Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:47:06

Αποστολέας Θέμα: Επιλογη Ειδικοτητας-Ιατρικη Βιοπαθολογια(Μικροβιολογια)  (Αναγνώστηκε 123918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Φεβρουαρίου 2013, 02:59:04
Αναγνώστηκε 123918 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Lazaros-Doc


Χαιρετω τους εκλεκτους συναδελφους :)  Μετα απο καποια χρονια σπουδων  που εφτασαν αισιως στο τελος τους και ορκιζομαι σε περιπου εναν μηνα,ενα μεγαλο βασανο με ταλαιπωρει.Ειχα καταληξει να επιλεξω την ειδικοτητα της ιατρικης βιοπαθολογιας αλλα διαφορες συζητησεις με διαφορους γιατρους,ειδικευομενους,ειδικους συνταξιουχους,ιδιωτες κτλ κτλ εχω μπερδευτει.Θελω να ρωτησς καποιον που ακοπουθει την συγκεκριμενη ειδικοτητα η καποιον που εργαζεται ωσ μικροβιολογος καποιες ερωτησεις: 1)πως βλεπει το μελλον των μικροβιολογων(πολλοι λενε οτι πηγαινει προς καταργηση η συγκεκριμενη ειδικοτητα)2)Που μπορει να απορροφηθει εχει ενας βιοπαθολογος οταν παρει την ειδικοτητα του.3)Αν αξιζει πλεον να ανοιξεις δικο σου βιοπαθολογικο εργαστηριο..τι αποδοχες εχεις?Σαν ειδικοτητα ειναι αυτο που λεμε με καλες αποδοχες 4)Μπορει καποιος βιοπαθολογος να εργαστει στο εξωτερικο?Υπαρχουν προοπτικες εκει? 5)Ποσο κορεσμενο ειναι το επαγγελμα και αν το καλυτερο ειναι να μετακινηθεις στην επαρχια 5)Αξιζει να δουλεψεις σε καποιο απο τα μεγαλα ιατρικα διαγνωστικα κεντρα?Ειναι λιγες οι θεσεις εκει?Εχουν παρει ολη την δουλεια απο τους ιδιωτες?  6)ποια τα ''θετικα'' και ποια τα ''αρνητικα'' της ειδικοτητας 7) Μπορεις να κανεις καποια περαιτερω εξειδικευση στην μικροβιολογια?      Αν δεν επιλεξω την βιοπαθολογια σκεφτομαι να ακολουθησω ωτορινολαρυγγολογια.Ποια εχει καλυτερη προοπτικη σαν ειδικοτητα.  Οπως καταλαβαινετε εχω πελαγωσει για το μελλον μου και δεν θελω να κανω καποιο βημα που θα το μετανιωσω μετα    Ευχαριστω εκ των προτερων

19 Φεβρουαρίου 2013, 16:38:05
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ειχα καταληξει να επιλεξω την ειδικοτητα της ιατρικης βιοπαθολογιας......................

Θες να αναλύσεις τι σε οδήγησε στην παραπάνω επιλογή;

19 Φεβρουαρίου 2013, 19:29:46
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Lazaros-Doc


1)οτι δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αναμονη.Βρηκα καποια νοσοκομεια στον τοπο που μενω που ανοιγει η θεση αρκετα νωρις.γενικα δεν θα περιμενω πολυ 2)ειναι ειδικοτητα χωρις ιδιαιτερο αγχος και πιεση  που σου αφηνει και χρονο για μια πιο καλη προσωπικη ζωη.μιλαω και για αργοτερα που θα υπαρχει οικογενεια κτλ κτλ  Οι βασικοι λογοι ειναι αυτοι.

19 Φεβρουαρίου 2013, 20:13:40
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2)ειναι ειδικοτητα χωρις ιδιαιτερο αγχος και πιεση  που σου αφηνει και χρονο για μια πιο καλη προσωπικη ζωη.μιλαω και για αργοτερα που θα υπαρχει οικογενεια κτλ κτλ  Οι βασικοι λογοι ειναι αυτοι.
Δεν είμαι βιοπαθολόγος, αλλά αυτό μάλλον είναι μύθος, αν κρίνω από πολλούς νέους συναδέλφους της ειδικότητας.
Οι βιοπαθολόγοι συνήθως εκτίθενται σε υψηλό οικονομικό ρίσκο, γεγονός που δεν ευνοεί ούτε ζωή χωρίς άγχος ούτε οικογένεια...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

19 Φεβρουαρίου 2013, 22:26:58
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Lazaros-Doc


αρα πιστευεις οτι οικονομικες απολαβες πλεον τιποτα ε??? Αν μπορουσε καποιος να μου απαντησει σε ολα τα ερωτηματα μου τα παραπανω.Γενικα πλεον εγω πιστευω σε ρισκο οικονομικο βρισκονται πιστευω ολες οι ειδικοτητες

19 Φεβρουαρίου 2013, 23:54:57
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
1)οτι δεν υπαρχει τοσο μεγαλη αναμονη.Βρηκα καποια νοσοκομεια στον τοπο που μενω που ανοιγει η θεση αρκετα νωρις.γενικα δεν θα περιμενω πολυ 2)ειναι ειδικοτητα χωρις ιδιαιτερο αγχος και πιεση  που σου αφηνει και χρονο για μια πιο καλη προσωπικη ζωη.μιλαω και για αργοτερα που θα υπαρχει οικογενεια κτλ κτλ  Οι βασικοι λογοι ειναι αυτοι.

Το γεγονός ότι υπάρχει μια ιατρική ειδικότητα χωρίς ιδιαίτερο άγχος και πίεση (κατά την άσκηση της εργασίας εννοείς γιατί στα άλλα ισχύουν όσα έγραψε ο Βασίλης) που όμως έχει μικρή έως καθόλου αναμονή σε μια περίοδο που οι ειδικότητες είναι κορεσμένες, δεν σε προβληματίζει;


20 Φεβρουαρίου 2013, 02:51:56
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Lazaros-Doc


Ε βασικα μικρη αναμονη εως καθολου που λες εχει σε ορισμενα νοσοκομεια μονο.Στα περισσοτερα εχει αναμονη και η βιοπαθολογια.Αλλα δεν ειναι μονο αυτη η ειδικοτητα.Εχει ειδικοτητες ''δυνατες'' οπως διαφορες δυσκολες χειρουργικες(θωρακοχειρουργικη,νευρο και αγγειο) και παθολογικες(αιματολογος κτλ) που επισης δεν εχουν μεγαλη αναμονη σε καποια νοσοκομεια.εν πασει περιπτωσει η επιλογη καποιας ειδικοτητας εξαρταται απο πολλες παραμετρους.αλλος θελει να εχει επαφη με ασθενεις,αλλος θελει να ειναι πιο μαχιμος,αλλος θελει χρηματα περισσοτερα,κτλ κτλ παρα πολλοι και διαφορετικοι λογοι.Οποτε δεν γινεται να με προβληματισει ιδιαιτερα γενικοτερα.τελοσπαντων αν γνωριζει καποιος επι της βιοπαθολογιας ας μου απαντησει.Η' και καποιος αλλος πως τα βλεπει τα πραγματα αυτος.Θελω να ακουσω καποιες γνωμες να σχηματισω μια αποψη

20 Φεβρουαρίου 2013, 07:49:20
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Με το νέο νόμο περί απελευθέρωσης του επαγγέλματος μπορεί ένας βιοπαθολόγος να αναλάβει 2-3 εργαστήρια και να είναι υπεύθυνος με παρασκευάστριες να βγάζουν την δουλειά. Αυτό δεν θα αλλάξει. Ίσως πρέπει να το λάβεις υπόψιν.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να κάνεις μια δουλειά που θα σου αρέσει και δεν θα σε κουράζει. Δεν έχει σημασία ποια ειδικότητα θα είναι ούτε εάν θα είναι καν η ιατρική...
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

20 Φεβρουαρίου 2013, 18:16:10
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Lazaros-Doc


Ε καποια στιγμη θα κουραστεις οπως και να χει σε οτιδηποτε κανεις.επισης επειδη δεν εχω δοκιμασει επι μακρο χρονικο διαστημα δεν μπορω να ξερω.Εννοειται θα ι εξασκησω την ιατρικη αλλιως αν ειναι ας πηγαινα για ποδοσφαιριστης να κλωτσαω το τοπι πριν 8 χρονια...τωρα γερασα. Αυτο για την απελευθερωση του επαγγελματος το λες για καλο η για κακο?? Εμενα μου αρεσει η μικροβιολογια αλλα οπως λεει και ο πατερας μου ''κοιτα να βγαινει και η φρατζολα''.Δεν ειναι μονο τι μου αρεσει εμενα..

20 Φεβρουαρίου 2013, 18:41:55
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Το κλειδί της επιτυχίας είναι να επικεντρώσουμε τη συνείδησή μας σε αυτά που θέλουμε, όχι σε αυτά που φοβόμαστε.
Bryan Tracy, 1944-, Καναδός συγγραφέας(αν και δεν έχει σημασία ποιος το λέει αλλά το τι λέει...)





Medicus curat,
Deus sanat

11 Μαΐου 2018, 13:06:13
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

medman


Να σε ρωτήσω Lazaros Doc. Εγώ είμαι απόφοιτος ιατρικής και επιπλέον και εγώ ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της βιοπαθολογίας για τους παραπάνω λόγους που εσύ ανέφερες αλλά επιπλέον και για τους εξής παρακάτω λόγους 1)δεν είμαι πολύ καλός στην κλινική εξέταση 2)δεν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικός τύπος 3)οι κλινικές ειδικότητες με στρεσάρουν. Επίσης τι εννοείς όταν λες ότι το θέμα είναι να βγαίνει η φρατζόλα και ότι δεν είναι το θέμα τι σου αρέσει εσένα; Εγώ για παράδειγμα πρέπει να γίνω ογκολόγος ή καρδιολόγος ή τέλος πάντων να διαλέξω κάποια κλινική ειδικότητα που να είναι επικερδής και να αποκλείσω τις εργαστηριακές ειδικότητες; Αφού οι τρεις λόγοι που ανέφερα είναι αρκετοί για να μην ασκήσω την κλινική ιατρική και το αποτέλεσμα θα είναι να μου φάνε οι άλλοι γιατροί τη φρατζόλα. Για αυτό θεωρώ καλύτερα να γίνω βιοπαθολόγος. Διαφορετικά μεροδούλι μεροφάι κάτι θα κάνω στα μεσοδιαστήματα πχ σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο(κατά την αναμονή της ειδικότητας και πριν την πρόσληψή μου σε κάποια μόνιμη θέση σε νοσοκομείο ή πριν αποφασίσω να ανοίξω δικό μου εργαστήριο στο μακρινό μέλλον εφόσον αυτό είναι εφικτό).
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Μαΐου 2018, 15:54:20 από ppp »

11 Μαΐου 2018, 16:36:24
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να σε ρωτήσω Lazaros Doc. Εγώ είμαι απόφοιτος ιατρικής και επιπλέον και εγώ ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της βιοπαθολογίας για τους παραπάνω λόγους που εσύ ανέφερες αλλά επιπλέον και για τους εξής παρακάτω λόγους 1)δεν είμαι πολύ καλός στην κλινική εξέταση 2)δεν είμαι ιδιαίτερα κοινωνικός τύπος 3)οι κλινικές ειδικότητες με στρεσάρουν. Επίσης τι εννοείς όταν λες ότι το θέμα είναι να βγαίνει η φρατζόλα και ότι δεν είναι το θέμα τι σου αρέσει εσένα; Εγώ για παράδειγμα πρέπει να γίνω ογκολόγος ή καρδιολόγος ή τέλος πάντων να διαλέξω κάποια κλινική ειδικότητα που να είναι επικερδής και να αποκλείσω τις εργαστηριακές ειδικότητες; Αφού οι τρεις λόγοι που ανέφερα είναι αρκετοί για να μην ασκήσω την κλινική ιατρική και το αποτέλεσμα θα είναι να μου φάνε οι άλλοι γιατροί τη φρατζόλα. Για αυτό θεωρώ καλύτερα να γίνω βιοπαθολόγος. Διαφορετικά μεροδούλι μεροφάι κάτι θα κάνω στα μεσοδιαστήματα πχ σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο(κατά την αναμονή της ειδικότητας και πριν την πρόσληψή μου σε κάποια μόνιμη θέση σε νοσοκομείο ή πριν αποφασίσω να ανοίξω δικό μου εργαστήριο στο μακρινό μέλλον εφόσον αυτό είναι εφικτό).

Η ανάρτηση του Lazaros Doc είναι πριν 5 χρόνια. Από τότε έχουν αλλάξει πολλά και θα αλλάξουν κι άλλο.
Υπάρχουν κι άλλες εργαστηριακές ειδικότητες, για τους λόγους που αναφέρεις.
Αναφέρεις πρόσληψη σε μόνιμη θέση σε νοσοκομείο; Βιοπαθολόγου; Για ρίξε μια ματιά στους πίνακες των επικουρικών να δεις ποια ειδικότητα έχει τις περισσότερες αιτήσεις; Ναι, σωστά μάντεψες.
Να ανοίξεις δικό σου εργαστήριο; Και πως και πότε θα κάνεις απόσβεση; Με σύμβαση με ΕΟΠΥΥ; Και γιατί να ρθουν σε σένα (που δεν είσαι και ιδιαίτερα κοινωνικός); Επειδή θα έχεις ωραία μηχανήματα;
Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα να ανοίξεις μικροβιολογικό εργαστήριο τότε έχεις και τη δυνατότητα να ανοίξεις π.χ. ακτινοδιαγνωστικό και να ρθουν σε σένα γιατί (παρ' όλο που δεν είσαι κοινωνικός) θα κάνεις σωστές διαγνώσεις.
Κυτταρολογία, παθολογική ανατομική.
Πόσα μέρη της Ελλάδας δεν έχουν κάποια από τις εργαστηριακές ειδικότητες που ανέφερα;
Σκέψου επίσης τι προοπτικές έχει ένας βιοπαθολόγος για εξωτερικό; Σχεδόν καμία.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Μαΐου 2018, 16:55:43 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

11 Μαΐου 2018, 17:30:24
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

ΝΩΝΤΑΣ ΑΓΓΕΛΗΣ

Ιατροί
Η γυναικα μου εχει τελειωσει μικροβιολογια-βιοπαθολογια πριν 7 χρονια:
1) NA ΑΝΟΙΞΕΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ = Δ Ε Ν ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΑΛΙΟ. = ΠΑΠΑΛΑ
2) ΓΙΑ ΘΕΣΗ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ ΜΑΣ = ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. = ΠΑΠΑΛΑ
3) ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟΣ = ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. = ΠΑΠΑΛΑ
4) ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ = ΣΑΣ ΒΟΗΘΟΣ, ΚΑΙ ΑΝ. = ΠΑΠΑΛΑ
5) ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ = ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ. = ΠΑΠΑΛΑ
6) ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ = ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΜΠΟΚ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ. = ΠΑΠΑΛΑ

Α Ρ Α  : ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΣΤΑ "ΟΙΚΙΑΚΑ", ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΔΗ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ, ΕΙΤΕ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ. (ευτυχως πιανουν τα χερια μου σε πολλα πραγματα και εχω πολλες εξω-ιατρικες γνωσεις........!!!!!!!!!)
ΚΑ Ι   Ο Σ Ο  Α Ν Τ Ε Ξ Ο Υ Μ Ε  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΑΓΓΕΛΗΣ ΝΩΝΤΑΣ

11 Μαΐου 2018, 18:35:55
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση στην συγκεκριμένη Ειδικότητα η οποία, να μην γελιόμαστε, είναι νεκρή Ειδικότητα στην Ελλάδα που δυστυχώς τα προηγούμενα χρόνια ακολούθησε συγκεκριμένες πολιτικές που επέτρεψαν σε κάθε γειτονιά να ξεφυτρώσει και ένα μικροβιολογικό εργαστήριο...
Γνωρίζω προσωπικά δύο περιπτώσεις:
- μία είναι μίας κυρίας που κτυπάει αγροτικά επί θητεία τα τελευταία χρόνια σε νησί του Αιγαίου, mid 40s, τελείωσε Μικροβιολογία και αυτή, αλλά βρέθηκε άνεργη
- συγγενικό μου πρόσωπο, τελείωσε Μικροβιολογία και έκλεισε 2 χρόνια ως παρατασιακός σε μεγάλο αθηναϊκό νοσοκομείο, χωρίς καμμία άμεση εργασιακή προοπτική, συνεχίζει ουσιαστικά Ειδικότητα βγάζοντας γραφειοκρατική λάντζα κάνοντας ουσιαστικά εργασία γραμματέως-βοηθού εργαστηρίου (θλίβομαι που το λέω, αλλά το έχω δει live)

@ΝΩΝΤΑΣ ΑΓΓΕΛΗΣ
Πέραν μιας άμεσης οικονομικής ανάσας που θα ήταν ένα αγροτικό επί θητεία σε κάποιο απομακρυσμένο μέρος (οπότε αντίο οικογένεια), νομίζω η καλύτερη εναλλακτική θα ήταν να ξαναέκανε Ειδικότητα σε ένα άλλο ευρωπαϊκό κράτος αν είχε τα κουράγια. Μόνο η γλώσσα απαιτείται.
Η Γενική Ιατρική ήταν καλή εναλλακτική όταν ήταν 4χρόνια, αλλά τώρα πλέον έγινε 5 χρόνια και είναι δύσκολο να συντηρηθεί κάποιος επί τόσο χρονικό διάστημα παίρνοντας μόνο τις εφημερίες.

@ppp
ΜΑΚΡΙΑ απ΄την συγκεκριμένη Ειδικότητα, υπάρχουν άλλες με πολύ καλύτερες προοπτικές, μέσα και έξω.
« Τελευταία τροποποίηση: 11 Μαΐου 2018, 18:40:39 από Αρχίατρος »

5 Νοεμβρίου 2020, 15:39:48
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

antipafl29


Εγώ θα ήθελα πληροφορίες για βιοπαθολογία σε Ευαγγελισμό, Λαϊκό, ΚΑΤ και Αγία Σοφία (και για Σύρο 😁). Ξέρουμε τι εκπαίδευση (μαθήματα γίνονται;) παρέχουν και τι μηχανήματα έχουν; Είναι κάποιο πιο καλά εξοπλισμένο; Έχει κάποιο νέους επιμελητές και συνεπώς πρόθυμους να δείξουν και να βοηθήσουν; Οποιαδήποτε πληροφορία :)

Ευχαριστώ!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
64536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαΐου 2012, 10:22:49
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
5279 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Δεκεμβρίου 2013, 21:34:33
από anasm
2 Απαντήσεις
13022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Σεπτεμβρίου 2019, 00:53:13
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
11192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2022, 00:26:19
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
16496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Νοεμβρίου 2023, 14:53:20
από Argirios Argiriou