Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
23 Απριλίου 2024, 17:53:33

Αποστολέας Θέμα: RUINS/Ερείπια: Οροθετικές γυναίκες - Το χρονικό μιας διαπόμπευσης  (Αναγνώστηκε 2485 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

13 Σεπτεμβρίου 2013, 20:20:36
Αναγνώστηκε 2485 φορές
Αποσυνδεδεμένος

thepap



13 Σεπτεμβρίου 2013, 22:12:28
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Συγνώμη αλλά είναι η μια πλευρά ενός σοβαρότατου θέματος. Και όσο πολιτικό παιχνίδι το έκανε ο Λοβέρδος άλλο τόσο το κάνουν και αυτοί.
Η αλήθεια δυστυχώς είναι η μόνη φυλακισμένη..... στο θέμα μας. Όλα τα υπόλοιπα είναι ανθρωποφάγα πολιτική.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

13 Σεπτεμβρίου 2013, 22:59:07
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

thepap


Ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει η κομματική πλευρά του θέματος. Απλά βλέποντας αυτο το διαφημιστικό video θυμήθηκα  πόσο άσχημα ένοιωσα εκείνη την περίοδο βλέποντας αυτή την ανελέητη διαπόμπευση .Θεωρώ ότι κανένας άνθρωπος δεν αξίζει τέτοια συμπεριφορά ότι κι αν έχει κάνει.

14 Μαΐου 2016, 10:01:20
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Clemence


Παράθεση
Έφυγε σήμερα από τη ζωή μία εκ των δεκάδων οροθετικών γυναικών που είχαν διαπομπευτεί λίγο πριν από τις εκλογές του 2012 με διάταξη του Ανδρέα Λοβέρδου. Πρόκειται για την 32χρονη Μαρία Κουλουριώτη μητέρα ενός παιδιού.

Η είδηση του θανάτου της 32χρονης Μαρίας, έγινε αρχικά με σημείωμα της μητέρας της και το οποίο αναφέρει:

«Έγινε πια κι αυτό και τώρα ο κύριος Λοβέρδος μπορεί να κοιμάται ήσυχος. Η κοινωνία σχεδόν καθάρισε από αυτές τις κοπέλες κι αυτό το φρόντισε ο ίδιος.

Εξευτέλισαν το παιδί μου, ήρθαν στο χωριό και το ΚΕΕΛΠΝΟ εξέτασε το εγγόνι μου μέσα στο σχολείο, μας εκθέσανε όλους, μας ξεφτίλισαν. Πήγαν τα κορίτσια στο υπόγειο της Γ’ πτέρυγας του Κορυδαλλού αντί να τα φροντίσουν στα νοσοκομεία. Τους πέταγαν το φαγητό από τα κάγκελα και εκείνα την ίδια ώρα κατάπιναν μπαταρίες.

Δημόσια μας εξευτελίσανε και τώρα εγώ δημόσια ανταποδίδω λίγο πριν θάψω την κόρη μου ότι μπορεί πλέον να κοιμάται ήσυχος ο Ανδρέας Λοβέρδος. Και αυτό το λέω κι εγώ η μητέρα της, δημόσια, με το όνομά μου. Ευμορφία Κουλουριώτη».

Η διαπόμπευση βασίστηκε στην υγειονομική διάταξη 39Α, η οποία βασιζόταν με τη σειρά της σε Αναγκαστικό Νόμο του 1940. Η εν λόγω υγειονομική διάταξη είχε υπογραφεί τον Απρίλιο του 2012 από τον τότε υπουργό Υγείας Ανδρέα Λοβέρδο και συνοδεύτηκε από τη δημοσιοποίηση των στοιχείων οροθετικών γυναικών. Καταργήθηκε τον Μάιο του 2013 από την υφυπουργό Υγείας, Φωτεινή Σκοπούλη, ωστόσο τον Ιούνιο 2013 ο Άδωνις Γεωργιάδης προχώρησε στην άρση της πράξης κατάργησης. Η οριστική κατάργηση της 39Α έγινε από την τωρινή κυβέρνηση.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

14 Μαΐου 2016, 13:34:42
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Χωρίς να συμφωνώ με εκείνη την άθλια πολιτική, η εναλλακτική που προτείνεται ποιά ακριβώς είναι ;
Να αφήναμε τις κοπέλες στους δρόμους της Αθήνας να μεταδίδουν AIDS και άλλα σοβαρά ΣΜΝ ;
Τότε θα προστατεύαμε την αξιοπρέπεια των γυναικών αυτών, αλλά με τι κόστος για την Δημόσια Υγεία ;
Ευκαρία να κλάψουμε ψάχνουμε μου φαίνεται...

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22 Φεβρουαρίου 2013, 23:03:07
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
2717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Φεβρουαρίου 2017, 11:06:18
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
13 Απαντήσεις
70989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Ιανουαρίου 2019, 22:13:05
από schumifer
1 Απαντήσεις
28149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Μαρτίου 2020, 01:34:54
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Ιουνίου 2020, 06:20:02
από Argirios Argiriou