Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:11:51

Αποστολέας Θέμα: Κίνητρα (;) για άγονες νησιωτικές περιοχές  (Αναγνώστηκε 464069 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Ιουνίου 2014, 17:35:16
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
650 ευρώ για 1 μέρα στον Άι Στράτη (ακόμη κι αν περιλαμβάνει εισιτήρια, διαμονή και φαγητό) δε μου βγαίνουν 200 ευρώ η καθαρή ιατρική αμοιβή για 1 ημέρα!

Πρέπει να υπολογίσουμε μία παράμετρο, όταν πρόκειται για ιδιώτη, ότι συνηρεί ένα ιατρείο και υφίσταται απώλεια εισοδήματος κατά την απουσία του, η οποία για μία μέρα στον Αη-Στράτη πρέπει να είναι τουλάχιστον 48ωρη και βάλε.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

3 Ιουνίου 2014, 21:37:10
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Θα με συγχωρέσεις Αδαμάντιε, αλλά και πάλι δεν βλέπω πρόβλημα. Με τι πήγε εκεί ο γιατρός? Κάθε πότε έχει καράβι -ή αν πήγε με μισθωτό μέσο, πόσο κοστίζει? Χρειάστηκε να διανυκτερεύσει και αν ναι πόσες βραδιές?
Αν το ψιλοκοσκινίσουμε, μάλλον θα βρούμε λογικά τα καθαρά για το γιατρό για εκτός έδρας αμοιβή.
Αν ήταν "δωράκι", τότε γιατί το δωράκι δεν κρατά τις αναλογίες του σε τριήμερη αργιών απασχόληση?
Επιμένω να πιστεύω ότι ο κλέφτης φωνάζει να φοβηθεί ο νοικοκύρης.
Π.χ. το ygeianet αντί να ασχολείται με την εγκατάλειψη των ακριτών μας, ασχολείται με το αν είναι πολλά ή λίγα τα λεφτά αυτού που βουλώνει τρύπες. Θα προτιμούσα να ακούσω άποψη -προτάσεις -εποικοδομητική κριτική και όχι "αποκαλύψεις" "διασπάθισης" του "δημόσιου χρήματος".

Δημήτρη, κι εμένα θα με συγχωρέσεις αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι η συγκεκριμένη υπόθεση έχει άρωμα σκανδάλου ή "δώρου".
Κυρίως στις ενέργειες της διοίκησης. Θα μπορούσα π.χ. να σκεφτώ το ακόλουθο σενάριο: "Αφού δεν μπορούμε να σου δώσουμε παραπάνω (για να μην αντιδράσουν ενδεχομένως οι υπηρετούντες του ΕΣΥ) για τις εφημερίες που κάνεις στο νοσοκομείο θα το "καμουφλάρουμε" με μια ικανοποιητική αποζημίωση για μια μονοήμερη επίσκεψη στον Άι Στράτη, οπότε και νομότυποι θα είμαστε και δεν θα μπορεί να μιλήσει κανένας."
Για τον ιδιώτη γιατρό δεν έχω να πω κάτι. Ζητάει ή διαπραγματεύεται ένα ποσό και είναι στο χέρι της διοίκησης να αποφασίσει να του το δώσει ή όχι.
Αν το ποσό είναι υπερβολικό ή όχι ο καθένας έχει την άποψή του.
Όπως εσύ αναφέρεις πιθανές επιβαρύνσεις για τη μετακίνηση κι εγώ μπορώ να υποθέσω ότι το νοσοκομείο του κάλυψε και τη μετακίνηση ή ενδεχομένως ο στρατός ή το λιμενικό να ανέλαβαν τη μετακίνηση του γιατρού (ο οποίος είναι και στρατιωτικός άρα ένας λόγος παραπάνω να δείξει ο στρατός το κοινωνικό του πρόσωπο) με πλωτό ή ιπτάμενο μέσο κι ο ίδιος να μην επιβαρύνθηκε καθόλου.
Προς ενίσχυση όσων λέω δες και το παρακάτω:
Ο ιδιώτης γιατρός πήγε στο νησί την Παρασκευή 25 Απριλίου.
Σύμφωνα με Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος το έγγραφο φαίνεται ότι στο νησί του Άι Στράτη από 22 Απριλίου μέχρι και 29 Απριλίου υπήρχε γενικός ιατρός!
Ποιος λοιπόν ο λόγος η διοίκηση να στείλει για μια μέρα στο νησί ένα ιδιώτη παθολόγο (και να τον πληρώσει με 650 ευρώ) όταν στο νησί την ίδια μέρα υπήρχε γενικός γιατρός;
Και σε τελευταία ανάλυση ποιος ο σκοπός να στείλεις ένα γιατρό σε ένα νησί για ΜΙΑ μέρα;
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Ιουνίου 2014, 21:59:12 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

3 Ιουνίου 2014, 21:46:17
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

ΑΡΗΣ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
650 ευρώ για 1 μέρα στον Άι Στράτη (ακόμη κι αν περιλαμβάνει εισιτήρια, διαμονή και φαγητό) δε μου βγαίνουν 200 ευρώ η καθαρή ιατρική αμοιβή για 1 ημέρα!

Πρέπει να υπολογίσουμε μία παράμετρο, όταν πρόκειται για ιδιώτη, ότι συνηρεί ένα ιατρείο και υφίσταται απώλεια εισοδήματος κατά την απουσία του, η οποία για μία μέρα στον Αη-Στράτη πρέπει να είναι τουλάχιστον 48ωρη και βάλε.

Μπορεί και να μην υφίσταται καμία απώλεια εισοδήματος αν στο ιατρείο του βαρούσε μύγες.

Αλλά με τα ΄΄αν΄΄ δε γίνεται εισοδηματική πολιτική η οποία πρέπει να είναι, για το ίδιο έργο, δίκαιης αντιμετώπισης των παρόχων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση υπήρξε η αντιμετώπιση του στυλ, όταν πρόκειται για πάροχο, δημόσιο λειτουργό, επιβαρύνεται ο ίδιος, ενώ όταν πρόκειται για ιδιώτη, αποζημιώνεται με το ισόποσο του  μισθού 15/μέρου του δημοσίου παρόχου.
ΙΑΤΡΟΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ - ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

3 Ιουνίου 2014, 22:48:40
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σύμφωνα με Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος το έγγραφο φαίνεται ότι στο νησί του Άι Στράτη από 22 Απριλίου μέχρι και 29 Απριλίου υπήρχε γενικός ιατρός!
Ποιος λοιπόν ο λόγος η διοίκηση να στείλει για μια μέρα στο νησί ένα ιδιώτη παθολόγο (και να τον πληρώσει με 650 ευρώ) όταν στο νησί την ίδια μέρα υπήρχε γενικός γιατρός;
Και σε τελευταία ανάλυση ποιος ο σκοπός να στείλεις ένα γιατρό σε ένα νησί για ΜΙΑ μέρα;

Δεν μπορώ να ξέρω λεπτομέρειες και χωρίς αυτές θα γινόμουν τηλε-εισαγγελέας, χωρίς να προσφέρω τίποτε. Πηγές που δεν τις γνωρίζω δεν μπορώ να ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι και δεν μπορώ να τις λάβω υπ' όψιν. Συνήθως δε δεν κρίνω αν δεν έχω άμεση -ιδία γνώση.

Έβαλα υποθέσεις στην "αιτιολόγηση" του κόστους που αν ισχύουν έχει καλώς, αν δεν ισχύουν, κάτι βρομάει.
Όμως εν τέλει ούτε και αυτό με ενδιαφέρει, αφού η περιπτωσιολογία είναι κουτσο-εισαγγελο-δικαστήριο. Τι με ενδιαφέρει και ενεπλάκην?
1. Το ότι ασχολούμαστε με ένα εν δυνάμει σκάνδαλο και όχι με την εγκατάλειψη των ακριτών
2. Το ότι, χολωμένοι από την κακομεταχείρισή τους οι δημόσιοι γιατροί, είναι πρόθυμοι να "ψοφήσουν την κατσίκα του γείτονα" αντί να κοιτάξουν πως θα καταφέρουν να ταΐσουν και τη δική τους.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

3 Ιουνίου 2014, 23:51:56
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Η αναφορά της περίπτωσης δεν θεωρώ ότι αποσκοπεί στο να ψοφήσει η "κατσίκα του γείτονα" αλλά να τραφεί η δική μας.
Η ίδια διοίκηση που στο δημόσιο γιατρό δίνει ένα "εντέλλεσθαι" και σου λέει: "πλήρωσε από την τσέπη σου εισιτήρια, διαμονή και φαγητό κι εγώ ΘΑ σου τα δώσω (αν σου τα δώσω) κάποτε" δίνει 650 ευρώ στον ιδιώτη για ΜΙΑ ημέρα, όσο είναι το 15θημερο του γιατρού του ΕΣΥ όπως έγραψε παραπάνω ο Άρης.
Δε λέω να δώσει τα δικά μου ψίχουλα στον ιδιώτη, γιατί φυσικά δεν θα πάει κανένας, αλλά να αποζημιώσει κι εμένα αξιοπρεπώς.
Παράθεση
1. Το ότι ασχολούμαστε με ένα εν δυνάμει σκάνδαλο και όχι με την εγκατάλειψη των ακριτών
Αν έδινε, όχι 650 τη μέρα, αλλά 100 τη μέρα στον οποιονδήποτε γιατρό (ιδιώτη ή δημόσιο) πιστεύεις ότι θα συζητούσαμε για εγκατάλειψη των ακριτών στο θέμα της ιατρικής κάλυψης;

4 Ιουνίου 2014, 13:51:23
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αν έδινε, όχι 650 τη μέρα, αλλά 100 τη μέρα στον οποιονδήποτε γιατρό (ιδιώτη ή δημόσιο) πιστεύεις ότι θα συζητούσαμε για εγκατάλειψη των ακριτών στο θέμα της ιατρικής κάλυψης;

Δεν ξέρω αν θα πήγαινε κάποιος ιδιώτης με 100 ευρώ. Εγώ πάντως δεν θα πήγαινα.
Τα 100 ευρώ μπορεί να είναι κάπως ικανοποιητικά για γιατρό δημόσιο υπάλληλο που βρέξει -χιονίσει θα έχει τόσα κάθε μέρα, χωρίς να χρειάζεται να καλύψει τίποτε άλλο με αυτά. Για ιδιώτη όμως δεν είναι καθόλου.
Αν ρωτήσετε ανθρώπους που δούλεψαν και στα δύο συστήματα, θα καταλάβετε το γιατί.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουνίου 2014, 13:54:59 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

4 Ιουνίου 2014, 15:04:34
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν ξέρω αν θα πήγαινε κάποιος ιδιώτης με 100 ευρώ. Εγώ πάντως δεν θα πήγαινα.
Τα 100 ευρώ μπορεί να είναι κάπως ικανοποιητικά για γιατρό δημόσιο υπάλληλο που βρέξει -χιονίσει θα έχει τόσα κάθε μέρα, χωρίς να χρειάζεται να καλύψει τίποτε άλλο με αυτά. Για ιδιώτη όμως δεν είναι καθόλου.
Αν ρωτήσετε ανθρώπους που δούλεψαν και στα δύο συστήματα, θα καταλάβετε το γιατί.
Ανέφερα ένα υποθετικό ποσό χωρίς να πούμε λεπτομέρειες. Αν θες μπορούμε να πούμε τι θα περιλαμβάνει. Π.χ. θα είσαι ιδιώτης και το κράτος θα σου δίνει 100 ευρώ για ποιο πράγμα; Για πρωινό ωράριο κι ότι βγάλεις έξτρα εκτός ωραρίου;
100 ευρώ all inclusive (Πρωί, βράδυ, αργίες τα πάντα όλα; )  
Εσύ δεν θα πήγαινες άλλοι μπορεί να πήγαιναν. Δε μπορεί να το προεξοφλήσεις αυτό. Πολλοί νέοι γιατροί (ιδιαίτερα χωρίς σύμβαση με ΕΟΠΥΥ) στο ιδιωτικό ιατρείο θα βγάζουν λιγότερα από 3000 το μήνα.
Σίγουρα όμως με 650 ευρώ τη μέρα (βάλε 300 αν βγάλουμε φόρους κλπ) θα πήγαιναν πολλοί περισσότεροι!
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουνίου 2014, 17:19:16 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

4 Ιουνίου 2014, 17:26:15
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Για τα 300 κάνουμε άλλη συζήτηση.
Για τα 100 όμως, για δες παρακάτω:
Μπορεί και να πήγαινε κάποιος ιδιώτης, αλλά αν είναι έτσι, τότε ο γιαλός είναι στραβός.
Και αυτό γιατί, ένας ιδιώτης δεν μπορεί παρά να έχει ιατρείο. Εκτός και δουλεύει αποκλειστικά με μπλοκάκι, οπότε ζήτω που καήκαμε.
Αν λοιπόν έχει ιατρείο, θέλει ως βάση εκκίνησης (παίρνω ένα ελάχιστο επίπεδο):
1.   300 ευρώ ενοίκιο (ακόμη και αν είναι σε ιδιόκτητο, το ενοίκιο πρέπει να υπολογίζεται, γιατί αν δεν το είχε αυτός ως ιατρείο, θα του απέφερε το αντίστοιχο ποσό σε εισόδημα)
2.   400 ευρώ γραμματέα (μερική απασχόληση)
3.   250 ευρώ λειτουργικά φορέων (ΔΕΗ-ΟΤΕ-Νερό)
4.   50-100 Λογιστή
5.   50-100 Γραφική ύλη /αναλώσιμα
6.   250-300 για ΤΣΑΥ
Όλα αυτά μας κάνουν 1300 έως 1500 ευρώ το μήνα, χωρίς να υπολογίζουμε ούτε δραχμή για την απόσβεση της επένδυσής του.
Άρα έχει άλλα 500-800 ευρώ να του μείνουν ως εισόδημα πρό φόρων.
Που είναι άραγε ο στραβός γιαλός?

Για το δημόσιο γιατρό δεν είναι και τόσο στραβός ο γιαλός για τα 100 ευρώ γιατί την ίδια στιγμή ο δημόσιος γιατρός θα είχε αυτά τα 2000-2300 ευρώ διαθέσιμα πρό φόρων και όχι τα 500-800.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

4 Ιουνίου 2014, 18:21:51
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δημήτρη, είσαι σίγουρος ότι τα νούμερα και τα έξοδα που μου γράφεις αντιστοιχούν σε ένα ιδιωτικό ιατρείο στον Άι Στράτη των 120 κατοίκων και γενικά σε ακριτικές περιοχές;
Γραμματέα;
250 σε ΔΕΗ και ΟΤΕ το μήνα;
50-100 γραφική ύλη/αναλώσιμα το μήνα;
Κι όταν έγραψα 100 τη μέρα εννοούσα 100x30= 3000 κι όχι 5θημερο.
1.   300 ευρώ ενοίκιο (ακόμη και αν είναι σε ιδιόκτητο, το ενοίκιο πρέπει να υπολογίζεται, γιατί αν δεν το είχε αυτός ως ιατρείο, θα του απέφερε το αντίστοιχο ποσό σε εισόδημα)
2.   0 ευρώ γραμματέα
3.   150 ευρώ λειτουργικά φορέων (ΔΕΗ-ΟΤΕ-Νερό)
4.   50 Λογιστή
5.   50 Γραφική ύλη /αναλώσιμα
6.   300 για ΤΣΑΥ
Οπότε εγώ τα βγάζω 2150 προ φόρων.
Ένας γιατρός χωρίς οικογένεια και υποχρεώσεις λες ότι δεν θα το τολμούσε;

4 Ιουνίου 2014, 18:33:34
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι καθόλου υποθετικά ή υπερβολικά τα νούμερα Αδαμάντιε. Μιλάω για ιατρείο γενικώς.
Στο νησί των 100 κατοίκων, η ιδιωτική πρωτοβουλία αυτοκτονεί αν αναπτυχθεί.
Γι' αυτό υπάρχει η κοινωνική / κρατική μεριμνά. Γι' αυτό πληρώνουμε τους φόρους που πληρώνουμε (υποτίθεται), για να μπορούν μεταξύ άλλων να καλύπτονται τέτοιες ανάγκες που με τους κανόνες της αγοράς δεν θα καλυπτόντουσαν.

Και εν τέλει, αν είναι για 30 μέρες το μήνα, 365 μέρες το χρόνο, ευχαριστώ. Η σκλαβιά δεν αμείβεται όχι με 2000 και κάτι αλλά με τίποτε.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

4 Ιουνίου 2014, 19:13:13
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Δεν είναι καθόλου υποθετικά ή υπερβολικά τα νούμερα Αδαμάντιε. Μιλάω για ιατρείο γενικώς.
Στο νησί των 100 κατοίκων, η ιδιωτική πρωτοβουλία αυτοκτονεί αν αναπτυχθεί.

Εγώ όμως μιλάω για ειδικά ιατρεία σε ειδικές περιπτώσεις.
Σίγουρα είνα αυτοκτονία να ανοίξεις ένα ιδιωτικό ιατρείο σε ένα νησί 100 κατοίκων. Γι' αυτό είπαμε ότι θα είναι κρατικά επιδοτούμενη ιδιωτική πρωτοβουλία με 100 ευρώ τη μέρα! Κι ένα μέρος από την επιδότηση θα γυρίζει στο κράτος (ασφαλιστικές εισφορές, (πρώην) ΔΕΚΟ κλπ) και στην τοπική κοινωνία (ενοίκια, προσωπικά έξοδα).
Και με 1500 ευρώ μισθό σε αγροτικούς σ' αυτά τα νησάκια θα γινόταν ανάρπαστες οι θέσεις πιστεύω.
Τώρα το κράτος νομίζει ότι κάνει οικονομία μην πληρώνοντας αγροτικούς (αφού δεν πάει κανείς) ενώ πληρώνει (λέμε τώρα) περισσότερα σε ημερήσια αποζημίωση και έξοδα διαμονής σ' αυτούς που στέλνει! 30 ευρώ ημερήσια αποζημίωση και 30 ευρώ (στην καλύτερη περίπτωση) δωμάτιο ανά ημέρα μας κάνουν 1800 το μήνα!
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουνίου 2014, 19:15:48 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

4 Ιουνίου 2014, 21:17:07
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Είναι κάπως άκαιρο πλέον, αλλά πιστεύω σχετικό με το θέμα που συζητάμε, τουλάχιστον έμμεσα.
Αφορά μία προσωπική ιστορία που ποτέ δεν ανέφερα στο φόρουμ γιατί απλά δεν έτυχε.
Τον Ιούλιο του 2006 έλαβα, μετά από 22 μήνες αναμονής ως μοναδικός υποψήφιος, και ενώ είχα στο μεταξύ ανοιξει ιδιωτικό ιατρείο στην Ξάνθη, το διορισμό μου για το ΠΠΙ Αγίου Ευστρατίου. Μαζί με τη θέση του Αγίου Ευστρατίου είχα διεκδικήσει τη θέση του ΠΠΙ Μούδρου αλλά την έχασα από συνάδελφο ΓΙ, αν και είχα δύο πτυχία, διατριβή κλπ (αρκετά δηλαδή ώστε σε λίγους μήνες να εκλεγώ λέκτορας Παθολογίας στο ΔΠΘ).
Το γιατί ήθελα να πάω στη Λήμνο (πρωτίστως) με την οικογένειά μου, σε μία θέση ΠΦΥ, είχε να κάνει πρώτον με την αμοιβή (θυμίζω ότι τότε μαζί με τις εφημερίες ο διοριζόμενος, επέχων μισθολογικά θέση επιμελητή Α', λάμβανε πάνω από 3500 ευρώ μαζί με τι εφημερίες) και δεύτερον με το χαρακτήρα της νησιωτικής Ελλάδας (και ιδιαίτερα της Λήμνου).
Καθώς όμως ο διορισμός καθυστέρησε περίπου δύο χρόνια και έχοντας μία μικρή πίκρα γιατί δεν πήρα το ΠΠΙ Μούδρου - παρότι σωστά, σύμφωνα με το γράμμα του Νόμου, δεν εξετάστηκε καν η υποψηφιότητά μου από τη στιγμή που υπήρχε ΓΙ - προσπάθησα να έρθω σε συνεννόηση με τη Διοίκηση του Νοσοκομείου Λήμνου προτείνοντας να μου επιτραπεί να εγκατασταθώ στη Μύρινα, να κάνω δύο τακτικές επισκέψεις στον Άγιο Ευστράτιο την εβδομάδα (και έκτακτες όποτε το απαιτούσαν οι συνθήκες) και να εφημερεύω στην Παθολογική και το ΤΕΠ του Νοσοκομείου σε μία προσπάθεια να μη φθαρώ επιστημονικά. Σημειωτέον ότι τον καιρό εκείνο υπηρετούσαν στον Άγιο Ευστράτιο και οι δύο αγροτικοί γιατροί που προβλέπονταν από το σχετικό οργανόγραμμα.
Η απάντηση ήταν αρνητική. Ο νόμος ήταν σαφής: Όποιος διοριζόταν στο ΠΠΙ Αγίου Ευστρατίου έπρεπε να είναι πάντα εκεί. Ως εκ τούτου αποχαιρέτησα κάθε σκέψη να πάω στα νησιά και συνέχισα το ιδιωτικό μου ιατρείο.
Έκτοτε ο Άγιος Ευστράτιος δεν έχει σταυρώσει γιατρό. Δεν ξέρω τι θα γινόταν με εμένα αν είχα πάει και αν είχα πάει αν θα είχα μείνει. Αυτό όμως που ξέρω είναι ότι μία έλλειψη ευελιξίας και διάκρισης, δικαιολογημένης ή αδικαιολόγητης, στέρησε από μένα μεν τη δυνατότητα μίας εργασίας που επιθυμούσα πραγματικά, από το νησί δε την παρουσία ενός οποιουδήποτε γιατρού.
Η παράθεση της ιστορίας είναι καθαρά ανεκδοτολογικού σκοπού και δεν έχει ενσωματωμένο κανένα ψήγμα κρίσης ή επίκρισης.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουνίου 2014, 21:29:13 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Ιουνίου 2014, 22:05:47
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Βασίλη, υποθετική ερώτηση:
Έστω ότι τότε γινόταν η ρύθμιση και έμενες Λήμνο με τη συμφωνία που πρότεινες.
Αν τώρα, ελλείψει αγροτικών, σου έλεγαν να εγκατασταθείς μόνιμα στο νησί, και μάλιστα να κάνεις 30 εφημερίες και να πληρώνεσαι τις 10 το πολύ, τι θα έκανες;
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουνίου 2014, 22:07:43 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

4 Ιουνίου 2014, 22:12:11
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Βασίλη, υποθετική ερώτηση:
Έστω ότι τότε γινόταν η ρύθμιση και έμενες Λήμνο με τη συμφωνία που πρότεινες.
Αν τώρα, ελλείψει αγροτικών, σου έλεγαν να εγκατασταθείς μόνιμα στο νησί, και μάλιστα να κάνεις 30 εφημερίες και να πληρώνεσαι τις 10 το πολύ, τι θα έκανες;

Αν και είναι υποθετική η ερώτηση, τονίζω ότι σε όσα είπα σχετικά με την απόφασή μου να πάω στα νησιά, ανέφερα το κίνητρο του μισθού ως πρώτο. Επίσης 30 εφημερίες δε γίνονται, είναι παράλογο. Ο νοών νοείτω. Θα εξαναγκαζόμουν να φύγω. Μάλλον ο Θεός με φύλαξε...
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Ιουνίου 2014, 22:15:26 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

4 Ιουνίου 2014, 22:58:18
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μάλλον ο Θεός με φύλαξε...

Νομίζω ναί
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
57803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Μαΐου 2008, 00:22:39
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
7366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Σεπτεμβρίου 2008, 07:22:50
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
8541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Μαρτίου 2022, 17:46:28
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5426 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Σεπτεμβρίου 2023, 20:16:35
από pan7
1 Απαντήσεις
3594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Δεκεμβρίου 2023, 18:58:07
από Argirios Argiriou