ΠΦΥ -Εκπαίδευση > Θέματα Ειδικευομένων

Επιλογη Ειδικοτητας-Ιατρικη Βιοπαθολογια(Μικροβιολογια)

(1/4) > >>

Lazaros-Doc:
Χαιρετω τους εκλεκτους συναδελφους :)  Μετα απο καποια χρονια σπουδων  που εφτασαν αισιως στο τελος τους και ορκιζομαι σε περιπου εναν μηνα,ενα μεγαλο βασανο με ταλαιπωρει.Ειχα καταληξει να επιλεξω την ειδικοτητα της ιατρικης βιοπαθολογιας αλλα διαφορες συζητησεις με διαφορους γιατρους,ειδικευομενους,ειδικους συνταξιουχους,ιδιωτες κτλ κτλ εχω μπερδευτει.Θελω να ρωτησς καποιον που ακοπουθει την συγκεκριμενη ειδικοτητα η καποιον που εργαζεται ωσ μικροβιολογος καποιες ερωτησεις: 1)πως βλεπει το μελλον των μικροβιολογων(πολλοι λενε οτι πηγαινει προς καταργηση η συγκεκριμενη ειδικοτητα)2)Που μπορει να απορροφηθει εχει ενας βιοπαθολογος οταν παρει την ειδικοτητα του.3)Αν αξιζει πλεον να ανοιξεις δικο σου βιοπαθολογικο εργαστηριο..τι αποδοχες εχεις?Σαν ειδικοτητα ειναι αυτο που λεμε με καλες αποδοχες 4)Μπορει καποιος βιοπαθολογος να εργαστει στο εξωτερικο?Υπαρχουν προοπτικες εκει? 5)Ποσο κορεσμενο ειναι το επαγγελμα και αν το καλυτερο ειναι να μετακινηθεις στην επαρχια 5)Αξιζει να δουλεψεις σε καποιο απο τα μεγαλα ιατρικα διαγνωστικα κεντρα?Ειναι λιγες οι θεσεις εκει?Εχουν παρει ολη την δουλεια απο τους ιδιωτες?  6)ποια τα ''θετικα'' και ποια τα ''αρνητικα'' της ειδικοτητας 7) Μπορεις να κανεις καποια περαιτερω εξειδικευση στην μικροβιολογια?      Αν δεν επιλεξω την βιοπαθολογια σκεφτομαι να ακολουθησω ωτορινολαρυγγολογια.Ποια εχει καλυτερη προοπτικη σαν ειδικοτητα.  Οπως καταλαβαινετε εχω πελαγωσει για το μελλον μου και δεν θελω να κανω καποιο βημα που θα το μετανιωσω μετα    Ευχαριστω εκ των προτερων

Αδαμάντιος Σκούφαλος:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΕιχα καταληξει να επιλεξω την ειδικοτητα της ιατρικης βιοπαθολογιας......................

--- Τέλος παράθεσης ---

Θες να αναλύσεις τι σε οδήγησε στην παραπάνω επιλογή;

Lazaros-Doc:
1)οτι δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αναμονη.Βρηκα καποια νοσοκομεια στον τοπο που μενω που ανοιγει η θεση αρκετα νωρις.γενικα δεν θα περιμενω πολυ 2)ειναι ειδικοτητα χωρις ιδιαιτερο αγχος και πιεση  που σου αφηνει και χρονο για μια πιο καλη προσωπικη ζωη.μιλαω και για αργοτερα που θα υπαρχει οικογενεια κτλ κτλ  Οι βασικοι λογοι ειναι αυτοι.

Denominator:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος2)ειναι ειδικοτητα χωρις ιδιαιτερο αγχος και πιεση  που σου αφηνει και χρονο για μια πιο καλη προσωπικη ζωη.μιλαω και για αργοτερα που θα υπαρχει οικογενεια κτλ κτλ  Οι βασικοι λογοι ειναι αυτοι.

--- Τέλος παράθεσης ---
Δεν είμαι βιοπαθολόγος, αλλά αυτό μάλλον είναι μύθος, αν κρίνω από πολλούς νέους συναδέλφους της ειδικότητας.
Οι βιοπαθολόγοι συνήθως εκτίθενται σε υψηλό οικονομικό ρίσκο, γεγονός που δεν ευνοεί ούτε ζωή χωρίς άγχος ούτε οικογένεια...

Lazaros-Doc:
αρα πιστευεις οτι οικονομικες απολαβες πλεον τιποτα ε??? Αν μπορουσε καποιος να μου απαντησει σε ολα τα ερωτηματα μου τα παραπανω.Γενικα πλεον εγω πιστευω σε ρισκο οικονομικο βρισκονται πιστευω ολες οι ειδικοτητες

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση