Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 14:23:01

Αποστολέας Θέμα: Πρέπει ο ΕΟΠΥΥ να καλύπτει και δραστηριότητες lifestyle;  (Αναγνώστηκε 9039 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Φεβρουαρίου 2013, 09:01:18
Αναγνώστηκε 9039 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Μου συμβαίνει να έρχονται υγιή άτομα στο ιδιωτικό μου Ιατρείο (συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ) για να τους εξετάσω δωρεάν, μέσω ΕΟΠΥΥ, π.χ. για να πάρουν Πιστοποιητικό Υγείας για να κολυμπούν σε κολυμβητήριο, για να γυμνάζονται σε γυμναστήριο, να συμμετέχουν σε κάποια αθλητική ομάδα ή για να έχουν στην κατοχή τους κυνηγετικό όπλο.

Αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να καλύπτει ο ΕΟΠΥΥ και τέτοιες δραστηριότητες lifestyle.

Μέχρι τώρα δεν έχει βγει σχετική εγκύκλιος, από ότι ξέρω.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Φεβρουαρίου 2013, 14:49:45 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

28 Φεβρουαρίου 2013, 09:41:30
Απάντηση #1
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Αργύρη, να ρωτήσω κάτι που έχει περισσότερο χρόνο με ασθένεια:
Αν κάποιος ασφαλισμένος έρθει μέσω ΕΟΠΥΥ σε σένα, που είσαι συμβεβλημένος, και σου ζητήσει ιατρική έκθεση για ΚΕ.Π.Α. (η οποία σύμφωνα με τις εγκυκλίους του ΕΟΠΥΥ πρέπει να έχει συγκεκριμένη μορφή και περιεχόμενο) τι θα κάνεις;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

28 Φεβρουαρίου 2013, 10:13:55
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Ξέρω πως ότι ζητιέται από δημόσιες υπηρεσίες και είναι προαπαιτούμενο το πιστοποιητικό υγείας καλύπτεται συνήθως με εγκυκλίους.
Έτσι, υπάρχει εγκύκλιος για το Ατομικό Δελτίο Μαθητή που συμπληρώνεται κάθε δύο χρόνια και το ίδιο ισχύει για το ΚΕΠΑ. Δεν μπορείς να αρνηθείς να εξετάσεις ασθενή με την ασφάλεια του ΕΟΠΥΥ και να μην πληρώσει επίσκεψη (φυσικά με ότι καθεστώς ισχύει για την θέση σου).
Εκεί που δεν είμαι σίγουρος είναι για πιστοποιητικά για εργασία που μέχρι πρότινος εκδίδονταν μόνο από τις Δ/σεις υγείας (ακτινογραφία θώρακος, παρασιτολογική/καλλιέργεια κοπράνων) αλλά πλέον οι εξετάσεις είναι συγκεκριμένες ενώ παλαιότερα ο κάθε γιατρός ζήταγε ότι πίστευε ο ίδιος ότι χρειάζονταν.

Υπηρεσίες όμως που δεν είναι προαπαιτούμενες από δημόσιες υπηρεσίες και που δεν αφορούν επίσημη πρόληψη ή περίθαλψη σαφώς και δεν καλύπτονται ασφαλιστικά. Μια τέτοια είναι και η έκδοση γνωμάτευσης για γυμναστήρια, κολυμβητήρια, αθλοπαιδιές, κλπ
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

28 Φεβρουαρίου 2013, 14:41:40
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
............
..................
Υπηρεσίες όμως που δεν είναι προαπαιτούμενες από δημόσιες υπηρεσίες και που δεν αφορούν επίσημη πρόληψη ή περίθαλψη σαφώς και δεν καλύπτονται ασφαλιστικά. Μια τέτοια είναι και η έκδοση γνωμάτευσης για γυμναστήρια, κολυμβητήρια, αθλοπαιδιές, κλπ

Δημήτρη αυτά που λες είναι λογικά και συμφωνώ μαζί σου αλλά ο ΕΟΠΥΥ θα μας διευκόλυνε πολύ εάν έβγαζε και μια εγκύκλιο που να το ξεκαθαρίζει.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

28 Φεβρουαρίου 2013, 19:22:39
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Να το προχωρήσω λίγο παρακάτω αν και βγαίνω μάλλον εκτός θέματος;
Έστω ότι καβαλάω ένα μηχανάκι χωρίς να έχω δίπλωμα, χωρίς να φοράω κράνος και από δική μου υπαιτιότητα παθαίνω ένα δυστύχημα, σπάω κεφάλι, χέρια πόδια, πες ότι χρειάζομαι και μια αεροδιακομιδή, χειρουργεία, νοσηλείες, φυσικοθεραπείες κλπ.
Πρέπει η ασφάλειά μου να καλύψει όλα αυτά (ίσως μάλιστα να μου δώσει και αναρρωτική άδεια με αποδοχές) που προήλθαν από καθαρά δική μου υπαιτιότητα τη στιγμή που δεν έπρεπε να οδηγήσω το μηχανάκι;
Δεν αναφέρομαι σε επικίνδυνες απερίσκεπτες ενέργειες (π.χ. αποφασίζω να σκαρφαλώσω για πλάκα σε ένα δέντρο και γκρεμοτσακίζομαι) αλλά σε παράνομες δραστηριότητες που προκαλούν το σοβαρό τραυματισμό μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Φεβρουαρίου 2013, 19:29:25 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

28 Φεβρουαρίου 2013, 19:26:08
Απάντηση #5
Συνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Είναι θέμα lifestyle τα όσα συνεπάγονται από το κάπνισμα και το αλκοόλ;
(Εγώ προσωπικά κλίνω στο όχι).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

1 Μαρτίου 2013, 10:12:28
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να το προχωρήσω λίγο παρακάτω αν και βγαίνω μάλλον εκτός θέματος;
Έστω ότι καβαλάω ένα μηχανάκι χωρίς να έχω δίπλωμα, χωρίς να φοράω κράνος και από δική μου υπαιτιότητα παθαίνω ένα δυστύχημα, σπάω κεφάλι, χέρια πόδια, πες ότι χρειάζομαι και μια αεροδιακομιδή, χειρουργεία, νοσηλείες, φυσικοθεραπείες κλπ.
Πρέπει η ασφάλειά μου να καλύψει όλα αυτά (ίσως μάλιστα να μου δώσει και αναρρωτική άδεια με αποδοχές) που προήλθαν από καθαρά δική μου υπαιτιότητα τη στιγμή που δεν έπρεπε να οδηγήσω το μηχανάκι;
Δεν αναφέρομαι σε επικίνδυνες απερίσκεπτες ενέργειες (π.χ. αποφασίζω να σκαρφαλώσω για πλάκα σε ένα δέντρο και γκρεμοτσακίζομαι) αλλά σε παράνομες δραστηριότητες που προκαλούν το σοβαρό τραυματισμό μου.
Στις ΗΠΑ μια τέτοια περίπτωση δεν καλύπτεται από την ασφάλεια σου. Στην Ελλάδα, ισχύει ότι πληρώνει το ταμείο σου και οφείλει μετά να αναζητήσει τα έξοδα από τον υπαίτιο του ατυχήματος. Δεν ξέρω εάν είναι το ίδιο πρόσωπο τι ισχύει. Αλλά δεν ισχύει το "live your myth in Greece"; Συνεπώς τι συζητάμε;
Οι διάφοροι περισπούδαστοι μιλάνε για κοινωνική δικαιοσύνη, για κοινωνική ισότητα, για κοινωνική συνοχή. Έχετε ακούσει ποτέ κανέναν από αυτούς να μιλάει για κοινωνική ευθύνη;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είναι θέμα lifestyle τα όσα συνεπάγονται από το κάπνισμα και το αλκοόλ;
(Εγώ προσωπικά κλίνω στο όχι).
Όχι αυτά πάνε στην περίθαλψη και είναι μέρος της ευθύνης του ασφαλιστικού φορέα με βάση την υπάρχουσα νομοθεσία. Αυτός είναι και ο λόγος της υπερφορολόγησης του καπνού και του αλκοόλ. Τώρα γιατί δεν έχουν βάλει το ίδιο και στα ξενοδοχεία και στους οίκους ανοχής με τόσα μεταδιδόμενα δεν το έχω καταλάβει.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
............
..................
Υπηρεσίες όμως που δεν είναι προαπαιτούμενες από δημόσιες υπηρεσίες και που δεν αφορούν επίσημη πρόληψη ή περίθαλψη σαφώς και δεν καλύπτονται ασφαλιστικά. Μια τέτοια είναι και η έκδοση γνωμάτευσης για γυμναστήρια, κολυμβητήρια, αθλοπαιδιές, κλπ

Δημήτρη αυτά που λες είναι λογικά και συμφωνώ μαζί σου αλλά ο ΕΟΠΥΥ θα μας διευκόλυνε πολύ εάν έβγαζε και μια εγκύκλιο που να το ξεκαθαρίζει.
Δες κατ αρχήν τι καλύπτει η "ασφαλιστική κάλυψη" και κατόπιν δες εάν οι γνωματεύσεις αυτές καλύπτονται. Για παράδειγμα:
- Στα ΚΕΠΑ λέει ότι την γνωμάτευση την δίνει ο θεράπων ιατρός. Αυτό σημαίνει ότι εάν πάσχεις ήδη από ένα νόσημα και έχεις θεράπων ιατρό οφείλει να σου δώσει την γνωμάτευση. Όμως με κάποιο τρόπο (μέσω ταμείου ή επί πληρωμή) ένας γιατρός σου παρέχει περίθαλψη και αυτή γνωματεύεται. Και η περίθαλψη είναι μέσα στην ασφαλιστική κάλυψη, άρα μπορεί να πάει μέσω ΕΟΠΥΥ.
- Το ΑΔΥ μαθητή καλύπτεται με συγκεκριμένη εγκύκλιο.
- Όπως είπα παραπάνω τα πιστοποιητικά υγείας για εργασία είναι επίσης μια περίεργη κατάσταση και δεν είμαι σίγουρος. Πιθανώς να καλύπτονται στα πλαίσια προστασίας της δημόσιας υγείας.  Η γνωμάτευση για ναυαγοσώστη; και κάποια άλλα επαγγέλματα τι γίνεται; Δεν ξέρω.
- Η γνωμάτευση για οπλοκατοχή/κυνήγι επίσης είναι μια πολύ περίεργη κατάσταση. Ορίζεται από το νόμο η ειδικότητα του ιατρού αλλά όχι ο φορέας που τα παρέχει. Επίσης, δεν υφίσταται ως παροχή στην ασφαλιστική κάλυψη. Σε ανάλογη περίπτωση όπως το δίπλωμα οδήγησης ο υποψήφιος οδηγός πληρώνει την εξέταση του από το γιατρό και δεν καλύπτεται από τον ασφαλιστικό του οργανισμό. Θα μπορούσε να γίνει το ίδιο και με τις γνωματεύσεις για την οπλοκατοχή/κυνήγι.

Ο Αργύρης έχει δίκιο ότι πρέπει όλα αυτά να ξεκαθαρίσουν αλλά ουδείς εκ των ιθυνόντων ενδιαφέρεται. Είναι εκτός νοημοσύνης τους.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2447 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Δεκεμβρίου 2011, 11:49:22
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
57926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Οκτωβρίου 2012, 10:10:41
από ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
0 Απαντήσεις
18509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Φεβρουαρίου 2013, 23:52:10
από EzeΤΡΟΛ
10 Απαντήσεις
4930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 3 Οκτωβρίου 2013, 10:43:55
από pzogr
0 Απαντήσεις
2172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Αυγούστου 2014, 11:35:43
από Ιορδάνης Καπάνταης