Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 15:23:01

Αποστολέας Θέμα: Το Forsteo και το Preotact χρήζουν ειδικής γνωμάτευσης.  (Αναγνώστηκε 6236 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Αυγούστου 2013, 17:31:00
Αναγνώστηκε 6236 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Αυγούστου 2013, 22:06:59
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


στις 2/8/2013 προσηλθε κατοικος Κηφισιας Αττικης και αιτηθηκε χορηγησηε FORSTEO, δεν επισυναψε γνωματευση αλλα μια βεβαιωση απο κραστικη υπηρεσια [ δεν συγκρατησα ποια ] οτι δικαιουται χορηγησης για ενα ετος. Δεν τον ρωτησα για αγωγη υπο κορτικοστεροειδη αλλα για τυχον νεφρικη νοσο γνωστη και λοιπα πρβληματα υγειας και δεν ειχε τιποτα κατα τα λεγομενα του. Στη συνταγη εθεσα διαγνωση `αλλη οστεοπορωση` ωστε αν πραγματικα δεν ευσταθει, [ ή μου γινοταν ελεγχος εκεινη την ωρα λεω εγω τωρα ] να μπλοκαρει η φαση στον ελεγκτη, στις παρατηρησεις εγραψα αναφερεται θεραποντας ο ταδε χωρις γνωματευση. Αν θυμαμαι καλα εγραψα στο βιβλιαριο χωρισ γωματευση αλλα επισυναψε το εντυπο ταδε. ........ [ η χειραψια του στο τελος ηταν ομολογω πολυ χειροδυναμη για οστεοπορωτικο αρρενα [ δεν ακουω φωνες, ουτε βλεπω φιδια [ αργκο στρατιωτικης θητειας ] ] ]. Απλα σημερα ειδα αυτο το θεμα και τοποθετουμαι διοτι αν επραξα μη ορθα να γνωριζω στο εξης τι προβλεπεται, ευχαριστω.
``καίγομαι`` ??
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

6 Αυγούστου 2013, 22:18:19
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

``καίγομαι`` ??

Συνάδελφε έχω την εντύπωση ότι όπως μας τα μπερδεύουν γενικά δεν μπορούμε να ξέρουμε πότε καιγόμαστε.
Το πιο πιθανόν είναι να μας έρθει από κεί που δεν το  περιμένουμε..

6 Αυγούστου 2013, 22:27:41
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


αποτολμω να δευτερολογησω : δεδομενης της ανυπαρκτης εβδομαδιαιας συναντησης / αναφορας / ενημερωσης του ιατρικου και νοσηλευτικου προσωπικου στην υπηρεσια μου για ενημερωση μας απο προϊσταμενο για τρεχοντα θεματα και συζητηση ενδιαφεροντων περιστατικων .... το χειρηστηκα αξιοπρεπως το ζητημα ή ημουν επιεικως απαραδεκτος ως δημοσιος υπαλληλος και ως λειτουργος υγειας, ευχαριστω [ προσφατα οσο αφορα τα εντυπα για συνταγογραφηση ασφαλισμενων στο εξωτερικο οπου απευθυνθηκα σε διοικητικο προσωπικο δεν γνωριζαν τι προβλεπεται ]
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Αυγούστου 2013, 22:30:19 από kdiwavvou »
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

6 Αυγούστου 2013, 22:59:04
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
αποτολμω να δευτερολογησω : δεδομενης της ανυπαρκτης εβδομαδιαιας συναντησης / αναφορας / ενημερωσης του ιατρικου και νοσηλευτικου προσωπικου στην υπηρεσια μου για ενημερωση μας απο προϊσταμενο για τρεχοντα θεματα και συζητηση ενδιαφεροντων περιστατικων .... το χειρηστηκα αξιοπρεπως το ζητημα ή ημουν επιεικως απαραδεκτος ως δημοσιος υπαλληλος και ως λειτουργος υγειας, ευχαριστω [ προσφατα οσο αφορα τα εντυπα για συνταγογραφηση ασφαλισμενων στο εξωτερικο οπου απευθυνθηκα σε διοικητικο προσωπικο δεν γνωριζαν τι προβλεπεται ]

Συνάδελφε, δεν φταις ούτε εσύ ούτε κανένας μας: Το θεσμικό πλαίσιο εντός του οποίου καλούμαστε να λειτουργήσουμε είναι σκοπίμως ασαφές, αλληλοαντικρουόμενο και χαοτικό, απότοκο μιας διαχρονικά διεφθαρμένης, διεστραμμένης και ανίκανης διακυβέρνησης.
Αν σου ζητήσουν ποτέ να δώσεις εξηγήσεις, μπορείς να επικαλεστείς "ελλιπή και μη έγκαιρη ενημέρωση". Το βάζω σε εισαγωγικά, διότι αποτελεί ορολογία βγαλμένη μέσα από τη νομολογία, την οποία καταλαβαίνουν οι διάφοροι νομομαθείς κ.λπ. που ασχολούνται με την αναζήτηση και τον καταλογισμό ευθυνών για τα διάφορα παραπτώματα.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

7 Αυγούστου 2013, 08:45:45
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
στις 2/8/2013 προσηλθε κατοικος Κηφισιας Αττικης και αιτηθηκε χορηγησηε FORSTEO, δεν επισυναψε γνωματευση αλλα μια βεβαιωση απο κραστικη υπηρεσια [ δεν συγκρατησα ποια ] οτι δικαιουται χορηγησης για ενα ετος. Δεν τον ρωτησα για αγωγη υπο κορτικοστεροειδη αλλα για τυχον νεφρικη νοσο γνωστη και λοιπα πρβληματα υγειας και δεν ειχε τιποτα κατα τα λεγομενα του. Στη συνταγη εθεσα διαγνωση `αλλη οστεοπορωση` ωστε αν πραγματικα δεν ευσταθει, [ ή μου γινοταν ελεγχος εκεινη την ωρα λεω εγω τωρα ] να μπλοκαρει η φαση στον ελεγκτη, στις παρατηρησεις εγραψα αναφερεται θεραποντας ο ταδε χωρις γνωματευση. Αν θυμαμαι καλα εγραψα στο βιβλιαριο χωρισ γωματευση αλλα επισυναψε το εντυπο ταδε. ........ [ η χειραψια του στο τελος ηταν ομολογω πολυ χειροδυναμη για οστεοπορωτικο αρρενα [ δεν ακουω φωνες, ουτε βλεπω φιδια [ αργκο στρατιωτικης θητειας ] ] ]. Απλα σημερα ειδα αυτο το θεμα και τοποθετουμαι διοτι αν επραξα μη ορθα να γνωριζω στο εξης τι προβλεπεται, ευχαριστω.
``καίγομαι`` ??

Είμαι ιδιώτης Γενικός Ιατρός συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ και εξακολουθώ να έχω και εγώ προβλήματα με ασθενείς που θέλουν απλώς να ξεπλύνουν φάρμακα ή εξετάσεις. Για τον λόγο αυτό έβαλα στον χώρο αναμονής, μια Α4 σελίδα την οποία έχω εκτυπώσει και πλαστικοποιήσει εις διπλούν (μία σελίδα δηλαδή για καθένα από τα δύο τραπεζάκια της αίθουσας αναμονής) και στην οποία γράφω με ευανάγνωστα γράμματα:

Προσοχή.

Ο Ιατρός δεν είναι υποχρεωμένος να αντιγράφει φάρμακα ή παραπεμπτικά άλλων Ιατρών.

“Ο συνταγογράφος ιατρός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για την ορθή και σύννομη συνταγογράφηση.”
Προεδρικό Διάταγμα (Π.Δ.) 121 / 03.09.2008. Άρθρο 1ε)



Από τότε που έβαλα αυτές τις ταμπελίτσες παρατήρησα διαφορά στην συμπεριφορά των ασθενών προς το καλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Αυγούστου 2013, 08:51:51 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
16305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Σεπτεμβρίου 2016, 13:55:17
από Ορθοπαιδικός
3 Απαντήσεις
4509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Αυγούστου 2013, 11:13:41
από Denominator
1 Απαντήσεις
3106 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Ιανουαρίου 2017, 20:40:31
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
6484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28 Απριλίου 2020, 17:06:13
από Δ. Κουναλάκης
0 Απαντήσεις
3536 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Δεκεμβρίου 2023, 18:44:26
από Argirios Argiriou