Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 08:01:19

Αποστολέας Θέμα: Αλκοτέστ και ΔΙΚΑΊΩΜΑ του υποβληθέντος γ ΑΠΑΊΤΗΣΗ άμεσης αιματολογικής εξέτασης  (Αναγνώστηκε 28060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Σεπτεμβρίου 2019, 09:47:56
Αναγνώστηκε 28060 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά σας,

Στην παρούσα φάση, δεν έχω τον χρόνο να ψάξω το σχετικό (ή τουλάχιστον όσο πιο σχετικό) νομοθετκό πλαίσιο. 

Ωστόσο, με αφορμή πρόσφατο συμβάν, σε φίλο, θα ήθελα να ρωτήσω την ενδεχόμενη εμπειρία σας.

Σε σχετικό έλεγχο της Τροχαίας, με την χρήση της κλασσικής φούσκας, το μηχάνημα κατέγραψε : 0,80 στην πρώτη μέτρηση και 0,60 στην αμέσως επόμενη.
Αν δεν κάνω λάθος, τα φυσιολογικά όρια ανιχνευθείσας αιθανόλης, νομίζω είναι 0,25 έως 0,40

Επειδή ο γνωστός μου απασχολείται στον ευρύτερο ιατρικό χώρο, τους εξήγησε ότι πολλές φορές οι μετρήσεις, μέσω του μηχανήματος αυτού, ΔΕΝ είναι αξιόπιστες για να επωμιστεί πρόστιμο + ενδεχόμενη, νομίζω, κύρωση στο δίπλωμα οδήγησής του...
Επιπλέον, μπροστά τους, άρχισε να βαδίσει σε ευθεία γραμμή -φτέρνα/δάκτυλο (tandem walking).

Τα όργανα της Τροχαίας ήταν ανένδοτα.
Απαίτησε λοιπόν, να μεταβούν στο πλησιέστερο νοσοκομείο για να διενεργηθεί ειδικός αιματολογικός έλεγχος -προσδιορισμός...

Εν τέλει.....
Και αφού προηγουμένως, τον "απείλησαν" για μπουζούριασμα ως επί "αντίσταση κατά της Αρχής".....

Τελικά του έκοψαν πρόστιμο και συνέχισαν την "υπηρεσία" τους....


Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τα όποια σχόλια και επισημάνσεις σας...

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
47 Απαντήσεις
23138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Νοεμβρίου 2010, 23:12:43
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
2691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιουνίου 2011, 01:02:47
από Argirios Argiriou
6 Απαντήσεις
4866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαρτίου 2013, 20:49:07
από Dott.diMG
1 Απαντήσεις
3359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Δεκεμβρίου 2013, 23:20:53
από Αναγνώστου Ι.
7 Απαντήσεις
14154 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιουλίου 2016, 14:26:02
από anasm