Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 19:11:06

Αποστολέας Θέμα: Μεταθεση από Π.Ι. σε Κ.Υ.;  (Αναγνώστηκε 13801 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

4 Σεπτεμβρίου 2013, 18:07:22
Αναγνώστηκε 13801 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anagnostou1


Συναδελφοι γεια σας. Θα ηθελα ρωτησω το εξης: Υπηρετω σε Π.Ι. ως Γενικος Ιατρος εδω και εναμισι χρονο. Θελω να παρω μεταθεση και οχι αποσπαση, για ΚΥ στη αττικη Οι λογοι που μπορω να παραθεσω ειναι 2 παιδια 6 και 3 ετων, οικονομικοι λογοι και καρκινοπαθης πατερας. Μπορω να κανω κατι?
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Σεπτεμβρίου 2013, 22:31:10 από Argirios Argiriou »

4 Σεπτεμβρίου 2013, 19:07:45
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Το Π.Ι. σε άγονη περιοχή; (αν ναι, μπορεί κάτι να γίνει βάσει νόμου αλλά όχι στο ενάμισι έτος)
Λήψη θέσης μέσω προκήρυξης αγροτικών; (Θυμίζω ότι βάσει νόμου δεν μετακινούνται κατά τη διάρκεια της πρώτης θητείας τους).
Παιδιά: Υπήρχαν και πριν ενάμισι έτος κατά την επιλογή της θέσης.
Οικονομικοί λόγοι: +/- ιδιαίτερα στην παρούσα περίοδο που μπορούν να τους επικαλεστούν σχεδόν όλοι.
Πρόβλημα υγείας πατέρα: Σαφώς και παίζει ρόλο κυρίως όμως συναισθηματικής ενίσχυσης του αιτήματος.

Καταλήγοντας, βάσει νόμου δε νομίζω να υπάρχει κάτι που μπορεί να στηρίξει την υπόθεσή σου. Φυσικά όλα γίνονται αν υπάρχει το κατάλληλο πρόσωπο στην κατάλληλη θέση....

4 Σεπτεμβρίου 2013, 23:55:17
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συναδελφοι γεια σας. Θα ηθελα ρωτησω το εξης: Υπηρετω σε Π.Ι. ως Γενικος Ιατρος εδω και εναμισι χρονο. Θελω να παρω μεταθεση και οχι αποσπαση, για ΚΥ στη αττικη Οι λογοι που μπορω να παραθεσω ειναι 2 παιδια 6 και 3 ετων, οικονομικοι λογοι και καρκινοπαθης πατερας. Μπορω να κανω κατι?

Αυτό που ζητάς απαιτεί υπογραφή υπουργού υγείας. Γίνεται με πολύ πολύ καλό βολευτή στην Ελλάδα. Πόσους ψήφους προσφέρεις;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

5 Σεπτεμβρίου 2013, 09:38:24
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

anagnostou1


Μεσο εχω ολη τη βουλη αφου ολοι μαζι τα φαγαμε! Λες και επιβαρυνω για να μιλησω σε προσωπικο επιπεδο, τον κρατικο υπολογισμο, αφου τον ιδιο μισθο θα παιρνω .Απλα το μονο που διευκολυνωμαι εγω.
Τελωςπαντων μηπως ξερει να μου πει κανεις ποια ειναι η διαδικασια ετσι για να πω οτι εκανα μια προσπαθεια και ασ μην εχω συμπληρωσει 5ετια?

5 Σεπτεμβρίου 2013, 10:31:49
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Λες και επιβαρυνω για να μιλησω σε προσωπικο επιπεδο, τον κρατικο υπολογισμο, αφου τον ιδιο μισθο θα παιρνω .Απλα το μονο που διευκολυνωμαι εγω.

Επιβαρύνεις όμως θανάσιμα τον φαρμακοποιό της περιοχής την οποία επιθυμείς να εγκαταλείψεις.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

5 Σεπτεμβρίου 2013, 10:53:21
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Λες και επιβαρυνω για να μιλησω σε προσωπικο επιπεδο, τον κρατικο υπολογισμο, αφου τον ιδιο μισθο θα παιρνω .Απλα το μονο που διευκολυνωμαι εγω.

Επιβαρύνεις όμως θανάσιμα τον φαρμακοποιό της περιοχής την οποία επιθυμείς να εγκαταλείψεις.

Σιγά το κλάμα που θα ρίξει, με τόσους "αναλώσιμους" γιατρούς; Μάλλον εμείς πρέπει να κλαίμε, έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση...  :'(

Medicus curat,
Deus sanat

5 Σεπτεμβρίου 2013, 11:06:18
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σιγά το κλάμα που θα ρίξει, με τόσους "αναλώσιμους" γιατρούς;

Πιστεύετε δηλαδή ότι θα "του" φέρουν σύντομα άλλον (δημόσιο, δωρέαν) ιατρό για να αντικατατήσει αυτόν που τυχόν φύγει;
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

5 Σεπτεμβρίου 2013, 11:35:56
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Σιγά το κλάμα που θα ρίξει, με τόσους "αναλώσιμους" γιατρούς;

Πιστεύετε δηλαδή ότι θα "του" φέρουν σύντομα άλλον (δημόσιο, δωρέαν) ιατρό για να αντικατατήσει αυτόν που τυχόν φύγει;

Στην περιοχή που δραστηριοποιούμαι οι ιατροί(ιδιώτες και δημοσίου), βγάζουν τις υπηρεσίες "Laundry" σχεδόν σε πλειστηριασμό.

Όταν Γενικός Ιατρός παραιτήθηκε από Π.Ι., ο φαρμακοποιός του χωριού, μέσα σε δύο 24ωρα επισκέφθηκε όλους τους ιατρούς προβάλλοντας τα "χρόνια" βιβλιάρια-ΑΜΚΑ αναζητώντας την καλύτερη τιμή. Το τρίτο 24ωρο όλα είχαν ξαναβρεί τον ρυθμό τους.

Ο νοών νοείτω...  ;)

Medicus curat,
Deus sanat

5 Σεπτεμβρίου 2013, 11:44:14
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος



Όταν Γενικός Ιατρός παραιτήθηκε από Π.Ι., ο φαρμακοποιός του χωριού, μέσα σε δύο 24ωρα επισκέφθηκε όλους τους ιατρούς προβάλλοντας τα "χρόνια" βιβλιάρια-ΑΜΚΑ αναζητώντας την καλύτερη τιμή. Το τρίτο 24ωρο όλα είχαν ξαναβρεί τον ρυθμό τους.

Ο νοών νοείτω...  ;)



Που μοιράζουν βρε παιδιά λεφτα να πάμε κι εμείς?


5 Σεπτεμβρίου 2013, 12:01:49
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος



Όταν Γενικός Ιατρός παραιτήθηκε από Π.Ι., ο φαρμακοποιός του χωριού, μέσα σε δύο 24ωρα επισκέφθηκε όλους τους ιατρούς προβάλλοντας τα "χρόνια" βιβλιάρια-ΑΜΚΑ αναζητώντας την καλύτερη τιμή. Το τρίτο 24ωρο όλα είχαν ξαναβρεί τον ρυθμό τους.

Ο νοών νοείτω...  ;)



Που μοιράζουν βρε παιδιά λεφτά να πάμε κι εμείς?


Άσ'το καλύτερα, μάλλον -και καλό είναι αυτό- δεν το έχεις το "ταλέντο". Εάν το είχες δεν θα έκανες καν την ερώτηση, απλά θα "ξέπλενες" ολημερίς και ολονυχτίς !!!

« Τελευταία τροποποίηση: 5 Σεπτεμβρίου 2013, 12:07:50 από medicus »
Medicus curat,
Deus sanat

5 Σεπτεμβρίου 2013, 12:12:55
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Από που ξεκίνησε το θέμα και πού πάει..
Κάποιος να επαναφέρει την τάξη παρακαλώ.

6 Σεπτεμβρίου 2013, 12:43:40
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

jordi


οταν λετε,πρωτη θητεια,εννοειτε τα 5 χρονια;και μετα,μπορεις να μην παραιτηθεις απο το π.ι. σου και να δηλωσεις αλλο π.ι. η κ.υ. μεσω προκηρυξης των αγροτικων;

6 Σεπτεμβρίου 2013, 13:11:18
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Μετά τη 2ετία μπορείς να βάλεις τα χαρτιά σου σε προκήρυξη θέσης χωρίς να παραιτηθείς.
Στις προκηρύξεις των Αγροτικών δεν μπορείς να καταθέσεις χαρτιά αν δεν έχεις παραιτηθεί.

6 Σεπτεμβρίου 2013, 16:09:34
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μεσο εχω ολη τη βουλη αφου ολοι μαζι τα φαγαμε! Λες και επιβαρυνω για να μιλησω σε προσωπικο επιπεδο, τον κρατικο υπολογισμο, αφου τον ιδιο μισθο θα παιρνω .Απλα το μονο που διευκολυνωμαι εγω.
Τελωςπαντων μηπως ξερει να μου πει κανεις ποια ειναι η διαδικασια ετσι για να πω οτι εκανα μια προσπαθεια και ασ μην εχω συμπληρωσει 5ετια?

Αίτηση στο Υπουργείο, Διεύθυνση Νομικών Προσώπων Δ. Δ. Τμήμα Α.

Τώρα που είπα Υπουργείο, κάποιο μέλος του φόρουμ (το οποίο συγχαίρω για την απόκτηση της ειδικότητας) που είχε άμεση πληροφόρηση εκ των έσω είναι πολύ σιωπηλό τελευταία, δε βρίσκετε;
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Σεπτεμβρίου 2013, 20:14:50 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

6 Σεπτεμβρίου 2013, 18:36:03
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

anagnostou1



Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιανουαρίου 2014, 14:56:42
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
2 Απαντήσεις
7964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Μαρτίου 2016, 09:08:05
από ΡΟΥΛΛΑ
10 Απαντήσεις
23196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2019, 01:29:39
από Όμηρος
18 Απαντήσεις
55849 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Αυγούστου 2023, 22:35:26
από MARIUS
0 Απαντήσεις
44846 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαΐου 2021, 17:55:52
από Τσιομπανου Ελένη