Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:55:10

Αποστολέας Θέμα: Ποια τα καθήκοντα των Μαιών στα Κέντρα Υγείας στην Ελλάδα;  (Αναγνώστηκε 21722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Απριλίου 2013, 18:12:18
Αναγνώστηκε 21722 φορές
Αποσυνδεδεμένος

kkn


ΑΛΛΟΤΡΙΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ( ; )

Καλησπερα! Ειμαι νεο μελος, εργαζομαι σε Κεντρο υγειας. Εχω μερικες ερωτησεις για τους ...εμπειρους απο Κεντρα υγειας. Ποια ειναι τα καθηκοντα των Μαιων στα Κεντρα υγειας; Ποσο κατοχυρωμενες ειναι να ειναι μονες στη βαρδια, με τον γιατρο του ΚΥ βεβαια, και να φροντιζουν ο,τι περιστατικο ερθει ( εμφραγμα, εγκαυμα, καταγμα κλπ, οτιδηποτε βεβαια εκτος απο τοκετο)..Πρεπει να ακολουθουν ΜΟΝΟ τα επαγγελματικα τους καθηκοντα οπως αυτα καθοριζονται απο το αντιστοιχο ΠΔ ή στα Κεντρα Υγειας ειναι ολοι για ολες τις δουλειες;...Για να δουμε..
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Μαρτίου 2016, 09:33:38 από Argirios Argiriou »

6 Απριλίου 2013, 19:41:00
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπερα! Ειμαι νεο μελος, εργαζομαι σε Κεντρο υγειας. Εχω μερικες ερωτησεις για τους ...εμπειρους απο Κεντρα υγειας. Ποια ειναι τα καθηκοντα των Μαιων στα Κεντρα υγειας; Ποσο κατοχυρωμενες ειναι να ειναι μονες στη βαρδια, με τον γιατρο του ΚΥ βεβαια, και να φροντιζουν ο,τι περιστατικο ερθει ( εμφραγμα, εγκαυμα, καταγμα κλπ, οτιδηποτε βεβαια εκτος απο τοκετο)..Πρεπει να ακολουθουν ΜΟΝΟ τα επαγγελματικα τους καθηκοντα οπως αυτα καθοριζονται απο το αντιστοιχο ΠΔ ή στα Κεντρα Υγειας ειναι ολοι για ολες τις δουλειες;...Για να δουμε..

Καλώς ήρθες...
Τυπικά, τα καθήκοντα των μαιών σε ένα κέντρο υγείας είναι τα καθήκοντα των μαιών και όχι των νοσηλευτριών. Μπορεί ο διευθυντής σου να σε υποχρεώσει να κάνεις καθήκοντα νοσηλεύτριας; Η απάντηση είναι: όχι. Προσωπικά, νομίζω, ότι στην ΠΦΥ εάν η θέση σου δεν είναι σε καμιά ραχούλα με παπούδες και μόνο, τότε σίγουρα έχεις αρκετή δουλειά εάν θέλεις να δουλέψεις.
Τώρα, η πραγματικότητα στην Ελλάδα είναι διαφορετική:
Έχω δει μαίες να κάνουν τις νοσηλεύτριες, έχω δει μαίες να μην κάνουν τίποτα, έχω δει μαιες να παίρνουν το δρόμο για το νοσοκομείο και έχω δει και μαίες να κάνουν τις μαίες και να κάνουν πολύ σοβαρή δουλειά.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

6 Απριλίου 2013, 19:49:00
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Και μια ερωτηση απο μενα:Στο Κεντρο Υγειας που αναφερεις,διοριστηκες ή αποσπαστηκες κατοπιν δικης σου αιτησης?
+

6 Απριλίου 2013, 20:14:02
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

kkn


Ευχαριστω για τις απαντησεις!
jack αν και δεν καταλαβαινω το νοημα της ερωτησης που παρεθεσες, θα σου απαντησω: ειμαι απο το 2002 διορισμενη μεσω ΑΣΕΠ στο ΚΥ αυτο και ακομα δεν εχω παρει σαφη απαντηση στο ερωτημα που εθεσα εγω.
κ. Κουναλακη, εκτος απο το να μην κανω τιποτα, εχω κανει οοολα τα υπολοιπα που αναφερατε, ταυτοχρονα! Δεν ξυπνησα βεβαια μετα απο 11 χρονια υπηρεσιας να ρωτησω τι πρεπει να κανω, απλως τωρα ανακαλυψα αυτο το forum κι επειδη εδω και καποια χρονια αποφασισα "να ειμαι" μονο μαια και σκονταφτω σε κακες συμπεριφορες και σε μετακινησεις στο νοσοκομειο της περιοχης σαν "ΤΙΜΩΡΙΕΣ" στα επιχειρηματα μου, σκεφτηκα να δω τι γινεται και παρα περα...

6 Απριλίου 2013, 20:34:07
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Συγνωμη για την ερωτηση  μου αλλα ηθελα να δω  σε τι εδαφος γινεται η ερωτηση σου.Γιατι σε Κυ που ειχα παει σε κομματι ειδικοτητας υπηρχε μαια που ειχε ΜΕΘΟΔΕΥΣΕΙ ΜΕ ΒΥΣΜΑ  την αποσπαση της σε ΚΥ ωστε κ δουλεια να μην εχει κ να ρυθμιζει το χρονο της οπως θελει με αδειες κ τα σχετικα.Ελπιζω να κατανοεις που το παω και μαζι με τη συγνωμη μου να σου απαντησω πως σε καμμια περιπτωση δεν εισαι  επιφορτισμενη με νοσηλευτικο εργο οπως δεν ειναι ο φυλακς η ο οδηγος σε ενα ΚΥ.Και αυτο μπορεις να το απαιτησεις..Τωρα επειδη το αντικειμενο σου εχει κ μια συναφεια με το νοσηλευτικο,μπορεις εαν δεν εχετε πολλα μαιευτικα περιστατικα,εαν θελεις,να βοηθας  κ νοσηλευτικα με την εννοια καλυψης καποιων ωραριων ωστε να βοηθουνται κ οισυναδελφοι σου νοσηλευτες πχ με αδειες..Εαν δε το θες οφειλουν να το σεβαστουν αλλα σε αυτη την περιπτωση εαν πχ ο διευθυντης σου θελει να σε "τιμωρησει" για το μη συνεργατικο πνευμα σου με βαση τους δικους του κωδικες η τα παραπονα νοσηλευτων,μπορει,ειδικα εαν δεν εχεις ιδιαιτερα απαιτητικο μαιευτικο εργο στο ΚΥ να ζητησει την αποσπαση σου στο νοσοκομειο κατοπιν συνεννοησης με το διοικητη.Καταλαβαινεις τι θελω να πω...Αυτη ειναι η γνωμη μου.
+

6 Απριλίου 2013, 20:59:42
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

kkn


Ευχαριστω jack. Αποσπαση δε μπορουν ευκολα, αλλα εχω μετακινηθει για 3 μηνες καθε φορα -  ως τιμωρια -  παμπολλες φορες στο Νοσοκομειο. Δεν αρνηθηκα ποτε ο,τι μου εχουν αναθεσει, αλλα και ποτε αυτο δεν ηταν αρκετο. Το εργο μιας μαιας στο ΚΥ φυσικα και δεν ειναι τοσο....κουραστικο οσο σε ενα νοσοκομειο, αλλα τι να κανω που ετυχε  - καλως ή κακως - να διοριστω στο ΚΥ κι οχι στο Νοσοκομειο; Πρεπει να νιωθω ενοχες γι'αυτο; Πρεπει, εκτος απο τα δικα μου, που ειναι αρκετα αμα εχεις ορεξη, να επιφορτιζομαι και με το εμφραγμα, το καταγμα, γιατι καποιοι αρνουνται να αναγνωρισουν το αντικειμενο της μαιας; Ειναι, πως να σας πω, σαν να βαζεις τον Παιδιατρο να περιποιηθει τον εμφραγματια! Και δεν εχω καμια προθεση να θιξω ή να αμφισβητησω τους Παιδιατρους, αλλα νομιζω οτι σε κανενα ΚΥ και σε κανενα ΤΕΠ δεν εφημερευει μονος του ενας Παιδιατρος, ωστε να δεχεται περιστατικα εκτος της ειδικοτητας του..
Τωρα για το θεμα της καλυψης ωραριων, να πω μονο οτι εχει αρκετο νοσηλευτικο προσωπικο εκει που βρισκομαι, σε σημειο μαλιστα τα πρωινα οι νοσηλευτριες να.....συντροφευουν δυο δυο τον καθε ιατρο στην ...Ηλεκτρονικη συνταγογραφηση! Μην με ρωτησετε τι κανουν, μονο να σας πω οτι "δεν περισσευουν" ωστε μια να πηγαινει στις αλλαγες και στην περιποιηση τραυματων, με αποτελεσμα να τα φροντιζω εγω και δεν σας κρυβω εμπειρικα και μονο! Δεν εχω διδαχτει περιποιηση εγκαυματων, ουτε θλαστικων τραυματων, μονο του τραυματος της περινεοτομης και της καισαρικης γνωριζω ;)
Οι γιατροι ερχονται μονο στο επειγον και οι επομενες αλλαγες μενουν..σ'εμενα.

6 Απριλίου 2013, 21:31:21
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Ποιό είναι το αντικείμενο της μαίας ; (που αρνούνται να αναγνωρίσουν όπως αναφέρετε)
Ρωτώ γιατί δεν νομίζω να είναι το σύνηθες να ξεγεννούν οι γυναίκες στα Κένρα Υγείας της χώρας.
Πόσες είναι οι περιπτώσεις οξέων τοκετών ετησίως ωστε να χρειάζεται μαία σε κέντρο υγείας.
Έχει η μαία ρόλο πέρα απο την εγκυμοσύνη -τοκετό ; Πραγματικά δεν ξέρω.
Άν έχετε την καλοσύνη εξηγείστε μας τί ακριβώς συμβαίνει.
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

6 Απριλίου 2013, 21:33:01
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποιό είναι το αντικείμενο της μαίας ; (που αρνούνται να αναγνωρίσουν όπως αναφέρετε)
Ρωτώ γιατί δεν νομίζω να είναι το σύνηθες να ξεγεννούν οι γυναίκες στα Κένρα Υγείας της χώρας.
Πόσες είναι οι περιπτώσεις οξέων τοκετών ετησίως ωστε να χρειάζεται μαία σε κέντρο υγείας.
Έχει η μαία ρόλο πέρα απο την εγκυμοσύνη -τοκετό ; Πραγματικά δεν ξέρω.
Άν έχετε την καλοσύνη εξηγείστε μας τί ακριβώς συμβαίνει.
:D :D :D Το κρατώ μην αλλάξει...
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

6 Απριλίου 2013, 21:39:20
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

kkn


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ποιό είναι το αντικείμενο της μαίας ; (που αρνούνται να αναγνωρίσουν όπως αναφέρετε)
Ρωτώ γιατί δεν νομίζω να είναι το σύνηθες να ξεγεννούν οι γυναίκες στα Κένρα Υγείας της χώρας.
Πόσες είναι οι περιπτώσεις οξέων τοκετών ετησίως ωστε να χρειάζεται μαία σε κέντρο υγείας.
Έχει η μαία ρόλο πέρα απο την εγκυμοσύνη -τοκετό ; Πραγματικά δεν ξέρω.
Άν έχετε την καλοσύνη εξηγείστε μας τί ακριβώς συμβαίνει.
:D :D :D Το κρατώ μην αλλάξει...

Θα το κρατουσα κι εγω κ. Κουναλακη! Η συγκεκριμενη απαντηση με δικαιωνει..... :)  I rest my case....
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Απριλίου 2013, 21:55:41 από kkn »

6 Απριλίου 2013, 22:10:24
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Σύμφωνα με το υπ. αριθμ 349/14-6-1989 Προεδρικό Διάταγμα άρθρο 2:

1. Πτυχιούχοι του Τμήματος Μαιευτικής της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων με βάση τις εξειδικευμένες επιστημονικές και πρακτικές (κλινικές) γνώσεις τους, ασχολούνται
είτε αυτοδύναμα είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, είτε ως αυτοαπασχολούμενοι με την με την εφαρμογή της Νοσηλευτικής φροντίδας της εγκύου , επιτόκου , λεχώνας και νεογνού, της Γυναικολογικής αρρώστου καθώς επίσης , την οργάνωση και εφαρμογή του οικογενειακού προγραμματισμού και υγειονολογικής εκπαίδευσης ατόμων ή ομάδων σε θέματα της ειδικότητάς της/του.

2. Οι παραπάνω πτυχιούχοι έχουν τα εξής καθήκοντα και δραστηριότητες.

   2.1 ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
     2.1.1. Εκτέλεση φαρμακευτικής αγωγής κατόπιν ιατρικής οδηγίας και παρασκευή παρεντερικών διαλυμάτων ( από το στόμα, ορθό, κόλπο, ενέσεις υποδόριες , ενδομυικές , ενδοδερμικές, ενδοφλέβιες).
     2.1.2. Καθετηριασμός ουροδόχου κύστης.
     2.1.3. Τοποθέτηση καθετήρα LEVAIN κατόπιν ιατρικής οδηγίας.
     2.1.4. Περιποίηση τραύματος και χειρουργικών τομών σε περιπτώσεις ανάγκης.
     2.1.5. Συρραφή μικροτραυμάτων σε περίπτωση ανάγκης.
     2.1.6. Λήψη αίματος για εργαστηριακές εξετάσεις.
     2.1.7. Λήψη επιχρισμάτων για έγκαιρη διάγνωση του Ca των γεννητικών (PAP TEST) και κολπικού εκκρίματος για μικροβιολογική εξέταση.
     2.1.8. Προετοιμασία και αποστείρωση εργαλείων και υγειονομικού υλικού.
     2.1.9. Εξέταση ούρων εγκύου γυναίκας για την εξακρίβωση σακχάρου οξόνης και λευκώματος κατά την εξέταση .
     2.1.10. Λήψη και καταγραφή μαιευτικού ιστορικού.
     2.1.11. Παροχή ολοκληρωμένης Νοσηλευτικής φροντίδας της εγκύου επιτόκου , λεχώνας και νεογέννητου , στο Νοσοκομείο και στο σπίτι σύμφωνα με καθηκοντολόγο.
     2.1.12. Τήρηση απαραίτητων εγγράφων, διαγραμμάτων , μητρώων , ιστορικών και αρχείων και με χρήση σύγχρονης τεχνολογίας.
     2.1.13. Συνταγογράφηση φαρμάκων , Βιταμίνη , Σίδηρο, Σπασμολυτικά , Πεθοδίνη , Μητροσυσταλτικά , Μητροσυσπαστικά, και τοπικά αναισθητικά.
     2.1.14. Σωστή πληροφόρηση , παροχή οδηγιών σε θέματα οικογενειακού προγραμματισμού και εφαρμογή καθορισμένων μεθόδων αντισύλληψης.
     2.1.15. Ενημέρωση της οικογένειας σε θέματα της αρμοδιότητάς τους.
     2.1.16. Εκτέλεση γραπτών οδηγιών που έχει ορισθεί από το γιατρό.
     2.1.17. Λήψη μέτρων για την πρόληψη και καταστολή των ενδονοσοκομειακών λοιμώξεων.
     2.1.18. Έκδοση πιστοποιητικού γέννησης (δήλωση) σε περίπτωση εκτέλεσης τοκετού από την ίδια.

   2.2 ΕΙΔΙΚΑ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ
     2.2.1. Κατά την εγκυμοσύνη
     2.2.1.1 Διάγνωση της εγκυμοσύνης και κλινική παρακολούθηση της φυσιολογικής εγκυμοσύνης.
     2.2.1.2 Έγγραφη ή συμβουλευτική παροχή οδηγιών για τις απαραίτητες εργαστηριακές εξετάσεις με σκοπό την όσο γίνεται έγκαιρη διάγνωση κάθε εγκυμοσύνης υψηλού κινδύνου και τη μεταφορά στα ειδικά κέντρα ή κλήση του γιατρού.
     2.2.1.3 Παροχή οδηγιών στον τομέα της υγιεινής και της διατροφής.
     2.2.1.4 Κατάρτιση προγράμματος προετοιμασίας γονέων για το μελλοντικό τους ρόλο και εξασφάλιση πλήρους προετοιμασίας για τον φυσικό τοκετό(ψυχοπροφυλακτική).
     2.2.2. Κατά τον τοκετό.
     2.2.2.1. Παρακολούθηση , φροντίδα, προετοιμασία και βοήθεια της επιτόκου κατά τον τοκετό.
     2.2.2.2. Έλεγχο της κατάστασης του εμβρύου και της λειτουργίας της μήτρας με όλα τα σύγχρονα τεχνολογικά μέσα (MONITORS κ.τ.λ) κατόπιν ιατρικής οδηγίας.
     2.2.2.3. Εκτέλεση φυσιολογικού τοκετού περιναιοτομίας μετά από τοπική αναισθησία και συρραφή περιεναίου , όπου χρειάζεται και μέχρι ρήξεως II βαθμού.
     2.2.2.4. Εκτέλεση τοκετού επί ισχιακής προβολής σε περίπτωση ανάγκης και απουσίας Μαιευτήρος
     2.2.2.5. Έγκαιρη διάγνωση παθολογικών συμπτωμάτων στην επίτοκο και το έμβρυο που απαιτούν παρέμβαση γιατρού και συνεργασία με το γιατρό σε περίπτωση μαιευτικής επέμβασης.
     2.2.2.6. Λήψη απαραίτητων και επειγόντων μέτρων που επιβάλλονται σε απουσία γιατρού , όπως είναι (δακτυλική αποκόλληση πλακούντα και επισκόπηση μήτρας).
     2.2.2.7. Επισκόπηση τραχήλου κόλπου.
     2.2.3 Κατά τη λοχεία.
     2.2.3.1. Παρακολούθηση και νοσηλευτική φροντίδα λεχώνας στο Νοσοκομείο και στο σπίτι μέχρι 6 βδομάδες.
     2.2.3.2. Παρακολούθηση και νοσηλευτική φροντίδα του νεογέννητου μέχρι την 28η μέρα.
     2.2.3.3. Παροχή βοήθειας και καθοδήγησης για την εγκατάσταση και διατήρηση του μητρικού θηλασμού.
     2.2.3.4. Παροχή οδηγιών για την τεχνητή διατροφή όπου χρειάζεται.
     2.2.3.5. Φροντίδα του νεογέννητου αμέσως μετά τον τοκετό , λήψη όλων των μέτρων που επιβάλλονται σε περίπτωση ανάγκης.
     2.2.3.6. Σε περίπτωση προώρου ή προβληματικού νεογέννητου αναλαμβάνει τη μεταφορά του στην κατάλληλη μονάδα.
     2.2.3.7. Προετοιμασία για την υποδοχή ή προβληματικού νεογνού και νοσηλευτική φροντίδα αυτού στις Νοσηλευτικές μονάδες.
3. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Μαιευτικής έχουν τομείς απασχόλησης στους παρακάτω τομείς εργασίας:
   3.1. Πρωτοβάθμια φροντίδα : Κέντρα Υγείας, Περιφερειακά Ιατρεία, Αγροτικά Ιατρεία, Υγειονομικοί Σταθμοί, Μαιευτικά - Γυναικολογικά Ιατρεία ΙΚΑ, ΠΙΚΠΑ και άλλων Δημοσίων Επιχειρήσεων και Οργανισμών, στο Εθνικό Κέντρο άμεσης βοήθειας (ΕΚΑΒ) στις μονάδες μεταφοράς επειγόντων μαιευτικών, γυν/κών και νεογνικών περιστατικών , κέντρα και τμήματα οικογενειακού προγραμματισμού.
   3.2. Δευτεροβάθμια και Τριτοβάθμια φροντίδα σε Γενικά και Ειδικά Νοσοκομεία , Μαιευτικά τμήματα (Αίθουσα τοκετών , εξωτερικά μαιευτικά τμήματα, Ιατρεία , τμήματα λεχώνων , φυσιολογικών νεογνών 1ου επιπέδου νοσηλείας , προγεννητικού ελέγχου , μονάδες εγκυμοσύνης υψηλού κινδύνου , εντατικής νοσηλείας νεογνών ) Γυναικολογικά τμήματα, Γυναικολογική ογκολογία , εξωτερικά Γυναικολογικά Ιατρεία, Χειρουργεία, Μαιευτικά - Γυναικολογικά στείρωσης , Κέντρα μαστού , Κέντρα ανίχνευσης καρκίνου γεννητικών οργάνων.

4. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος απασχολούνται στην εκπαίδευση σύμφωνα με την κάθε φορά ισχύουσα νομοθεσία.
Μπορούν να εξελίσσονται σε όλο το φάσμα της διοικητικής ιεραρχίας της σχετικής με τον τομέα της ειδικότητάς τους σύμφωνα με την κάθε φορά ισχύουσα νομοθεσία.

5. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Μαιευτικής μπορούν να ασκήσουν ελεύθερο επάγγελμα, με την προϋπόθεση ότι θα έχουν επί 2/ετία ασκήσει τις δραστηριότητες τους σύμφωνα με το αντικείμενο εκπαίδευσης σε Νοσοκομεία ή άλλο Ίδρυμα υγείας αναγνωρισμένο για το σκοπό αυτό και μετά τη χορήγηση σχετικής άδειας από το Υπουργείο Υγείας Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων.

« Τελευταία τροποποίηση: 6 Απριλίου 2013, 22:19:42 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

6 Απριλίου 2013, 22:36:00
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Διάβασα σχολαστικά το παραπάνω κατεβατό καθηκόντων.Ειλικρινά.
Η αστεία ίσως και αφελή απορία μου όμως δεν έχει απαντηθεί στην ουσία της.
Μήπως πρέπει να αρχίσω να αντιστοιχώ  ένα- ένα τα περιγραφόμενα καθήκοντα
με την πραγματικότητα των σύγχρονων ελληνικών Κεντρων Υγείας ;
Φοβούμε πως τότε είναι που θα πέσει το πολύ γέλιο..
Ενδιαφέρον επίσης είναι πως στην κατηγορία των «Γενικών Καθηκόντων» περιγράφονται
δραστηριότητες που δεν διαφοροποιούνται απο αυτές των νοσηλευτών/ριών.
(π.χ αιμοληψία,περιποίηση τραυμάτων,τοποθέτηση Levin κλπ) ωστε να να τίθεται θέμα
«αλλοτριων »καθηκόντων...
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Απριλίου 2013, 05:19:22 από Zachariadis »
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

6 Απριλίου 2013, 23:01:26
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διάβασα σχολαστικά το παραπάνω κατεβατό καθηκόντων.Ειλικρινά.
Η αστεία ίσως και αφελή απορία μου όμως δεν έχει απαντηθεί στην ουσία της.
Μήπως πρέπει να αρχίσω να αντιστοιχώ  ένα- ένα τα περιγραφόμενα καθήκοντα
με την πραγματικότητα των σύγχρονων ελληνικών Κεντρων Υγείας ;
Φοβούμε πως τότε είναι που θα πέσει το πολύ γέλιο..
Ενδιαφέρον επίσεις είναι πως στην κατηγορία των «Γενικών Καθηκόντων» περιγράφονται
δραστηριότητες που δεν διαφοροποιούνται απο αυτές των νοσηλευτών/ριών.
(π.χ αιμοληψία,περιποίηση τραυμάτων,τοποθέτηση Levin κλπ) ωστε να να τίθεται θέμα
«αλλοτριων »καθηκόντων...
Η απορία σου δεν είναι καθόλου μα καθόλου αφελής, αλλά όπως και εσύ λες περιγράφει την πραγματικότητα των ΚΥ, της ΠΦΥ συνολικότερα και του απόλυτου ιατροκεντρισμού της εν Ελλάδει παροχής υπηρεσιών υγείας.
Στις σημερινές συνθήκες ΠΦΥ αναζητείται ακόμα και ο ρόλος του γιατρού...
Πόσο μάλλον της μαίας, όταν όταν λειτουργούμε τα ΚΥ σαν καρικατούρες νοσοκομείων και μάλιστα χωρίς τοκετούς.
Στο Βάμο οι μαίες έχουν από καιρό με επιμονή, υπομονή και γνώση του αντικειμένου τους κατοχυρώσειτο ρόλο τους , παρά τις κατά καιρούς αφόρητες πιέσεις.
Εγώ ως γιατρός σε ΠΙ είχα την τυπική αντίληψη , όπως αυτή μου μεταφερόταν από τους υπόλλοιπους.
όταν κάποια στιγμή αποφάσισα να ξεκινήσω ένα πρόγραμμα πρόληψης γυναικολογικού καρκίνου στην περιοχή μου, με μεγάλη διστακτικτότητα αναζήτησα βοήθεια , σίγουρος ότι δε θα είχαν διάθεση για περισσότερη δουλειά.
Η έκπληξη μου ήταν τεράστια και καθόλα ευχάριστη και η προσφορά τους παρπάνω από πολύτιμη.
Η διάθεση τους συχνά συγκινητική, ακριβώς γιατί ζήτησα τη βοήθεια σε σχέση με το αντικείμενο τους και όχι για να βουλώνουν τις τρύπες του ιατρείου.
Αν θέλεις μπορώ να σε φέρω σε επαφή...(Αυτό πήγαινε στη μαία μας).

6 Απριλίου 2013, 23:04:24
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

kkn


κε Ζαχαριαδη κανενας δεν προσεχει ΠΟΤΕ, ουτε κι εσεις τωρα, το αρθρο 1 του συγκεκριμενου ΠΔ....
1. Πτυχιούχοι του Τμήματος Μαιευτικής της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων με βάση τις εξειδικευμένες επιστημονικές και πρακτικές (κλινικές) γνώσεις τους, ασχολούνται
είτε αυτοδύναμα είτε σε συνεργασία με άλλους επιστήμονες στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, είτε ως αυτοαπασχολούμενοι με την με την εφαρμογή της Νοσηλευτικής φροντίδας της εγκύου , επιτόκου , λεχώνας και νεογνού, της Γυναικολογικής αρρώστου καθώς επίσης , την οργάνωση και εφαρμογή του οικογενειακού προγραμματισμού και υγειονολογικής εκπαίδευσης ατόμων ή ομάδων σε θέματα της ειδικότητάς της/του.

(Τον παπουλη ας πουμε, δεν μπορω να τον καθετηριασω....) Ολα τα γενικα καθηκοντα τα εφαρμοζουμε ΜΟΝΟ στις συγκεκριμενες κατηγοριες ανθρωπων ( αποφευγω τον ορο "ασθενων", γιατι η εγκυος και η λεχωνα δεν ειναι ασθενεις)..

6 Απριλίου 2013, 23:21:21
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

kkn


 Εννοειται πως δεν περιμενω τον τοκετο στο ΚΥ! ( αν και μου εχει τυχει μια φορα..) Στο ΚΥ λοιπον ασχολουμαι με τα Τεστ Παπανικολαου, δηλαδη την ληψη τους και την ασφαλη αποστολη τους στο κυτταρολογικο εργαστηριο, με ενημερωσεις στα σχολεια της περιοχης και στους συλλογους γυναικων και με τη συμβουλευτικη γυναικων σε θεματα που απτονται των γνωσεων μου.. Φυσικα και παραπεμπω τις γυναικες στους γυναικολογους, που ειτε ερχονται ανα διαστηματα στο ΚΥ, ειτε στο Νοσοκομειο της περιοχης. Τωρα τελευταια ασχολουμαι και με τον εμβολιασμο των νεων κοριτσιων για τον ιο HPV.

6 Απριλίου 2013, 23:47:23
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

paracelsus


Δηλαδή οι μαίες μπορούν και συνταγογραφούν φάρμακα; Δεν το θέωρώ απαραίτητα λάθος, απλά δεν γνώριζα ότι έχουν αυτο το δικαίωμα από το νόμο. Στην ουσία της συζήτησης, ο ρόλος της μαίας στα ελληνικά κέντρα υγείας όπου οι γενικοί ιατροί (κακώς) δεν παρακολουθούν εγκύους χαμηλού κινδύνου όπως συμβαίνει σε άλλες χώρες έχει περιορισμένη αξία, άλλα παρόλα αυτά μπορεί να είναι χρήσιμος υπό ορισμένες προϋποθέσεις (οι δραστηριότητες που αναφέρθηκαν όπως εμβολίασμοι, test pap, ενημέρωση εγκύων, σε αλλές χώρες γίνονται και από εξειδικευμένες νοσηλεύτριες και όχι αναγκαστικά από μαίες). Πάντως το να εφημερεύουν οι μαίες σε κέντρα υγείας είναι κάτι τελείως άχρηστο (και το επιχείρημα του ενός τοκετού στα πέντε ή παραπάνω χρόνια δεν είναι πειστικό), κάτι ανάλογο με τις εφημερίες των οδοντιάτρων. (Και βέβαια το διαταγμα αναφέρεται στον μυστηριώδη καθετήρα Levain...)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
13593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Νοεμβρίου 2009, 16:01:33
από mandreou
6 Απαντήσεις
26826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Δεκεμβρίου 2017, 21:19:32
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
3468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουνίου 2012, 15:55:17
από Argirios Argiriou
8 Απαντήσεις
68274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2019, 13:23:55
από schumifer
0 Απαντήσεις
15112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιουλίου 2019, 00:27:28
από Δ. Κουναλάκης