Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:47:40

Αποστολέας Θέμα: Απαίτηση για εφημερία Αγροτικού σε Γενικό Νοσοκ  (Αναγνώστηκε 4862 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Μαρτίου 2013, 21:46:30
Αναγνώστηκε 4862 φορές
Αποσυνδεδεμένος

vanalexi


Υπηρετώ ως υπόχρεος Αγροτικός Ιατρός σε ένα Περιφερειακό Ιατρείο που ανήκει στο οικείο Κέντρο Υγείας.

Ο διευθυντής της Καρδιολογικής κλινικής και ο Διοικητής του Νοσοκομείο στο οποίο ανήκει το Κ.Υ. (και κατεπέκταση το Π. Ι.) απαίτησαν τηλεφωνικά να εφημερεύσω στο Νοσοκομείο και με απείλησαν με κυρώσεις.

Είναι αυτό νόμιμο;
Δεν πρέπει το πρόγραμμα εφημεριών να καταρτίζεται αποκλειστικά από νοσοκομειακούς Ιατρούς (ειδικευμένους και ειδικευόμενους); π.δ 76/2005
Δεν πρέπει να προηγηθεί απόφαση από την Υ.ΠΕ. και το Δ.Σ. το νοσοκομείου;
Οι κύριοι αυτοί βάλανε το όνομά μου στις επίσημο πρόγραμμα εφημεριών χωρίς να υπάρχει ούτε καν απόφαση του επιστημονικού συμβουλίου... και μου ζητάνε να εφημερεύσω εντός μερικών ημερών.

Είμαι υποχρεωμένος να κάνω την εφημερία;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.

« Τελευταία τροποποίηση: 15 Μαρτίου 2013, 22:02:00 από vanalexi »

15 Μαρτίου 2013, 23:44:58
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υπηρετώ ως υπόχρεος Αγροτικός Ιατρός σε ένα Περιφερειακό Ιατρείο που ανήκει στο οικείο Κέντρο Υγείας.

Ο διευθυντής της Καρδιολογικής κλινικής και ο Διοικητής του Νοσοκομείο στο οποίο ανήκει το Κ.Υ. (και κατεπέκταση το Π. Ι.) απαίτησαν τηλεφωνικά να εφημερεύσω στο Νοσοκομείο και με απείλησαν με κυρώσεις.

Είναι αυτό νόμιμο;
Δεν πρέπει το πρόγραμμα εφημεριών να καταρτίζεται αποκλειστικά από νοσοκομειακούς Ιατρούς (ειδικευμένους και ειδικευόμενους); π.δ 76/2005
Δεν πρέπει να προηγηθεί απόφαση από την Υ.ΠΕ. και το Δ.Σ. το νοσοκομείου;
Οι κύριοι αυτοί βάλανε το όνομά μου στις επίσημο πρόγραμμα εφημεριών χωρίς να υπάρχει ούτε καν απόφαση του επιστημονικού συμβουλίου... και μου ζητάνε να εφημερεύσω εντός μερικών ημερών.

Είμαι υποχρεωμένος να κάνω την εφημερία;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.


Φίλε μου γειά σου!  :)

Να ρωτήσω κάτι??

Το "εντός μερικών ημερών", σημαίνει δηλαδή,
ότι, σε "διατάζουν" (τηλεφωνικά...), να εφημερεύσεις εντός του τρέχοντος μήνα...?

Στο μεταξύ όμως, το Πρόγραμμα Εφημεριών Μαρτίου, που αφορά στις εφημερίες τόσο του Π.Ι. σου, όσο και του Κ.Υ. στο οποίο υπάγεται,
δεν έχει, επίσης, εγκριθεί και αναρτηθεί...??

Επομένως, καλείσαι,
όχι μόνο να υπερβείς τον maximum προβλεπόμενο αριθμό εφημεριών ανά μήνα,
αλλά, και να εφημερεύεις σε "τριπλό ταμπλό", δηλαδή Π.Ι./Κ.Υ./Γενικό Νοσοκομείο...??  ::) ::)

16 Μαρτίου 2013, 00:04:58
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Να ρωτήσω κι εγώ κάποια πράγματα:
(Οι απαντήσεις θα εξαρτήσουν επόμενη απάντηση/συμβουλή μου)

Πόσο απέχει το νοσοκομείο από το Π.Ι.;
Συνδέεται με κάποια καθημερινή συγκοινωνία (π.χ. ΚΤΕΛ) ;
Διαμένεις στην περιοχή του Π.Ι. ή στην πόλη που βρίσκεται το νοσοκομείο;
Ο διευθυντής του Κ.Υ. όπου υπάγεσαι έχει ενημερωθεί; Τι λέει;
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαρτίου 2013, 00:07:34 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

16 Μαρτίου 2013, 01:35:41
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

vanalexi


Με πήραν σήμερα και μου ζήτησαν να κάνω εφημερία την Κυριακή...

Το θέμα είχε τεθεί ξανά στην αρχή του μήνα και σε συνάντηση που είχαμε με τον διοικητή του εξήγησα ότι είναι παρατυπο αυτό που μου ζητάει και επίσης επικινδυνο...

Φάνηκε να καταλαβαίνει και το θέμα έληξε εκεί η τουλάχιστον έτσι νόμιζα.

Σήμερα έλαβα την τηλεφωνική διαταγή...

Δεν πιάνω το πλαφόν των εφημεριων στο ΚΥ και επίσης ο διευθυντής του ΚΥ δεν έχει πρόβλημα. Μένω στην πόλη του ΓΝ περίπου 40χλμ από το ΚΥ.

Από ότι ξέρω δεν επαρκεί μια προφορική εντολή αλλά απαιτείται απόφαση από το ΔΣ του νοσοκομείου και το επιστημονικό συμβούλιο και ίσως και από την Υ. ΠΕ. Ισχύει :
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαρτίου 2013, 01:38:45 από vanalexi »

16 Μαρτίου 2013, 15:55:51
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από ότι ξέρω δεν επαρκεί μια προφορική εντολή αλλά απαιτείται απόφαση από το ΔΣ του νοσοκομείου και το επιστημονικό συμβούλιο και ίσως και από την Υ. ΠΕ. Ισχύει :
Για αυτο δεν ειμαι και τοσο σιγουρη...
Ξερω παιδι που αρνηθηκε να υπακουσει προφορικη εντολη του διοικητη και του εκανε αναφορα.
Και σε εκεινον κ στον επιμελητη που τον υποστηριξε
Τελικα δεν εγινε κατι αλλα ετρεχαν για αρκετο διαστημα
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαρτίου 2013, 15:58:07 από timex »

16 Μαρτίου 2013, 18:31:32
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Με πήραν σήμερα και μου ζήτησαν να κάνω εφημερία την Κυριακή...

Το θέμα είχε τεθεί ξανά στην αρχή του μήνα και σε συνάντηση που είχαμε με τον διοικητή του εξήγησα ότι είναι παρατυπο αυτό που μου ζητάει και επίσης επικινδυνο...

Φάνηκε να καταλαβαίνει και το θέμα έληξε εκεί η τουλάχιστον έτσι νόμιζα.

Σήμερα έλαβα την τηλεφωνική διαταγή...

Δεν πιάνω το πλαφόν των εφημεριων στο ΚΥ και επίσης ο διευθυντής του ΚΥ δεν έχει πρόβλημα. Μένω στην πόλη του ΓΝ περίπου 40χλμ από το ΚΥ.

Από ότι ξέρω δεν επαρκεί μια προφορική εντολή αλλά απαιτείται απόφαση από το ΔΣ του νοσοκομείου και το επιστημονικό συμβούλιο και ίσως και από την Υ. ΠΕ. Ισχύει :


Κι όταν λέμε "Κυριακή", εννοούμε αύριο...??

Και όταν λέμε Εφημερία στο Γενικό Νοσοκομείο, εννοούμε ότι, θα είσαι μαζί με έναν ακόμα Αγροτικό γιατρό στα ΤΕΠ του Νοσοκομείου,
ή σε προορίζουν για άλλα "μεγαλεία"......??

16 Μαρτίου 2013, 20:49:07
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Dott.diMG


Άλλος τρόπος αντίδρασης:
Γενικός Ιατρός που κλήθηκε πριν κανά 2 χρόνια να εφημερεύσει σε Καρδ. Κλινική παράλληλα με τη διεκδίκηση μέσω εγγράφων και τα συναφή, έκανε και το εξής:
Ό,τι ερχόταν πλην ελαχίστων τα έβαζε μέσα!
Δευτέρα πρωί τίγκα στο ράντζο. Και δεν μπορεί κανείς να πεί τίποτα.
Αποτέλεσμα ήταν να μην ξανακληθεί να εφημερεύσει πολύ πριν συζητηθεί η περίπτωση στα ¨αρμόδια όργανα¨.
Κατ´ αναλογία αν αναγκαστείς να εφημερεύσεις μην εξετάζεις ασθενή χωρίς τη φυσική παρουσία του ειδικού.
Τρέλανέ τους στη νομιμότητα δηλαδή, μην αναλαμβάνεις ευσεινήδητα και φιλότιμα βάρη που δεν σου ανήκουν. ;)
Εκτός αν θέλεις να κάνεις ειδικότητα στο ίδιο ΓΝ οπότε περιπλέκεται το πράγμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 16 Μαρτίου 2013, 20:54:21 από Dott.diMG »
"Η αγάπη βρίσκει τρόπο. Η αδιαφορία βρίσκει δικαιολογία."
(Γέρων Παΐσιος)

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
16466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Φεβρουαρίου 2016, 14:07:02
από Αρχίατρος
14 Απαντήσεις
7070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Φεβρουαρίου 2017, 15:30:45
από schumifer
0 Απαντήσεις
28055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2019, 09:47:56
από anasm
0 Απαντήσεις
38132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαρτίου 2020, 21:35:24
από Eirini90
0 Απαντήσεις
6526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Μαρτίου 2020, 01:16:25
από Argirios Argiriou