Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 23:40:58

Αποστολέας Θέμα: Ειδικότητα Γενικής Ιατρικής (στο παρελθόν και σήμερα)-Ερωτήσεις.  (Αναγνώστηκε 44339 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Μαΐου 2009, 11:47:28
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

timex


Πάει και αυτή η κλινική!
Πότε πέρασαν δυο ολόκληροι μήνες;!
Πόσο γρήγορα περνάει ο καιρός…
Κάθε φορά που φεύγω από κάθε κλινική νιώθω την ανάγκη να κάνω έναν απολογισμό των όσων έμαθα.

Αν και πήγαινα κάθε μέρα, χωρίς να παίρνω τα ρεπό μου για να μπορέσω να δω όσα περισσότερα περιστατικά γινόταν , συνειδητοποίησα ότι πλησίαζε ο καιρός να αλλάξω κλινική και δεν είχα μάθει τίποτα!! Βλέπετε βάζουν τόσα πολλά χειρουργεία  καθημερινά , που το μεγαλύτερο ποσοστό των όσων έκαναν ήταν εισαγωγές και έλεγχος μετά τα χειρουργεία. Ο.Κ. για να μην τους αδικώ να πω ότι που και που στις γενικές εφημερίες (όταν δεν ήταν στα χειρουργεία) μου έδειχναν και κάτι…
Ειδικά ο ένας επιμελητής που δεν είναι τόσο παρτάκιας!!
Λίγα πράγματα όμως!Δεν κάνει οι γενικοί να μάθουν πολλά…
Ότι έμαθα , το έμαθα από τους 2 ειδικευόμενους που είναι καταπληκτικά παιδιά.
Τους ευχαριστώ γι’αυτό.

Αποφάσισα λοιπόν,ότι ο μόνος τρόπος για να μάθω, ήταν να μένω στις γενικές εφημερίες. Και για να μάθω, αλλά και για να μπορέσω να ανταποκριθώ επαρκώς όταν θα ερχόταν η σειρά μου να εφημερεύσω στο τέλος Μαΐου. Έτσι νόμιζα τουλάχιστον. Πως θα εφημέρευα…

Τον προηγούμενο μήνα, μου είπε ο επιμελητής (ο βλάκας και συγχωρήστε μου την λέξη) , πως θα ήταν καλύτερο να κάνω εφημερίες τον επόμενο μήνα γιατί δεν είχα εκπαιδευτεί αρκετά. Δεν είμαι αφελής αλλά τον πίστεψα. Άλλωστε ,δεν ένιωθα και η ίδια έτοιμη.
Πρόσφατα ήρθε και νέος ειδικευόμενος. Τώρα  πια τις 15εφημερίες τον μήνα (δεν υπάρχουν εσωτερικές εφημερίες) θα μοιράζονται 3 ειδικευόμενοι.
Όπως ανέφερα πιο πάνω , στην αρχή με είχαν βάλει στο πρόγραμμα κανονικά.4 εφημερίες. Μετά άλλαξαν γνώμη και προσπάθησαν να με βάλουν ως υπεράριθμη. Βέβαια, αυτό δε γίνεται γιατί η συγκεκριμένη κλινική με τα περιστατικά που έχει, δεν δικαιολογεί 2 ειδικευόμενους σε γενική εφημερία. Έτσι, οι εφημερίες κόπηκαν γιατί υπήρχαν «παράπονα» από άλλες κλινικές….
Πήγα στον διευθυντή ,δεν μπορώ να πω ...προσπάθησε ο άνθρωπος. Είχε όμως να αντιμετωπίσει τον βλάκα που τυχαίνει να είναι και αναπληρωτής διευθυντής. Αυτό το κατάλαβα προχθές που ήταν η τελευταία μέρα μου στην συγκεκριμένη κλινική.

Προχθές λοιπόν, αντιμετώπισα την …πώς να την χαρακτηρίσω…την ανευθυνότητα …την βλακεία …το βόλεμα ενός από τους επιμελητές της συγκεκριμένης κλινικής. Δεν ξέρω αν συμμερίζεται τις απόψεις του και ο άλλος επιμελητής ( δυο είναι όλοι και όλοι).

Όταν τον ρώτησα τι θα γίνει με τις εφημερίες μου και ποτέ θα τις κάνω , μου απάντησε τα εξής:
«Κοίτα… παλιά (πριν ένα χρόνο) δεν είχαμε κανέναν ειδικευόμενο και αναγκαζόμασταν να κάνουμε εφημερίες με γενικούς γιατρούς. Αυτό όμως δε θα ξαναγίνει ,γιατί τώρα πια έχουμε 3 ειδικευόμενους  και έτσι καλύπτονται οι εφημερίες»
Τον ρώτησα ,τι θα γίνει με την εκπαίδευσή μου, αφού πρέπει να κάνω συνολικά  8 εφημερίες,4 για κάθε μήνα.
Τότε «τα πήρε» λίγο και μου είπε: « εγώ δεν μπορώ να κάνω εφημερίες με γενικό γιατρό και να μένω όλη την ημέρα στο νοσοκομείο».
Δεν άντεξα και με δυσπιστία τον ρώτησα ,αν παλιά, όταν έκανε εφημερίες με γενικούς γιατρούς έμενε όλη την ημέρα στο νοσοκομείο….
Η απάντηση που πήρα ήταν επι λέξει « όχι αλλά δε μπορώ να έχω μια παραπάνω έγνοια».

Εκεί θύμωσα και ήμουν έτοιμη να του απαντήσω καταλλήλως, αλλά κάτι με συγκράτησε. Δεν ξέρω αν έκανα καλά …μάλλον όχι… Είχε χρόνια να μου μιλήσει κάποιος τόσο υποτιμητικά και ομολογώ ότι με πείραξε όσο το σκεφτόμουν.

Σκέφτομαι να πάω στον διευθυντή και τον συντονιστή και να τους πω τι έγινε ,αφού βρω και τον νόμο που λέει ότι « οι γενικοί γιατροί πραγματοποιούν εφημερίες ισοτίμως με τους λοιπούς ειδικευόμενους του Τμήματος».

Κοίταξα στο φόρουμ αλλά δεν μπορώ να τον βρω. Αν κάποιος τον έχει , μπορεί να τον ανεβάσει;



Αυτά…
Χθες και σήμερα, ο θυμός και η απογοήτευσή μου , συμπληρώθηκαν από πικρία…
Ουφ!
Συγνώμη αν σας κούρασα!

ΥΓ: Δε φτάνουν όλα τα παραπάνω, χθες μιλάω και με μια φίλη μου που κάνει γενική ιατρική στην Αγγλία και καταλαβαίνετε ότι ένιωσα όπως ανέφερε και κάποιος εδώ στο φόρουμ, πιο στόκος και απ’τον στόκο!!!!

« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαΐου 2009, 11:49:17 από timex »

17 Μαΐου 2009, 12:47:00
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Κατ΄αρχή, ρισπέκτ για την κατάθεση ψυχής.
Κατά δεύτερο, αν αυτό μπορεί να σε παρηγορήσει, τα ίδια περάσαμε όλοι μας.
Τρίτο, αν η φίλη σου αποφασίσει να γυρίσει ποτές στην Ελ και να μπει σε ΠΙ ή ΚΥ, έχει να φάει τόση φρίκη, που η εκπαίδευση στην Αγγλία θα της βγει ξυνή. Μπορώ μάλιστα να σου πώ από τώρα πού θα φρικάρει: στο φασονάζ, στη χύμα συμπεριφορά απέναντι στον γιατρό ("γράψε, δώσε, μέτρα, πάρε, έλα, τρέξε-τσακίσου" κ.λπ.), στις παραγγελιές από ασφαλισμένους και φαρμακεία, στους παρκαρισμένους (με χειρόφρενο, τάκο και δαγκάνα) συναδέλφους που θα συναντήσει κ.λπ, κ.λπ.
Όσο αφορά τον γίγαντα εκπαιδευτή σου, να δούμε πώς θα αντιδρά στις παραπομπές/διακομιδές που θα του στέλνεις, όταν με το καλό αλλάξουνε τα κότσια και θα είσαι σε θέση να του βγάζεις σέντρες. Έστιν ουν δίκης οφθαλμός, ος τα πανθ΄ορά.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

17 Μαΐου 2009, 12:57:33
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Δείτε Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
 & σελίδα 8592 στο ΦΕΚ του 2009 που επισυνάπτω.
« Τελευταία τροποποίηση: 17 Μαΐου 2009, 13:16:20 από Πατρωνάκης Μάνος »

17 Μαΐου 2009, 13:42:09
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

timex



17 Μαΐου 2009, 14:09:24
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός εφημεριών με νόμο για να θεωρείται ότι εκπαιδεύτηκες στην ειδικότητα κάθε μήνα.
Είναι στην απόφαση του διευθυντή σου στο τέλος της εκπαίδευσης εάν εχεις "ασκηθεί και εκπαιδευτεί επαρκώς"
Να πω την αλήθεια για την χειρουργική είναι σχετικό τι χρειάζεται να μάθεις. Κατά την γνώμη μου πάντα, η κλινική εξέταση του χειρουργικού ασθενή όταν συνοδεύεται από το πως εξελίχθηκε ο ασθενής είναι πάντα το βασικό. Τα τακτικά χειρουργεία με τοπική αναισθησία είναι το επόμενο που πρέπει να  μάθει ο γενικός ιατρός αλλά πολλές φορές έχω πολλές αμφιβολίες εάν οι χειρουργοί το ξέρουν σωστά και μπορούν να το διδάξουν. Ξέρεις στη χειρουργική, ο καλός χειρουργός είναι αυτός ο οποίος έχει διαβάσει, γνωρίζει και εκτελεί με απόλυτη ακρίβεια τους χρόνους μιας επέμβασης είτε γίνεται με τοπική είτε με γενική αναισθησία. Αυτός που αυτοσχεδιάζει είναι ο επικίνδυνος. Βλέπεις οι χειρουργοί έχουν "θανατώσει" πολύ κόσμο μέχρι να φτάσουν σε προσυμφωνημένους αποδεκτούς χρόνους για κάθε επέμβαση. Αλλά δυστυχώς οι περισσότεροι δεν διαβάζουν και οι γενικοί ιατροί συνήθως αυτοσχεδιάζουν ή κινούνται εμπειρικά (συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου).

Το ότι οι συντονιστές είναι ανύπαρκτοι ή ελεγχόμενοι αυτό ξαναπες το. Κατά την γνώμη μου το ότι η ειδικότητα στην ιατρική και ειδικότερα η αξιολόγηση της είναι ελεγχόμενη από το κράτος μου φαίνεται ανάλογο με το να έχεις το κράτος πχ να σου επιβάλει πως θα εξειδικεύσεις τους μηχανικούς που θα σχεδιάσουν τα φρένα ενός αυτοκινήτου (μην μου πείτε ότι δεν εξαρτούνται ζωές από εκεί, έτσι;)

Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

17 Μαΐου 2009, 14:28:24
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


timex: Α, και μη ξεχνάς το καψάκι που διαφημίζω αριστερά.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

17 Μαΐου 2009, 19:20:16
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είμαι σίγουρος ότι υπάρχει συγκεκριμένος αριθμός εφημεριών με νόμο για να θεωρείται ότι εκπαιδεύτηκες στην ειδικότητα κάθε μήνα.
Είναι στην απόφαση του διευθυντή σου στο τέλος της εκπαίδευσης εάν εχεις "ασκηθεί και εκπαιδευτεί επαρκώς"

Πάντως και στις υπόλοιπες ειδικότητες , με νόμο ή όχι , ισχύει το ίδιο.
4 ανα μήνα και είναι θέμα εκπαίδευσης.
Έχω σκοπό όμως να το ρωτήσω στο υπουργείο και θα δούμε.

17 Μαΐου 2009, 19:21:38
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
timex: Α, και μη ξεχνάς το καψάκι που διαφημίζω αριστερά.

Καλό!

17 Μαΐου 2009, 19:31:44
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
Παρ'όλες τις δυσκολίες που θα συναντήσεις, προσπάθησε να πάρεις ό,τι μπορείς απο την κάθε κλινική που περνάς.
Καλό κουράγιο με τα υπόλοιπα.

18 Μαΐου 2009, 01:18:27
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

timex


Thanks mchorti.
Αυτό προσπαθώ να κάνω.
Ο χρόνος θα δείξει.

18 Μαΐου 2009, 20:55:46
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Ο Αριθμός εφημεριών δεν περιλαμβάνεται σε κανένα νόμο. Είναι όμως κοινά αποδεκτός ως minimum εκπαίδευσης και έχει καταστεί "εθιμικό δίκαιο", μετά την πολύχρονη πρακτική του (υπάρχει θέση του ΚΕΣΥ που όμως ποτέ δεν έγινε νόμος).

Αν όμως αυτά ισχύουν για τον αριθμό των εφημεριών ανά μήνα, δεν συμβαίνει το ίδιο για το δικαίωμα της ίσης μεταχείρισης στις εφημερίες.

Η Υπ. Απόφαση για την έγκριση κονδυλίων εφημεριών που εκδίδεται κάθε χρόνο, διατυπώνει με σαφήνεια ότι "ΟΙ ΓΕΝΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΎΝ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΙΣΟΤΙΜΩΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ" Τελεία και Παύλα.
Το έχω ξαναπεί: 2 εσύ, 2 και εγώ. 10 εσύ, 10 και εγώ.
Όσο για το "δεν είμαι διατεθειμένος να μείνω μέσα και να εφημερεύσω με Γ.Γ.", είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Ξεσκεπάστε τους. Τα περί "καρφιών" τα ακούω βερεσέ. Ποιός έδωσε το δικαίωμα σε αυτόν τον κύριο να εισπράττει για εφημερία που δεν κάνει? Ποιός έδωσε το δικαίωμα σε σένα να τον βλέπεις να κλέβει το πορτοφόλι μου (γιατί λεφτά που όλοι συνεισφέρουμε παίρνει) και να τον καλύπτεις?

Πάντως, συγχαρητήρια για τις προσπάθειές σας.
Οργανώστε τες ακόμη καλύτερα, υπενθυμίζοντας στους ανεύθυνους ότι οι δοσίλογοι δεν είστε εσείς που ζητάτε τα αυτονόητα, αλλά εκείνοι που αρνούνται τις στοιχειώδεις υποχρεώσεις τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 18 Μαΐου 2009, 20:57:20 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

20 Μαΐου 2009, 20:36:30
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

timex


Εδειξα τον νομο στον συντονιστη, στον υποδιοικητη και στον διευθυντη της κλινικης.
Ο πρωτος μου ειπε εχεις δικιο και θα δουμε τι θα κανουμε (μαλλον τιποτα)
Ο δευτερος μου ειπε πρεπει να απευθυνθεις στον διευθυντη.
Ο τρίτος μου είπε θα μιλησω με τον υποδιοικητη να μπεις ως υπεραριθμος(πράγμα που αποκλείεται να γίνει)

Μαλλον δε θα γίνει τιποτα.
Απογοητευομαι και δε μπορω πάντα να "τσακωνομαι" και να απαιτω το αυτονοητο!

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
54788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Αυγούστου 2017, 17:56:57
από Aggelos md
3 Απαντήσεις
67614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Σεπτεμβρίου 2023, 22:35:57
από Panos18
0 Απαντήσεις
65998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Σεπτεμβρίου 2018, 16:28:12
από DrD
2 Απαντήσεις
8336 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Δεκεμβρίου 2023, 06:55:51
από Denominator
0 Απαντήσεις
7233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Ιουλίου 2023, 14:29:18
από Myrsini