Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:44:48

Αποστολέας Θέμα: Συνταξιούχοι της ΑΤΕ: Έχουν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη στον ΕΟΠΥΥ ή όχι;  (Αναγνώστηκε 15573 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Ιουνίου 2013, 14:26:43
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από την ανακοίνωση στην παραπάνω ιστοσελίδα:

Παράθεση
ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΦΑΡΜΑΚΑ !

Με το βιβλιάριο Υγείας ( αυτό που έχουμε του Ταμείου Υγείας) πηγαίνουμε σε συμβεβλημένο γιατρό της ειδικότητας που παρακολουθεί την θεραπευτική αγωγή μας. Πρέπει να έχουμε μαζί μας τον ΑΜΚΑ και Δελτίο Ταυτότητας.

Προκειμένου ο γιατρός να μας «εντοπίσει» ότι είμαστε ασφαλισμένοι στον ΕΟΠΥΥ του «λέμε» ότι είμαστε ασφαλισμένοι του ΙΚΑ – ΕΤΑΜ.

 Για συνταγές διαρκείας θα μας εκδώσει 3/μηνη συνταγή (τρία φύλλα) ένα για κάθε μήνα, με το οποίο θα πηγαίνουμε στο φαρμακείο για εκτέλεσή του, καταβάλλοντας 25% της αξίας των φαρμάκων.

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Κάθε συνταγή πρέπει να εκτελεσθεί μέσα σε συγκεκριμένη προθεσμία, διαφορετικά ακυρώνεται!

Ο γιατρός (εφ’όσον έχει συμπληρώσει 200 συνταγογραφήσεις το μήνα) θα μας ζητήσει 10,00 €.

Από που προκύπτει ότι η ταρίφα μετά τη συμπλήρωση των 200 είναι 10 ευρώ;

Αν κρίνει κανείς από την ανακρίβεια ότι "Ο γιατρός (εφ’όσον έχει συμπληρώσει 200 συνταγογραφήσεις το μήνα) θα μας ζητήσει 10,00 €"

δεν ξέρω και πόσο μπορούμε να εμπιστευτούμε και την πληροφορία ότι ο γιατρός θα καταχωρίσει στην ηλεκτρονική συνταγογράφηση τους συνταξιούχους της ΑΤΕ σαν να είναι ασφαλισμένοι του ΙΚΑ

που μας δίνει αυτός ο σύνδεσμος: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος


Δυστυχώς δεν έχει ανακοινωθεί κάτι ξεκάθαρο για αυτό το θέμα στην σελίδα του ΕΟΠΥΥ ή στην σελίδα του ΙΚΑ.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Ιουνίου 2013, 15:33:40 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Ιουνίου 2013, 15:18:17
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

gas_fmy



6 Ιουνίου 2013, 19:09:02
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Ιορδάνης Καπάνταης


Εγώ πάντως πριν λιγο που συνταγογράφησα φαρμακα σε ασφαλισμενο του ΤΥΠΑΤΕ,καταχωρησα ως ταμείο ασφαλισης το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ,διοτι απο τη Δευτέρα είχε ερθει αρκετες φορες για συνταγογράφηση και εφευγε απραγος,διοτι δεν ηξερα τι να κάνω (μέχρι και τηλεφωνική συνομιλία είχα με τον πρόεδρο του συλλογου τους,ο οποιος με συμβούλευε να καταχωρήσω τις συνταγες ως ΙΚΑ-ΕΤΑΜ) >:(
Πάντως πρεπει κάποια στιγμή να καταχωρείται αυτόματα το ταμείο κάθε ασφαλισμένου μετα την καταχώρηση του ΑΜΚΑ του και οχι να πρέπει ο κάθε γιατρός να το επιλέξει,διότι ουκ ολίγες φορες εχω παρατηρήσει το φαινόμενο καταχωρησης λανθασμενου ταμείου σε ασφαλισμενο του ΕΟΠΥΥ (ΟΓΑ αντί για ΙΚΑ-ΕΤΑΜ κλπ.)  :o

7 Ιουνίου 2013, 01:11:25
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Πάντως πρεπει κάποια στιγμή να καταχωρείται αυτόματα το ταμείο κάθε ασφαλισμένου μετα την καταχώρηση του ΑΜΚΑ του και οχι να πρέπει ο κάθε γιατρός να το επιλέξει,διότι ουκ ολίγες φορες εχω παρατηρήσει το φαινόμενο καταχωρησης λανθασμενου ταμείου σε ασφαλισμενο του ΕΟΠΥΥ (ΟΓΑ αντί για ΙΚΑ-ΕΤΑΜ κλπ.)  :o
Την έχω πατήσει 2-3 φορές και τώρα (σχεδόν ) πάντα προσέχω το ταμείο αλλά και τον ΑΜ (που επίσης συχνα είναι λάθος) και το διορθώνω... Άσε που πάντα τσεκάρω και αλλάζω (αν χρήζουν) διεύθυνση και τηλέφωνο (έχω βαρεθεί να βλέπω σε ασφ. ΙΚΑ διεύθυνση Αγ. Κων/νου 8 Αθήνα). Γραμματιακή υποστήριξη ΕΟΠΥΥΥΥΥ (θέλω επίδομα)  :D )

11 Ιουνίου 2013, 09:51:38
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Έστειλα στις 04/06/2013 το παρακάτω email στην e-syntagografisi:

Δοκίμασα σήμερα (04/06/2013) να γράψω ηλεκτρονική συνταγή σε συνταξιούχο της ΑΤΕ.



Όταν χτύπησα το ΑΜΚΑ του στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος, επειδή δεν είχε ξαναγραφτεί ηλεκτρονική συνταγή για αυτό το άτομο, μου πετάχτηκε μια εικόνα με τον τίτλο "Εισαγωγή Στοιχείων Ασφάλισης".



Εκεί κόλησα γιατί έπρεπε να επιλέξω Ασφαλιστικό Φορέα αλλά όμως μεταξύ των επιλογών δεν μπόρεσα να βρω κάποια που να αντιστοιχεί στο Ταμείο της ΑΤΕ.



Τι πρέπει να κάνω;


Η απάντηση που μου ήρθε με email σήμερα (11/06/2013) από το την e-syntagografisi, και η οποία για να είμαι ειλικρινής δεν μου φάνηκε και ιδιαίτερα κατατοπιστική, είναι η εξής:
     
Καλημέρα σας. Περιμένουμε επίσημη ενημέρωση από τον ΕΟΠΥΥ για το ταμείο της ΑΤΕ. Εσείς θα καταχωρήσετε τα στοιχεία ασφάλισης του ασθενούς.. Ευχαριστούμε για την επικοινωνία. Στην διάθεσή σας για κάθε περαιτέρω διευκρίνιση. Γραφείο αρωγής 11131
     
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Σεπτεμβρίου 2013, 08:27:48
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Σήμερα (23/09/2013) μου ήρθε συνταξιούχος της Αγροτικής Τράπεζας για να κάνει εξετάσεις αίματος.

Έπρεπε να περάσω τα στοιχεία ασφάλισής της στο e-syntagografisi και αφού πήρα την γνώμη φίλου συνάδελφου,
επέλεξα να την βάλω ως ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και σαν αριθμό μητρώου έβαλα τον αριθμό μητρώου που είχε στην Αγροτική Τράπεζα και από δίπλα έγραψα ΑΤΕ.

Άλλες ιδέες/εμπειρίες;



Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

23 Σεπτεμβρίου 2013, 16:12:40
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Medicine Man



ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΒΙΒΛΙΑΡΙΩΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
 
Τα παλαιά βιβλιάρια δεν ισχύουν,πρέπει να έχουν βοβλιάριο ΙΚΑ .

Τά παρακάτω γράφει ,μεταξύ άλλων, εγκύκλιος του ΙΚΑ ΜΕ ΗΜ. 22/7/2013 την οποία επισυνάπτω

<<Οι συνταξιούχοι πρέπει να προσέρχονται στο Τμήμα Μητρώου  του
Υποκαταστήματος του Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. κατά προτίμηση του τόπου κατοικίας
τους, προσκομίζοντας, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά όπως αναφέρονται
παρακάτω,  προκειμένου να εκδοθεί βιβλιάριο ασθενείας ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, τόσο για
τους ίδιους όσο και για μέλη οικογενείας τους τα όποια η νομοθεσία του           
ΙΚΑ –ΕΤΑΜ χαρακτηρίζει προστατευόμενα μέλη.
 
    Από 1/6/2013 τα βιβλιάρια υγείας του τέως Τ.Υ.Π.Α.Τ.Ε. των συνταξιούχων
του τ. Τ.Σ.Π. - Α.Τ.Ε. παύουν να ισχύουν και θα εκδίδονται, βιβλιάρια ασθενείας
του Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ., στα οποία θα τίθεται σφραγίδα με την ένδειξη «ΑΚΥΡΟ –
ΕΚΔΟΘΗΚΕ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ.»  >>

21 Μαΐου 2014, 11:53:18
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Είχα μήνες να δω ασθενή της πρώην Αγροτικής Τράπεζας.

Σήμερα (21/5/14) μου ήρθε ένας και είχε πλέον, κανονικό βιβλιάριο του ΙΚΑ (με επταψήφιο αριθμό μητρώου του ΙΚΑ), και μια χειρόγραφη σημείωση πάνω στο βιβλιάριο αυτό του ΙΚΑ ότι πρόκειται για πρώην ασφαλισμένο της Αγροτικής Τράπεζας.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Μαΐου 2014, 12:45:19 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

21 Μαΐου 2014, 12:56:25
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Είχα μήνες να δω ασθενή της πρώην Αγροτικής Τράπεζας.

Σήμερα (21/5/14) μου ήρθε ένας και είχε πλέον, κανονικό βιβλιάριο του ΙΚΑ (με επταψήφιο αριθμό μητρώου του ΙΚΑ), και μια χειρόγραφη σημείωση πάνω στο βιβλιάριο αυτό του ΙΚΑ ότι πρόκειται για πρώην ασφαλισμένο της Αγροτικής Τράπεζας.

Ναι, Αργύρη, είναι υποχρεωτικό όλοι οι συνταξιούχοι (πρώην) ΑΤΕ να αντικαταστήσουν τα παλιά βιβλιάριά τους με αντίστοιχα του ΙΚΑ, όπου πλέον καταχωρούνται με καινούριο ΑΜ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
58876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Νοεμβρίου 2012, 20:18:57
από timex
0 Απαντήσεις
2529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Νοεμβρίου 2013, 20:06:25
από drpetros
0 Απαντήσεις
4184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Δεκεμβρίου 2013, 21:33:13
από Μαραγκος Μ
3 Απαντήσεις
50213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Σεπτεμβρίου 2020, 21:09:59
από Ορθοπαιδικός
2 Απαντήσεις
29986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Οκτωβρίου 2020, 13:58:07
από Argirios Argiriou