Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
16 Απριλίου 2024, 09:15:50

Αποστολέας Θέμα: Ειναι δυνατον να συνταγογραφησουμε αντιϊκα σε χρονια HBV λοιμωξη?  (Αναγνώστηκε 3888 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Μαΐου 2013, 19:21:40
Αναγνώστηκε 3888 φορές
Αποσυνδεδεμένος

DrGar


Καλησπερα .  Θα  ηθελα  να ρωτησω      εαν  ιδιωτης ιατρος   δυναται να  συνταγογραφησει   αγωγη  χρονιας  ηπατιτιδας  Β ( για  την ακριβεια  να  ξεκινησει αγωγη στον ασθενη) ή  απαιτειται  γνωματευση  ιατρου  ΕΣΥ, δεδομενου πως προκειται για φαρμακο  υψηλου κοστους

27 Μαΐου 2013, 19:35:29
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπερα .  Θα  ηθελα  να ρωτησω      εαν  ιδιωτης ιατρος   δυναται να  συνταγογραφησει   αγωγη  χρονιας  ηπατιτιδας  Β ( για  την ακριβεια  να  ξεκινησει αγωγη στον ασθενη) ή  απαιτειται  γνωματευση  ιατρου  ΕΣΥ, δεδομενου πως προκειται για φαρμακο  υψηλου κοστους
Στο σχετικό ΦΕΚ δεν αναφέρεται περιορισμός ειδικότητας.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

27 Μαΐου 2013, 19:44:14
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

fanisgp

Επώνυμοι
αν το φαρμακο το παρει απο φαρμακειο ΕΟΠΥΥ σαφως και χρειαζεται η γνωματευση ενω για την συνταγογραφηση δεν υπαρχει προβλημα

27 Μαΐου 2013, 19:53:33
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

DrGar


Σας  ευχαριστω για τις απαντησεις  σας.
Denominator,   ειμαι  κι  εγω παθολογος.  Η απορια  μου   δεν  αφορα  στο  ποιας  ειδικευσης γιατρος   εχει δικαιωμα  να συνταγογραφησει τα  αντιστοιχα φαρμακα (αν και κατα καιρους  εχουν ακουστει  διαφορα).  Αλλα  αν ειναι   δυνατον   ιδιωτης   ιατρος, αφου διαγνωσει  το  προβλημα  και εχει  ενδειξη ο ασθενης για θεραπεια,  να  το  συνταγογραφησει    και ο ασθενης να το παρει απο  ιδιωτικο φαρμακειο?  Εχω  ακουσει αρκετους   ιδιωτες  συναδελφους να  αντιγραφουν  χρονιες  αγωγες   βασει  γνωματευσεων απο   ιατρους  ΕΣΥ, αλλα δεν εχω  ακουσει ποτε καποιον να θετει εκεινος  της διαγνωση  και  να  ξεκινα  την αγωγη.

27 Μαΐου 2013, 20:04:45
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σας  ευχαριστω για τις απαντησεις  σας.
Denominator,   ειμαι  κι  εγω παθολογος.  Η απορια  μου   δεν  αφορα  στο  ποιας  ειδικευσης γιατρος   εχει δικαιωμα  να συνταγογραφησει τα  αντιστοιχα φαρμακα (αν και κατα καιρους  εχουν ακουστει  διαφορα).  Αλλα  αν ειναι   δυνατον   ιδιωτης   ιατρος, αφου διαγνωσει  το  προβλημα  και εχει  ενδειξη ο ασθενης για θεραπεια,  να  το  συνταγογραφησει    και ο ασθενης να το παρει απο  ιδιωτικο φαρμακειο?  Εχω  ακουσει αρκετους   ιδιωτες  συναδελφους να  αντιγραφουν  χρονιες  αγωγες   βασει  γνωματευσεων απο   ιατρους  ΕΣΥ, αλλα δεν εχω  ακουσει ποτε καποιον να θετει εκεινος  της διαγνωση  και  να  ξεκινα  την αγωγη.
Αυτό που κάνω εγώ όταν έχω νεοδιαγνωσθείσες περιπτώσεις ασθενών με ΧΕΗ-Β ή C είναι να τους παραπέμπω σε ηπατολογικό τμήμα με συγκεκριμένη ένδειξη για αγωγή - από όπου θα συνεκτιμηθούν και θα λάβουν γνωμάτευση για την προτεινόμενη αγωγή εφόσον υπάρχει συμφωνία. Αν όχι, την ευθύνη την αναλαμβάνει ο ειδικός του ηπατολογικού κέντρου και έτσι διακρίνονται οι περιπτώσεις που ξεκίνησα εγώ ή κάποιος άλλος την αγωγή. Και στη δεύτερη περίπτωση πάντως δε σε εμποδίζει κανείς να αντιγράψεις την προτεινόμενη αγωγή.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
13151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2015, 12:53:35
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
3591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Σεπτεμβρίου 2015, 15:07:50
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
1898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Σεπτεμβρίου 2017, 08:34:59
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
14665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Φεβρουαρίου 2023, 08:06:04
από iceman
0 Απαντήσεις
9806 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Μαΐου 2023, 17:09:57
από Argirios Argiriou