Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:18:00

Αποστολέας Θέμα: Καλυψη διαφορετικού αγρ. Π.Ι ιατρειου  (Αναγνώστηκε 10129 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

30 Ιανουαρίου 2013, 14:38:12
Αναγνώστηκε 10129 φορές
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Σήμερα μου ζητήθηκε να καλύψω ενα άλλο Π.Ι αρκετά μακριά απο τα δικά μου Π.Ι (5) (περίπου 70χλμ πηγαινε-ελα)  διότι δεν έχει παρουσιαστεί ακόμα ο νέος αγροτικός ιατρός και αυτό για τουλάχιστον 1 μήνα ( 1 φορά την εβδομάδα). Φυσικά αρνήθηκα καθότι δεν είμαι διαθετιμένος να πληρώνω βενζίνες και φθορές αυτοκινήτου για κάτι το οποίο θα έπρεπε να μεριμνήσει το νοσοκομείο- ΚΥ  και το κράτος. Ο μοναδικός λόγος να δεχτώ είναι μονο αν η μετάβαση μου γίνει μέσω ασθενοφόρου, είμαι καλυμμένος (απο ασφάλεια τουλάχιστον) και για 2 φορές τον μήνα καθότι υπάρχουν αλλοι 4 ιατροί που κυριολεκτικά κάθονται και θα μπορούσαν να εξυπηρετήσουν.
Υπάρχει κάποιος νόμος, ΦΕΚ που μπορω να χρησιμοποιήσω υπέρ μου?

30 Ιανουαρίου 2013, 15:57:33
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Καλησπέρα. Το ζήτημα που θίγετε έχει απασχολήσει και απασχολεί τους περισσότερους από τους συναδέλφους και έχει συζητηθεί ήδη και αλλού στο Φόρουμ, κυρίως σε θρεντ της κατηγορίας "Εργασία στο Δημόσιο Τομέα". Ωστόσο, νομίζω ότι δεν είναι άσκοπο και άκαιρο να ξεκινήσει και εδώ ένα brainstorming, που ίσως δώσει κάποιες ιδέες και βοηθήσει όλους όσοι είμαστε θύματα αυτού ιδιότυπου εργασιακού bullying που περιγράφετε. Πάμε λοιπόν.

Γιατί εγώ

Γιατί επιλεχθήκατε εσείς και μόνο ( ; ) για την κάλυψη του κενού Π.Ι.;  Είστε μήπως ο πιο νέος; Ο πιο όμορφος; Το πιο καλό παιδί;
Αν δεν είστε ο όμορος του κενού Π.Ι., ο Δ/ντης σας θα δυσκολευτεί πολύ να απαντήσει πειστικά σε αυτή την ερώτηση εάν του την υποβάλλετε γραπτώς, καθώς ο Νόμος δεν κάνει δεκτές αιτιολογήσεις σαν τις παραπάνω.
Αναφέρει ως κριτήριο βέβαια την γεωγραφική γειτνίαση, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν (συνήθως) περισσότερα του ενός όμορα ιατρεία, εκτός αν το κενό ιατρείο βρέχεται γύρω-γύρω από θάλασσα και συνορεύει από ξηρά μόνο με το δικό σας.

Δεν έχω αυτοκίνητο

...άρα παρουσιάζομαι κάθε πρωί τυπικότατα στην έδρα μου (εκεί που με τοποθέτησε το Υπουργείο) και ελάτε πάρτε με, και γυρίστε με πίσω βέβαια το μεσημέρι.
Αν γνωρίζουν ότι έχετε αυτοκίνητο, μπορείτε να επικαλεστείτε μηχανική βλάβη ή ακόμη και φοβία οδήγησης λόγω υποτιθέμενης εμπλοκής σας σε παλαιό τροχαίο ατύχημα που σας προκαλεί ταχυκαρδία και έκτακτες συστολές και/ή κλειστοφοβία όταν ξαναμπαίνετε σε αυτοκίνητο.

Το ασθενοφόρο είναι μόνο για να διακομίζει ασθενείς

...και όχι περιοδεύοντες γυρολόγους. Αν το ασθενοφόρο σας έχει υπαχθεί στο ΕΚΑΒ, το πρόβλημά σας είναι ήδη λυμένο: Το ΕΚΑΒ απαγορεύει δια ροπάλου την περιφορά πλανόδιων ιατρών με τα οχήματα που ανήκουν στη δύναμή του.

Εναλλακτικά, προτείνετε στο Δ/ντη σας να ανεβαίνουν οι ασφαλισμένοι στο Κ.Υ. (που απαιτείται ως εκ τούτου να διατηρεί ικανή στελέχωση) και να παίρνουν από κει τρίμηνες συνταγές. Εδώ ανεβαίνουν μία φορά την εβδομάδα για τη λαϊκή και θα τους ενοχλήσουν οι 4 επικέψεις στο Κ.Υ. το χρόνο; ( όπου άλλωστε ξέρουν να πηγαίνουν για το παραμικρό σε ώρα εφημερίας; )

Τέλος, να σημειώσω ότι τέτοιες διευθυντικές εμμονές πολύ συχνά υποδαυλίζονται από συμφέροντα φμφ που δεν θέλουν να δουν την πελατεία του χωριού τους να ξεπορτίζει προς άλλη γη, άλλα μέρη. Αυτό το τελευταίο just so you "know your enemy", που λένε και στο Αμέρικα.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Ιανουαρίου 2013, 18:56:48 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

30 Ιανουαρίου 2013, 16:23:35
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Ευχαριστώ θερμά για την απάντηση σας! Είναι πλέον γεγονός οτι "ο νέος,όμορφος,καλός" στην Ελλάδα έχει αντικατασταθεί απο μία και μόνο λέξη που ξεκινά απο "Μ". Δεν γραφω πως τελειώνει γιατι θα γίνω γραφικός.  ;D Φυσικά δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να μεταβώ με δικά μου έξοδα την στιγμή που το μεροκαματο του αγρ.ιατρού είναι δεν είναι 35ευρω και φυσικά το έργο του σπάνια εκτιμάται.
Το συγκεκριμένο Π.Ι είναι σε δυσπρόσιτη περιοχή και μαλιστα επικίνδυνη λόγω κατολισθήσεων,χιονιού,πάγου κτλ. Ήταν και ο μείζων λόγος που δεν το επέλεξα αλλωστε. Δέχομαι να εξυπηρετήσω 1-2 φορές τον μήνα αλλα οχι με προσωπικά μου εξοδα. Έχω ηδη 5 χωρια που προσπαθώ να οργανώσω με τον καλύτερο τρόπο, γιατί να "ρίξω" κάποιο απ'αυτά?
Όσο για του ασφαλισμένους του συγκεκριμένου Π.Ι δεν εχω να πω και πολλα.Όπως προείπατε ανεβαίνουν ευχαρίστως για την λαική που είναι δίπλα στο ΚΥ αλλα σε αυτό δεν πατάνε για να μην χάσουν χρόνο.


31 Ιανουαρίου 2013, 13:03:36
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τέλος, να σημειώσω ότι τέτοιες διευθυντικές εμμονές πολύ συχνά υποδαυλίζονται από συμφέροντα φμφ που δεν θέλουν να δουν την πελατεία του χωριού τους να ξεπορτίζει προς άλλη γη, άλλα μέρη. Αυτό το τελευταίο just so you "know your enemy", που λένε και στο Αμέρικα.  ;)
Λοιπόν, όχι ότι έχετε και πολύ άδικο, αλλά πως καταφέρνετε κάθε φορά να βγάζετε το συμπέρασμα ότι φταίνε οι φαρμακοποιοί για όλα, με εκπλήσσει... Ευχαριστώ για την εύθυμη διάθεση που μου φέρατε  :laugh:

31 Ιανουαρίου 2013, 15:45:43
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Το αξιοπεριεργο είναι οτι το συγκεκριμένο ΠΙ δεν εχει φαρμακείο και οι ασφαλισμενοι αναγκαστικά θα εξυπηρετηθούν απο φαρμακείο του ίδιου χωριού που βρίσκεται το ΚΥ. Σημερα μιλησα προσωπικα με τον διοικητη του ΚΥ και μου είπε οτι οφείλω να καλύψω με προσωπικά μου έξοδα το ΠΙ που δεν μου είναι δικό μου υπογραμμίζοντας οτι είναι ΠΙ όμορο. Κατι το οποίο δεν ισχύει καθότι ο δήμος είναι ενιαίος. Και εγώ ερωτω, αν ο νεος συνάδελφος που θα έρθει,παραιτηθεί, θα λουστω εγώ και αυτο το ΠΙ? Ας με πληρώνουν διπλά τοτε.
Ελλάς πότε θα αλλάξεις επιτέλους τρόπο σκέψης?

31 Ιανουαρίου 2013, 20:20:59
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σημερα μιλησα προσωπικα με τον διοικητη του ΚΥ και μου είπε οτι οφείλω να καλύψω με προσωπικά μου έξοδα το ΠΙ που δεν μου είναι δικό μου υπογραμμίζοντας οτι είναι ΠΙ όμορο.
Ο κύριος διοικητής (διευθυντής εννοείς υποθέτω) μπορεί να σου δώσει τον παραπάνω "φετφά" και σε γραπτή μορφή;
Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε κάτι τέτοιο.
Ζητάς μετακίνηση με υπηρεσιακό ή μισθωμένο όχημα και είσαι απολύτως κατοχυρωμένος. Τελεία και παύλα.
Το προσωπικό σου όχημα θα το χρησιμοποιήσεις μόνο αν στο έγγραφο που σου ζητάνε να καλύψεις αναφέρεται σαφώς ότι θα χρησιμοποιήσεις προσωπικό όχημα και θα λάβεις γι' αυτό την προβλεπόμενη χιλιομετρική αποζημίωση.
Εκτός από την χιλιομετρική αποζημίωση προβλέπεται και επιπλέον αποζημίωση (δεν θυμάμαι το ποσό, νομίζω 10 ευρώ) όταν ξεπερνάει η μια διαδρομή κάποια χιλιόμετρα (πάλι δεν θυμάμαι, νομίζω τα 30 χλμ).
Η αποζημίωση για κάλυψη όμορου ιατρείου νομίζω ανέρχεται στο αστείο ποσό των 30 ευρώ (ακαθάριστα) το μήνα
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιανουαρίου 2013, 20:22:43 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

31 Ιανουαρίου 2013, 20:30:05
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εκτός από την χιλιομετρική αποζημίωση προβλέπεται και επιπλέον αποζημίωση (δεν θυμάμαι το ποσό, νομίζω 10 ευρώ) όταν ξεπερνάει η μια διαδρομή κάποια χιλιόμετρα (πάλι δεν θυμάμαι, νομίζω τα 30 χλμ).

Η αποζημίωση για μετακίνηση ορίζεται σε 15 cents ανά χιλιόμετρο, αθροιζόμενα πήγαινε+έλα.
Tα έξτρα 9.50 ευρώ καταβάλλονται όταν η απόσταση είναι > 40 km, αλλά σε one way διαδρομή (όχι αθροιζόμενα πήγαινε-έλα).

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Η αποζημίωση για κάλυψη όμορου ιατρείου νομίζω ανέρχεται στο αστείο ποσό των 30 ευρώ (ακαθάριστα) το μήνα

Το δικό μας Νοσοκομείο πληρώνει μέχρι 5 μετακινήσεις ανά ιατρό ανά μήνα. Όμως, η καταβολή των αποζημιώσεων, έχει πια κολλήσει στον Ιούλιο του 2011.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

31 Ιανουαρίου 2013, 22:05:42
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Είναι πολύ απίθανο να μου καταβάλουν χρηματικό ποσό για τις μετακινήσεις μου.Εδώ δεν έχουν χρήματα για γάζες και σαπούνι. Τον "Μ" δεν θα τον κάνω για κανένα κλεφτοκοτά (όπως λέει και φίλος μου συνάδελφος) της παλιάς γενιάς που απλά θέλουν να φανούν καλοί εξασφαλίζοντας δεν ξέρω και εγώ τι.... Προσωπικά ανέκαθεν ακολουθούσα την νόμιμη οδό και θα συνεχίσω να το κάνω. Μακάρι να μπορούσα να βρω ( να υπήρχε ένα site) τους νόμους που με κατοχυρώνουν σαν ιατρό υπαίθρου αλλά μάταια απ'οτι φαίνεται. Τους καταχωνιάζουν καλά και μόνο δικηγόρος εξειδικευμένος σε ξελασπώνει. Αλλά ας μην φθάσουμε σε αυτό το σημείο.

31 Ιανουαρίου 2013, 22:33:53
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Ζητά εγγράφως βάσει ποιου νομού υποχρεουσε να κανείς τον Μ. Δεν πρόκειται να λαβεις απάντηση διότι δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο .
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

31 Ιανουαρίου 2013, 22:40:27
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Σωστότατος! Επίσης βρηκα και το ΦΕΚ 297/23.12.2003 , αρθρο 8, παρ.18 που λεει για εξοδα μετακινησης αλλα δεν καταλαβα ακριβως σε τι αναφερεται.Επισυνάπτω το pdf. Οποιος μπορει ας το ριξει μια ματια να δουμε τι παιζει.

31 Ιανουαρίου 2013, 22:42:17
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Στη συνεχεια, διεκδικησε αποζημιωση επειδη δεν ελαβες απαντηση εντος της προθεσμιας των 50 ημερων που οριζει ο νομος, με την οποια πληρωνεις τα εξοδα για την μετακινηση στο συγκερκιμενο Π.Ι.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Ιανουαρίου 2013, 22:44:46
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στη συνεχεια, διεκδικησε αποζημιωση επειδη δεν ελαβες απαντηση εντος της προθεσμιας των 50 ημερων που οριζει ο νομος, με την οποια πληρωνεις τα εξοδα για την μετακινηση στο συγκερκιμενο Π.Ι.

Εχουν ξαναγίνει τετοια περιστατικά και όσοι διεκδίκησαν αποζημίωση δεν την έλαβαν ποτε!Μιλάω για ειδικευμένους ιατρους και αρκετά χρονια πριν που...λεφτα υπήρχαν

31 Ιανουαρίου 2013, 22:45:00
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σωστότατος! Επίσης βρηκα και το ΦΕΚ 297/23.12.2003 , αρθρο 8, παρ.18 που λεει για εξοδα μετακινησης αλλα δεν καταλαβα ακριβως σε τι αναφερεται.Επισυνάπτω το pdf. Οποιος μπορει ας το ριξει μια ματια να δουμε τι παιζει.

Εχει καταργηθει.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Ιανουαρίου 2013, 22:48:30
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στη συνεχεια, διεκδικησε αποζημιωση επειδη δεν ελαβες απαντηση εντος της προθεσμιας των 50 ημερων που οριζει ο νομος, με την οποια πληρωνεις τα εξοδα για την μετακινηση στο συγκερκιμενο Π.Ι.

Εχουν ξαναγίνει τετοια περιστατικά και όσοι διεκδίκησαν αποζημίωση δεν την έλαβαν ποτε!Μιλάω για ειδικευμένους ιατρους και αρκετά χρονια πριν που...λεφτα υπήρχαν

Οι αποζημιωσεις αυτες ειναι των τριμελων επιτροπων του νομου 2690/1999 που εδρευουν στις αποκεντρωμενες περιφερειες και ελεγχουν τη δημοσια διοικηση, μεσα στις υποχρεωσεις της οποιας ειναι να απαντησει σε οποιοδηποτε εγγραφο σε προθεσμια 50 ημερων.
« Τελευταία τροποποίηση: 31 Ιανουαρίου 2013, 22:52:20 από ΑΡΗΣ »
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

31 Ιανουαρίου 2013, 22:50:35
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

geocha


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σωστότατος! Επίσης βρηκα και το ΦΕΚ 297/23.12.2003 , αρθρο 8, παρ.18 που λεει για εξοδα μετακινησης αλλα δεν καταλαβα ακριβως σε τι αναφερεται.Επισυνάπτω το pdf. Οποιος μπορει ας το ριξει μια ματια να δουμε τι παιζει.

Εχει καταργηθει.
Εχει αντικατασταθεί απο κάποιον άλλο νόμο? Αν τα έξοδα μετακίνησης είναι 10 ευρω τοτε δεν με  φθάνουν ούτε μέχρι τα μισα.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
13249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Φεβρουαρίου 2012, 17:37:33
από Argirios Argiriou
11 Απαντήσεις
48290 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουνίου 2008, 22:38:12
από ilkarametos
0 Απαντήσεις
2203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιουνίου 2011, 21:05:50
από anastasios theodoridis
1 Απαντήσεις
5213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Δεκεμβρίου 2013, 10:52:55
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
2 Απαντήσεις
3824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαρτίου 2014, 10:43:50
από EzeΤΡΟΛ