Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:11:07

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογράφηση για χρόνιες νόσους χωρίς γνωμάτευση ειδικού;  (Αναγνώστηκε 8708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

2 Σεπτεμβρίου 2013, 20:03:58
Αναγνώστηκε 8708 φορές
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Μεταφερω ερωτημα συναδελφου ειδικευομενου Γενικης Ιατρικης που κληθηκε προσφατα απο το Κ.Υ. που υπαγεται να καλυψει περιστασιακα 1-2 περιφερειακα ιατρεια λογω ελλειψης γιατρων.

Το 90% των χρονιως πασχοντων ενω στα βιβλιαρια τους ειναι γραμμενες 3μηνες συνταγες δεν διαθετουν γνωματευση ή ειναι πανω απο 1 ετος. Οποτε στη περιπτωση αυτη τι γινεται;
1) Πρεπει να μαλωσει με ολους για να παρουν νεες γνωματευσεις και να μπλοκαρει ολο το συστημα;
2) Γραφει κανονικα τις συνταγες προτρεποντας τους να φερουν στο επομενο διαστημα γνωματευσεις;
3) Γραφει κανονικα τις προηγηθεισες συνταγες που ειναι γραμμενες τακτικα στο βιβλιαριο βασιζομενος στη χρονιοτητα και την ηδη καταγραφη των ασθενων αυτων απο το συστημα ως χρονιοι πασχοντες;

Προσωρινως ακολουθει τη 2η μεθοδο (σ.σ. ο φαρμακοποιος φοβαται μηπως δεν αποζημιωθει για τις συνταγες που εχουν εκδοθει χωρις γνωματευση και τον εχει πρηξει).

Προσωπικα παντως εχω συνταγογραφησει καποιες φορες σε χρονιους πασχοντες χωρις γνωματευση βασιζομενος στις προηγουμενες συνταγογραφησεις που ειναι γραμμενες στα βιβλιαρια χωρις προβλημα ειτε απο ασθενεις ειτε απο φαρμακοποιους ειτε απο οποιονδηποτε.
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Σεπτεμβρίου 2013, 23:20:45 από Argirios Argiriou »

2 Σεπτεμβρίου 2013, 22:11:00
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Πληρώνουν ακόμη το φαρμακοποιό που εκτελεί τρίμηνες γραμμένες από ειδικευόμενο; Ενδιαφέρον...
Προβλέπεται τρίμηνη βάση γνωμάτευσης; Από που προβλέπεται και μου ξέφυγε;

Βάλτε τον επιμελητή στο ΚΥ να βγάλει γνωματεύσεις και όπου κρίνει ότι πρέπει να παραπέμψει, να παραπέμψει.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

2 Σεπτεμβρίου 2013, 22:40:24
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


[logged]
Παράθεση
Βάλτε τον επιμελητή στο ΚΥ να βγάλει γνωματεύσεις και όπου κρίνει ότι πρέπει να παραπέμψει, να παραπέμψει.
Στην περίπτωση όπου επιμελητής καλείται να χορηγεί τρίμηνες διότι ο κόσμος το απαιτεί [ ο προϊστάμενος προφορικά διατύπωσε πως κάθε καταγγελία μη διεκπεραίωσης θα προωθείται στο νοσοκομείο, όλοι έχουν τον θεράποντά τους και είναι ρυθμισμένοι, δεν μπορείς εσύ Ιωάννου 3 μηνών ιατρός να αλλάξεις την τρέχουσα ροή των πραγμάτων διαφορετικά θα βρεθείς εκτός Νυμφώνος ] :

 όταν στα σχόλια καταγράφει [ εγώ δηλαδή καταγράφω ] :`` δεν προσήλθε, δεν τον εξέτασα ποτέ, ζήτησα να τον εξετάσω, χορηγώ τα πάντα μετά από προφορική οδηγία προϊσταμένου `` .....ισχύει ότι απλά είμαι υπεύθυνος για τις συνταγές που υπογράφω ή τίθεται θέμα να μην εγκριθεί η συμμετοχή του ταμείου; Η τοποθέτησή μου είναι εμφανής μόνο σε συνδεδεμένους χρήστες  [/logged]
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Σεπτεμβρίου 2013, 22:46:46 από kdiwavvou »
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

2 Σεπτεμβρίου 2013, 22:53:00
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

thepap



 Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να γράφετε τέτοιου είδους σχόλια στις συνταγές σας.
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Σεπτεμβρίου 2013, 23:00:22 από thepap »

2 Σεπτεμβρίου 2013, 23:00:13
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


[logged]
Παράθεση
Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να γράφετε τέτοιου είδους σχόλια στις συνταγές σας. Ομολογείτε ότι συνταγογραφείτε παράτυπα (χωρίς να έχετε εξετάσει τον ασθενή).
. Αγαπητέ συνάδελφε αυτό είναι το ζητούμενο καθώς εκκρεμεί και μια ΕΔΕ διότι στον κλάδο μας θαρρώ πως πέρα από το δημοσιουπαλληλικό κώδικα [ που και εκεί τα πάντα στην υγειονομική μονάδα όπου εργάζομαι λειτουργούν έκνομα, προφορικά και όχι προς το συμφέρον των ασφαλιζομένων ]  υπερέχει η λειτουργία μας βάσει δεοντολογίας ...... η τοποθέτησή μου είναι εμφανής μόνο σε συνδεδεμένους χρήστες[/logged]
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

2 Σεπτεμβρίου 2013, 23:10:51
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Όλοι λίγο πολύ νομίζω ότι έχουμε βρεθεί σε καταστάσεις σαν κι αυτή που μπορώ να καταλάβω ότι αντιμετωπίζετε.
Απλά πρέπει κάποια στιγμή όλοι μας να ξεκαθαρίσουμε ότι πρώτα είμαστε Γιατροί και μετά Δημόσιοι Υπάλληλοι.
Η ευθύνη μας απέναντι στον άρρωστο είναι πάνω από κάθε δημισιουπαλληλικό κώδικα.
Πάντως από αυτά που έχω διαβάσει στα μηνύματά σας κατάλαβα ότι έχετε πάρει ένα πολύ δύσκολο δρόμο. Καλό κουράγιο...

2 Σεπτεμβρίου 2013, 23:16:45
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


[logged]Είμαι ευτυχής για την τοποθέτησή σας συνάδελφε ιδιαίτερα βλέποντας την ιδιότητά σας στα χαρακτηριστικά του προφίλ σας [ F u ll Member ]. Θα ήμουν περήφανος εάν δίκην των ``μεγάλων δυνάμεων`` άνθρωποι από όλες τις ΥΠΕ, τον πανελλήνιο σύλλογο και από τα όργανα της ΠΦΥ διασφάλιζαν την διαφάνεια στις διαδικασίες που έχουν δρομολογηθεί .... Επίσης θέτω ξανά το αρχικό ερώτημα :όταν στα σχόλια καταγράφει [ εγώ δηλαδή καταγράφω ] :`` δεν προσήλθε, δεν τον εξέτασα ποτέ, ζήτησα να τον εξετάσω, χορηγώ τα πάντα μετά από προφορική οδηγία προϊσταμένου `` .....ισχύει ότι απλά είμαι υπεύθυνος για τις συνταγές που υπογράφω ή τίθεται θέμα να μην εγκριθεί η συμμετοχή του ταμείου; Η τοποθέτησή μου είναι εμφανής μόνο σε συνδεδεμένους χρήστες [/logged]
« Τελευταία τροποποίηση: 2 Σεπτεμβρίου 2013, 23:19:06 από kdiwavvou »
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

2 Σεπτεμβρίου 2013, 23:38:37
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
όταν στα σχόλια καταγράφει [ εγώ δηλαδή καταγράφω ] :`` δεν προσήλθε, δεν τον εξέτασα ποτέ, ζήτησα να τον εξετάσω, χορηγώ τα πάντα μετά από προφορική οδηγία προϊσταμένου `` .....ισχύει ότι απλά είμαι υπεύθυνος για τις συνταγές που υπογράφω ή τίθεται θέμα να μην εγκριθεί η συμμετοχή του ταμείου;
Τουλάχιστον για τα πρώτα τρία ισχύει ότι είστε ενώπιον ποινικών ευθυνών, ιδιαίτερα σε περίπτωση βλάβης ασθενή. Το τέταρτο επίσης δε σας απαλάσσει από την ευθύνη της υπογραφής σας, εφόσον είστε ειδικός.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

2 Σεπτεμβρίου 2013, 23:50:06
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


[logged]Γιατί το αντιλαμβάνομαι διαφορετικα ?? [= δέχομαι προφορικές οδηγίες / απειλές / εκφορβισμό από αρχαιότερο και ιεραρχικά ανώτερο συνάδελφο και προϊστάμενο. Δεν παραβαίνω τα της δεοντολογίας αν και διαφωνώ με θεραπευτικά σχήματα και δεν εκθέτω συναδέλφους, παράλληλα δεν στερώ το δικαίωμα στη δευτερογενή πρόληψη, ο ασθενής τελικά λαμβάνει συνταγή με αγωγή της επιθυμίας του θεράποντά του [ άσχετα εάν δεν διέπεται από οδηγίες της πολιτικής ηγεσίας, άσχετα εάν πρόκειται για δραστικές ουσίες άνευ ενδείξεων ], καταγράφω ότι δε λαμβάνει χώρα τριτογενής πρόληψη, καταγράφω ότι λειτουργούμε σαν γραφείς υγειονομικού και όλος ο πληθυσμός ρυθμίζεται από ειδικούς ] η τοποθέτησή μου είναι ορατή μόνο σε συνδεδεμένους χρήστες[/logged]
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

3 Σεπτεμβρίου 2013, 00:07:22
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Όντας Ειδικευμένος Ιατρός η συμφωνείτε με την αγωγή που λαμβάνει ο ασθενής και συνταγογραφείτε η δεν συμφωνείτε και αρνείστε. Δεν μπορεί να σας κατηγορήσει κανείς ότι δεν συνταγογραφήσατε αρκεί να είστε σε θέση να αποδείξετε ότι ασχοληθήκατε με τον ασθενή η τουλαχιστον προσφερθήκατε να ασχοληθείτε.

3 Σεπτεμβρίου 2013, 00:29:42
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
ότι κοτσάνα και να γράφεις στα σχόλια ο φαρμακοποιός θα πληρωθεί κανονικά εάν την εκτελέσει.
Τώρα εάν κάποιος πάρει χαμπάρι τις συνταγές σου με αυτά τα σχόλια μπορεί να σε στείλει κατευθείαν για παράβαση καθήκοντος που δεν θα περάσει ούτε καν από το νοσοκομείο. Τώρα εάν θα σε βάλουν να πληρώσεις και τις συνταγές, αυτό δεν έχει γίνει μέχρι στιγμής αλλά δεν θα μου κάνει εντύπωση να το δω στο άμεσο μέλλον να γίνεται. Δεδομένου ότι:
α) ο ιατρός οφείλει να εξετάσει τον ασθενή πριν την αναγραφή της συνταγής
β) η συνταγή που εκδόθηκε παράτυπα και εκτελέστηκε βαρύνει τον ΕΟΠΥΥ και φυσικά δικαιούται να διεκδικήσει την αξία της συνταγής από τον υπαίτιο, δηλαδή εσένα.

Τώρα στο νοσοκομείο δεν νομίζω ότι μπορούν να σου κάνουν τίποτα εάν δεν γράψεις συνταγή σε κάποιο δεν προσήλθε. Το χειρότερο είναι να σε στείλουν να τον δεις στο σπίτι εάν δεν μετακινείται.
Τώρα γιατί οι κάτοικοι δεν σε θέλουν ως θεράπων αυτό είναι σίγουρα δικό σου κουσούρι. Τι έχεις κάνει και το έχει νιώσει ο ασθενής για να γίνεις ο θεράπων του;
Προσωπικά, αυτό το ζω καθημερινά όλα τα χρόνια που έχω δουλέψει αλλά τελικά καταφέρνω να γίνω ο γιατρός που εμπιστεύονται σε μεγάλο βαθμό.
Νομίζω ότι οι συγκεκριμένες απορίες έχουν ξανασυζητηθεί στο φορουμ. Αναζήτησε τις.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

3 Σεπτεμβρίου 2013, 09:00:35
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


[logged]πόσα χρόνια ασκείτε την ιατρική ως ειδικός; προσωπικά περίπου 9 μήνες, δε γνωρίζω διοίκηση, δεν θέλησα ποτέ να γίνω θεράποντας κανενός, βάσει κοινής λογικής σεβόμενος το καθήκον μου να μη στερήσω τη μισθοδοσία μου απ΄την οικογενειά μου εκτελώ διαταγές  / οδηγίες και αναφέρομαι άνωθεν. τουλάχιστο έτσι ξέρρω ότι γίνεται.  [ logged message ][/logged]
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Σεπτεμβρίου 2013, 09:08:25 από kdiwavvou »
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

3 Σεπτεμβρίου 2013, 09:12:40
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
πόσα χρόνια ασκείτε την ιατρική σαν ειδικός; προσωπικά περίπου 9 μήνες, δε γνωρίζω διοίκηση, δεν θέλησα ποτέ να γίνω θεράποντας κανενός, βάσε κοινής λογικής σεβόμενος το καθήκον μου να μη στερήσω τη μισθοδοσία μου απ΄την οικογενειά μου εκτελώ διαταγές  / οοδηγίες και αναφέρομαι άνωθεν. τουλάχιστο έτσι ξέρρω ότι γίνεται. [ logged message ]
Δεν ασκείτε ιατρική μόνο 9 μήνες. Κάπου κάνατε ειδικότητα. Άρα έχετε δει από κοντά και τον ειδικευμένο. Μην συμπεριφέρεστε σαν παρθένα.
Εκτελείς διαταγές σε οτιδήποτε δεν έχει να κάνει με ιατρική απόφαση.
Δεν προβλέπεται τρίμηνη παρά μόνο για φάρμακα της ειδικότητα σου. Άρα ειδικευόμενοι ΔΕΝ γράφουν τρίμηνες. Είναι παράτυπο.
Εάν χρειάζεσαι γνωμάτευση άλλου γιατρού τότε δεν είναι απόφαση σου τα φάρμακα, άρα ΔΕΝ γράφεις τρίμηνη. Γράψε δίμηνη εάν θέλεις. Αυτή είναι η νομοθεσία.
Είσαι 9 μήνες και γράφεις κοτσάνες στις συνταγές και περιμένεις να σε πάρουν σοβαρά ως θεράποντα οι ασθενείς σου; Για ξανασκέψου το.
Ιατρική έχεις κάνει; Αυτά που έχουν ήδη τα ξέρεις, τα έχεις καταλάβει; Τα έχεις συζητήσει μαζί τους; Τους έχεις κάνει κλινική εξέταση; Ή μόνο εξετάσεις στέλνεις;
Επέστρεψα πίσω και θα αρχίσω να σβήνω... αυτό μόνο σου λέω.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

3 Σεπτεμβρίου 2013, 09:19:18
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

kdiwavvou


[logged]με βάση το βιβλίο του ιατρείου μου το 70% των προσερχομένων για συνταγογράφηση δεν παρευρίσκονται αυτοπροσώπως χωρίς να είναι ανάπηροι είτε υπερήλικες είτε τελικού σταδίου. βάσει αδρού ιστορικού σχεδόν 90% δεν πρέπει να λαμβάνουν κλοπιδογρέλη, για παράδειγμα [ ενστερνίζομαι βιβλιογραφία και απόψεισ συναδέλφων στο φόρουμ ]. Εάν δε χορηγήσω συνταγές πράγμα το οποίο έκαμα και υπήρξαν διαμαρτυρίες θα τα χορηγήσει ο συνάδελφος στη διπλανή πόρτα κατά το σύνηθες. Δε ζήτησα να γίνω θεράποντας, ζητώ να λειτουργεί η υπηρεσία μη έκνομα [ logged mesage ][/logged]
η αγάπη για τον κλάδο - συντεχνία δεν είναι η διασφάλιση της μη δυσφήμισης του κλάδου και μόνο [ όποιου κλάδου ] αλλά παράλληλα η συνεχής προσπάθεια να αποτελεί ο κλάδος κυρίως φορέα επιστημονικής σκέψης και δραστηριότητας και μετέπειτα φορέα τέχνης - επαγγέλματος

3 Σεπτεμβρίου 2013, 09:27:37
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
με βάση το βιβλίο του ιατρείου μου το 70% των προσερχομένων για συνταγογράφηση δεν παρευρίσκονται αυτοπροσώπως χωρίς να είναι ανάπηροι είτε υπερήλικες είτε τελικού σταδίου. βάσει αδρού ιστορικού σχεδόν 90% δεν πρέπει να λαμβάνουν κλοπιδογρέλη, για παράδειγμα [ ενστερνίζομαι βιβλιογραφία και απόψεισ συναδέλφων στο φόρουμ ]. Εάν δε χορηγήσω συνταγές πράγμα το οποίο έκαμα και υπήρξαν διαμαρτυρίες θα τα χορηγήσει ο συνάδελφος στη διπλανή πόρτα κατά το σύνηθες. Δε ζήτησα να γίνω θεράποντας, ζητώ να λειτουργεί η υπηρεσία μη έκνομα [ logged mesage ]
Συνάδελφε, όταν ανέλαβες υπηρεσία θεωρώ ότι κανείς δεν είχε a priori κακές σκέψεις. Ήσουν ο γιατρός που περίμεναν να τους περιθάλψει. Να τους περιθάλψει και όχι μόνο να τους συνταγογραφήσει.
Όταν κανείς πάει σε ένα νέο τόπο, είθισται να εναρμονίζεται με τις ιδιαιτερότητές του, χωρίς αυτό να σημαίνει παρανομία. Ένας καλός τρόπος είναι να πεις: "Φυσικά και θα σου γράψω αυτή τη φορά, αλλά την επόμενη, ή έστω τη μεθεπόμενη, φέρτον να τον δω. Κι αν δεν μπορεί, να είσαι σιγουρος ότι θα ξεκλέψω λίγο χρόνο για να πάμε να τον δούμε μαζί". Έπειτα, όσον αφορά τους ειδικούς άλλων ειδικοτήτων, το καλύτερο είναι μία απευθείας τηλεφωνική επαφή, ειλικρινής και κατατοπιστική. Κανείς δε θα την αρνηθεί. Αν μετά από όλα αυτά υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις με βάση τις γνώσεις σου αλλά και τη σύννομη διαδικασία, εμπιστεύσου τον προϊστάμενό σου για τα διαδικαστικά - χωρίς να σημαίνει ότι απεμπολείς την ιατρική σου άποψη. Δεν ξέρω βέβαια, μετά από 9 μήνες αντεκδικήσεων, αν υπάρχει περιθώριο επιστροφής. Η έμπρακτη αλλαγή από μέρους σου, εφόσον συμφωνείς, είναι μία καλή αρχή.
Αυτά με πολλή αγάπη.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Σεπτεμβρίου 2013, 10:48:35 από Denominator »
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
22170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Δεκεμβρίου 2020, 18:24:28
από mandreou
0 Απαντήσεις
6412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Νοεμβρίου 2020, 00:06:21
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
14846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Δεκεμβρίου 2021, 21:40:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
10774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Νοεμβρίου 2022, 22:54:24
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Νοεμβρίου 2023, 21:21:05
από Argirios Argiriou