Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 10:38:05

Αποστολέας Θέμα: Πώς να επιλέξεις ένα καλό διαπασών ;;  (Αναγνώστηκε 7463 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Σεπτεμβρίου 2013, 22:18:59
Αναγνώστηκε 7463 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Γειά σας!

Αν και το θέμα, σε μια αρχική θεώρηση, φαίνεται πολύ εξειδικευμένο,
παρόλα αυτά,
ένα διαπασών, νομίζω, αποτελεί ένα fundamental tool in clinical practice...

Από τη μία, προκειμένου για τον έλεγχο της παλαισθησίας, συνιστάται ένα διαπασών 128 Hz.

Από την άλλη, προκειμένου να εκτελεσθεί το Weber/ Rinne test, ενδείκνυται η συχνότητα των 512 Hz.

Κάπου διάβασα, ότι,
όχι το απλό, αλλά το tuning fork 128 Hz, with weights, ενδείκνυται τόσο για τον έλεγχο της εν τω βάθει αισθητικότητας (παλαισθησίας), όσο και για τα W/R tests...

Αν έχετε ασχοληθεί, θα 'θελα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ τα φώτα σας..  ??? :)



22 Σεπτεμβρίου 2013, 20:48:30
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
Aληθεια,τι ειδικοτητα κανεις @ΑNASM?Εξαρταται για τι το θες...

Εγω παντως που κανω τις rinne-weber σε διερευνηση βαρηκοιας ενα 512hz που εχω μου κανει...


+

25 Σεπτεμβρίου 2013, 08:58:01
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Μαρία Χόρτη

Ιατροί
εγω έχω ένα 512 Hz για Weber-Rinne και ένα 128 Hz, απλό χωρίς βαράκια, για έλεγχο εν τω βάθει αισθητικότητας.
Δεν τα επέλεξα με κάποιο ιδιαίτερο κριτήριο (όσον αφορά ποιότητα κατασκευής πχ) και μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους.
Το κόστος δεν είναι μεγάλο ούτε μπορώ να βρω άλλο μειονέκτημα στο να έχεις 2 διαπασών, ώστε να προτιμήσεις να τα συνδυασεις σε ένα (που παρεπιπτόντως δεν γνωρίζω κι αν μπορείς να κάνεις έλεγχο βαρηκοίας με 128 Hz με βαράκια.)

Λέξεις κλειδιά: διαπασών 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
76255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26 Μαρτίου 2011, 13:00:18
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
12418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Αυγούστου 2012, 21:45:39
από anasm
1 Απαντήσεις
3163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Ιουνίου 2014, 22:48:41
από Ορθοπαιδικός
0 Απαντήσεις
2789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Οκτωβρίου 2014, 23:46:27
από Medicine Man
3 Απαντήσεις
9764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Νοεμβρίου 2019, 20:06:19
από Argirios Argiriou