Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 16:21:40

Αποστολέας Θέμα: φορητος καρδιογράφος μονοκάναλος -πως λειτουργεί?  (Αναγνώστηκε 12836 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Σεπτεμβρίου 2010, 16:04:03
Αναγνώστηκε 12836 φορές
Αποσυνδεδεμένος

antonis


ξέρει κανένας εαν το φορητό καρδιογράφο τσέπης μονοκάναλο ,μπορεί να είνα καλό εργαλείο για τις κατοίκον επισκεψεις;
εχει΄΄καποιος απο τους συναδέλφους εμπειρία η γνώμη για υτο το θέμα;
ρωτάω διότι ει΄ναι μονοκάναλο και δεν έχω εμπειρία σε αυτά τα καρδιογραφήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Σεπτεμβρίου 2010, 19:48:35 από antonis »

6 Ιουλίου 2011, 16:44:31
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

VK


Δείτε το παρακάτω:

"ECG VA80, Ο μικρότερος και ανθεκτικότερος φορητός καρδιογράφος της αγοράς 12 απαγωγών. Με πολύ μεγάλη αξιοπιστία."

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

 :D

6 Ιουλίου 2011, 18:33:50
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ξέρει κανένας εαν το φορητό καρδιογράφο τσέπης μονοκάναλο ,μπορεί να είνα καλό εργαλείο για τις κατοίκον επισκεψεις;
εχει΄΄καποιος απο τους συναδέλφους εμπειρία η γνώμη για υτο το θέμα;
ρωτάω διότι ει΄ναι μονοκάναλο και δεν έχω εμπειρία σε αυτά τα καρδιογραφήματα.
Συνάδελφε έχω ψάξει το θέμα πάρα πολύ.
Σου προτείνω τον 80Α της Contec από το Ebay (159 λίρες Αγγλίας μαζί με τα ταχυδρομικά) - δες το σύνδεσμο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επίσης βλέπω και τον CMS-80A που έχει και software (279 USD μαζί με τα ταχυδρομικά) - Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ έχω ένα παλαιότερο μοντέλο της Contec που είναι σχεδόν πανομοιότυπο με τους πιο πάω φορητούς ηλεκτροκαρδιογράφους και από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Θεωρητικά έχει λίγο υποδεέστερο φιλτράρισμα θορύβου (παράσιτα) σε σχέση με το τελευταίο μοντέλο της σειράς, τον VA80 (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος). Επειδή όμως έχω δοκιμάσει και τον VA80 - ήταν ο πρώτος ηλεκτροκαρδιογράφος μου αλλά μου τον έκλεψαν σε μία διάρρηξη - μπορώ να σου πω ότι δε βρήκα καμμία αισθητή από εμένα διαφορά ως προς τα παράσιτα.
Καλή αγορά!
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

6 Ιουλίου 2011, 18:49:37
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Παράθεση
Επίσης βλέπω και τον CMS-80A που έχει και software (279 USD μαζί με τα ταχυδρομικά)
Επιφύλαξη, για ότι έρχεται από το ebay από χώρα εκτός EU, να υπάρξουν πρόσθετοι δασμοί στο τελωνείο, ιδιαίτερα σε τέτοια μηχανήματα. (σε απλούστερα αντικείμενα π.χ. PC games δεν είχα πρόβλημα)
Την "πάτησα" με φωτογραφική μηχανή από ΗΠΑ που φαινόταν τρομερή ευκαιρία αλλά με τους δασμούς ήρθε ίδια τιμή (και λίγο ακριβότερα) από το να την αγόραζα από Ελλάδα.
« Τελευταία τροποποίηση: 6 Ιουλίου 2011, 18:56:26 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

6 Ιουλίου 2011, 18:58:49
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Επίσης βλέπω και τον CMS-80A που έχει και software (279 USD μαζί με τα ταχυδρομικά)
Επιφύλαξη για ότι έρχεται από το ebay από χώρα εκτός EU να έχεις δασμούς στο τελωνείο ιδιαίτερα σε τέτοια μηχανήματα. (σε απλούστερα αντικείμενα π.χ. PC games δεν είχα πρόβλημα)
Την "πάτησα" με φωτογραφική μηχανή από ΗΠΑ που φαινόταν τρομερή ευκαιρία αλλά με τους δασμούς ήρθε ίδια τιμή (και λίγο ακριβότερα) από το να την αγόραζα από Ελλάδα.
Έχετε δίκιο. Το φοβόμουν κι εγώ αλλά σε 17 αγορές το 2011 πλήρωσα 2 φορές τελωνείο: Μία σε ένα μεταχειρισμένο μηχάνημα αερίων αίματος (αξίας 600 ευρώ) - 142 ευρώ και μία σε ένα παλμικό οξύμετρο - 3 ευρώ. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Η πιθανότητα μπλοκαρίσματος στο τελωνείο μειώνεται αν έχει κανείς γνωστό στο εξωτερικό που να αποτελέσει ενδιάμεσο κρίκο της αποστολής. Για παράδειγμα αγοράζει κανείς κάτι που αποστέλλεται και στις ΗΠΑ, το στέλνει σε ένα γνωστό του εντός ΗΠΑ και εκείνος το στέλνει με απλό ταχυδρομείο στην Ελλάδα. Είναι μία καλή λύση που την έχω δοκιμάσει επίσης σε ένα σπιρόμετρο.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

7 Ιουλίου 2011, 00:44:40
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ξέρει κανένας εαν το φορητό καρδιογράφο τσέπης μονοκάναλο ,μπορεί να είνα καλό εργαλείο για τις κατοίκον επισκεψεις;
εχει΄΄καποιος απο τους συναδέλφους εμπειρία η γνώμη για υτο το θέμα;
ρωτάω διότι ει΄ναι μονοκάναλο και δεν έχω εμπειρία σε αυτά τα καρδιογραφήματα.

Η ερώτηση εάν κατάλαβα καλά δεν είναι να σου πουν για κάποιο μηχάνημα αλλά ειδικά για το μονοκάναλο έναντι του 3κάναλου, 6κάναλου, 12κάναλου....
Η διαφορά όλων αυτό είναι σε δύο-τρια απλά πράγματα:
Ο καρδιογράφος έχει τόσα "κανάλια", όσες και οι απαγωγές που μπορεί να καταγράφει ταυτόχρονα. Σε τι χρησιμεύει αυτό;
Με όσο περισσότερα κανάλια καταγράφει τόσο καλύτερα μπορεί το λογισμικό του "φιλτράρει" τα παράσιτα και με 12κάναλο είναι εφικτή η διάγνωση εάν έχει τέτοιο λογισμικό.
Για σένα όταν καταγράφονται 3 κανάλια ταυτόχρονα, είσαι πιο σίγουρος ότι κάτι που βλέπεις είναι παράσιτο ή κάποια αλλοίωση του QRS που θα μπορούσε να οφείλεται σε παθολογικό πρόβλημα.

Προσωπικά, το έτος 2011, θεωρώ βλακώδες να κυνηγάμε ακομη τους μονοκάναλους.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Παράθεση
Επίσης βλέπω και τον CMS-80A που έχει και software (279 USD μαζί με τα ταχυδρομικά)
Επιφύλαξη, για ότι έρχεται από το ebay από χώρα εκτός EU, να υπάρξουν πρόσθετοι δασμοί στο τελωνείο, ιδιαίτερα σε τέτοια μηχανήματα. (σε απλούστερα αντικείμενα π.χ. PC games δεν είχα πρόβλημα)
Την "πάτησα" με φωτογραφική μηχανή από ΗΠΑ που φαινόταν τρομερή ευκαιρία αλλά με τους δασμούς ήρθε ίδια τιμή (και λίγο ακριβότερα) από το να την αγόραζα από Ελλάδα.

Λοιπόν, οι Κινέζοι ξέρουν πως να το δηλώσουν ώστε να μην περάσει τελωνείο. Σου το λέω έχοντας αγοράσει ότι δεν φαντάζεσαι.
Δες την: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος και ψάξε να βρεις τα προϊόντα της ακόμη και στην Ελλάδα. Τo ebay όμως δίνει σαφώς καλύτερες τιμές.
Περισσότερες πληροφορίες στην γωνιά μας.....
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

7 Ιουλίου 2011, 01:25:25
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Προσωπικά, το έτος 2011, θεωρώ βλακώδες να κυνηγάμε ακομη τους μονοκάναλους.
Aπό επιστημονική άποψη έχεις απόλυτο δίκιο.
Από πρακτική άποψη ένας μικρός μονοκάναλος με πλήρη φορητότητα είναι πάντα ένα χρήσιμο εργαλείο για τα επείγοντα κατ' οίκον. Σαφώς και υπάρχουν φορητοί πολυκάναλοι αλλά όχι στην τιμή ενός φθηνού μονοκάναλου.
Σκέψου ότι κυκλοφορεί εφαρμογή για ορισμένα smartphones που επιτρέπει την καταγραφή ρυθμού:
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Ιανουαρίου 2013, 11:55:46
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

VK


Το πρόβλημα δυστυχώς είναι, ότι όταν αγοράζω κάτι από εξωτερικό δεν επιτρέπεται (μου είπε ο λογιστής), να το περάσω στα έξοδα του ιατρείου...  >:(

30 Ιανουαρίου 2013, 12:36:29
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το πρόβλημα δυστυχώς είναι, ότι όταν αγοράζω κάτι από εξωτερικό δεν επιτρέπεται (μου είπε ο λογιστής), να το περάσω στα έξοδα του ιατρείου...  >:(
Όχι αν δηλώσεις ενδοκοινοτικές συναλλαγές και τον αγοράσεις από χώρα της ΕΕ.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Οκτωβρίου 2013, 18:51:26
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ξέρει κανένας εαν το φορητό καρδιογράφο τσέπης μονοκάναλο ,μπορεί να είνα καλό εργαλείο για τις κατοίκον επισκεψεις;
εχει΄΄καποιος απο τους συναδέλφους εμπειρία η γνώμη για υτο το θέμα;
ρωτάω διότι ει΄ναι μονοκάναλο και δεν έχω εμπειρία σε αυτά τα καρδιογραφήματα.
Συνάδελφε έχω ψάξει το θέμα πάρα πολύ.
Σου προτείνω τον 80Α της Contec από το Ebay (159 λίρες Αγγλίας μαζί με τα ταχυδρομικά) - δες το σύνδεσμο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Επίσης βλέπω και τον CMS-80A που έχει και software (279 USD μαζί με τα ταχυδρομικά) - Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Εγώ έχω ένα παλαιότερο μοντέλο της Contec που είναι σχεδόν πανομοιότυπο με τους πιο πάω φορητούς ηλεκτροκαρδιογράφους και από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Θεωρητικά έχει λίγο υποδεέστερο φιλτράρισμα θορύβου (παράσιτα) σε σχέση με το τελευταίο μοντέλο της σειράς, τον VA80 (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος). Επειδή όμως έχω δοκιμάσει και τον VA80 - ήταν ο πρώτος ηλεκτροκαρδιογράφος μου αλλά μου τον έκλεψαν σε μία διάρρηξη - μπορώ να σου πω ότι δε βρήκα καμμία αισθητή από εμένα διαφορά ως προς τα παράσιτα.
Καλή αγορά!
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Οκτωβρίου 2013, 19:56:33
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator

11 Οκτωβρίου 2013, 12:36:09
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Κάτι πολύ ενδιαφέρον που είναι ακόμη σε φάση κατασκευής:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
32561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Οκτωβρίου 2022, 23:59:00
από Argirios Argiriou
3 Απαντήσεις
48737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Οκτωβρίου 2020, 02:00:40
από ΝΩΝΤΑΣ ΑΓΓΕΛΗΣ
0 Απαντήσεις
19377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Οκτωβρίου 2022, 07:23:22
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
6651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Νοεμβρίου 2022, 08:34:31
από Argirios Argiriou