Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:34:32

Αποστολέας Θέμα: ΕΞΟΔΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ  (Αναγνώστηκε 18561 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Σεπτεμβρίου 2008, 10:39:59
Αναγνώστηκε 18561 φορές
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιες περιπτώσεις μπορεί ένας επιμελητής Γενικής Ιατρικής να διεκδικήσει οδοιπορικά.
Εκτός από το Π.Ι. μου χρειάζεται κατά καιρούς να καλύψω ένα άλλο Π.Ι. το οποίο δεν γειτνιάζει με το δικό μου. Γνωρίζω ότι υπάρχει ένα χαρτί από το Υπουργείο το οποίο ορίζει ότι οι γενικοί γιατροί έχουν τις ίδιες υποχρεώσεις ως προς την κάλυψη ό μ ο ρ ω ν ιατρείων με τους ιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου. Όταν καλείται κάποιος να καλύψει ένα ΠΙ που καμία σχέση δεν έχει με τα γειτονικά του, δεν δικαιούται κάποια έξοδα μετακίνησης ως εκτός έδρας;
Επίσης έχω μία αμφιβολία για το κατά πόσο είμαστε πραγματικά υποχρεωμένοι να καλύψουμε ένα μακρινό ΠΙ.
 

3 Σεπτεμβρίου 2008, 21:41:20
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αγωνιστική Παρέμβαση

Ιατροί
(παράγραφος 18 του άρθρου 8 του ΦΕΚ 297/23.12.2003 τεύχος Ά)


Στους ιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου και μόνιμους αγροτικούς ιατρούς, καθώς και στο προσωπικό που υπηρετεί στα αγροτικά ιατρεία, λόγω των ειδικών συνθηκών εργασίας, καταβάλλονται :
α. Έξοδα κίνησης, τριάντα πέντε ευρώ (35€). Το ποσό αυτό καταβάλλεται στο διπλάσιο σε περίπτωση μετακινήσεων τους για την εξυπηρέτηση κατοίκων όμορων περιοχών.
β. Ετοιμότητας: i. σε πεδινές και ημιορεινές περιοχές, τριάντα πέντε ευρώ (35€), ii. σε ορεινές περιοχές, πενήντα ευρώ(50€).

Ειδικά στους γιατρούς υπηρεσίας υπαίθρου και μόνιμους αγροτικούς ιατρούς για όσο χρόνο υπηρετούν στα αγροτικά ιατρεία άγονων περιοχών καταβάλλεται ποσό πεντακόσια πενήντα ευρώ (550€

«πρέπει να σταματήσει το καθεστώς να έχουν οι γιατροί υλικό σε στοκ στα ιατρεία τους, γιατί …το κλέβουν. Παίρνουν τα γάντια στο σπίτι τους για να πλένουν τα πιάτα τους..»!!!
Σωτήρης Ζώτος
Υποδιοικητής 2ης ΥΠε

4 Σεπτεμβρίου 2008, 00:14:50
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Ευχαριστώ την Αγωνιστική Παρέμβαση. Πράγματι αυτά είναι τα ποσά (χωρίς τις νόμιμες κρατήσεις).
Θα μπορούσε τώρα κάποιος να προσπαθήσει να δώσει μια λογική εξήγηση σ' αυτά τα ποσά;

35 ευρώ για έξοδα κίνησης (περίπου 25-30 αν βγάλουμε τις κρατήσεις). Ποιο μεταφορικό μέσο καλύπτει αυτό το ποσό ανά μήνα; Εκτός αν το επίδομα -όπως λέει η λέξη- είναι μια γενναία επιδότηση-συνεισφορά του υπουργείου στα έξοδα κίνησης.

Επίδομα ετοιμότητας. Τι σημαίνει αυτό; Σου δίνω 35 ή 50 ευρώ (πάντα ακαθάριστα) για να σε έχω διαθέσιμο (έσω έτοιμος δεν είναι το σύνθημα των προσκόπων; ) ότι ώρα και στιγμή της μέρας και της νύχτας; Θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η αντίδραση ενός οποιαδήποτε ελεύθερου επαγγελματία (αλλά και δημόσιου υπάλληλου) στην πρόταση: "Θα σου δίνω 35 ευρώ το μήνα (ακαθάριστα) για να αντιμετωπίζεις οποιαδήποτε ώρα της μέρας και της νύχτας (εκτός τακτικού ωραρίου) οποιοδήποτε περιστατικό σου ζητηθεί. Α, ναι εννοείται χωρίς πρόσθετη αμοιβή."
Θα ήθελα πολύ να δω την έκφραση του προσώπου, τις χειρονομίες και να ακούσω την απάντηση του παραπάνω εργαζόμενου. (φτάνει να μην ήμουν εγώ αυτός που είχε κάνει την παραπάνω πρόταση, γιατί σ' αυτή την περίπτωση θα προτιμούσα να φοράω ωτοασπίδες και να διατηρώ μια απόσταση ασφαλείας)

Τι διαφορά έχει η ετοιμότητα σε πεδινή ή ορεινή (μη άγονη) περιοχή και στη μια περίπτωση "επιδοτείται" με 35 ευρώ και στην άλλη με 50; Ο καθαρός αέρας στις ορεινές περιοχές ευνοεί της τάσεις "μη ετοιμότητας" των εκεί αγροτικών ή φοβούνται μήπως τους πάρει η κατηφόρα και βρεθούν από τις ορεινές στις πεδινές περιοχές;

4 Σεπτεμβρίου 2008, 00:15:56
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Όμηρος


Κάθε εργαζόμενος που μετακινείται (με δικό του μέσο) από την έδρα του για την ανάγκη της υπηρεσίας δικαιούται οδοιπορικά.Επειδή και στην περιοχή ευθύνης του ΚΥ που υπηρετώ έχουμε πολλές μετακινήσεις από την έδρα μας (λογω ανάγκης καλυψης ομόρων ιατρείων),γνωρίζω ότι τα οδοιπορικά υπολογίζονται με βάση την χιλιομετρική απόσταση από την έδρα μας της περιοχής που πρεπει να μετακινηθούμε.Δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό ανά χλμ....Αν η μετακίνηση είναι σε απόσταση μεγαλύτερη των 40χλμ,τότε υπάρχει και ένα επιπλέον ποσό 10Ε για εκτός έδρας....Το μόνο που χρειάζεται είναι να υπογράφει ο Διευθυντης του ΚΥ την εντολή μετακίνησής μας .
Αυτά τηρούνται απαρέγκλιτα στο δικό μας τουλάχιστον ΚΥ,και από μία άποψη είναι μια κάποια αποζημίωση για την μετακίνησή μας αυτή....
Αλλά στην πράξη,ενώ υπηρετώ λίγο περισσότερο από 1 χρόνο ως επιμ.Β΄,δεν έχω λάβει ούτε ένα ευρώ για τις μετακινήσεις μου,που δεν ήταν λίγες το διάστημα αυτό (περίπου 130 μετακινήσεις από την έδρα μου μέχρι στιγμής στον 1 χρόνο!)
Για να μην θέσουμε και το θέμα του ποιος καλύπτει τη φθορά που υφίσταται το αυτοκίνητό μας με τις (υπηρεσιακές) μετακινήσεις ή ακόμη χειρότερα το κίνδυνο που δημιουργεί το γεγονός του να είμαστε συνεχώς στο δρόμο,για ανάγκη της υπηρεσίας !

4 Σεπτεμβρίου 2008, 14:19:14
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδελφοι, ωστόσο δεν είδα κάπου να γίνεται αναφορά στο τι συμβαίνει στην περίπτωση των επιμελητών Γ.Ι. Γιατί οι γιατροί υπηρεσίας υπαίθρου είναι διαφορετική περίπτωση. Οι επιμελητές ΓΙ τι μπορούν να διεκδικήσουν όταν το ΠΙ που καλούνται να καλύψουν είναι άσχετο με το δικό τους;
Λογικά πρέπει να θεωρηθεί μετακίνηση εκτός έδρας ή έστω ν'αποζημιωθεί η μετακίνηση με το ευτελές ποσό ανά χιλιόμετρο απόστασης από τη θέση διορισμού.

18 Μαΐου 2010, 11:05:02
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
Η αποζημίωση σας ως οδοιπορικά είναι:
Α. Όταν η μετακίνηση είναι εντός νομού
1.Απόσταση του ιατρείου μικρότερη από 40 km
Διακαιούσθε 0,88 € ημερησίως +0,15 € ανα διανυθέν χιλιόμετρο.
2.Απόσταση πάνω από 40 km.
Διακαιούσθε 9,78 € ημερησίως +0,15 € ανά διανυθέν χιλιόμετρο.
Β.Μετακίνηση εκτός νομού
Διακαιούσθε 9,78 € ημερησίως + το αντίτιμο του ισχύοντος εισητηρίου με τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς. Ολα αυτά μικτά.

Πηγή: Aγωνιστική Παρέμβαση

19 Μαΐου 2010, 17:24:18
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

strasnic


εγω που ειμαι διορισμενος σε π.ι. σαν γ.ι. αλλα ειμαι υποχρεωμενος να καλυπτω ακομη 4-5 παραρτηματα που ανηκουν στο δικο μου π.ι.,μπορω να παρω αποζημιωση για οδοιπορικα;

9 Σεπτεμβρίου 2011, 23:19:15
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Νόμος 1535 του 2006
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

9 Σεπτεμβρίου 2011, 23:34:23
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Νόμος 1535 του 2006

Μήπως εννοείς κάποιον άλλο νόμο γιατί αυτός δεν υπάρχει στο Ε.Τ??

9 Σεπτεμβρίου 2011, 23:57:19
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Μάλλον εννοείς αυτό:

ΦΕΚ B 1535/19.10.2006

 
ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ
Αριθμ. 2/56533/0022

Καθορισμός χιλιομετρικής αποζημίωσης των μετακινουμένων υπαλλήλων για υπηρεσία με ιδιόκτητα μεταφορικά μέσα.
ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ -ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ

Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρ. 6 του ν.2685/1999 (ΦΕΚ 35 Α΄/18.2.1999) «Κάλυψη δαπανών μετακινουμένων υπαλλήλων εντός και εκτός Επικράτειας και άλλες διατάξεις».
2. Την υπ’ αριθμ. 37930/ΔΙΟΕ 1264/14.10.2005 (ΦΕΚ 1432 Β΄/14.10.2005) κοινή απόφαση του Πρωθυπουργού και Υπουργού Οικονομικών: «Καθορισμός αρμοδιοτήτων των Υφυπουργών Οικονομίας και Οικονομικών», όπως ισχύει τροποποιημένη από την υπ’ αριθμ. 5733/ΔΙ0Ε 179/9.2.2006 όμοια απόφαση (ΦΕΚ 204 Β΄).
3. Το γεγονός ότι η προκαλούμενη με την απόφαση αυτή δαπάνη δεν μπορεί να υπολογισθεί, καθόσον βαρύνει τους προϋπολογισμούς των Υπουργείων, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α., και εξαρτάται από τον αριθμό των μετακινουμένων για εκτέλεση υπηρεσίας υπαλλήλων, μεταθέσεις, αποσπάσεις κ.λπ., καθώς και τα διανυόμενα χιλιόμετρα, αποφασίζουμε:

1. Καθορίζουμε τη χιλιομετρική αποζημίωση των μετακινουμένων για υπηρεσία υπαλλήλων με ιδιόκτητα μεταφορικά μέσα, ως εξής:
α. Για μετακίνηση με επιβατικά αυτοκίνητα σε δεκαπέντε λεπτά (0,15 €) για κάθε χιλιόμετρο.
β. Για μετακίνηση με μοτοσυκλέττες στο 1/3 της αποζημίωσης της προηγουμένης περίπτωσης, δηλαδή σε πέντε λεπτά (0,05 €), για κάθε χιλιόμετρο.
γ. Για μετακίνηση με μοτοποδήλατα στο 1/5 της αποζημίωσης της α΄ περίπτωσης, δηλαδή σε τρία λεπτά (0,03), για κάθε χιλιόμετρο.
2. Η ισχύς της απόφασης αυτής αρχίζει από 1.1.2007, καταργούμενης από της ημερομηνίας αυτής της υπ’ αριθμ. 2/21858/0022/11.4.2001 (ΦΕΚ 470/Β΄/23.4.2001) όμοιας.
Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Αθήνα, 10 Οκτωβρίου 2006
ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ
ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
Π. ΔΟΥΚΑΣ Μ. ΛΙΑΠΗΣ

3 Ιανουαρίου 2012, 09:12:51
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Richard


Καλημέρα,

Πρόκειται να εργαστώ ως Επιμ. Β' σε Π.Ι. και να εφημερεύω στο αντίστοιχο Κ.Υ. Πιθανώς να μου ζητηθεί να καλύψω και άλλα Π.Ι. αν προκύψουν ελλείψεις εκεί ιατρών. Ακόμα, μάλλον θα διαμένω εκτός του χωριού.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει εφαρμογή και για ποιες μετακινήσεις μου ο ανωτέρω νόμος του 2006; Όποιος γνωρίζει και, ακόμα καλύτερα, μπορεί και να το τεκμηριώσει νομοθετικά (για να μπορέσω να το τεκμηριώσω και γω αντιστοίχως στους υπεύθυνους) θα χαρώ ιδιαίτερα να απαντήσει!
Τέλος, θα ήθελα να ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση διακομιδής από πλευράς αποζημίωσης (μετακίνηση με ασθενοφόρο του Κ.Υ. για παραλαβή ασθενή από σπίτι του σε περιοχή ευθύνης του Κ.Υ. και μεταφορά του στο Κ.Υ., μετακίνηση με ασθενοφόρο του Κ.Υ. ή του ΕΚΑΒ για διακομιδή ασθενή από το Κ.Υ. στο Νοσοκομείο).

Ευχαριστώ!!!

4 Ιανουαρίου 2014, 20:08:17
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

nart


Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!
Είμαι γιατρός διορισμένη σε Νοσοκομείο και η θέση που κατέχω περιλαμβάνει περιοδικές επισκέψεις σε κέντρα υγείας. Παρακαλώ θερμά όποιον συνάδελφο γνωρίζει σχετικά να με ενημερώσει για τον αριθμό των μετακινήσεων που επιτρέπεται να κάνω εκτός έδρας βάση της νομοθεσίας καθώς και για το ποσό αποζημίωσης αυτών. Σε σχετική ερωτηση μου στο τμημα προσωπικου του Νοσοκομείου όπου εργάζομαι μου είπαν να φέρω ότι βρω σχετικά για να μου δώσουν απάντηση πιο γρήγορα!!!
Επίσης, εάν γνωρίζει κάποιος σχετικά και για τον αριθμό των εντός έδρας μετακινήσεων μια και για το ένα από τα κέντρα υγείας η μετακίνηση θεωρείται εντός έδρας. 
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

4 Ιανουαρίου 2014, 20:29:09
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!
Είμαι γιατρός διορισμένη σε Νοσοκομείο και η θέση που κατέχω περιλαμβάνει περιοδικές επισκέψεις σε κέντρα υγείας. Παρακαλώ θερμά όποιον συνάδελφο γνωρίζει σχετικά να με ενημερώσει για τον αριθμό των μετακινήσεων που επιτρέπεται να κάνω εκτός έδρας βάση της νομοθεσίας καθώς και για το ποσό αποζημίωσης αυτών. Σε σχετική ερωτηση μου στο τμημα προσωπικου του Νοσοκομείου όπου εργάζομαι μου είπαν να φέρω ότι βρω σχετικά για να μου δώσουν απάντηση πιο γρήγορα!!!
Επίσης, εάν γνωρίζει κάποιος σχετικά και για τον αριθμό των εντός έδρας μετακινήσεων μια και για το ένα από τα κέντρα υγείας η μετακίνηση θεωρείται εντός έδρας. 
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και για αυτό έκανα συγχώνευση το ερώτημά σας με την παλιά συζήτηση.

Δείτε τις προηγούμενες δημοσιεύσεις μήπως και σας καλύψουν.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

4 Ιανουαρίου 2014, 21:04:53
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

nart


Ευχαριστώ θερμά!
Μήπως θα μπορούσε κανείς να με πληροφορήσει εάν υπάρχει κάποιο όριο στον αριθμό των μετακινήσεων εκτός (αλλά και εντός έδρας) που είναι κανείς υποχρεωμένος να κάνει?
Ευχαριστώ και πάλι προκαταβολικά.

4 Ιανουαρίου 2014, 21:31:47
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Δείτε και το μήνυμα του συναδέλφου κ. Κτιστάκη παραπάνω. Στο έντυπο που υποβάλουμε στο δικό μας Νοσοκομείο (επισυνάπτεται παρακάτω)
 για την αποζημίωση οδοιπορικών αναφέρεται:
  β)Σε σχέση με τις μετακινήσεις και τα οδοιπορικά η ισχύουσα νομοθεσία είναι:
  ν.3329/05
  ν.2685/99
  2/14924/0022/27-4-10 του Γεν. Λογιστηρίου ν.3833/10 ΦΕΚ40Α
  2/33481/022/27-4-11 του Γεν. Λογιστηρίου δαπάνες μετακινήσεων
  2/53169/022/20-7-11 ιδιο του Γεν. Λογιστηρίου
  2/41869/0026/25-7-11 κατευθύνσεις άσκησης δημοσιονομικού ελέγχου
  Επίσης και η απόφαση του Διοκητικού Συμβουλίου του Νοσοκομείου σας περί εντολής μετακίνησης.
  *Οσο αφορά τον αριθμό των μετακινήσεων τις οποίες υποχρεούσθε/εντέλλεσθε να πραγματοποιήστε δεν υπάρχει σαφής απάντηση.
 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Μαρτίου 2011, 16:52:42
από anastasios theodoridis
5 Απαντήσεις
6240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Σεπτεμβρίου 2013, 21:13:37
από Richard
0 Απαντήσεις
10526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαρτίου 2019, 14:36:57
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
7006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Φεβρουαρίου 2021, 22:49:24
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
4908 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Οκτωβρίου 2023, 21:52:39
από Argirios Argiriou