Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 03:24:09

Αποστολέας Θέμα: Ασφάλεια αστικής ευθύνης  (Αναγνώστηκε 27598 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

27 Ιανουαρίου 2012, 22:56:02
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δε φτανει που θα φτασουμε να παιρνουμε 500 ευρω, θα τα δινουμε κ στις αστικες ευθυνες!
Μη χ..ω!!

27 Ιανουαρίου 2012, 23:59:25
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Οι ΕΠΕ τι αποζημίωση πληρώνουν συνήθως;
Επίσης, τι ποσά τελικά εισπράττονται από τους ενάγοντες σε σχέση με τα επιδικασθέντα πρωτοδίκως;

Μια και ειδικεύεστε φαντάζομαι ότι θα μπορούσατε να μου απαντήσετε αυτές τις απορίες που πάντα είχα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιανουαρίου 2012, 00:02:51 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

28 Ιανουαρίου 2012, 07:43:48
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Καλησπέρα και πάλι λοίπον σας παραθέτω ένα site που αφορά την έρευνα του πανεπιστημίου Πειραιώς που έχει διεξαχθεί για την αστική ευθύνη ιατρών Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και πιο κάτω σας έχω επισυνάψει μια παρουσίαση power point σχετικά με την μέση επιδικασθείσα αποζημίωση ανά ειδικότητα!Επίσης η ιδιότητα μου για όσους έθεσαν την ερώτηση είναι financial planner και ειδικεύομαι στους γιατρούς οπότε ενημερώνομαι σχετικά με τα θέματα που τους απασχολούν.
Κα eirinid φαίνεστε να κατέχετε ένα αντικείμενο που πολλοί από μας το αγνοούν.
Θα είχατε την καλωσύνη να μας πείτε, αν γνωρίζετε, τη γνώμη σας σχετικά με την αστική ευθύνη παρόχων υγείας (γιατρών και μη γιατρών) που ασχολούνται με την εναλλακτική ιατρική και/ή θεραπευτική;
Υπάρχει κάποιο θεσμοθετημένο πλαίσιο ασφάλισης για όσους συγκεκριμένα ασχολούνται με ομοιοπαθητική και άλλες εναλλακτικές μορφές ιατρικής/θεραπευτικής;
Υπάρχει διεθνής εμπειρία πάνω σε αυτόν τον τομέα;
Για να σας διευκολύνω, μπορείτε να ρίξετε και μια ματιά σε άλλα post του forum όπως:
1) Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2) Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
3) Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σας δηλώνω ότι είμαι αρκετά προκατειλημμένος εναντίον των εναλλακτικών μορφών ιατρικής και θεραπευτικής αλλά ταυτόχρονα δεν παύω να είμαι αναζητητής της αλήθειας και η βοήθειά σας μπορεί να είναι πολύ σημαντική.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιανουαρίου 2012, 22:14:17 από Βασίλης Παπαδόπουλος »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

28 Ιανουαρίου 2012, 21:49:10
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

eirinid


Ας το πούμε στα ελληνικά οτι κάνω οικονομικό σχεδιασμό ....έχω σπουδάσει οικονομικά και έκανα κάποια σεμινάρια μέσω κάποιας ασφαλιστικής για να  μάθω μέσω κάποιων προγραμμάτων πως μπορώ να διασφαλίζω οποιονδήποτε απο οτιδήποτε μπορεί να του συμβεί!το ειδικεύομαι στους γιατρούς εννοώ επέλεξα γιατρούς για αυτή τη διαδικασία γιατί μπορείς να συζητήσεις πιο ανοιχτά και έχουν μεγαλύτερη ασφαλιστική συνείδηση για να καταλάβουν τι ακριβώς τους λες.

28 Ιανουαρίου 2012, 22:01:17
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

eirinid


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι ΕΠΕ τι αποζημίωση πληρώνουν συνήθως;
Επίσης, τι ποσά τελικά εισπράττονται από τους ενάγοντες σε σχέση με τα επιδικασθέντα πρωτοδίκως;

Μια και ειδικεύεστε φαντάζομαι ότι θα μπορούσατε να μου απαντήσετε αυτές τις απορίες που πάντα είχα.

η αλήθεια είναι οτι αυτή η έρευνα αναφέρετε σε γιατρούς ατομικά ανεξάρτητα από το που εργάζονταν( ικα,δικό τους ιατρείο,νοσοκομείο). όποτε δεν μου έχουν ξανακάνει τέτοια ερώτηση αλλά την Δεύτερα που θα πάω στη δουλειά θα ψάξω για να σας απαντήσω!

28 Ιανουαρίου 2012, 22:21:10
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

eirinid


Κα eirinid φαίνεστε να κατέχετε ένα αντικείμενο που πολλοί από μας το αγνοούν.
Θα είχατε την καλωσύνη να μας πείτε, αν γνωρίζετε, τη γνώμη σας σχετικά με την αστική ευθύνη παρόχων υγείας (γιατρών και μη γιατρών) που ασχολούνται με την εναλλακτική ιατρική και/ή θεραπευτική;
Υπάρχει κάποιο θεσμοθετημένο πλαίσιο ασφάλισης για όσους συγκεκριμένα ασχολούνται με ομοιοπαθητική και άλλες εναλλακτικές μορφές ιατρικής/θεραπευτικής;
Υπάρχει διεθνής εμπειρία πάνω σε αυτόν τον τομέα;
Για να σας διευκολύνω, μπορείτε να ρίξετε και μια ματιά σε άλλα post του forum όπως:
1) Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
2) Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
3) Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σας δηλώνω ότι είμαι αρκετά προκατειλημμένος εναντίον των εναλλακτικών μορφών ιατρικής και θεραπευτικής αλλά ταυτόχρονα δεν παύω να είμαι αναζητητής της αλήθειας και η βοήθειά σας μπορεί να είναι πολύ σημαντική.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

[/quote]

καλησπέρα σας λοιπόν!!να σας ενημερώσω λοιπόν οτι οι εναλλακτικές μέθοδοι που χρησιμοποιούνται δυστυχώς δεν καλύπτονται ούτε με την αστική ευθύνη του ιατρού!με το μόνο που θα μπορούσε να καλυφθεί σε ένα πολύ μικρό μέρος της τάξης των 60000ευρώ είναι με την αστική ευθύνη του ιατρείου παίρνοντας το ως ''γραφείο'', αλλά κατά τη γνώμη μου το θεωρώ ριψοκίνδυνο!Άσχετα με την διεθνή εμπειρία που μπορεί να υπάρχει εδώ η αγορά είναι πολύ πρώιμη ασφαλιστικά για να στηρίξει ένα τέτοιο είδος κάλυψης!

28 Ιανουαρίου 2012, 22:27:09
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
καλησπέρα σας λοιπόν!!να σας ενημερώσω λοιπόν οτι οι εναλλακτικές μέθοδοι που χρησιμοποιούνται δυστυχώς δεν καλύπτονται ούτε με την αστική ευθύνη του ιατρού!με το μόνο που θα μπορούσε να καλυφθεί σε ένα πολύ μικρό μέρος της τάξης των 60000ευρώ είναι με την αστική ευθύνη του ιατρείου παίρνοντας το ως ''γραφείο'', αλλά κατά τη γνώμη μου το θεωρώ ριψοκίνδυνο!Άσχετα με την διεθνή εμπειρία που μπορεί να υπάρχει εδώ η αγορά είναι πολύ πρώιμη ασφαλιστικά για να στηρίξει ένα τέτοιο είδος κάλυψης!
Σας ευχαριστώ πολύ. Αν μάθετε κάτι επιπλέον και δε σας είναι κόπος, παρακαλώ κοινοποιήστε το σε μας.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

28 Ιανουαρίου 2012, 22:31:19
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι ΕΠΕ τι αποζημίωση πληρώνουν συνήθως;
Επίσης, τι ποσά τελικά εισπράττονται από τους ενάγοντες σε σχέση με τα επιδικασθέντα πρωτοδίκως;

Μια και ειδικεύεστε φαντάζομαι ότι θα μπορούσατε να μου απαντήσετε αυτές τις απορίες που πάντα είχα.

η αλήθεια είναι οτι αυτή η έρευνα αναφέρετε σε γιατρούς ατομικά ανεξάρτητα από το που εργάζονταν( ικα,δικό τους ιατρείο,νοσοκομείο). όποτε δεν μου έχουν ξανακάνει τέτοια ερώτηση αλλά την Δεύτερα που θα πάω στη δουλειά θα ψάξω για να σας απαντήσω!

Εάν έχετε την καλοσύνη ρωτήστε επίσης εάν τα ποσά αυτά που βγάλατε είναι τα πρωτοδίκως επιδικασθέντα ή τα τελικά.
Επίσης εάν υπήρξαν διαφοροποιήσεις σε κάποιες ειδικότητες εάν ο ιατρός δούλευε σε δημόσιο νοσοκομείο ή σε ιδιωτικό ιατρείο.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα είχατε την καλωσύνη να μας πείτε, αν γνωρίζετε, τη γνώμη σας σχετικά με την αστική ευθύνη παρόχων υγείας (γιατρών και μη γιατρών) που ασχολούνται με την εναλλακτική ιατρική και/ή θεραπευτική;
Οτιδήποτε σκεύασμα πωλείται και γράφει απάνω του ότι θεραπεύει από νόσημα και δεν έχει άδεια από τον ΕΟΦ σαν φάρμακο, με μια καταγγελία αποσύρεται στη στιγμή.....
Οι θεραπείες αυτές βάση του νόμου δεν υφίσταται..... Στο εξωτερικό αναγνωρίζεται ο βελονισμός. Είναι σαν να μου λες τώρα ότι θα κάνει ασφαλιστική κάλυψη η ξεματιάστρα..... αφού αέρα πουλά.
Όποιος ασθενής πιστεύει στις θεραπείες τους και υποστεί βλάβη θεωρείται εκ του νόμου σαν να μην αναζήτησε υπηρεσίες υγείας..... Γι αυτό και βλέπει κανείς να κυκλοφορούν λουλούδια.....
Σκεφτείτε ότι ακόμη και γνωστή εταιρία που πουλά χυμούς δεν μπορεί να διαφημίσει ότι ο χυμός φρούτων της προσφέρει υγεία και δηλώνει χορηγός θετικής ενέργειας....
« Τελευταία τροποποίηση: 28 Ιανουαρίου 2012, 22:33:04 από Δ. Κουναλάκης »
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

28 Ιανουαρίου 2012, 23:13:30
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όποιος ασθενής πιστεύει στις θεραπείες τους και υποστεί βλάβη θεωρείται εκ του νόμου σαν να μην αναζήτησε υπηρεσίες υγείας.....
Χμμμ... Κάτι τέτοιο δηλαδή: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Ιανουαρίου 2012, 18:34:36
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

eirinid


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Οι ΕΠΕ τι αποζημίωση πληρώνουν συνήθως;
Επίσης, τι ποσά τελικά εισπράττονται από τους ενάγοντες σε σχέση με τα επιδικασθέντα πρωτοδίκως;

Μια και ειδικεύεστε φαντάζομαι ότι θα μπορούσατε να μου απαντήσετε αυτές τις απορίες που πάντα είχα.

η αλήθεια είναι οτι αυτή η έρευνα αναφέρετε σε γιατρούς ατομικά ανεξάρτητα από το που εργάζονταν( ικα,δικό τους ιατρείο,νοσοκομείο). όποτε δεν μου έχουν ξανακάνει τέτοια ερώτηση αλλά την Δεύτερα που θα πάω στη δουλειά θα ψάξω για να σας απαντήσω!

Εάν έχετε την καλοσύνη ρωτήστε επίσης εάν τα ποσά αυτά που βγάλατε είναι τα πρωτοδίκως επιδικασθέντα ή τα τελικά.
Επίσης εάν υπήρξαν διαφοροποιήσεις σε κάποιες ειδικότητες εάν ο ιατρός δούλευε σε δημόσιο νοσοκομείο ή σε ιδιωτικό ιατρείο.


Γεία σας και πάλι...όπως σας προείπα η έρευνα έχει να κάνει σε ατομικό επίπεδο τελικά. Επίσης έψαξα για αποζημιώσεις σε ΕΠΕ και θα σας πω οτι δεν υπάρχουν, η καταγγελία αστικής ευθύνης γίνετε σε ατομικό επίπεδο πχ αν σε μια ιδιωτική κλινική γίνει καταγγελία για τον γυναικολόγο δεν θα κυνηγήσουν για αποζημίωση όλη την ΕΠΕ αλλά αποκλειστικά τον γιατρό.Τα πόσα είναι τα τελικά που διαβάζετε, επίσης να σας προσθέσω οτι με την ασφάλεια της αστικής ευθύνης υπάρχει το ''καλό'' οτι μπορεί να αποζημιωθεί ο πελάτης εξωδικαστικά. Όσο για το αν κάποιος δουλεύει δημόσιο ή ιδιωτικό ή ακόμα και αν  έχει μόνο ιατρείο δικό του παίζει ρόλο στην τιμολόγηση και όπως μπορείτε να καταλάβετε όσο αυξάνονται οι πιθανότητες λάθους αυξάνονται και τα ασφάλιστρα.

4 Φεβρουαρίου 2012, 22:54:38
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

tax2684


νομιζω οτι η AXA εχει καλα και οικονομικα προγραμματα αστικης ευθυνης.

Μπορει μια ομαδα επιστημονων να συγκεντρωθει και να σου μιλησει,
για ολες τις επιστημονικες αποδειξεις οτι ολες οι μπανανες ειναι πικρες
Δεν εχεις παρα να δοκιμασεις μια μπανανα για να δεις οτι ειναι γλυκια !!

9 Ιανουαρίου 2013, 17:16:12
Απάντηση #26
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά σας!

Με αφορμή το παρακάτω Topic :

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Νομίζω οτι,
θα είχε πολύ πρακτικό ενδιαφέρον το θέμα της Ασφαλιστικής Κάλυψης : "Αστική Ευθύνη Ιατρού".

Ειλικρινά, έχει "καεί η γούνα μου",
από Ασφαλιστικές Εταιρείες, σε ασφαλιστήρια συμβόλαια Αστικής Ευθύνης για το αυτοκίνητο......!!  >:( >:(

Υπάρχουν λεπτές διαφορές στους Ειδικούς Όρους των ασφαλιστήριων συμβολαίων, που όσο κι αν ακουστεί "υπερβολικό",
ΔΕΝ έχουν δώσει τη δέουσα σημασία, ΟΥΤΕ οι Ασφαλιστικοί μας Σύμβουλοι......!!  :o

Ποιά Ασφάλεια Αστικής Ευθύνης (επαγγέλματος), τελικά επιλέξατε...??  ???

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
45877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιουνίου 2021, 10:54:16
από Γ.Κτιστάκης
1 Απαντήσεις
6961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Νοεμβρίου 2013, 12:10:19
από Δ. Κουναλάκης
4 Απαντήσεις
3428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Μαρτίου 2017, 21:30:43
από Clemence
0 Απαντήσεις
24152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Δεκεμβρίου 2020, 14:11:50
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
31265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Μαρτίου 2021, 15:53:50
από Argirios Argiriou