Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 21:07:06

Αποστολέας Θέμα: Οι Ιατροί θα αμείβονται πλέον άμεσα από τον υποψήφιο οδηγό.  (Αναγνώστηκε 41879 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

28 Μαΐου 2013, 14:19:37
Αναγνώστηκε 41879 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Αθήνα, 23/5/2013.

.................
Οι πρωτοβάθμιοι γιατροί θα αμείβονται πλέον άμεσα από τον ενδιαφερόμενο ενώ
φωτοτυπία της απόδειξης πληρωμής θα κατατίθεται στην οικεία Υπηρεσία.
...................................

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Μαΐου 2013, 14:29:40 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

28 Μαΐου 2013, 19:34:19
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Ιορδάνης Καπάνταης


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αθήνα, 23/5/2013.

.................
Οι πρωτοβάθμιοι γιατροί θα αμείβονται πλέον άμεσα από τον ενδιαφερόμενο ενώ
φωτοτυπία της απόδειξης πληρωμής θα κατατίθεται στην οικεία Υπηρεσία.
...................................

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Στο εγγραφο που παραθέτεις δεν αναγράφεται το ποσό της επίσκεψης, οπότε εικάζω οτι θα το αφήσουν στην κρίση του εκάστοτε ιατρού :D Και εδώ αρχίζει το γέλιο....

28 Μαΐου 2013, 19:56:24
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αθήνα, 23/5/2013.

.................
Οι πρωτοβάθμιοι γιατροί θα αμείβονται πλέον άμεσα από τον ενδιαφερόμενο ενώ
φωτοτυπία της απόδειξης πληρωμής θα κατατίθεται στην οικεία Υπηρεσία.
...................................

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Στο εγγραφο που παραθέτεις δεν αναγράφεται το ποσό της επίσκεψης, οπότε εικάζω οτι θα το αφήσουν στην κρίση του εκάστοτε ιατρού :D Και εδώ αρχίζει το γέλιο....
Ναι, θα διαπραγματεύονται οι σχολές με τους γιατρούς...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Μαΐου 2013, 09:56:00
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Αλήθεια πόσοι έχουν ενημερώσει σε περίπτωση ασθενή με πρωτοδιάγνωση, επιληπτικών κρίσεων, εγκεφαλικού, εμφράγματος, κώφωσης, κλπ που απαιτείται επανεξέταση του διπλώματος.
Ευτυχώς στο συγκεκριμένο υπουργείο όπως και σε πολλά άλλα δεν έχουν ανακαλύψει ακόμη τον ΑΜΚΑ
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

29 Μαΐου 2013, 10:24:40
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλήθεια πόσοι έχουν ενημερώσει σε περίπτωση ασθενή με πρωτοδιάγνωση, επιληπτικών κρίσεων, εγκεφαλικού, εμφράγματος, κώφωσης, κλπ που απαιτείται επανεξέταση του διπλώματος.
Ευτυχώς στο συγκεκριμένο υπουργείο όπως και σε πολλά άλλα δεν έχουν ανακαλύψει ακόμη τον ΑΜΚΑ

Δηλαδή πρέπει να αφαιρεθούν τα διπλώματα οδήγησης από τους παραπάνω;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

29 Μαΐου 2013, 10:43:26
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Ιορδάνης Καπάνταης


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλήθεια πόσοι έχουν ενημερώσει σε περίπτωση ασθενή με πρωτοδιάγνωση, επιληπτικών κρίσεων, εγκεφαλικού, εμφράγματος, κώφωσης, κλπ που απαιτείται επανεξέταση του διπλώματος.
Ευτυχώς στο συγκεκριμένο υπουργείο όπως και σε πολλά άλλα δεν έχουν ανακαλύψει ακόμη τον ΑΜΚΑ

Εγώ Δημήτρη έχω στείλει στη ΔΙΕ οδηγούς που πάσχουν απο Parkinson,επιληψία,ψύχωση όπως επίσης αρνούμαι να ανανεώσω επαγγελματικά διπλώματα χωρίς εξετάσεις,ΗΚΓ,ακτινογραφία και αυτό μου έχει στοιχίσει σε βάθος χρόνου, διότι προφανώς κάποιοι άλλοι "συνάδελφοι" κάνουν τα στραβά μάτια... >:(...
Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα όποιος είναι τυπικός και κάνει σωστά και νόμιμα τη δουλειά του είναι ηλίθιος, για να μη χρησιμοποιήσω βαρύτερες εκφράσεις >:(

29 Μαΐου 2013, 10:52:56
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλήθεια πόσοι έχουν ενημερώσει σε περίπτωση ασθενή με πρωτοδιάγνωση, επιληπτικών κρίσεων, εγκεφαλικού, εμφράγματος, κώφωσης, κλπ που απαιτείται επανεξέταση του διπλώματος.
Ευτυχώς στο συγκεκριμένο υπουργείο όπως και σε πολλά άλλα δεν έχουν ανακαλύψει ακόμη τον ΑΜΚΑ

Εγώ Δημήτρη έχω στείλει στη ΔΙΕ οδηγούς που πάσχουν απο Parkinson,επιληψία,ψύχωση όπως επίσης αρνούμαι να ανανεώσω επαγγελματικά διπλώματα χωρίς εξετάσεις,ΗΚΓ,ακτινογραφία και αυτό μου έχει στοιχίσει σε βάθος χρόνου, διότι προφανώς κάποιοι άλλοι "συνάδελφοι" κάνουν τα στραβά μάτια... >:(...
Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα όποιος είναι τυπικός και κάνει σωστά και νόμιμα τη δουλειά του είναι ηλίθιος, για να μη χρησιμοποιήσω βαρύτερες εκφράσεις >:(
Δυστυχώς έχεις δίκιο για το ότι κατά κανόνα θα βρεθεί κάποιος συνάδελφος να υπογράψει δίπλωμα που δεν πληροί τις προδιαγραφές του νόμου... Τα ίδια γίνονται παντού. Αλλά διαφωνώ στο ότι αυτός που κάνει σωστά τη δουλειά του είναι ηλίθιος, απλά χρειάζεται υπομονή... Στην αρχή ήμουν κι εγώ σκεπτικός, αλλά σιγά-σιγά είδα πολλούς από αυτούς που με προσοχή εξέτασα και απέρριψα στα διπλώματα (φυσικά ήταν σχεδόν αποκλειστικά ανανεώσεις και προβληματικές περιπτώσεις) να έρχονται για να αναζητήσουν ιατρική βοήθεια από εμένα και όχι από αυτόν που τους υπέγραψε τελικά το δίπλωμα.
« Τελευταία τροποποίηση: 29 Μαΐου 2013, 10:58:24 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Μαΐου 2013, 11:59:58
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Ιορδάνης Καπάνταης


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλήθεια πόσοι έχουν ενημερώσει σε περίπτωση ασθενή με πρωτοδιάγνωση, επιληπτικών κρίσεων, εγκεφαλικού, εμφράγματος, κώφωσης, κλπ που απαιτείται επανεξέταση του διπλώματος.
Ευτυχώς στο συγκεκριμένο υπουργείο όπως και σε πολλά άλλα δεν έχουν ανακαλύψει ακόμη τον ΑΜΚΑ

Εγώ Δημήτρη έχω στείλει στη ΔΙΕ οδηγούς που πάσχουν απο Parkinson,επιληψία,ψύχωση όπως επίσης αρνούμαι να ανανεώσω επαγγελματικά διπλώματα χωρίς εξετάσεις,ΗΚΓ,ακτινογραφία και αυτό μου έχει στοιχίσει σε βάθος χρόνου, διότι προφανώς κάποιοι άλλοι "συνάδελφοι" κάνουν τα στραβά μάτια... >:(...
Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα όποιος είναι τυπικός και κάνει σωστά και νόμιμα τη δουλειά του είναι ηλίθιος, για να μη χρησιμοποιήσω βαρύτερες εκφράσεις >:(
Δυστυχώς έχεις δίκιο για το ότι κατά κανόνα θα βρεθεί κάποιος συνάδελφος να υπογράψει δίπλωμα που δεν πληροί τις προδιαγραφές του νόμου... Τα ίδια γίνονται παντού. Αλλά διαφωνώ στο ότι αυτός που κάνει σωστά τη δουλειά του είναι ηλίθιος, απλά χρειάζεται υπομονή... Στην αρχή ήμουν κι εγώ σκεπτικός, αλλά σιγά-σιγά είδα πολλούς από αυτούς που με προσοχή εξέτασα και απέρριψα στα διπλώματα (φυσικά ήταν σχεδόν αποκλειστικά ανανεώσεις και προβληματικές περιπτώσεις) να έρχονται για να αναζητήσουν ιατρική βοήθεια από εμένα και όχι από αυτόν που τους υπέγραψε τελικά το δίπλωμα.

Αυτό που λες εξαρτάται και από την περιοχή που βρίσκεται και δουλεύει ο εκάστοτε γιατρός.
Πίστεψέ με, έχω "χάσει" αρκετούς ασθενείς, είτε γιατί αρνήθηκα να ανανεώσω "προβληματικά"/επαγγελματικά διπλώματα "στη ζούλα",ειτε επειδή αρνήθηκα να συνταγογραφήσω φάρμακα σε μεγαλύτερες ποσοτητες των προβλεπόμενων για θεραπεία μηνός/εκτος ενδείξεων/με μικρότερη συμμετοχή απο την προβλεπόμενη/σε κοντυνότερες ημερομηνίες απο τις προβλεπόμενες κλπ. κλπ., και όλα αυτά γιατί υπάρχουν οι "καλοί γιατροί" που κάνουν όλα τα προαναφερθέντα αδιαφορώντας για τις συνέπειες και γνωρίζοντας βεβαια οτι δε προκειται να ασχοληθεί κανεις με αυτό... >:(
Γιατί ζούμε σε μια χώρα που ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει,γνωριζοντας οτι παρανομεί αλλά και οτι δεν πρόκειται να τιμωρηθεί...  >:(

29 Μαΐου 2013, 12:24:17
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλήθεια πόσοι έχουν ενημερώσει σε περίπτωση ασθενή με πρωτοδιάγνωση, επιληπτικών κρίσεων, εγκεφαλικού, εμφράγματος, κώφωσης, κλπ που απαιτείται επανεξέταση του διπλώματος.
Ευτυχώς στο συγκεκριμένο υπουργείο όπως και σε πολλά άλλα δεν έχουν ανακαλύψει ακόμη τον ΑΜΚΑ

Εγώ Δημήτρη έχω στείλει στη ΔΙΕ οδηγούς που πάσχουν απο Parkinson,επιληψία,ψύχωση όπως επίσης αρνούμαι να ανανεώσω επαγγελματικά διπλώματα χωρίς εξετάσεις,ΗΚΓ,ακτινογραφία και αυτό μου έχει στοιχίσει σε βάθος χρόνου, διότι προφανώς κάποιοι άλλοι "συνάδελφοι" κάνουν τα στραβά μάτια... >:(...
Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα όποιος είναι τυπικός και κάνει σωστά και νόμιμα τη δουλειά του είναι ηλίθιος, για να μη χρησιμοποιήσω βαρύτερες εκφράσεις >:(
Δυστυχώς έχεις δίκιο για το ότι κατά κανόνα θα βρεθεί κάποιος συνάδελφος να υπογράψει δίπλωμα που δεν πληροί τις προδιαγραφές του νόμου... Τα ίδια γίνονται παντού. Αλλά διαφωνώ στο ότι αυτός που κάνει σωστά τη δουλειά του είναι ηλίθιος, απλά χρειάζεται υπομονή... Στην αρχή ήμουν κι εγώ σκεπτικός, αλλά σιγά-σιγά είδα πολλούς από αυτούς που με προσοχή εξέτασα και απέρριψα στα διπλώματα (φυσικά ήταν σχεδόν αποκλειστικά ανανεώσεις και προβληματικές περιπτώσεις) να έρχονται για να αναζητήσουν ιατρική βοήθεια από εμένα και όχι από αυτόν που τους υπέγραψε τελικά το δίπλωμα.

Αυτό που λες εξαρτάται και από την περιοχή που βρίσκεται και δουλεύει ο εκάστοτε γιατρός.
Πίστεψέ με, έχω "χάσει" αρκετούς ασθενείς, είτε γιατί αρνήθηκα να ανανεώσω "προβληματικά"/επαγγελματικά διπλώματα "στη ζούλα",ειτε επειδή αρνήθηκα να συνταγογραφήσω φάρμακα σε μεγαλύτερες ποσοτητες των προβλεπόμενων για θεραπεία μηνός/εκτος ενδείξεων/με μικρότερη συμμετοχή απο την προβλεπόμενη/σε κοντυνότερες ημερομηνίες απο τις προβλεπόμενες κλπ. κλπ., και όλα αυτά γιατί υπάρχουν οι "καλοί γιατροί" που κάνουν όλα τα προαναφερθέντα αδιαφορώντας για τις συνέπειες και γνωρίζοντας βεβαια οτι δε προκειται να ασχοληθεί κανεις με αυτό... >:(
Γιατί ζούμε σε μια χώρα που ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει,γνωριζοντας οτι παρανομεί αλλά και οτι δεν πρόκειται να τιμωρηθεί...  >:(
Έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον το θέμα που θίγεις.
Το μόνιμο ερώτημά μου, από τότε που εγινα ιδιώτης, είναι τι είδους ιατρική θέλω να κάνω.
Η αυθόρμητη απάντησή μου είναι: "Αυτή που θα έκανα στην οικογένειά μου - με οποιοδήποτε κόστος".
Φυσικά και όλες οι καταστάσεις που βλέπουμε μας κλονίζουν - κι εγώ ουκ ολίγες φορές έχω αμφιταλαντευτεί.
Αποφάσισα να κρατήσω στο ιατρείο όλους όσους μπορούν να καταλάβουν και να δεχθούν τη λογική αυτή και δε μετάνοιωσα γι΄αυτό. Και έχασα (ανεπιθύμητους) και κέρδισα (επιθυμητούς). Σε βάθος χρόνου γίνεται μία ανακατανομή που μάλλον ευνοεί τον συνετό και υπομονετικό γιατρό. Έχω την αίσθηση ότι όταν κάνεις "χάρη" και αμοίβεσαι γι' αυτήν, τότε αυτός που σε αμοίβει θα είναι ο πρώτος που θα θέλει να σε σταυρώσει όταν του δοθεί η ευκαιρία.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

29 Μαΐου 2013, 15:53:07
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Xouzouris


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αλήθεια πόσοι έχουν ενημερώσει σε περίπτωση ασθενή με πρωτοδιάγνωση, επιληπτικών κρίσεων, εγκεφαλικού, εμφράγματος, κώφωσης, κλπ που απαιτείται επανεξέταση του διπλώματος.
Ευτυχώς στο συγκεκριμένο υπουργείο όπως και σε πολλά άλλα δεν έχουν ανακαλύψει ακόμη τον ΑΜΚΑ

Δηλαδή πρέπει να αφαιρεθούν τα διπλώματα οδήγησης από τους παραπάνω;

Στη Σκωτια όπου εργάστηκα για κάποιο χρονικό διάστημα σε μονάδα εμφραγματων, οι στεφανιαιοι ασθενείς δεν έφευγαν απο το νοσοκομειο εάν δεν παρεδιδαν την άδεια οδήγησης.

Θα την έπαιρναν πίσω μετα απο 6 μήνες εάν πήγαιναν ολα καλα, η κατάσταση τους παρέμενε σταθερη και απο γνωμοδοτουσε θετικά η σχετική επιτροπή.

30 Μαΐου 2013, 17:14:10
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αθήνα, 23/5/2013.

.................
Οι πρωτοβάθμιοι γιατροί θα αμείβονται πλέον άμεσα από τον ενδιαφερόμενο ενώ
φωτοτυπία της απόδειξης πληρωμής θα κατατίθεται στην οικεία Υπηρεσία.
...................................

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Στο εγγραφο που παραθέτεις δεν αναγράφεται το ποσό της επίσκεψης, οπότε εικάζω οτι θα το αφήσουν στην κρίση του εκάστοτε ιατρού :D Και εδώ αρχίζει το γέλιο....
Αναφέρεται στο νόμο , άρθρο 52.
« Τελευταία τροποποίηση: 30 Μαΐου 2013, 17:17:43 από Gatekeeper »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

30 Μαΐου 2013, 18:15:31
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Ιορδάνης Καπάνταης


"Αρθρο 52. Οικονομικά θέματα σχετικά με άδειες οδήγησης και πιστοποιητικά επαγγελματικής ικανότητας

1. Για τις δαπάνες της αρχικής χορήγησης άδειας οδήγησης μιας από τις κατηγορίες ΑΜ ή Α1 ή Α2 ή Α ή Β' , καθώς και για την επέκταση από την κατηγορία Β σε μια από τις κατηγορίες C ή C1 ή D ή D1 καταβάλλεται το ποσό των πενήντα (50) ευρώ το οποίο και αποτελεί έσοδο του τακτικού Προϋπολογισμού του Κράτους. Το ίδιο ποσό καταβάλλεται και για κάθε ανανέωση του δικαιώματος οδήγησης.

2. Για τη χορήγηση, ή την ανανέωση, οποιασδήποτε κατηγορίας άδειας οδήγησης, ή για την έκδοση αντιγράφου άδειας οδήγησης καταβάλλεται πάγιο τέλος χαρτοσήμου και εισφορά υπέρ τρίτων, όπως αυτά ορίζονται στις οικείες διατάξεις.

3. Για κάθε πρωτοβάθμια ιατρική εξέταση υποψηφίου οδηγού ή οδηγού, ο ενδιαφερόμενος καταβάλλει αμοιβή στο γιατρό που διενεργεί την εξέταση αυτή, ίση με το ποσό που ισχύει κάθε φορά ως κατώτατο όριο αμοιβής των συμβεβλημένων με το Δημόσιο γιατρών για επίσκεψη στο ιατρείο. Στους γιατρούς κρατικών νοσηλευτικών ιδρυμάτων ή κρατικών κέντρων υγείας της παραγράφου 1.4 του Παραρτήματος ΙΙΙ του π.δ. 51/2012 δεν καταβάλλεται αποζημίωση."

Αυτό σημαίνει δηλαδή 10 ευρώ???

30 Μαΐου 2013, 20:46:58
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Ο όρος Δημόσιο (οπαδ) πλέον δεν υπάρχει οπότε?
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

31 Μαΐου 2013, 10:22:53
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Ιορδάνης Καπάνταης


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο όρος Δημόσιο (οπαδ) πλέον δεν υπάρχει οπότε?

Με το όρο ΟΠΑΔ εννοούν προφανώς ΕΟΠΥΥ,όπου η επισκεψη πλέον ειναι 10 ευρώ.
Εξάλλου πριν από λίγο επικοινώνησαν μαζί μου απο τη Διευθυνση Μεταφ. & Επικοιν. Ηρακλείου (υποκατάστημα Μοιρών) και με ενημέρωσαν για την εφαρμογή του νόμου και για το ποσό των 10 ευρώ/άδεια.
Επίσης με ενημέρωσαν ότι τους οδήγους που έκοψαν ήδη παράβολα απο Εθνική τράπεζα,τους εξυπηρετούμε με το παλαιό σύστημα,ενώ οσοι είναι άνω των 80 ετών ανανεώνουν την άδεια οδήγησης μονο απο τη ΔΙΕ (αυτό ίσως ήταν και το πιο ευχάριστο που άκουσα σήμερα  ;D)

31 Μαΐου 2013, 15:00:46
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Διαβάζοντας το νόμο νομίζω ότι το θέμα της συζήτησης είναι λάθος. Το σωστό είναι: Οι ιατροί δεν θα αμείβονται πλέον άμεσα από τον υποψήφιο οδηγό.
Και αυτό γιατί ο οδηγός μπορεί να πάει πλέον και σε γιατρό σε ΝΠΔΔ ή ΕΣΥ και να μην πληρώσει τίποτα. Για τους οφθαλμιάτρους δεν νομίζω ότι θα αλλάξει τίποτα γιατί θα κόβουν 10€ επίσκεψη και 60€ εξετάσεις αλλά για τους παθολόγους και αυτό το θέμα έκλεισε. Καλύτερα κατά την γνώμη μου γιατί οι ευθύνες είναι πλέον πάρα πολλές.
Οι σχολές οδηγών σε νεαρούς/νεαρές υποψήφιες απλά θα συνεχίσουν το παιχνίδι τους πιο ελεύθερα...
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
10563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Μαΐου 2009, 19:24:16
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
7442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Δεκεμβρίου 2012, 17:42:04
από flagon
0 Απαντήσεις
4116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαρτίου 2013, 08:52:17
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
12546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Μαρτίου 2019, 22:09:05
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3367 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15 Οκτωβρίου 2021, 23:24:24
από Argirios Argiriou