Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:48:15

Αποστολέας Θέμα: Χορήγηση σιδήρου, Μαγνησίου, και Βιταμίνης C σε νεαρούς αθλητές.  (Αναγνώστηκε 2403 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Οκτωβρίου 2013, 14:25:20
Αναγνώστηκε 2403 φορές
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δικός μου άνθρωπος ζήτησε την γνώμη μου τηλεφωνικά στο εξής θέμα.
Έχει δύο αγόρια που αθλούνται εντατικά και κάθε χρόνο ο προπονητής τους, στέλνει εργαστηριακό έλεγχο σε Γιατρό της Ομοσπονδίας του Αθλήματος . Φέτος ο Γιατρός τους είπε ότι το ένα παιδί πρέπει να πάρει σίδηρο, και το άλλο μαγνήσιο και βιταμίνη C.
O Παιδίατρός τους τους είχε πεί πριν ότι οι εξετάσεις των παιδιών είναι καλές.
Του έιπα ότι κατ αρχήν μου ακούγεται καπως κομπογιανίτικο όλο αυτό και τον συμβούλεψα να ζητήσει κανονική συνταγή απο τον  Γιατρό της  Ομοσπονδίας ( με όλα τα απαραίτητα στοιχεία μιας Ιατρικής Συνταγής ) στοιχηματίζοντας μάλιστα ότι δεν θα δεί ποτέ τέτοια συνταγή.
Επίσης του υποσχέθηκα ότι θα το μελετήσω λίγο το θέμα αλλα δεν έχω καταφέρει να βρώ κάτι που να μου μοιάζει αξιόπιστο.
Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι προς μελέτη?

Λέξεις κλειδιά: αθλητές μαγνήσιο σίδηρος 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
8280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Ιανουαρίου 2009, 00:50:10
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
7017 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 5 Αυγούστου 2009, 20:29:56
από Loumakis
0 Απαντήσεις
2466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Φεβρουαρίου 2012, 14:59:04
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Φεβρουαρίου 2013, 14:34:51
από Argirios Argiriou
4 Απαντήσεις
9035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Οκτωβρίου 2018, 13:25:05
από nikmix