Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 18:54:40

Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονική ανάλυση συνταγογράφησης Ιατρού ΕΟΠΥΥ.  (Αναγνώστηκε 38066 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

19 Σεπτεμβρίου 2013, 22:54:11
Αναγνώστηκε 38066 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


Διαβαζοντας σχολια συναδελφων ιδιωτων του ΕΟΠΥΥ στο Facebook,αντιλαμβανομαι πως(μονο σε αυτους;),το συστημα εχει αρχισει να βγαζει Μ.Ο. ανα ειδικοτητα!!!!

19 Σεπτεμβρίου 2013, 23:09:39
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διαβαζοντας σχολια συναδελφων ιδιωτων του ΕΟΠΥΥ στο Facebook,αντιλαμβανομαι πως(μονο σε αυτους;),το συστημα εχει αρχισει να βγαζει Μ.Ο. ανα ειδικοτητα!!!!
   Tι βγάζει δλδ... Δεν κάνω ιατρείο σήμερα το απόγευμα - το πρωί δεν έβγαζε τπτ περίεργο. ΜΟ φαρμάκων ή εξετάσεων; και σε ποια σελίδα; Μακάρι να είναι κάτι τέτοιο (αν και προβλέπω να προκαλέσει τελικά άνοδο των μέσων όρων).

19 Σεπτεμβρίου 2013, 23:17:01
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Gateopener


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Διαβαζοντας σχολια συναδελφων ιδιωτων του ΕΟΠΥΥ στο Facebook,αντιλαμβανομαι πως(μονο σε αυτους;),το συστημα εχει αρχισει να βγαζει Μ.Ο. ανα ειδικοτητα!!!!
   Tι βγάζει δλδ... Δεν κάνω ιατρείο σήμερα το απόγευμα - το πρωί δεν έβγαζε τπτ περίεργο. ΜΟ φαρμάκων ή εξετάσεων; και σε ποια σελίδα; Μακάρι να είναι κάτι τέτοιο (αν και προβλέπω να προκαλέσει τελικά άνοδο των μέσων όρων).
Μ.Ο. συνταγων,επισκεψεων,φαρμακων θεραπευτικων κατηγοριων,συνταγων,ισως και αλλους,με + ή - ποσοστιαια αποκλιση απο τους Μ.Ο. ιατρων ιδιων ειδικοτητων.

20 Σεπτεμβρίου 2013, 00:20:58
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

20 Σεπτεμβρίου 2013, 09:02:59
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

GAD2


και βλεποντας τα στοιχεία της συνταγογράφησης είμαι έξω από όλα τα ποσοστά προς τα πάνω βέβαια...φαντάζομαι πως όλοι έτσι θα είμαστε...

20 Σεπτεμβρίου 2013, 11:12:46
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Στα μηνύματα του edappy κοιτάξτε...
Ευχαριστώ... Νόμιζα ήταν στη συνταγογραφηση (το e-dapy το βλέπω μόνο στην καταχώρηση στοιχέιων - άπαξ μηνιαίως).
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
και βλεποντας τα στοιχεία της συνταγογράφησης είμαι έξω από όλα τα ποσοστά προς τα πάνω βέβαια...φαντάζομαι πως όλοι έτσι θα είμαστε...
   Υπολείπομαι σαφώς του (ευλογημένου) μέσου όρου. Κάτι πρέπει να γίνει...
   Για να βοηθήσω τους συναδέρφους πρέπει να αυξήσω την συνταγογραφία μου;

20 Σεπτεμβρίου 2013, 11:26:21
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Να υποθέσω ότι στους πιστοποιημένους (και μη συμβεβλημένους) που δεν έχουν e-dapy θα έρθουν κατευθείαν καμπάνες αντί για προειδοποιήσεις;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

20 Σεπτεμβρίου 2013, 16:19:23
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Για να δω την ανάλυση της συνταγογράφησής μου (κατά ΕΟΠΥΥ), ως ιδιώτης Γενικός Ιατρός συμβεβλημένος με τον ΕΟΠΥΥ έκανα τα παρακάτω:

Πήγα στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος,   Εφαρμογές,    eΔΑΠΥ,    eΔΑΠΥ ανοικτής περίθαλψης - Επισκέψεις, συμπλήρωσα Κωδικό Χρήστη και Συνθηματικό,
οπότε με το που μπήκα μου έβγαλε ένα κουτάκι που έγραφε: "Υπάρχουν προσωπικά μηνύματα στον λογαριασμό σας. Παρακαλούμε πατήστε το σχετικό σύνδεσμο στην Αρχική Σελίδα για να τα δείτε."
Έκλεισα αυτό το κουτάκι και έκανα μετά κλικ στον τίτλο Προσωπικά Μηνήματα (πάνω δεξιά) και κατόπιν κλικ πάνω στο κόκκινο εικονίδιο pdf που αριστερά του, γράφει Ανάλυση συνταγογράφησης Ιατρού.

Έκανα εκτύπωση αυτής της ανάλυσης και φοβάμαι ότι τα στοιχεία είναι λανθασμένα: Π.χ. μου βγάζει ότι για την περίοδο 1/9/2013 έως και 18/9/2013 έχω γράψει 40 εμβαλάγια αντιβιοτικών όταν με τα στατιστικά του προγράμματος MedExpress ( Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος ) το οποίο χρησιμοποιώ φαίνεται να έχω γράψει 15 μόνο εμβαλάγια αντιβιοτικών συνολικά. Για να μην πω ότι με βγάζει ότι γράφω σχεδόν διπλάσια αντιβιοτικά από τον μέσο όρο του Έλληνα Γενικού Ιατρού, όταν σε αντίστοιχες στατιστικές στην Σουηδία φαινόμουν να είμαι κάτω και από τον μέσο όρο του Σουηδού Γενικού Ιατρού.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Σεπτεμβρίου 2013, 17:08:14 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Σεπτεμβρίου 2013, 16:34:42
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Αργυρη δεν μπορείς να το τσεκάρεις απο το ιστορικό της συνταγογράφησης;
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

20 Σεπτεμβρίου 2013, 16:40:21
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αργυρη δεν μπορείς να το τσεκάρεις απο το ιστορικό της συνταγογράφησης;

Αν προλάβω θα προσπαθήσω να το κάνω.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

20 Σεπτεμβρίου 2013, 17:43:50
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Πατρωνάκης Μάνος

Moderator
 Πιθανόν στα Ετήσια Ενημερωτικά(*) Σημειώματα στη Διαχείρηση Λογαριασμού στο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος να ετοιμάζεται κάτι ανάλογο.
Απλά δεν έχει αρχίσει να εφαρμόζεται προς όλους Ιδιώτες και ΕΣΥτες.
 
 (*βλ. απειλητικά/προς γνώση και συμμόρφωση)

20 Σεπτεμβρίου 2013, 17:56:37
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

ΔΟΥΒΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ


μην αγχωνεσαι εμενα μου εβγαλε 23 αντιβιωτικα και δεν εχω γραψει πανω απο 5

20 Σεπτεμβρίου 2013, 19:03:01
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να υποθέσω ότι στους πιστοποιημένους (και μη συμβεβλημένους) που δεν έχουν e-dapy θα έρθουν κατευθείαν καμπάνες αντί για προειδοποιήσεις;
  Σε κάποια ιστοσελίδα διάβασα ότι θα σας έρθει ταχυδρομικά η ειδοποίηση (και όχι ακόμα η καμπάνα). Σε φίλους πάντως εκτός ΕΟΠΥΥΥ δεν ήρθε ακόμα τπτ.

Συμπήρωση (19:24): Το αναφέρει ο κ. Τσέρκης στο "ψηφιακό ημερολόγιο" του--> Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Χτες μέσω e-ΔΑΠΥ εστάλη σε κάθε ιατρό συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ αναλυτική κατάσταση με ποσοστά συνταγογράφησης και άλλα χρήσιμα στοιχεία για τις συνταγογραφικές συνήθειες κάθε ιατρού.
  Πληροφορήθηκα πως την προηγούμενη εβδομάδα εστάλησαν και αντίστοιχα στοιχεία, σε μη συμβεβλημένους ιατρούς μέσω ταχυδρομείου.
« Τελευταία τροποποίηση: 20 Σεπτεμβρίου 2013, 19:18:17 από Ορθοπαιδικός »

20 Σεπτεμβρίου 2013, 19:07:25
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να υποθέσω ότι στους πιστοποιημένους (και μη συμβεβλημένους) που δεν έχουν e-dapy θα έρθουν κατευθείαν καμπάνες αντί για προειδοποιήσεις;
   Σε κάποια ιστοσελίδα διάβασα ότι θα σας έρθει ταχυδρομικά η ειδοποίηση (και όχι ακόμα η καμπάνα). Σε φίλους πάντως εκτός ΕΟΠΥΥΥ δεν ήρθε ακόμα τπτ.
Γιατί άραγε τόσα έξοδα; Δε γίνεται μέσω e-synt;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Σεπτεμβρίου 2013, 13:19:31
Απάντηση #14
Αποσυνδεδεμένος

ioannis thessaloniki


Έτυχε να δω σε ανάρτηση συναδέλφου στο facebook, την ανάλυση της συνταγογραφίας του από τον ΕΟΠΥΥ. Όντως αναγράφονται πολλές παράμετροι, με σημαντικότερη κατά τη γνώμη μου το μέσο κόστος συνταγής. Εκείνο που δεν έχω καταλάβει είναι, τι ακριβώς συμβαίνει με τις 3μηνες και 2μηνες συνταγές. Υποψιάζομαι ότι οι 2μηνες σίγουρα προσμετρώνται στον μήνα που γράφονται, οι δε 3μηνες....άγνωστο. Επίσης δεν ξέρω αν αναλύεται αυτό που γράφουμε ή αυτό που εκτελείται, αφού υπολογίζω πως σίγουρα ένα 5% των εμβαλαγίων που συνταγογραφούμε, δεν εκτελείται από τον ασθενή για διάφορους λόγους. Ένα θέμα ακόμη είναι πως στην ανάλυση που διάβασα, γράφεται και ποσοστό συνταγογράφησης γενοσήμων, πρωτοτύπων και πατενταρισμένων φαρμάκων. Εφόσον όμως εδώ και μήνες υπάρχει η δραστική ουσία, αυτό που καταλαβαίνω είναι, ή ότι υπολογίζουν τι εκτελέστηκε στο φαρμακείο ή απλά μετράνε τι σκεύασμα επιλέχθηκε από μας κατά την συνταγογράφηση για να περαστεί η δραστική ουσία στη συνταγή. Επειδή για το πρώτο δεν τους έχω άξιους και ικανούς, πιθανολογώ ότι ισχύει το δεύτερο. Σε κάθε περίπτωση πάντως το να μου λένε σε τι ποσοστό γράφω γενόσημο, από την στιγμή που δεν επιλέγω εμπορική ονομασία, είναι εξ ορισμού βλακώδες.
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Σεπτεμβρίου 2013, 13:36:32 από ioannis thessaloniki »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Φεβρουαρίου 2013, 20:13:09
από Ορθοπαιδικός
1 Απαντήσεις
11731 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Δεκεμβρίου 2014, 20:56:22
από Αδαμάντιος Σκούφαλος
0 Απαντήσεις
1661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Σεπτεμβρίου 2017, 21:51:33
από Argirios Argiriou
20 Απαντήσεις
86820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουνίου 2020, 10:29:37
από Γ.Κτιστάκης
0 Απαντήσεις
37875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Σεπτεμβρίου 2021, 13:58:42
από Argirios Argiriou