Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:16:35

Αποστολέας Θέμα: Μεταθεση από Π.Ι. σε Κ.Υ.;  (Αναγνώστηκε 13815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

6 Σεπτεμβρίου 2013, 23:58:43
Απάντηση #15
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συναδελφοι γεια σας. Θα ηθελα ρωτησω το εξης: Υπηρετω σε Π.Ι. ως Γενικος Ιατρος εδω και εναμισι χρονο. Θελω να παρω μεταθεση και οχι αποσπαση, για ΚΥ στη αττικη Οι λογοι που μπορω να παραθεσω ειναι 2 παιδια 6 και 3 ετων, οικονομικοι λογοι και καρκινοπαθης πατερας. Μπορω να κανω κατι?

Μπορείς να παραιτηθείς και όταν βγει το ΦΕΚ της παραίτησής σου να δηλώσεις στην προκήρυξη που θα έχει ΚΥ στην Αττική.

7 Σεπτεμβρίου 2013, 00:01:34
Απάντηση #16
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συναδελφοι γεια σας. Θα ηθελα ρωτησω το εξης: Υπηρετω σε Π.Ι. ως Γενικος Ιατρος εδω και εναμισι χρονο. Θελω να παρω μεταθεση και οχι αποσπαση, για ΚΥ στη αττικη Οι λογοι που μπορω να παραθεσω ειναι 2 παιδια 6 και 3 ετων, οικονομικοι λογοι και καρκινοπαθης πατερας. Μπορω να κανω κατι?

Μπορείς να παραιτηθείς και όταν βγει το ΦΕΚ της παραίτησής σου να δηλώσεις στην προκήρυξη που θα έχει ΚΥ στην Αττική.

Αγαπητή timex, οι θέσεις "αγροτικών" σε ΚΥ της Αττικής (αλλά και πολύ πέριξ) έχουν καλυφθεί από γενικούς γιατρούς εδώ και χρόνια! Λες να έχει μείνει καμιά κενή;
« Τελευταία τροποποίηση: 7 Σεπτεμβρίου 2013, 00:04:32 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

7 Σεπτεμβρίου 2013, 00:02:26
Απάντηση #17
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μετά τη 2ετία μπορείς να βάλεις τα χαρτιά σου σε προκήρυξη θέσης χωρίς να παραιτηθείς.


Είσαι σίγουρος οτι ισχύει αυτό; Γιατί εμένα απο το υπουργείο μου είπαν πως δεν ισχύει!
Ξέρω ΓΙ που ήταν σε ΚΥ 9 χρόνια και για να πάει σε άλλο που ήθελε, έπρεπε να παραιτηθεί όπως και έκανε.

7 Σεπτεμβρίου 2013, 00:05:10
Απάντηση #18
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Συναδελφοι γεια σας. Θα ηθελα ρωτησω το εξης: Υπηρετω σε Π.Ι. ως Γενικος Ιατρος εδω και εναμισι χρονο. Θελω να παρω μεταθεση και οχι αποσπαση, για ΚΥ στη αττικη Οι λογοι που μπορω να παραθεσω ειναι 2 παιδια 6 και 3 ετων, οικονομικοι λογοι και καρκινοπαθης πατερας. Μπορω να κανω κατι?

Μπορείς να παραιτηθείς και όταν βγει το ΦΕΚ της παραίτησής σου να δηλώσεις στην προκήρυξη που θα έχει ΚΥ στην Αττική.

Αγαπητή timex, οι θέσεις "αγροτικών" σε ΚΥ πέριξ της Αττικής έχουν καλυφθεί από γενικούς γιατρούς εδώ και χρόνια! Λες να έχει μείνει καμιά κενή;
'

Στην προκήρυξη που βρήκε προχθες έχει θέση σε ΚΥ στην Αττικη.

7 Σεπτεμβρίου 2013, 00:12:58
Απάντηση #19
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στην προκήρυξη που βρήκε προχθες έχει θέση σε ΚΥ στην Αττικη.

Όταν θα βγουν τα αποτελέσματα θα δεις από πότε είχε τίτλο ειδικότητας (μοναδικό κριτήριο επιλογής) αυτός που θα το πάρει. Μπορεί και 10ετία.
Λες ο συνάδελφος με 1 1/2 - 2 χρόνια ειδικότητα να έχει τύχη να το πάρει; Και να διακινδυνεύσει να μείνει άνεργος αν παραιτηθεί και μετά δεν πάρει τη θέση;
Αλλά ακόμη κι αν παραιτηθεί και πάρει τη θέση, τη στιγμή που θέλει γύρω στους 8 μήνες να διοριστεί λες να μπορεί να το αντέξει όταν επικαλείται οικονομικά προβλήματα;

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μετά τη 2ετία μπορείς να βάλεις τα χαρτιά σου σε προκήρυξη θέσης χωρίς να παραιτηθείς.
Είσαι σίγουρος οτι ισχύει αυτό; Γιατί εμένα απο το υπουργείο μου είπαν πως δεν ισχύει!
Ξέρω ΓΙ που ήταν σε ΚΥ 9 χρόνια και για να πάει σε άλλο που ήθελε, έπρεπε να παραιτηθεί όπως και έκανε.

Ο thepap εννοεί προκήρυξη θέσης μέσω συμβουλίου κρίσης (όχι θέση αγροτικού). Τέτοιες προκηρύξεις έχουν παγώσει, ελέω τρόικας, τα τελευταία 3 χρόνια.
Για διεκδίκηση θέσης μέσω αγροτικών απαιτείται παραίτηση όση θητεία κι αν έχεις.


7 Σεπτεμβρίου 2013, 00:20:45
Απάντηση #20
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μετά τη 2ετία μπορείς να βάλεις τα χαρτιά σου σε προκήρυξη θέσης χωρίς να παραιτηθείς.


Είσαι σίγουρος οτι ισχύει αυτό; Γιατί εμένα απο το υπουργείο μου είπαν πως δεν ισχύει!
Ξέρω ΓΙ που ήταν σε ΚΥ 9 χρόνια και για να πάει σε άλλο που ήθελε, έπρεπε να παραιτηθεί όπως και έκανε.

Μιλάω για προκήρυξη θέσης επιμελητού όπως γίνεται για όλες τις ειδικότητες και περνάει απο συμβούλιο κρίσεων (ΣΚΕΥΟΠΝΥ) κάπως έτσι το λένε.


Για προκήρυξη Αγροτικών πρέπει να έχεις παραιτηθεί.
Αντιγράφω απο την τελευταία  προκήρυξη

4.   Ο υποψήφιος Γενικός Γιατρός οφείλει, σε περίπτωση, που κατέχει θέση στο δημόσιο, να έχει προχωρήσει σε λύση υπαλληλικής σχέσης  και να προσκομίσει το ΦΕΚ παραίτησής του μέχρι και την τελευταία ημέρα της υποβολής αιτήσεων της τρέχουσας προκήρυξης.     

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

7 Σεπτεμβρίου 2013, 00:36:45
Απάντηση #21
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν θα βγουν τα αποτελέσματα θα δεις από πότε είχε τίτλο ειδικότητας (μοναδικό κριτήριο επιλογής) αυτός που θα το πάρει. Μπορεί και 10ετία.
Λες ο συνάδελφος με 1 1/2 - 2 χρόνια ειδικότητα να έχει τύχη να το πάρει; Και να διακινδυνεύσει να μείνει άνεργος αν παραιτηθεί και μετά δεν πάρει τη θέση;
Αλλά ακόμη κι αν παραιτηθεί και πάρει τη θέση, τη στιγμή που θέλει γύρω στους 8 μήνες να διοριστεί λες να μπορεί να το αντέξει όταν επικαλείται οικονομικά προβλήματα;
Αυτό ναι, δε μπορείς να το ξέρεις, ούτε μπορεί να στο εγγυηθεί κάποιος. Απλά ήθελα να πω ότι ακόμη βγαίνουν θέσεις και σε ΚΥ της Αττικής.


7 Σεπτεμβρίου 2013, 00:43:01
Απάντηση #22
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Μιλάω για προκήρυξη θέσης επιμελητού όπως γίνεται για όλες τις ειδικότητες και περνάει απο συμβούλιο κρίσεων (ΣΚΕΥΟΠΝΥ) κάπως έτσι το λένε.

Κατάλαβα. Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω αυτές οι θέσεις έχουν παγώσει και μόνο ο Θεός ξέρει πότε και αν θα ξεπαγώσουν.
Ναι έτσι λέγεται. Σ.Κ.Ε.Ι.Ο.Π.Ν.Ι. (Συμβούλιο κρίσης και επιλογής ιατρικού και οδοντιατρικού προσωπικού νοσηλευτικών ιδρυμάτων)

7 Σεπτεμβρίου 2013, 10:03:03
Απάντηση #23
Αποσυνδεδεμένος

paracelsus


Εστω ότι ένας γενικός ιατρός παραιτείται για να δηλώσει νέο αγροτικό. Το ΦΕΚ της παραίτησής του θα βγει έγκαιρα για να μπορέσει να δηλώσει την καινούργια θέση εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας;

7 Σεπτεμβρίου 2013, 15:45:36
Απάντηση #24
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εστω ότι ένας γενικός ιατρός παραιτείται για να δηλώσει νέο αγροτικό. Το ΦΕΚ της παραίτησής του θα βγει έγκαιρα για να μπορέσει να δηλώσει την καινούργια θέση εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας;

Δεν ξέρω τους χρόνους που μεσολαβούν από την παραίτηση μέχρι το ΦΕΚ. Φροντίζει να μάθει τους σχετικούς χρόνους, να ενημερωθεί πότε θα προκηρυχθεί η θέση που τον ενδιαφέρει και ενεργεί ανάλογα.

7 Σεπτεμβρίου 2013, 17:33:01
Απάντηση #25
Αποσυνδεδεμένος

timex


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εστω ότι ένας γενικός ιατρός παραιτείται για να δηλώσει νέο αγροτικό. Το ΦΕΚ της παραίτησής του θα βγει έγκαιρα για να μπορέσει να δηλώσει την καινούργια θέση εντός της προβλεπόμενης προθεσμίας;
Από ότι έχω ακούσει κάνει περίπου 2-3 μήνες, αλλά στη χώρα μας όλα είναι σχετικά...

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Ιανουαρίου 2014, 14:56:42
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
2 Απαντήσεις
7970 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Μαρτίου 2016, 09:08:05
από ΡΟΥΛΛΑ
10 Απαντήσεις
23203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2019, 01:29:39
από Όμηρος
18 Απαντήσεις
55867 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Αυγούστου 2023, 22:35:26
από MARIUS
0 Απαντήσεις
44854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαΐου 2021, 17:55:52
από Τσιομπανου Ελένη