Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:04:46

Αποστολέας Θέμα: Επιτρέπεται να βάζουμε 2:ες επίσκεψεις στους 200/μήνα του ΕΟΠΥΥ;  (Αναγνώστηκε 5065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Μαρτίου 2013, 17:53:44
Αναγνώστηκε 5065 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Επιτρέπεται να βάζουμε 2 φορές τον ίδιο ασθενή (2η επίσκεψη) στους 200/μήνα του ΕΟΠΥΥ;

Συμβαίνει μερικές φορές να έρχεται ο ίδιος ασθενής ακόμη και μέσα στην ίδια εβδομάδα π.χ. για να μας δείξει τα αποτελέσματα εξετάσεων που έκανε ή για να αξιολογήσουμε μια θεραπεία που ξεκίνησε.

Τι κάνουμε τότε σε περίπτωση που είναι αρχή του μήνα και δεν έχουνε τελειώσει ακόμη οι 200 επισκέψεις/μήνα του ΕΟΠΥΥ;

Επιτρέπεται να βάλουμε 2 φορές τον ίδιο ασθενή (2η επίσκεψη) στους 200/μήνα του ΕΟΠΥΥ, και αν ναι υπάρχει κάποιο όριο;

Είναι σημαντικό θέμα, αλλά από ότι γνωρίζω δεν υπάρχει κάποια σχετική εγκύκλιος του ΕΟΠΥΥ.

Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Μαρτίου 2013, 17:55:45
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και ιδού το ερώτημα, χρεώνεις επίσκεψη στον ασθενή παρόλο που δεν έχεις συμπληρώσει τις 200, ή την χρεώνεις στον ΕΟΠΥΥ με κίνδυνο να κατηγορηθείς ότι γράφεις δυο επισκέψεις την ίδια βδομάδα?
  Γιατί; είναι παράνομο να έχεις δύο επισκέψεις σε 1 εβδομάδα (που μου συμβαίνει πολλάκις όταν έρχονται μετά απο εξετάσεις που γράφω για επανεξέταση και πιθανόν χορήγηση φαρμάκων); Αναφέρεται πουθενά αυτο; Το μόνο θέμα είναι οι δεύτερες επισκέψεις να μην περνάν το 30% των πρώτων (το είχε πει ο Βουδούρι σε δήλωση, δεν ξέρω αν το γράφει και αυτό κάπου επίσημα...).


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 1 Μαρτίου 2013, 17:58:47 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Μαρτίου 2013, 17:58:02
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Προσωπικά, μετά το σύστημα με τις επισκέψεις έχω πάψει τις διορθώσεις σε συνταγές (που δεν οφείλονται σε δικό μου λάθος) όταν δεν μπορώ να ανοίξω την επίσκεψη και όποιος έχει παράπονα να τα κάνει στον ΕΟΠΥΥ.... Η μόνη εναλλακτική είναι νέα επίσκεψη: Πληρώνει ο ΕΟΠΥΥ ή ο ασφαλισμένος.

Και ιδού το ερώτημα, χρεώνεις επίσκεψη στον ασθενή παρόλο που δεν έχεις συμπληρώσει τις 200, ή την χρεώνεις στον ΕΟΠΥΥ με κίνδυνο να κατηγορηθείς ότι γράφεις δυο επισκέψεις την ίδια βδομάδα?

Συγνώμη αλλά ο πάνσοφος διατάζων από τον ΕΟΠΥΥ την ΗΔΙΚΑ εισήγαγε την "επίσκεψη" στο σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης. Και ο ίδιος πάνσοφος θεωρεί ότι θα πατάξει την φοροδιαφυγή (λες και είναι αυτή η δουλειά του ΕΟΠΥΥ) εάν η επίσκεψη δεν ανοίγει μετά από ένα 24ωρο.  Έτσι, τι μπορώ να κάνω όταν θέλω να του γράψω ενα φάρμακο που ξεχάστηκε ή δεν υπάρχει στο φαρμακείο; Είμαι υποχρεωμένος να ανοίξω νέα επίσκεψη. Αυτή πως θα την δικαιολογήσω;
Είτε θα έχω κάποιο πανηλίθιο του ΕΟΠΥΥ κάποια στιγμή να μου λέει ότι είδα ασθενή με πληρωμή πρίν συμπληρώσω τους 200
Είτε θα έχω την εφορία να μου λέει ότι του πήρα λεφτά.

Ας βάλουν σε διαθεσιμότητα όλα αυτά τα "έμπειρα" στελέχη και ας προσλάβουν ένα manager που να ξέρει να κάνει την δουλειά του χωρίς σαδισμούς.
Εάν θέλανε να πιάσουν την φοροδιαφυγή θα βάζανε σε κάθε επίσκεψη ιδιωτική να περνάς και αριθμό απόδειξης. Για να φτάσεις να γράψεις φάρμακα ή παραπεμπτικό φορολογικά έχει ήδη εκδοθεί απόδειξη.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και ιδού το ερώτημα, χρεώνεις επίσκεψη στον ασθενή παρόλο που δεν έχεις συμπληρώσει τις 200, ή την χρεώνεις στον ΕΟΠΥΥ με κίνδυνο να κατηγορηθείς ότι γράφεις δυο επισκέψεις την ίδια βδομάδα?
   Γιατί; είναι παράνομο να έχεις δύο επισκέψεις σε 1 εβδομάδα (που μου συμβαίνει πολλάκις όταν έρχονται μετά απο εξετάσεις που γράφω για επανεξέταση και πιθανόν χορήγηση φαρμάκων); Αναφέρεται πουθενά αυτο; Το μόνο θέμα είναι οι δεύτερες επισκέψεις να μην περνάν το 30% των πρώτων (το είχε πει ο Βουδούρι σε δήλωση, δεν ξέρω αν το γράφει και αυτό κάπου επίσημα...).
Τα γραπτά μένουν. Ο βουδούρης είναι παρελθόν σήμερα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Μαρτίου 2013, 23:34:38
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα να περάσεις επίσκεψη του ίδιου ασθενή 2 ή και 3 φορές
και αυτή να προστίθεται στον αριθμό επισκέψεων εως ότου φτάσεις της 200.
Μου έχει συμβεί αρκετές φορές όπως τυπικά συμβαίνει όταν προσέρχονται με τα αποτελέσματα των εργ/ριακών
εξετάσεων (το παραπεμπτικό των οποίων είχα χορηγήσει σε προηγούμενη επίσκεψη) ή/και της
καταγεγραμμένες κατ οίκον μετρήσεις της αρτ. πίεσης ωστε να γίνει συνολική αξιολόγηση σε 2ο χρόνο.
Πάνω απο δύο φορές τον μήνα  μπορεί να προσέρχεται ασθενής για να πάρει π.χ παραπεμπτικό για
μέτρηση του INR,στην αρχική φάση ρύθμισης της δόσης του Sintrom.Π.Χ σε περίπτωση νεοδιαγνωσθείσας
κολπικής μαρμαρυγής ή πρόσφατης πνευμονικής εμβολής σε έδαφος εν τω βάθει φλεβοθρόμβωσης κάτω άκρου.
'Αν κλείσεις μια επίσκεψη και την ίδια μέρα την ανοίξεις εκ νέου για τον οποιοδήποτε λόγω ( προσθήκη νέας συνταγής ,
ακύρωση και διόρθωση συνταγής σε ασθενή που έχει ΕΚΑΣ και δεν μπήκε η έκπτωση,προσθήκη παραπεμπτικού κλπ)
το σύστημα σου βγάζει παραθυράκι όπου αναφέρει ότι δεν μεταβάλλεται ο αριθμός επίσκεψης και χρεώνεται ως μία.


Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
65950 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιουλίου 2012, 18:54:14
από Denominator
0 Απαντήσεις
2608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Νοεμβρίου 2013, 08:43:41
από Denominator
14 Απαντήσεις
7216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Δεκεμβρίου 2014, 19:51:04
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
65 Απαντήσεις
45417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Οκτωβρίου 2017, 23:24:45
από Denominator
6 Απαντήσεις
10040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Οκτωβρίου 2017, 12:36:41
από GirousisN