Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 12:07:02

Αποστολέας Θέμα: Ποια τα καθήκοντα των Μαιών στα Κέντρα Υγείας στην Ελλάδα;  (Αναγνώστηκε 21720 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

7 Απριλίου 2013, 04:11:44
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Παντως  συμπαθεστατη  @kkn επειδη  προσφατα σε αλλες ενοτητες μιλησαμε γιατην υποβαθμιση του ρολου του γενικου ιατρου με αφορμη τη συνταγογραφηση,,εαν θελετε την αποψη μου επανω στο καθηκοντολογιο σας ΟΛΑ αυτα που αναφερετε ,ητοι τεστ Παπ,εμβολιασμοι κονδυλωματων καθως και ενημερωση κοινου ειναι ΟΛΑ στο κομματι εκπαιδευσης κ εξετασης ενος μεσου γενικου ιατρου..Χωρις να υποβαθμιζω το ρολο σας η να ευλογω τα γεννια μας,νομιζω σε μια εποχη που το ΕΣΥ αιμορραγει σε ανθρωπινο δυναμικο θα ησαστε πιο χρησιμη  σε καποιο νσοκομειο παρα σε ενα ΚΥ.Ποσο μαλλον εαν σκεφθουμε πως το ΚΥ που ειστε βριθει νοσηλευτων  ,πως 9 στα 10 ΚΥ -και λιγα λεω-ανα την ελλαδα μαλλον δεν εχουν μαιες  και πως θα μπορουσατε Ολα αυτα που κανετε να τα κανατε ως επισκεπτρια υγειας πχ 1 φορα τη βδομαδα στο ΚΥ αντι να ειστε μονιμα εκει κ να περιμενουμε το σπανια επειγον.Με αυτο το σκεπτικο θα επρεπε καθε Κυ να ειχε κ μια μοναδα  ετοιμη με ΕΚΑΒΙτη ιατρο για  τα επειγοντα η ενα γυναικολογο για τις εκλαμψιες-.προεκλαμψιες και καισαρικες,γιατι εχω την εντυπωση πωςτελευταια ο ενας στους 2 τοκετους  στο νοσοκομειο ειναι καισαρικη(αληθεια,τι στο καλο συμβαινει?)
ΣΟΡΡΥ  εαν δε λεω αυτο που θελετε ενδεχομενως να ακουσετε αλλα σε μια εποχη ζορισματος μαλλον θα προσφερατε πιο πολλα αλλου.Μακαρι να ειχαμε τα λεφτα και καθε ΚΥ να ειχε τη μαια του...
+

7 Απριλίου 2013, 05:30:05
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εννοειται πως δεν περιμενω τον τοκετο στο ΚΥ! ( αν και μου εχει τυχει μια φορα..) Στο ΚΥ λοιπον ασχολουμαι με τα Τεστ Παπανικολαου, δηλαδη την ληψη τους και την ασφαλη αποστολη τους στο κυτταρολογικο εργαστηριο, με ενημερωσεις στα σχολεια της περιοχης και στους συλλογους γυναικων και με τη συμβουλευτικη γυναικων σε θεματα που απτονται των γνωσεων μου.. Φυσικα και παραπεμπω τις γυναικες στους γυναικολογους, που ειτε ερχονται ανα διαστηματα στο ΚΥ, ειτε στο Νοσοκομειο της περιοχης. Τωρα τελευταια ασχολουμαι και με τον εμβολιασμο των νεων κοριτσιων για τον ιο HPV.
Σας ευχαριστώ για την απάντηση αυτή.Ρώτησα για αυτό ακριβώς. :)
Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

7 Απριλίου 2013, 08:36:38
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

kkn


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δηλαδή οι μαίες μπορούν και συνταγογραφούν φάρμακα; Δεν το θέωρώ απαραίτητα λάθος, απλά δεν γνώριζα ότι έχουν αυτο το δικαίωμα από το νόμο. Στην ουσία της συζήτησης, ο ρόλος της μαίας στα ελληνικά κέντρα υγείας όπου οι γενικοί ιατροί (κακώς) δεν παρακολουθούν εγκύους χαμηλού κινδύνου όπως συμβαίνει σε άλλες χώρες έχει περιορισμένη αξία, άλλα παρόλα αυτά μπορεί να είναι χρήσιμος υπό ορισμένες προϋποθέσεις (οι δραστηριότητες που αναφέρθηκαν όπως εμβολίασμοι, test pap, ενημέρωση εγκύων, σε αλλές χώρες γίνονται και από εξειδικευμένες νοσηλεύτριες και όχι αναγκαστικά από μαίες). Πάντως το να εφημερεύουν οι μαίες σε κέντρα υγείας είναι κάτι τελείως άχρηστο (και το επιχείρημα του ενός τοκετού στα πέντε ή παραπάνω χρόνια δεν είναι πειστικό), κάτι ανάλογο με τις εφημερίες των οδοντιάτρων. (Και βέβαια το διαταγμα αναφέρεται στον μυστηριώδη καθετήρα Levain...)


Για τη συνταγογραφηση: Ναι, οπως ανακαλυψατε, :)  υπαρχει αυτο το δικαιωμα για συγκεκριμενες κατηγοριες φαρμακων(μεχρι πεθιδινη!), αλλα δεν εχω υποψιν μου να εφαρμοζεται τωρα καπου..Παλαιοτερα ναι.
Θα συμφωνησω βεβαια οτι θα επρεπε η μηνιαια παρακολουθηση εγκυων να γινεται και στο ΚΥ, αλλα αυτο ειναι μια μεγαααααλη κουβεντα και στο τελος θα καταληγαμε να μιλαμε για το εξωτερικο, οπου βεβαια την παρακολουθηση την κανουν οι Μαιες και μονο....( και θα μαλωναμε με τους γυναικολογους)  :) .  Δεν θα συμφωνησω σε καμια περιπτωση οτι ο ρολος της μαιας ειναι "περιορισμενης αξιας" στη ΠΦΥ, που ειναι η κολωνα της Προληψης. Η μαια δεν σπουδαζει ΜΟΝΟ τον τοκετο.. Αυτο λεμε τοση ωρα...
Οσο για τις εξειδικευμενες νοσηλευτριες, αυτο ειναι και το "σχεδιο" και για την Ελλαδα, να σπουδαζουν ολοι νοσηλευτες και στο τελος να παιρνουν μια ειδικοτητα (παιδιατρικη νοσηλευτικη, μαιευτικη νοσηλευτικη, χειρουργικη νοσηλευτικη κτλ)..Καλυτερο ή χειροτερο, θα δειξει.
Οι μαιες δεν κανουν κυκλικο ωραριο στα ΚΥ, οποτε δεν τιθεται θεμα εφημεριας,  μονον εαν ειναι πολλες ( οχι συχνο). Αυτο που εγραψα στην αρχη ηταν οτι ζητανε να εργαζομαστε ως διετους νοσηλευτριες και να κανουμε ωραρια και γι αυτο ρωτω εαν πρεπει ή οχι και ποιος με καλυπτει ( δεν ειδατε πουθενα στο ΠΔ αυτο να αναφερει φροντιδα καταγματων, εγκαυματων, εμφραγματια, ουτε καν με τις οδηγιες ιατρου...)
Levin βαζουμε στα προωρα νεογνα για τη σιτιση τους, οσες μαιες εργαζονται σε ΜΕΝΝ,προσωπικα μονο στην πρακτικη ασκηση το εκανα και δεν το χρειαστηκα ξανα.

7 Απριλίου 2013, 09:00:08
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Πολύ φοβάμαι ότι σύντομα θα ξαναδούμε γυναίκες να γεννάνε ,όχι μόνο στο ΚΥ, αλλά οπουδήποτε και κυρίως στο, σπίτι χωρίς να τους έχει παρακολουθήσει κανένας..

7 Απριλίου 2013, 09:13:32
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

kkn


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παντως  συμπαθεστατη  @kkn επειδη  προσφατα σε αλλες ενοτητες μιλησαμε γιατην υποβαθμιση του ρολου του γενικου ιατρου με αφορμη τη συνταγογραφηση,,εαν θελετε την αποψη μου επανω στο καθηκοντολογιο σας ΟΛΑ αυτα που αναφερετε ,ητοι τεστ Παπ,εμβολιασμοι κονδυλωματων καθως και ενημερωση κοινου ειναι ΟΛΑ στο κομματι εκπαιδευσης κ εξετασης ενος μεσου γενικου ιατρου..Χωρις να υποβαθμιζω το ρολο σας η να ευλογω τα γεννια μας,νομιζω σε μια εποχη που το ΕΣΥ αιμορραγει σε ανθρωπινο δυναμικο θα ησαστε πιο χρησιμη  σε καποιο νσοκομειο παρα σε ενα ΚΥ.Ποσο μαλλον εαν σκεφθουμε πως το ΚΥ που ειστε βριθει νοσηλευτων  ,πως 9 στα 10 ΚΥ -και λιγα λεω-ανα την ελλαδα μαλλον δεν εχουν μαιες  και πως θα μπορουσατε Ολα αυτα που κανετε να τα κανατε ως επισκεπτρια υγειας πχ 1 φορα τη βδομαδα στο ΚΥ αντι να ειστε μονιμα εκει κ να περιμενουμε το σπανια επειγον.Με αυτο το σκεπτικο θα επρεπε καθε Κυ να ειχε κ μια μοναδα  ετοιμη με ΕΚΑΒΙτη ιατρο για  τα επειγοντα η ενα γυναικολογο για τις εκλαμψιες-.προεκλαμψιες και καισαρικες,γιατι εχω την εντυπωση πωςτελευταια ο ενας στους 2 τοκετους  στο νοσοκομειο ειναι καισαρικη(αληθεια,τι στο καλο συμβαινει?)
ΣΟΡΡΥ  εαν δε λεω αυτο που θελετε ενδεχομενως να ακουσετε αλλα σε μια εποχη ζορισματος μαλλον θα προσφερατε πιο πολλα αλλου.Μακαρι να ειχαμε τα λεφτα και καθε ΚΥ να ειχε τη μαια του...


Μαιες υπαρχουν σε ολα τα ΚΥ, απλως μαλλον εσεις δεν τις βλεπετε και δεν τις ξεχωριζετε, γιατι τις βαζουν να εργαζονται ωσαν διετους νοσηλευτριες, στηριζομενοι οπως κι εσεις στο οτι "δεν - θα - ερθει - τοκετος"... Αλλα τα ειπαμε..
Εγω δεν θα σας ανταπαντησω με "κακιουλα" για το τι τελικα κανει ο γενικος ιατρος στα ΚΥ, με σκοπο την υποβαθμιση του, αλλα στο ιδιο ΕΣΥ που βλεπετε εσεις, εκει κι εγω τον βλεπω μονο συνταγες να γραφει  ( προλαβαινει ομως να κανει και κατι αλλο με τον "φαρμακομανη" Ελληνα που φερνει 5 βιβλιαρια και μια σακουλα ( μεγαλη, του σουπερ μαρκετ) κουτακια ;;;;;  ).....Εδω που βρισκομαι, πολλες φορες τους πηραν στο νοσοκομειο για να βγαλουν εφημεριες, ακριβως γιατι οι ιδιοι οι συναδελφοι τους δεν σεβονται τελικα την ειδικοτητα τους και την προσφορα τους στην ΠΦΥ, βλεπουν μονο οτι ειναι..."ξεκουραστοι" αφου γραφουν συνταγες ολημερις, και τους βαζουν κι αυτους να μπαλωνουν τρυπες.....Αλλα αυτα ειναι δικα σας θεματα....
Καθε ΚΥ εχει τη μαια του, και με τα ιδια λεφτα  :) , το θεμα ειναι ποιος την αφηνει να κανει τη δουλεια της... Και το αλλο θεμα ειναι, ποιος γυρισε να δει οτι εχει μπροστα του  εναν πολυτιμο συμμαχο στην προσπαθεια του να εφαρμοσει την ΠΡΟΛΗΨΗ ( που αυτος ειναι και ο ρολος υπαρξης της ΠΦΥ ή κανω λαθος ; )..
Οποιος γενικος ιατρος ασχοληθηκε ποτε με την προληψη γυναικολογικων καρκινων στις γυναικες της περιοχης του, βρηκε διπλα του και συμμαχο του τη μαια. Οποιος γενικος ιατρος ασχοληθηκε ποτε με την υγειινολογικη εκπαιδευση και τη σεξουαλικη διαπαιδαγωγηση των ατομων της περιοχης του,βρηκε διπλα του και συμμαχο του τη μαια. Και αυτα τα θεματα απτονται των καθηκοντων της μαιας κι οχι της επισκεπτριας υγειας, ουτε της νοσηλευτριας.....
 

7 Απριλίου 2013, 12:07:03
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Εχετε παρεξηγησει τις προθεσεις μου.Σκοπος μου δεν ειναι να σας "την πω" απλά αναφερομαι σε μια ζοφερη ελληνικη πραγματικοτητα και οχι στο πως θα επρεπε να ειναι ιδανικα τα πραγματα.Εαν πατε στις πρωτες καταχωρησεις μου γραφω σαφεστατα πως δεν ειναι κομματι του αντικειμενου σας το νοσηλευτικο εργο.Στη συνεχεια,και χωρις να υποβαθμιζω την προσφορα σας ή το επιστημονικο σας πεδιο και κατοπιν ανοιγματος της κουβεντας από άλλους κατεθεσα την άποψη πως ΣΗΜΕΡΑ ,με την τραγικη ελλειψη εξειδικευμενου προσωπικου σε δευτερο και τριτο βαθμια νοσοκομεια ισως να ειχατε να προσφερετε περισσοτερα εκει.Και ορμωμαι να το πω επειδη το καθηκοντολογιο που αναφερετε σε περιοδους ισχνων αγελάδων θα μπορουσε να μετακυλιστει σε Γενικους Ιατρους,οχι γιατι ειναι καλυτεροι από εσας αλλα γιατι θα μπορουσαν να επεπλεαν εαν ηθελαν-σε επιπεδο προληψης και ενημερωσης τη στιγμη που και εσεις θα ειχατε ΟΛΟ το πεδιο δικο σας για την ασκηση της ειδικοτητας σας και προσφεροντας πολυ περισσοτερα.Οταν λετε πως σας ετυχε 1 φορα τοκετος στα 10 χρονια(από το 2002 που λετε πως διοριστηκατε μεσω ΑΣΕΠ) ειναι σα να λεω εγω πως εβαλα καθετηρα μια φορα στα 10 χρονια ή εραψα θλαστικο σε αυτη τη συχνοτητα.Κατανοειτε πως μιλαμε -περα απο θεωρητικες γνωσεις-και για τεχνικες που εαν τις αφησουμε,μας αφηνουν.

Θέλω να κλεισω επαναλαμβανοντας πως ειμαι απόλυτα μαζι σας στο πρωταρχικο σας ερωτημα ,εαν δηλ δικαιουνται να σας αλλοτριωνουν την ειδικοτητα και το αντικειμενο με νοσηλευτικα καθηκοντα και εκει ημουν σαφης πως δεν εχουν δικαιωμα και πως οιαδηποτε παρεμβαση δυναται να γινει αποκλειστικα συναινεση σας.
Περα απο αυτο ομως,και στο ανοιγμα της κουβεντας,ναι,καποια εποχη,τοτε που το χρημα και οι υποσχεσεις ερρεαν αφθονες σε αυτη τη χωρα, καθε ΚΥ ειχε και τη μαια του(η συντριπτικη  πλειοψηφια αυτων βεβαια εχει συνταξιοδοτηθει και διαψευστε με εαν κανω λάθος)  και ετσι οφειλε να ειναι,επειδη ομως περα απο το ιδεατο υπαρχει και μια καταπτυστη πραγματικοτητα που δε μπορουμε να αγνοουμε,εκανα την εκτιμηση(και οχι προταση) πως θα ηταν μάλλον καλυτερο να ασκουσατε τα καθηκοντα σας κάπου που υπαρχει πιο επιτακτικη αναγκη και οπου το πεδιο και το ευρος ασκησης των καθηκοντων σας  θα ηταν πιο ολοκληρωμενο.Προσωπικα ομιλωντας,ως Γενικος ιατρος,σαφεστατα και θα ηθελα ενα συμμαχο διπλα μου στον τομεα της προληψης,επειδη ομως πολλοι εδω μεσα ειμαστε ιατροι σε περιφερειακα ιατρεια,αν με ρωτατε,αυτο που θα ειχα αναγκη πρωτιστως θα ηταν μια νοσηλευτρια που θα με βοηθουσε με τους 30 + ασθενεις που βλέπω καθε φορά ΜΟΝΟΣ.Δυστυχως ομως,που τετοια τυχη...
Και κατι τελευταιο:Εσεις ,χωρις να υποβαθμιζω τον τομεα της προληψης και την προσφορα σας ,θα προτιμουσατε να δουλευτε σε ενα -κατα τα συμφραζομενα σας-αφοπλισμενο ΚΥ οπου ακομη και οι γιατροι-οπως λετε-αναλλωνονται στη συνταγογραφηση ή πχ σε ένα τριτοβαθμιο νοσοκομειο πχ στο μαιευτηριο ή σε καποιο τμημα οικογενειακου προγραμματισμου οπου θα μπορουσατε και με προληψη να ασχολειστε αλλα και να δρουσατε πιο επεμβατικα πχ τοκετοι,μαθηματα ανωδυνου,φροντιδα λεχωιδας κτλ?
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Απριλίου 2013, 12:20:52 από jack »
+

7 Απριλίου 2013, 14:56:57
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και κατι τελευταιο:Εσεις ,χωρις να υποβαθμιζω τον τομεα της προληψης και την προσφορα σας ,θα προτιμουσατε να δουλευτε σε ενα -κατα τα συμφραζομενα σας-αφοπλισμενο ΚΥ οπου ακομη και οι γιατροι-οπως λετε-αναλλωνονται στη συνταγογραφηση ή πχ σε ένα τριτοβαθμιο νοσοκομειο πχ στο μαιευτηριο ή σε καποιο τμημα οικογενειακου προγραμματισμου οπου θα μπορουσατε και με προληψη να ασχολειστε αλλα και να δρουσατε πιο επεμβατικα πχ τοκετοι,μαθηματα ανωδυνου,φροντιδα λεχωιδας κτλ?
Εφόσον η @kkn εργάζεται 11 χρόνια στο ΚΥ πιθανότατα έχει ρυθμίσει την προσωπική, και οικογενειακή ζωή της ενδεχομένως, με δεδομένα εργασίας στο συγκεκριμένο ΚΥ π.χ. κατοικία, σχολείο παιδιών, μόνο πρωινή βάρδια στο ΚΥ ενώ στο νοσοκομείο απογευματινές και νυχτερινές. Οπότε για να απαντήσει στην παραπάνω ερώτηση εκτός από την επιστημονική παράμετρο πρέπει να υπολογιστούν όλα τα δεδομένα. Όπως ισχύει για κάθε εργαζόμενο που μετακινείται, χωρίς τη θέλησή του, για κάλυψη υπηρεσιακών αναγκών.

Άσχετη απορία: η μαία στο αρσενικό; ο μαίος; ο μαιευτής;

7 Απριλίου 2013, 17:47:53
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

kkn


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και κατι τελευταιο:Εσεις ,χωρις να υποβαθμιζω τον τομεα της προληψης και την προσφορα σας ,θα προτιμουσατε να δουλευτε σε ενα -κατα τα συμφραζομενα σας-αφοπλισμενο ΚΥ οπου ακομη και οι γιατροι-οπως λετε-αναλλωνονται στη συνταγογραφηση ή πχ σε ένα τριτοβαθμιο νοσοκομειο πχ στο μαιευτηριο ή σε καποιο τμημα οικογενειακου προγραμματισμου οπου θα μπορουσατε και με προληψη να ασχολειστε αλλα και να δρουσατε πιο επεμβατικα πχ τοκετοι,μαθηματα ανωδυνου,φροντιδα λεχωιδας κτλ?
Εφόσον η @kkn εργάζεται 11 χρόνια στο ΚΥ πιθανότατα έχει ρυθμίσει την προσωπική, και οικογενειακή ζωή της ενδεχομένως, με δεδομένα εργασίας στο συγκεκριμένο ΚΥ π.χ. κατοικία, σχολείο παιδιών, μόνο πρωινή βάρδια στο ΚΥ ενώ στο νοσοκομείο απογευματινές και νυχτερινές. Οπότε για να απαντήσει στην παραπάνω ερώτηση εκτός από την επιστημονική παράμετρο πρέπει να υπολογιστούν όλα τα δεδομένα. Όπως ισχύει για κάθε εργαζόμενο που μετακινείται, χωρίς τη θέλησή του, για κάλυψη υπηρεσιακών αναγκών.

Άσχετη απορία: η μαία στο αρσενικό; ο μαίος; ο μαιευτής;

Θα σας απαντησω "αποκαλυπτοντας" λιγα ακομη στοιχεια... Εχω 11 χρονια υπηρεσιας στο δημοσιο, διοριστηκα στο συγκεκριμενο ΚΥ, ομως οπως σας προανεφερα εχω μετακινηθει πολλες φορες στο νοσοκομειο της περιοχης, οπου βεβαια δουλευα σε βαρδιες. Επιπλεον, ο συζυγος μου ειναι ενστολος κι εχω αποσπαστει με συνυπηρετηση σε αλλες πολεις της Ελλαδος σε πιο μεγαλα νοσοκομεια και με παρα πολλους τοκετους.. Δεν μου εχει λειψει "η δουλεια". Μεσα σε αυτα τα λιγοστα 11 χρονια εχω εργαστει σε 3 νοσοκομεια και στο ΚΥ. Την προσωπικη ζωη την ρυθμιζεις, δεν ειναι αυτο το μεγαλο προβλημα..Καθε χωρος εργασιας εχει και την χαρη του.
Δεν θα απαντησω στον jack για το τι θα προτιμουσα, γιατι ετσι θα ειναι σαν να υποτιμω καποιες πλευρες της ασκησης του επαγγελματος μου, το οποιο λατρευω να ασκω, ειτε κανοντας απο τοκετους μεχρι και τη "λαντζα" στα μαιευτικα-γυναικολογικα τμηματα στα νοσοκομεια, ειτε κανοντας τεστ Παπανικολαου, ομιλιες και εμβολια στο ΚΥ. Απλως στην ιδεατη πολιτεια που προαναφερατε δεν θα χρειαζοταν να κανουμε αυτη τη συζητηση, γιατι κανεις δεν θα προσπαθουσε να επιβαλλει εργασιες στον αλλον και κανεις δεν θα προσπαθουσε να "αρπαξει" εργασιες απο τον αλλον.
Και να ξαναπω οτι το ΚΥ ΔΕΝ ειναι χωρος για να γινονται τοκετοι, δεν προβλεπεται αυτο - εκτος εαν προκειται για οξυ τοκετο και με διαστολη τελεια, αλλιως πρεπει να μεταφερθει η επιτοκος στο νοσοκομειο - ουτε και μια μαια προσλαμβανεται εκει για να κανει τοκετους, οποτε βρισκω ακυρη τη συγκριση του τοκετου με τον καθετηρα και τη συρραφη θλαστικου τραυματος ( που ειναι "δουλειες" που γινονται στα ΚΥ)..... Περισσοτερο θα το συγκρινα, αν θελετε, με κατι επεμβατικο ( δεν μου ερχεται τωρα κατι) που θα αναγκαζοσασταν να κανετε στο ΚΥ γιατι αλλιως δεν θα προλαβαινε ο ασθενης να επιζησει αν μεταφεροταν σ'εκεινη την κατασταση στο πλησιεστερο νοσοκομειο, ενω φυσικα στο σκεπτικο δημιουργιας των ΚΥ και της προσληψης γενικων ιατρων δεν ηταν οι επεμβασεις.....

Τελος, στην απορια : Μαια - Μαιευτης......
                              Μαμή - Μάμμος.......... :D

Και ειναι και αρκετοι και πολυ αξιοι οι αντρες μας τωρα πια!!!

7 Απριλίου 2013, 19:02:46
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εχω αποσπαστει με συνυπηρετηση σε αλλες πολεις

Αλήθεια, γιατί για κάποιους υπαλλήλους ισχύει η δυνατότητα απόσπασης λόγω συνυπηρέτησης ενώ για κάποιους άλλους (π.χ. ιατροί ΕΣΥ) όχι; Γιατί αυτή η διάκριση σε πολίτες δύο ταχυτήτων;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

7 Απριλίου 2013, 19:42:32
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

kkn


Χμ... εχετε απολυτο δικιο!
Το μονο που γνωριζω για συνυπηρετησεις με τους γιατρους του ΕΣΥ ειναι αυτος ο νομος:
Ν.3868/2010
Αρθρο 2, παρ. 5
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

7 Απριλίου 2013, 22:35:36
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εχω αποσπαστει με συνυπηρετηση σε αλλες πολεις

Αλήθεια, γιατί για κάποιους υπαλλήλους ισχύει η δυνατότητα απόσπασης λόγω συνυπηρέτησης ενώ για κάποιους άλλους (π.χ. ιατροί ΕΣΥ) όχι; Γιατί αυτή η διάκριση σε πολίτες δύο ταχυτήτων;

Γιατί οι γιατροί ΕΣΥ δεν πάνε από πινέζα σε πινέζα για 2-3 χρόνια σε κάθε πινέζα.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

8 Απριλίου 2013, 10:48:16
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
εχω αποσπαστει με συνυπηρετηση σε αλλες πολεις

Αλήθεια, γιατί για κάποιους υπαλλήλους ισχύει η δυνατότητα απόσπασης λόγω συνυπηρέτησης ενώ για κάποιους άλλους (π.χ. ιατροί ΕΣΥ) όχι; Γιατί αυτή η διάκριση σε πολίτες δύο ταχυτήτων;

Γιατί οι γιατροί ΕΣΥ δεν πάνε από πινέζα σε πινέζα για 2-3 χρόνια σε κάθε πινέζα.

Ούτε και όλοι οι λοιποί ΔΥ που δικαιούνται απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης, συμπεριλαμβανομένων των μαιών του ΕΣΥ.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

8 Απριλίου 2013, 21:18:53
Απάντηση #27
Αποσυνδεδεμένος

kkn


[

Ούτε και όλοι οι λοιποί ΔΥ που δικαιούνται απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης, συμπεριλαμβανομένων των μαιών του ΕΣΥ.
[/quote]


Σωστα! Κι αμα δεν εχουμε εμεις κατσικα, να ψοφησει και του γειτονα......

8 Απριλίου 2013, 23:12:39
Απάντηση #28
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το αλλάξαμε λίγο το θέμα αλλά:
Αν γιατρός του ΕΣΥ είναι παντρεμένος με ένστολο μπορεί να παίρνει αποσπάσεις και να τον/την ακολουθεί όπου μετατίθεται;
Δημόσιος υπάλληλος που είναι παντρεμένος με γιατρό του ΕΣΥ μπορεί να αποσπαστεί εκεί που υπηρετεί στο ΕΣΥ ο/η σύζυγος; Το αντίστροφο;
« Τελευταία τροποποίηση: 8 Απριλίου 2013, 23:17:48 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

8 Απριλίου 2013, 23:23:47
Απάντηση #29
Αποσυνδεδεμένος

theodos


Αγαπητή kkn
Στο ΚΥ που εργάζομαι είχαμε 4 αποχωρήσεις νοσηλευτριών λόγω
συνταξιοδότησης, με αποτέλεσμα ο αριθμός των νοσηλευτριών που απέμειναν να καλύπτει οριακά το πρόγραμμα, με προβλήματα στις άδειες τους και τα ρεπό τους. Το σύστημα ήρθε σε αδιέξοδο όταν έληξε και η μετακίνηση ακόμα μιας νοσηλεύτριας ( βλέπεις παρόλο που έχει κάνει αίτηση απόσπασης με βάση Ν.3868/2010 έχουν ανασταλεί όλες οι αποσπάσεις για συνυπηρέτηση πλην των στρατιωτικών ).
Στο ΚΥ υπηρετεί μία μαία και μια επισκέπτρια υγείας οι οποίες και φυσικά αρνήθηκαν να εκτελέσουν νοσηλευτικά καθήκοντα με βάση τα γνωστά περί αλλοτριότητας. Σημειώνω ότι δεν ζητήθηκε να μπουν σε κυλιόμενο ωράριο παρά μόνο σε πρωινό ωράριο να καλύπτουν κάποιες νοσηλευτικές βάρδιες.
Ας έρθουμε τώρα στις νοσηλευτικές ανάγκες ενός ΚΥ, για να μην μακρηγορώ νομίζω ότι τα γενικά νοσηλευτικά μιας μαίας, όπως αναφέρονται  στην 1 σελ της παρούσας συζήτησης, οι 6 πρώτες  παράγραφοι ( 2.1.1-2.1.6) υπερκαλύπτουν τις ανάγκες ενός ΚΥ ( και μη που πεις για Levin και καθετηριασμούς παππούδων γιατί από την μικρή εμπειρία μου πάντα τα κάνει ιατρός).
Με βάση αυτά και τον δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα, νομίζω ότι σε περίπτωση ανάγκης μια μαία  μπορεί να καλύψει τις γενικές νοσηλευτικές ανάγκες  ενός ΚΥ .
Δυστυχώς στην Ελληνική πραγματικότητα απουσιάζει πλήρως ο ορθολογισμός, έτσι εσένα σε βάζουν σε κυκλικό ωράριο και γενικά νοσηλευτικά καθήκοντα ενώ υπάρχει επάρκεια νοσηλευτών και σε εμάς υπήρξαν ακάλυπτες νοσηλευτικές βάρδιες λόγο άρνησης των συναδέλφων σου.
Σε ένα ΕΣΥ που αποψιλώνεται από προσωπικό, μέσα σε ένα περιβάλλον κρίσης και ανεργίας, νομίζω ότι δεν μακριά ο καιρός που ένας σκληρός ‘’ορθολογισμός ΄΄  μονάδων και ανθρώπων θα μας σαρώσει και τότε ίσως να αναπολούμε με νοσταλγία τα παλαιά ‘’προβλήματα’’  μας.
Θεοδοσίου Θεοδόσιος
Γενικός Ιατρός

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
13590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Νοεμβρίου 2009, 16:01:33
από mandreou
6 Απαντήσεις
26824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Δεκεμβρίου 2017, 21:19:32
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
3467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιουνίου 2012, 15:55:17
από Argirios Argiriou
8 Απαντήσεις
68261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Οκτωβρίου 2019, 13:23:55
από schumifer
0 Απαντήσεις
15112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Ιουλίου 2019, 00:27:28
από Δ. Κουναλάκης