρόληψη στη στεφανιαία νόσο η δόση είναι 1 x 2.
4 κάψουλες ημερησίως καλύπτουν 30 μέρες αγωγής.
Tredaptive  tabs ( νικοτινικό οξύ/λαροπιπράντη). 1χ1 πρό του ύπνου για έναν μήνα ,ακολούθως  2 x 1 .
Μπορεί να συνδυαστεί με στατίνη ή/ και με Εζετιμίμπη (Ezetrol)  σε περίπτωση δυσανεξίας.
Μπορεί να συνδυαστεί με ω3 ιχθυέλαιο για ενίσχυση της υποτριγλυκεριδαιμικής δράσης.
Τα αποτελέσματα είναι ικανοποιητικά.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

10 Ιανουαρίου 2013, 21:59:41
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

10 Ιανουαρίου 2013, 22:02:37
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δυστυχώς επρόκειτο για μεικτό πληθυσμό και όχι μεικτή δυσλιπιδαιμία με χαμηλή HDL...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Ιανουαρίου 2013, 22:13:17
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δυστυχώς επρόκειτο για μεικτό πληθυσμό και όχι μεικτή δυσλιπιδαιμία με χαμηλή HDL...

Που έγκειται η δυστυχία;
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

10 Ιανουαρίου 2013, 22:16:23
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δυστυχώς επρόκειτο για μεικτό πληθυσμό και όχι μεικτή δυσλιπιδαιμία με χαμηλή HDL...

Που έγκειται η δυστυχία;
Στο ότι το νικοτινικό οξύ είναι ένα ειδικό φάρμακο, χωρίς τις πλειοτρόπες δράσεις των στατινών, που όμως έχει ένα μοναδικό πλεονέκτημα: Ανεβάζει την HDL τόσο, όσο κανένα άλλο. Έτσι, αν είναι κάπου να τεκμηριώσει υπεροχή είναι σε αυτές τις (οικογενείς) μεικτές δυσλιπιδαιμίες.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιανουαρίου 2013, 22:18:24 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Ιανουαρίου 2013, 22:20:55
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Ίσως τότε, να πρέπει να του περιορίσουν τις ενδείξεις.
Θα περιμένουμε, κρατώντας τη σύσταση : "While the review is ongoing, the Agency recommends that no new patients should be started on treatment with these medicines or enrolled in clinical trials involving these medicines, pending the outcome of the Agency’s assessment."
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

10 Ιανουαρίου 2013, 22:25:12
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ίσως τότε, να πρέπει να του περιορίσουν τις ενδείξεις.
Θα περιμένουμε, κρατώντας τη σύσταση : "While the review is ongoing, the Agency recommends that no new patients should be started on treatment with these medicines or enrolled in clinical trials involving these medicines, pending the outcome of the Agency’s assessment."
Όντως, το Πανεπιστήμιο της Οξφόρδης έχει αναλάβει να ξεκαθαρίσει αυτή τη μελέτη.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Ιανουαρίου 2013, 23:39:13
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
-Άνθρωποι χαμηλού καρδιαγγειακού κινδύνου, με ήπια ή σποραδική υπερτριγλυκεριδαιμία, οι οποίοι κάπου-κάποιος-κάποτε , τους έδωσε. (μπορεί κι εγώ...)
Ίσως αποτελούν το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών που λάμβναν ω3...
Έχασε η Βενετιά βελόνι...
-άνθρωποι με σοβαρές υπερτρυγλυκαιριδαιμίες.
Έτσι κι αλλιώς δεν αντιμετωπίζονται με Ω3, οπότε ας δούμε τις άλλες επιλογές.
Θα μου πείτε οι πλειοτροπικές δράσεις και τα λοιπά...
Σωλομό, σκουμπράκι, σαρδέλα, γαύρο, καρυδάκια αν δυνατό μαζί με τη βόλτα για τη συγκομιδή (αρκεί να μην καταλήγει με παιδάκια), φασόλια , ωμά λαχανικά.
Εντάξει , ας μην είμαι και τόσο αφοριστικός, άλλωστε υπάρχουν και οι έρευνες που... Κανένα φτηνό ω3 με φειδώ και επιλεκτικά.
Προσωπικά περισσότερα προβλήματα μου έλυσε , παρά δημιούργησε.

10 Ιανουαρίου 2013, 23:49:33
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


oυφ!
Παράθεση
Σωλομό, σκουμπράκι, σαρδέλα, γαύρο, καρυδάκια αν δυνατό μαζί με τη βόλτα για τη συγκομιδή (αρκεί να μην καταλήγει με παιδάκια), φασόλια , ωμά λαχανικά.

παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον τη συζητηση και κρατησα σημειωσεις για να τα δω πιο αργα η΄αυριο και απο το british formulary
στις πρωτες τοποθετησεις να μη το αγχωθηκα, να το πω ... ενοιωσα ενοχη που δεν ειμαι ενημερωμενος γιατι με τη διακοπη συνταγογραφησης των ω3 διστασα να προτεινω κατι, ασχετα που ειμαι φρεσκος εδω και οι ασθενεις θα αποκριθουν στο θεραποντα τους, ωστοσο σε καποιους προτεινα τη βρωση ιχθυων, αλλωστε εδω πωλουνται ζωντανα σχεδον και πολυ φθηνα

ωραια νοιωθω evidence based
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

11 Ιανουαρίου 2013, 00:47:12
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επίσης με το νικοτινικο  δεν ειμαι και τοσο εξοικειωμενος και εψαχνα να βρω εμπορικη ονομασια σκευασματος με ταυτοχρονη υπαρξη λαροπιπραντης(για αποφυγη εξαψεων).Ξερω πως υπαρχει γιατι καποια στιγμη ειχε πεσει στα χερια μου καποιο διαφημιστικο με τον εν λογω συνδυασμο αλλα δε μπορω να το βρω.
Το εχει χρησιμοποιησει κανενας συναδελφος?Εχει εξαψεις ή άλλες παρενεργειες?
Tredaptive είναι το σκεύασμα που αναζητάς. Το έχω χρησιμποιήσει περίπου 15 φορές σε μεικτές δυσλιπιδαιμίες με χαμηλό HDL, όπου και πιστεύω ότι έχει κατά βάση θέση. Μόνο σε μία περίπτωση αντιμετώπισα ανάγκη διακοπής λόγω συνεχιζόμενου flush.
Έχει ένα σημαντικό πρόβλημα! Είναι πολύ μεγάλο το χάπι και με το δεδομένο ότι πρέπει να καταπίνεται ολόκληρο για αποφυγή εξάψεων , υπάρχει πρόβλημα. Σε όσους το  συνέστησα πριν αντιληφτώ το μέγεθος του (5-6 άτομα) μου επέστρεψαν αμέσως με το πρώτο χάπι να τους γράψω κάτι άλλο. Τώρα ενημερώνω πρώτα και για το μέγεθος και εάν δεν έχουν πρόβλημα τότε το γράφω!
Είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα, σε όσους καταφέρνουν να το καταπιούν.

11 Ιανουαρίου 2013, 18:29:49
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

ippocrate


 Αποσύρεται το φάρμακο κατά της χοληστερίνης Tredaptive

H εταιρεία Merck & Co Inc ανακοίνωσε ότι θα αποσύρει το φάρμακό της για τη χοληστερίνη, Tredaptive, από την παγκόσμια αγορά, έπειτα από τη σύσταση των ευρωπαϊκών ρυθμιστικών αρχών να ανασταλεί η κυκλοφορία του φαρμάκου στην αγορά.

Το φάρμακο αυτό τελεί υπό εξέταση στην Ευρώπη, μετά την πρόκληση ανησυχιών για την ασφάλεια, λόγω της αποτυχίας μιας μεγάλης έρευνας.

Η Merck συνέστησε στους γιατρούς τη διακοπή της συνταγογράφησης του φαρμάκου και την επανεξέταση της θεραπευτικής αγωγής για τους ασθενείς που το λαμβάνουν.


protothema.gr

12 Ιανουαρίου 2013, 02:20:06
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

parpar





PROLIPID CAPS   EPA 90 +  DHA 60
 
omacor    (EPA) (460mg) & (DHA) (380mg)

δηλαδη 1 cap omacor= 5 caps prolipid    ?????????????

μηπως ειναι φθηνα διοτι εχουν χαμηλη συγκεντρωση των απαραιτητων αιθυλεστερων?
αν ξερει καποιος ας το διευκρινισει

ευχαριστω





12 Ιανουαρίου 2013, 09:17:33
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN


Η συνιστώμενη δόση (EPA+DHA) για υπερτριγλυκεριδαιμία είναι 2-4gr. Χρειάζεσαι δηλαδή τουλάχιστον 2 tbs Omacor/24h και 13 caps Prolipid !!
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Ιανουαρίου 2013, 09:26:50 από GirousisN »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Φεβρουαρίου 2010, 14:22:01
από Νικολάου Αργύρης
9 Απαντήσεις
10439 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Νοεμβρίου 2012, 22:33:51
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
3514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Σεπτεμβρίου 2010, 19:33:56
από Gatekeeper
3 Απαντήσεις
6624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Αυγούστου 2012, 12:14:18
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
1763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Νοεμβρίου 2017, 00:58:44
από Argirios Argiriou