Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:29:34

Αποστολέας Θέμα: Συνταγογράφηση για χρόνιες νόσους χωρίς γνωμάτευση ειδικού;  (Αναγνώστηκε 8709 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

3 Σεπτεμβρίου 2013, 16:40:49
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

silvertaur


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μεταφερω ερωτημα συναδελφου ειδικευομενου Γενικης Ιατρικης που κληθηκε προσφατα απο το Κ.Υ. που υπαγεται να καλυψει περιστασιακα 1-2 περιφερειακα ιατρεια λογω ελλειψης γιατρων.

Το 90% των χρονιως πασχοντων ενω στα βιβλιαρια τους ειναι γραμμενες 3μηνες συνταγες δεν διαθετουν γνωματευση ή ειναι πανω απο 1 ετος. Οποτε στη περιπτωση αυτη τι γινεται;
1) Πρεπει να μαλωσει με ολους για να παρουν νεες γνωματευσεις και να μπλοκαρει ολο το συστημα;
2) Γραφει κανονικα τις συνταγες προτρεποντας τους να φερουν στο επομενο διαστημα γνωματευσεις;
3) Γραφει κανονικα τις προηγηθεισες συνταγες που ειναι γραμμενες τακτικα στο βιβλιαριο βασιζομενος στη χρονιοτητα και την ηδη καταγραφη των ασθενων αυτων απο το συστημα ως χρονιοι πασχοντες;

Προσωρινως ακολουθει τη 2η μεθοδο (σ.σ. ο φαρμακοποιος φοβαται μηπως δεν αποζημιωθει για τις συνταγες που εχουν εκδοθει χωρις γνωματευση και τον εχει πρηξει).

Προσωπικα παντως εχω συνταγογραφησει καποιες φορες σε χρονιους πασχοντες χωρις γνωματευση βασιζομενος στις προηγουμενες συνταγογραφησεις που ειναι γραμμενες στα βιβλιαρια χωρις προβλημα ειτε απο ασθενεις ειτε απο φαρμακοποιους ειτε απο οποιονδηποτε.
Κατα τη γνωμη μου οσον αφορα τους ειδικευομενους, αν σε στειλουν για εξυπηρετηση των κατοικων σε καποιο περιφερειακο ιατρειο για 2-3 μηνες εξαιρετικα δυσκολα θα σε δουν ως θεραποντα ιατρο.
Το σωστοτερο πιο ειναι ομως; να μπλοκαρεις ολο το συστημα μη συνταγογραφωντας χωρις γνωματευση και να μαλωσεις με ολους ή να γραψεις μηναια συνταγη δινοντας ετσι περιθωριο να σου φερουν γνωματευση την επομενη φορα;

Για τη λυση 3..οταν υπαρχει χρονιοτητα νοσου ή νοσων η οποια εχει καταγραφει απο το συστημα για ποιο λογο αν συνταγογραφησει ειδικευομενος θεραπεια μηνος ή 3μηνη να μην αποζημιωθει ο φαρμακοποιος ή αποτελει παρατυπια; επειδη δεν ειναι ειδικος; αυτο σημαινει ουσιαστικη ακυρωση και του γιατρου αλλα και του παρελθοντος (χρονιοτητας) του ασθενους.

Προσωπικα οπως ειπα εχω γραψει (μιλαω για ηλεκτρονικη συνταγογραφηση) και μηνιαιες και 3μηνες και εργαστηριακες εξετασεις σε φιλους,συγγενεις (δικους μου και συναδελφων) και σε νοσηλευτικο προσωπικο βασιζομενος στη χρονιοτητα που αποτυπωνοταν στα βιβλιαρια τους και ουδεποτε υπηρξε θεμα.

Για αναλωσιμα διαβητη δεν ξερω γιατι δεν μου ετυχε να μου ζητησουν, οποτε δεν ξερω εκει τι γινεται ή αν πρεπει να εχεις καποια αλλη πιστοποιηση οπως μου ειπε ενας συναδελφος χωρις να ειναι σιγουρος.

Επισης οι γιατροι ΑΝΕΥ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ που εχουν ανοιξει ιατρεια τι και πως ακριβως συνταγογραφουν και συντηρουνται;

Και κατι τελευταιο τεχνικης φυσεως..εχω παρατηρησει πως οταν πρωτομπαινω στο συστημα της ηλεκτρονικης, ενα απο τα πεδια που εμφανιζονται στη καταχωρηση συνταγης ειναι το: ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΙΑΤΡΟ. Αν δεν το χρησιμοποιησω, γραψω τη συνταγη και τελειωσω με την επισκεψη και βαλω ΑΜΚΑ νεου ασθενους και παω εκ νεου στη καταχωρηση συνταγης αυτο το πεδιο δεν ξαναεμφανιζεται..ξερεις καποιος πως λυνεται αυτο; Εχω αναγκαστει ετσι ενω ειχα γνωματευση απο ειδικο να μη μπορω να βαλω το ονομα του.

Συγγνωμη για το μακροσκελες κειμενο συναδελφοι.
« Τελευταία τροποποίηση: 3 Σεπτεμβρίου 2013, 17:57:57 από silvertaur »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
22170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Δεκεμβρίου 2020, 18:24:28
από mandreou
0 Απαντήσεις
6412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Νοεμβρίου 2020, 00:06:21
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
14846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Δεκεμβρίου 2021, 21:40:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
10774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Νοεμβρίου 2022, 22:54:24
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
4432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Νοεμβρίου 2023, 21:21:05
από Argirios Argiriou