Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 12:41:33

Αποστολέας Θέμα: μικτες εφημεριες σε Σ-Κ και αργιες  (Αναγνώστηκε 5700 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

11 Μαρτίου 2013, 14:37:23
Αναγνώστηκε 5700 φορές
Αποσυνδεδεμένος

degmar


Επιτρεπονται μικτες εφημεριες σε σαββατοκυριακα και αργιες?Επιτρεπεται να ξεπερνιεται το πλαφον των εφημεριων χωρις την συγκαταθεση μου?ειμαι επιμ.β Γεν.Ιατρικης σε Π.Ι. που υπαγεται σε Κ.Υ. ζωνης Γ,και στο προγραμμα εφημεριων μαρτιου εχω3 ετοιμοτητας καθημερινες,3 ενεργεις καθημερινες,1 σαββατο ενεργη,1 σαββατο μικτη,1 κυριακη ενεργη,και 2 κυριακες μικτη! ειναι νομοτυπο αυτο? Αν οχι πειτε μου πως μπορω να προστατευθω!

11 Μαρτίου 2013, 23:41:37
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν υπάρχουν μικτές εφημερίες κατά τα Σάββατα, Κυριακές και αργίες. Νόμος 3205/2003 άρθρο 45.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

12 Μαρτίου 2013, 12:34:05
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

degmar


Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!Οσον αφορα την υπερβαση του πλαφον κατι που γινεται καθε μηνα σε εμενα [στον χρονο του επικουρικου μονο ειχα 4500 ευρω υπερβαση,στα 3 χρονια της μονιμης θεσης ακομη δεν το εχω υπολογισει],υπαρχει νομος να το απαγορευει ετσι ωστε να τον χρησιμοποιησω για να διεκδικησω αυτα τα λεφτα? οι οποιες υπερβασεις μαλιστα δεν εχουν προκυψει απο πραγματικες αναγκες του ιδρυματος,αλλα λογω καλυψης του δ/ντη ο οποιος παντα εφημερευει πισω απο εμενα με εντολη να μην τον καλουν ποτε, και λογω βυσματικης αποσπασης συναδελφου σε κυ των αθηνων την οποια δεχεται δηλωνοντας πως ειναι υπερκαλυμμενες οι αναγκες του δικου μας Κ.Υ.[με εμενα να κανω υπερβαση πλαφον καθε μηνα...]Αποφασησα αν και αργα να αντιδρασω εγγραφως,γιατι μεχρι τωρα με τα λογια και την λογικη το μονο που πηρα ειναι αρνηση να μου δωσει ρεπω και κανονικη αδεια και κλησεις σε αναφορα για το πρωινο ωραριο την στιγμη που στις 8 βγαινω απο ενεργο εφημερια και αεροπλανο να ημουν δεν θα προλαβαινα να ανοιξω στις 8 και το ιατρειο 8 χιλιομετρα μακρυα...Αν καποιος μπορει να με βοηθησει με τις νομικες του γνωσεις τον ευχαριστω προκαταβολικα καθως ειμαι στα ορια της απελπισιας και ενα βημα πριν την παραιτηση

12 Μαρτίου 2013, 13:38:29
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ενα βημα πριν την παραιτηση

Tί να πει κανείς ...τα πράγματα είναι τραγικά και απαράδεκτα ταυτόχρονα. Νομίζω ότι κακώς ανέχθηκες τις αυθαιρεσίες του Δ/ντη σου τόσο καιρό, ειδικά το να λείπει από τις εφημεριακές του υποχρεώσεις παίζοντας μπιλιάρδο πάνω στην πλάτη σου. Μια παλιά παροιμία λέει "Αν γίνεσαι χαλί, μην παραπονείσαι ότι σε πατάνε".
Πριν φτάσεις να παραιτηθείς, εξέτασε το ενδεχόμενο αν μπορείς να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών για 1,2... χρόνια, ώστε να διατηρείς την εναλλακτική να επιστρέψεις. Φυσικά γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα αν μπορείς να παραιτηθείς δια παντός από τη συγκεκριμένη θέση και να αναζητήσεις διορισμό ή άλλη τύχη κάπου αλλού. Και να δούμε τότε πίσω από ποιόν θα βρει να κρύβεται στις εφημερίες του ο εκμεταλλευτής...

Disclaimer: Βεβαίως, για τα ανωτέρω βασίζομαι μόνο στα δικά σου λεγόμενα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12 Μαρτίου 2013, 13:42:20 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

12 Μαρτίου 2013, 14:05:16
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

degmar


Μακαρι να ηταν μονο λεγομενα για οσα σας αναφερω εχω προγραμματα εφημεριων υπογεγραμμενα απο τον εν λογω δ/ντη καθως και τον διοικητη του νοσοκομειου συρου στο οποιο υπαγομαστε...δυστυχως το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι και σε αυτη την αναμετρηση ειμαι μονη  μου και αυτος ειναι και ο λογος που την ανεβαλα τοσο καιρο,επιπλεον εχω τοση δουλεια καθημερινως που δεν εχω χρονο ουτε διαθεση για αντεκδικησεις,ως εδω ομως!Κι εγω σκεφτηκα την αδεια ανευ αποδοχων ,αλλα χλωμο να μου την δωσουν αφου τα ιδια προσωπα που θα πρεπει να την υπογραψουν ειναι αυτα που με εκμεταλευοντε με αυτον τον τροπο,η κανω λαθος?Επισης για ποιους λογους δικαιεισαι να ζητησεις αδεια ανευ αποδοχων?

12 Μαρτίου 2013, 18:30:32
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου!Οσον αφορα την υπερβαση του πλαφον κατι που γινεται καθε μηνα σε εμενα [στον χρονο του επικουρικου μονο ειχα 4500 ευρω υπερβαση,στα 3 χρονια της μονιμης θεσης ακομη δεν το εχω υπολογισει],υπαρχει νομος να το απαγορευει ετσι ωστε να τον χρησιμοποιησω για να διεκδικησω αυτα τα λεφτα? ...................................Αποφασησα αν και αργα να αντιδρασω εγγραφως,
Αν έχεις επίσημα προγράμματα που φαίνεται ότι εφημερεύεις περισσότερες μέρες απ' όσες πληρώνεσαι, άσε τις έγγραφες αντιδράσεις και ξεκίνα άμεσα τη δικαστική διεκδίκηση των δεδουλευμένων. Αν μου λες 1 χρόνο επικουρικό και 3 χρόνια μόνιμη θέση είσαι στα όρια πλέον της παραγραφής σε όποια αξίωση υπερβαίνει την πενταετία. Ακόμη και αν κάνεις συμφωνία με το δικηγόρο να τα πάρει εκείνος όλα (που λέει ο λόγος) όταν επιδικαστούν, μην τους τα χαρίσεις!

12 Μαρτίου 2013, 18:53:29
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


καλησπέρα, κάτι μου θυμίζει το τόπικ, ...... [ Άρη σας έχω αποστείλει προσωπικό μήνυμα ]

η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

12 Μαρτίου 2013, 19:13:01
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

degmar


Τι εννοειτε ,κατι σας θυμιζει το τοπικ?

12 Μαρτίου 2013, 19:22:38
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


καλησπέρα : πριν από μήνες [ διορίσθηκα Νοέμβρη 2012 ] αντιμετώπισα παρεμφερή θέματα. Βέβαια αμφισβήτησα τις προφορικές οδηγίες προϊσταμένου σε πρώιμο χρόνο και τα τόπικς που είχα ξεκινήσει, με πρωτοβουλίες των διαχειριστών του φόρουμ συμπτύχθηκαν στο τόπικ : `ημερολόγιο νεοδιόριστου ιατρού` στον τομέα εργασία στο δημόσιο. Με  στενοχωρεί ότι η προσέγγιση που προτείνεται από έμπειρους συναδέλφους με πολλών ετών κλινική εμπειρία και συμμετοχή σε όργανα Γενικής Ιατρικής είναι πως κάθε συνάδελφος θα πρέπει να κινείται δικαστικά και σαφώς μεμονωμένα. Θεωρώ αυτονόητο πως πρόκειται για αστικά αδικήματα και όχι ποινικά και πως η Πολιτική Ηγεσία [ Αριστοτέλους 17]  θα έπρεπε να λειτουργεί αυτεπάγγελτα.
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

12 Μαρτίου 2013, 19:47:03
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θεωρώ αυτονόητο πως πρόκειται για αστικά αδικήματα και όχι ποινικά
Πολλά θέματα αστικού δικαίου έχουν και ποινικές προεκτάσεις. Σε αυτές τις περιπτώσεις η καταδίκη του ποινικού μέρους, που συνήθως εκδικάζεται πρώτα, προοιοωνίζει τη θετική έκβαση του αστικού (και την ανάλογη αποζημίωση).
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

12 Μαρτίου 2013, 20:23:16
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

degmar


Προσωπικη εμπειρια,με τα λογια,την υπομονη και το φιλοτιμο δυστυχως δεν διορθωνεται καμμια σαθρη κατασταση,μακαρι να ειμασταν ολοι ενωμενοι και να ενεργουσαμε συλλογικα αλλα δυστυχως ειναι πολλοι οι βολεμενοι και αυτοι που χαιρουν ανταλλαγματων  προκειμενου να καλυψουν τους παρανομους,οποτε καταληγουμε να πρεπει να διεκδικησουμε τα νομιμα μονοι μας

Λέξεις κλειδιά: