Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 16:25:41

Αποστολέας Θέμα: Μαθήματα Αγγλικής Γλώσσας και Ιατρικής Ορολογίας  (Αναγνώστηκε 5538 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Ιανουαρίου 2013, 23:56:01
Αναγνώστηκε 5538 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Παπαδόπουλος


Ότι και να κάνει κανείς σήμερα χρειάζεται να μιλάει ξένες γλώσσες. Αλλιώς δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Το ερώτημα είναι ποιές γλώσσες? Π.χ. Αγγλικά? Αγγλικά λίγο πολύ όλοι κουτσά στραβά μιλούν. Είναι αυτό όμως αρκετό; Σημασία έχει σήμερα πόσο καλά μιλάει κάποιος Αγγλικά και πως μπορεί να τα μάθει καλά.

Εγώ είμαι νέος γιατρός. Ξέρω Αγγλικά, έχω Lower και είχα φτάσει και στο Proficiency. Όμως αυτά τα κοινά Αγγλικά δεν με καλύπτουν επαγγελματικά. Θέλω να μιλάω σωστά τα Ιατρικά Αγγλικά δηλαδή Αγγλική γλώσσα και Ιατρική ορολογία, που είναι εξειδικευμένη γνώση και όχι απλώς κοινά Αγγλικά που μιλάει όλος ο κόσμος.

Ψάχνομαι για ειδικότητα και εργασία στο εξωτερικό. Αλλά σε γενικές γραμμές εκτός από αυτό θέλω να μπορώ να διαβάσω τις επιστημονικές ανακοινώσεις του κλάδου μου, τα ιατρικά πρωτόκολλα, να μετέχω σε διεθνή ιατρικά συνέδρια αλλά να καλύπτομαι και κοινωνικά, μιλώντας με τους συναδέλφους μου, τους ασθενείς μου και τους αλλοδαπούς πελάτες μου. Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω βρει πουθενά ένα φροντιστήριο ή έναν εκπαιδευτικό (δάσκαλο) που να είναι σε θέση να καλύψει αυτές τις ανάγκες μου.

27 Ιανουαρίου 2013, 23:59:44
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Συνάδελφε, με δεδομένο ότι μιλάμε για επίπεδο Β2 και άνω, αν μελετάει κανείς συγγράμματα και ειδικά δημοσιεύσεις στην αγγλική είναι θέμα χρόνου να αποκτήσει άνεση και ορθή χρήση στην ορολογία της ειδικότητάς του.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

28 Ιανουαρίου 2013, 00:12:49
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Παναγιώτης Μακρής


Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα γιατί εδώ που τα λέμε καλό το lower και το Proficiency αλλά σε μαθαίνουν αγγλικά γενικής χρήσης και όχι αυτά που χρειαζόμαστε για την δουλειά μας. Εγώ πάντως μια μέρα κοίταζα στο internet και βρήκα μια σχολή που προσφέρει εξειδικευμένα προγράμματα κυρίως στην Αγγλική αλλά και σε άλλες γλώσσες σε αρκετές ειδικότητες όπως Γιατρούς, Δικηγόρος, Μηχανικούς κλπ.


Σημείωση διαχειριστή: Τηλέφωνα & site για θέματα εκτός υγείας μέσω προσωπικού μηνύματος...
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιανουαρίου 2013, 20:42:51 από Δ. Κουναλάκης »

28 Ιανουαρίου 2013, 00:30:53
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Καλό είναι να αποφεύγουμε τη διαφήμιση, που σε αυτήν την περίπτωση είναι υπαρκτή.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά: εκπαίδευση ιατρική ορολογία 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
50 Απαντήσεις
52467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Μαΐου 2009, 00:41:06
από flone
0 Απαντήσεις
2223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Νοεμβρίου 2009, 21:00:02
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Οκτωβρίου 2011, 21:04:27
από Βέρρας Οδυσσέας
1 Απαντήσεις
6631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Νοεμβρίου 2013, 22:15:37
από Loumakis
0 Απαντήσεις
22069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Νοεμβρίου 2020, 16:02:21
από Argirios Argiriou