Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 15:49:13

Αποστολέας Θέμα: Κλίμακες οπτικής οξύτητας και μετατροπές  (Αναγνώστηκε 2171 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

15 Φεβρουαρίου 2015, 14:51:26
Αναγνώστηκε 2171 φορές
Αποσυνδεδεμένος

gbasilhs


Γεια σας.

Είμαι καινούργιο μέλος και γράφτηκα για να κάνω μια ερώτηση σχετική με οφθαλμολογικά που πιστεύω μπορείτε να με βοηθήσετε. Έχω κάποια προβλήματα στα μάτια και ο οφθαλμίατρος που με παρακολουθεί έχει μετρήσει την οπτική μου οξύτητα 20/100 στο ένα μάτι και 20/80 στο άλλο. Με ένα ψάξιμο στο internet διάβασα οτι η κλίμακα της οπτικής οξύτητας είναι λογαριθμική, δηλαδή αν την κλίμακα που είναι επι τις % την μετατρέψουμε στα 10, τότε η οπτική οξύτητα δεν είναι 2/10 και 2.5/10 αλλά ακόμα χαμηλότερη. Βρήκα και κάτι πίνακες που λένε για την κλίμακα Snellen, λογικά η κλίμακα που χρησιμοποίησε ο γιατρός μου για να μου γράψει την γνωμάτευση είναι snellen αλλά δεν βγάζω άκρη από εκεί. Θα ήθελα να μάθω αν ισχύει αυτό ή αν η μετατροπή της οπτικής οξύτητας στα /10 είναι όπως την έγραψα με μια απλή διαίρεση. Με ενδιαφέρει αυτό το θέμα γιατί τον επομενο μήνα μπαίνω στρατό και εκεί οι γιατροί κοιτάνε την οξύτητα με την δεκάβαθμη κλίμακα όχι επι τις %, όπως καταλαβαίνετε από το πόσο χαμηλά θα πέσει το νούμερο εξαρτάται και η κρίση της σωματικής μου ικανότητας.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

15 Φεβρουαρίου 2015, 15:02:09
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Παραβίαση όρων εγγραφής στο forum. Το παρόν κλειδώνεται.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
6637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιουλίου 2012, 12:17:08
από ΑΡΗΣ
0 Απαντήσεις
62692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Σεπτεμβρίου 2009, 15:40:45
από Argirios Argiriou