Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
19 Απριλίου 2024, 04:36:17

Αποστολέας Θέμα: Η Άνοδος της Χρυσής Αυγής  (Αναγνώστηκε 19663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Σεπτεμβρίου 2013, 05:24:02
Απάντηση #30
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Αναρωτιέμαι όμως τι έκανε το Μακρέα να ξεφύγει...σε σημείο να μοιάζει με αυτούς που κατηγορεί. Ο Διακομιστής τον διεγείρει βλέπω....


Που ακριβώς ξεφεύγω?
Στοιχειωθετείται από κάπου?
Είναι τόσο τρομακτικά δυσνόητο το μήνυμα που έγραψα?
Χρειάζεται να το επαναλάβω?
Έχετε κάποια διαφορετική εκτίμηση? Να την συζητήσουμε.
Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι την αχαρακτήριστη ευκολία με την οποία η προπαγάνδα των μηχανισμών εξουσίας προσπαθεί να πετάξει τη μπάλα στα "άκρα".
Το παιχνίδι όμως, ήταν και είναι δικό του.
Τρομάζω όταν βλέπω την ευκολία με την οποία ο περίφημος μεσαίος χώρος ,ο οποίος ανέχτηκε και χρησιμοποίησε τη νεοναζιστική συμμορία, προσπαθεί να εξωραΐσει μια πολιτική δολοφονία.
Ανοχή από μένα σε φιλο-κρυφο και απροκάλυπτα χρυσαυγίτικες  αντιλήψεις δεν υπάρχει, ούτε θα υπάρξει.
Ενόχλησε το σιχτίρ τα χρηστά ήθη του φόρουμ?
Η τιμή της ανθρώπινης ζωής Δημήτρη,  γίνεται πολύ μικρή  όταν οι Πόντιοι Πιλάτοι πλένουν τα χέρια τους, όταν ο "μεσαίος ορθολογιστής" κοιτάζοντας το μανικιούρ στα νύχια του και διαλέγοντας γραβάτα, αδιαφορεί για οτιδήποτε πέρα από τη διατήρηση της μικρής ή μεγάλης εξουσίας και της ευμάρειας του.
Ναι, εγώ δε μπορώ να ησυχάσω όλες τις τελευταίες μέρες.
Πνίγομαι.
Ο μεσαίος ορθολογιστής τι κάνει? Κοιτάζει τους δείκτες του χρηματιστηρίου και τις δημοσκοπήσεις και αποφασίζει αν στεναχωρηθεί λίγο ή πολύ...
Αν στεναχωρηθεί πολύ, μπορεί να κάνει και καμία δωρεά ή να πάρει μέρος σε κανένα φιλανθρωπικό γκαλά.
Η να σχεδιάσει κανένα vaoucher για ανασφάλιστους...
Πάω τώρα να σκεφτώ τα σενάρια που ετοιμάζει για τη ζωή μου ο μεσαίος ορθολογιστής και να προσπαθήσω να προετοιμαστώ.
Γιατί να κοιμηθώ δεν παίζει..


« Τελευταία τροποποίηση: 25 Σεπτεμβρίου 2013, 05:28:03 από Δημήτρης Μακρέας »

25 Σεπτεμβρίου 2013, 08:12:17
Απάντηση #31
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Να κεράσω τον "μη κεντρώο ορθολογιστή" ένα καφεδάκι; Έτσι, για να ανοίξει και το άλλο μάτι.... Γιατί εάν αυτός είναι ο πρώτος θάνατος που δεν σε αφήνει να κοιμηθείς μάλλον κάπου το έχασες.

Τώρα, η κανονική κωδωνοειδή κατανομή έχει άκρα. Και δεν φταίει ο "κεντρώος ορθολογιστής" για αυτό. Και έχω μάθει να ξεχωρίζω πόντιους πιλάτους παντού. Ίσως τελικά να είναι κι αυτό ένα ανθρώπινο χαρακτηριστικό και όχι μια συμπεριφορά. Σκέψου απλά πχ την τελευταία φορά που έχασες άμεσα συγγενικό σου πρόσωπο, εάν έπλυνες τα χέρια σου ή όχι. Αν δυσκολεύεσαι να το καταλάβεις, μάλλον τα έπλυνες Πιλάτε μου.

Προσωπικά, δεν ανέχομαι ακραίες ή μη ακραίες πράξεις που αφαιρούν την ανθρώπινη ζωή, που βιάζουν την ανθρώπινη ύπαρξη. Και τρέμω και το λύκο, γιατί εγώ προσωπικά δεν προστατεύομαι μέσα σε κάποιο μαντρί, όπως κι αν  αυτό ονομάζεται. Επέτρεψε μου συνεπώς να γνωρίζω και "μη κεντρώους ορθολογιστές" Πόντιους Πιλάτους .

Και επαναλαμβάνω: Ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

25 Σεπτεμβρίου 2013, 10:46:58
Απάντηση #32
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Αγαπητέ μου Δημήτρη, τουλάχιστον οι δικές μου αμαρτίες , δεν είναι αμαρτίες σκοπιμότητας.
Τα λάθη μου μπορεί να είναι λάθη βλακείας (που θα έλεγε και ο διακομιστής) και πλάνης, αλλά όχι λάθη δόλου ή λάθη σε διατεταγμένη υπηρεσία.
Τα όσα με συγκλονίζουν ίσως τα γνωρίζω λίγο καλύτερα από σένα.
Με αφορμή μια συγκεκριμένη πολιτική δολοφονία από συγκεκριμένους δράστες σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο, επιλέγεις να μην γράψεις ούτε μισή αράδα για το συγκεκριμένο γεγονός.
Σε αφήνει αδιάφορο ως γεγονός? Το έχασες κάπου?
Αντίθετα έγραψες για τον κομμουνισμό, τη γενική θεώρηση της βίας και για μένα που ξέφυγα.
Αλήθεια ποιος έχει ξεφύγεί?
Σε αυτό το φόρουμ κατατέθηκαν δύο άρθρα συμψηφισμού και παρουσίασης της δολοφονίας ως κανονικότητας.
Εγώ αυτή την τακτική την ονομάζω εξωραισμό της ναζιστικής βίας. Αν έχεις κάποια καλύτερη πρόταση να την συζητήσουμε.
Δυστυχώς φοβάμαι ότι το κέντρο της κωνοειδούς κατανομής ,σε αγαστή συνεργασία και συνενοχή με τη Χρυσή Αυγή αποτελεί τον πυλώνα της σκληρότερης, χυδαιότερης αντικοινωνικής βίας.
Τα έγραψε και ο Ζαχαριάδης παραπάνω.
Κλείνω γιατί θα φωνάζει ο τσοπάνης...

25 Σεπτεμβρίου 2013, 11:03:20
Απάντηση #33
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
δύο άρθρα συμψηφισμού και παρουσίασης της δολοφονίας ως κανονικότητας.

Αν αυτό καταλάβατε διαβάζοντάς τα, είστε ο μοναδικός (άντε μαζί με 1 ή 2 ακόμη) ανάμεσα σε 80+ χρήστες του φόρουμ, και έχετε (κατά τη γνώμη μου) πραγματικά προβλήματα 1) αντίληψης και 2) εχθροπάθειας.
Επίσης, η αιμοσταγής περιγραφή που δώσατε για τον μετριοπαθή-ορθολογιστή άνθρωπο, περισσότερο προς έναν άνθρωπο των άκρων μου φέρνει.
Αυτά και δεν πρόκειται να ασχοληθώ περισσότερο με εσάς, φτάνει να μην ασχολείστε κι εσείς μαζί μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Σεπτεμβρίου 2013, 15:53:11 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

25 Σεπτεμβρίου 2013, 11:18:50
Απάντηση #34
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Αφού είπαμε, είμαι βλάκας με περιορισμένη αντίληψη.
Δεν υπάρχει λόγος να προσβάλλεις και άλλους. Άκου κλακαδόροι...
Αιμοσταγείς είναι οι δολοφόνοι που υπερασπίζεσαι.
Οι περιγραφές μου ήταν συγκεκριμένες και κάποια αντίρρηση επί αυτών ακόμα δε βιάβασα.
Όσο ποστάρεις φιλοναζιστικά (κατά τηn περιορισμένη αντίληψη μου πάντα) άρθρα και απόψεις δε θα σταματήσω να σχολιάζω.
Δεν είναι πια αστείο.

Υ.Γ. Ο πληθυντικός -τάχα ευγενείας- είναι γελοίος.

Να και ένας άλλος ακραίος...
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

25 Σεπτεμβρίου 2013, 11:45:34
Απάντηση #35
Αποσυνδεδεμένος

Zachariadis


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Του Στέφανου Κασιμάτη



 Iσως διότι, εκ της φύσεως των θέσεων που εκφράζει ένας κεντρώος ορθολογιστής, η βία αποκλείεται. Δυστυχώς, ώς τώρα, έχουμε δύο μορφές πολιτικής βίας: την ακροδεξιά και την ακροαριστερή.



kathimerini.gr

Βεβαίως, γιατί τη βία του "κεντρώου ορθολογιστή" την ασκεί εκ μέρους του το κράτος και η πολιτική ελίτ, ώστε να μπορεί άσπιλος και αμόλυντος να μιζάρει, να κάνει μπίζνες με το δημόσιο, να τα σπρώχνει σε οφσορ, να απολύει ανθρώπους αφού τους ξεζουμίζει, να γράφει στρογγυλά κείμενα σε έγκριτες εφημερίδες.
Καθαρίζουν για πάρτη του η αστυνομία και ενίοτε η Χρυσή Αυγή όταν η εικόνα των πόλεων προσβάλλει την αισθητική του και χαλάει τις μπίζνες του.
Προφανώς η κρατική βία , σε όλες της τις μορφές , αφήνει αδιάφορο τον κεντρώο ορθολογιστή.
Ο κεντρώος ορθολογιστής δε σκοτίζεται για το πως νιώθω σήμερα. Για το αν νιώθω βιασμένος, εξευτελισμένος , ξεζουμισμένος... Τα λεφτά στους δανειστές να ρέουν ανεμπόδιστα κι όλα καλά..
Δε σκοτίζεται για το αν διαλύονται θεραπευτικές σχέσεις εννέα χρόνων και για το πως νιώθουν οι άνθρωποι με εμπιστεύονται και με αγαπάνε.
Ο κεντρώος ορθολογιστής δε σκοτίζεται για το αν ο τηλεπλασιέ μέσα σε μια ώρα διαγράφει τις ζωές μας, μας ακυρώνει ως ανθρώπους και επαγγελματίες.
Ο κεντρώος ορθολογιστής σκοτίζεται μόνο για το ιατρείο του και την τσέπη του. Αυτό να πηγαίνει καλά...
Και αν οι πολιτικές επιλογές ευνοούν να πάει και λίγο καλύτερα...
Ο κεντρώος ορθολογιστής μπορεί άνετα να γίνεται ανορθολογιστής επικαλούμενος την αυθεντία του ορθού του λόγου , ανακαλύπτοντας τον κομμουνισμό (ήμαρτον..), την αριστερά που κυβερνούσε αλλά δεν το ήξερε, να ξεπλένει τα ναζιστικά εγκλήματα, να βαράει παλαμάκια στη χρυσή Αυγή όταν χρησιμεύει ως ανάχωμα και να ανακαλύπτει με φρίκη τον εγκληματικό χαρακτήρα και τη διασύνδεση της με το κράτος, όταν βγαίνει και των ορθολογικών του ορίων.

Ο κεντρώος ορθολογιστής είναι η μήτρα του πολιτικού και πολιτειακού συστήματος. Καμώνεται τον ανήξερο , αυτός δεν κυβερνούσε ποτέ. Προφανώς  οι Πρετεντέρηδες , οι Κασιμάτηδες, οι Μανδραβέληδες (με τα κλεμένα άρθρα) , κανένα ρόλο δεν έπαιξαν στη διαμόρφωση της ιδεολογίας του νεοέλληνα. Ο νεοέλληνας ήταν κρυφοκομμουνιστής πάντα, άσχετα αν δεν το ήξερε.
Αλλά αφού μας βεβαιώνουν οι αυθεντίες του ορθού λόγου , οφείλουμε να τους πιστέψουμε.
Όπως τους πιστέψαμε όταν μας διαβεβαίωναν για τα οφέλη της ολυμπιάδας, για τη σίγουρη άνοδο του χρηματιστηρίου, το μεγαλείο του γίγαντα Καραμανλή, την ισχυρή Ελλάδα, το θωρακισμένο και νοικοκυρεμένο ελληνικό τραπεζικό σύστημα, τη σίγουρη επάνοδο στις αγορές το 2013, την αναγκαιότητα του μνημονίου, τη χρηστή διακυβέρνηση των σωτήρων Παπανδρέου και Βενιζέλου, την μη αναγκαιότητα κι άλλων και άλλων μέτρων,τους δύο εκατομμύρια δημόσιους υπάλληλους... Ατελείωτος ο κατάλογος των αθλιοτήτων του κεντρώου ορθολογιστή.]
ατελείωτος ο κατάλογος όσων αποσιώπησε και απέκρυψε.

Και τώρα άλλη μια χοντροκομμένη και επικίνδυνη προπαγάνδα. Τη μετατόπιση της συζήτησης από την εγκληματική δράση της Χρυσής Αυγής και τις ευθύνες της εξουσίας, στον πραγματικό για το πολιτικό σύστημα εχθρό. Το αναδυόμενο και συνεχώς καταστελλόμενο κοινωνικό κίνημα.
(παραεπειπτόντως όποιος θέλει μπορεί να βρει όσα έλεγα και για τη marfin)
Και θα πρέπει -σύμφωνα με τον κεντρώο ορθολογιστή- να αποδεχτώ ότι με πετάνε στα σκουπίδια αφού με ξεζούμισαν και με εξευτέλισαν, αδιαμαρτύρητα.
Γιατί αν διαμαρτυρηθώ , αν αντισταθώ, είμαι ο ηθικός αυτουργός της δολοφονίας του Παύλου Φύσσα...
Αι σιχτίρ, κεντρώε ορθολογιστή.
Ειδικά σήμερα με αηδιάζεις κεντρώε ορθολογιστή. Ανθρωπάκο.




Παραθέτω ξανά το άρθρο του κ.Μακρέα ,διότι είναι ένα απο τα καλύτερα πολιτικά άρθρα που έχω διαβάσει στο φόρουμ.
Δεν αντιγράφει κανέναν ,δεν εκφράζεται μέσω της άποψης άλλου αρθρογράφου αλλά την δική του.
Είμαι βέβαιος ότι ότι υπάρχουν πάρα πολλοί αναγνώστες που συμφωνούν με την εμπειρία και οξυδέρκεια του.
Ειλικρινά δεν αντιλαμβάνομαι καμία  «αιμοσταγή » περιγραφή » μα ούτε  «εχθροπάθεια» και κάπου αυτή η φανερή
αντιπαλότητα με τον διακομιστή μου φαίνεται ακατανόητη.Ίσως είναι απλά παρεξήγηση διαθέσεων και προθέσεων.
Η διαφορετική άποψη γιατί να γεννάει τέτοια αντιπαλότητα;
Άν όλοι είχαμε τις ίδιες απόψεις ,ιδέες και πεποιθήσεις ,θα ακυρώναμε το νόημα αυτού του μέσου.
Θα γινόταν απο φόρουμ ,το Blog του Μακρέα ή το Blog του διακομιστή...
Εύχομαι να κάνετε ένα συμβιβασμό και να δείξετε ανοχή στην διαφορετική,την αντίθετη έστω άποψη.
(αντιπαρέρχομαι τα περι «κλακαδόρων»  :D

Την επόμενη φορά που θα μπεις στον πειρασμό να κομπάσεις,
βάλε τη γροθιά σου μέσα σε έναν κουβά με νερό
και η τρύπα που θα μείνει όταν τη βγάλεις,
θα σου δείξει το μέτρο της σπουδαιότητάς σου.

25 Σεπτεμβρίου 2013, 11:55:59
Απάντηση #36
Αποσυνδεδεμένος

medicus


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
...αυτή η φανερή αντιπαλότητα με τον διακομιστή μου φαίνεται ακατανόητη.Ίσως είναι απλά παρεξήγηση διαθέσεων και προθέσεων.
Η διαφορετική άποψη γιατί να γεννάει τέτοια αντιπαλότητα;
Άν όλοι είχαμε τις ίδιες απόψεις ,ιδέες και πεποιθήσεις ,θα ακυρώναμε το νόημα αυτού του μέσου.
Θα γινόταν απο φόρουμ ,το Blog του Μακρέα ή το Blog του διακομιστή...
Εύχομαι να κάνετε ένα συμβιβασμό και να δείξετε ανοχή στην διαφορετική,την αντίθετη έστω άποψη.
...

Medicus curat,
Deus sanat

25 Σεπτεμβρίου 2013, 12:42:11
Απάντηση #37
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Αγαπητέ μου Δημήτρη, τουλάχιστον οι δικές μου αμαρτίες , δεν είναι αμαρτίες σκοπιμότητας.
Τα λάθη μου μπορεί να είναι λάθη βλακείας (που θα έλεγε και ο διακομιστής) και πλάνης, αλλά όχι λάθη δόλου ή λάθη σε διατεταγμένη υπηρεσία.
Τα όσα με συγκλονίζουν ίσως τα γνωρίζω λίγο καλύτερα από σένα.
Με αφορμή μια συγκεκριμένη πολιτική δολοφονία από συγκεκριμένους δράστες σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο, επιλέγεις να μην γράψεις ούτε μισή αράδα για το συγκεκριμένο γεγονός.
Σε αφήνει αδιάφορο ως γεγονός? Το έχασες κάπου?
Αντίθετα έγραψες για τον κομμουνισμό, τη γενική θεώρηση της βίας και για μένα που ξέφυγα.
Αλήθεια ποιος έχει ξεφύγεί?
Σε αυτό το φόρουμ κατατέθηκαν δύο άρθρα συμψηφισμού και παρουσίασης της δολοφονίας ως κανονικότητας.
Εγώ αυτή την τακτική την ονομάζω εξωραισμό της ναζιστικής βίας. Αν έχεις κάποια καλύτερη πρόταση να την συζητήσουμε.
Δυστυχώς φοβάμαι ότι το κέντρο της κωνοειδούς κατανομής ,σε αγαστή συνεργασία και συνενοχή με τη Χρυσή Αυγή αποτελεί τον πυλώνα της σκληρότερης, χυδαιότερης αντικοινωνικής βίας.
Τα έγραψε και ο Ζαχαριάδης παραπάνω.
Κλείνω γιατί θα φωνάζει ο τσοπάνης...
Αν δεν το καταλαβαίνεις, τότε δεν είναι αμαρτία σκοπιμότητας.
Το έθεσες πολύ καλά: Πολιτική δολοφονία. και γι αυτό δεν έγραψα καμιά αράδα.
Και πριν και μετά το θάνατο του είχα από περιέργεια καθίσει να διαβάσω συνεντεύξεις και να ακούσω στίχους του. Δεν ήταν ο άνθρωπος που εκτιμώ. Έπρεπε; Νομίζω ότι έχω ακόμη το δικαίωμα της προσωπικής γνώμης. Να το θέσω αλλιώς. Μιλάμε για δολοφονία μεταξύ ενός θύματος και ενός θύτη ή ακόμη και κατά την δολοφονία εκπροσωπούν κάποια ιδεολογία; Μιλάμε για άτομα ή για ιδεολογίες; Μόνο ο ένας είχε ιδεολογία ή και οι δύο; Πειράζει που δεν με εκφράζουν οι ιδεολογίες τους;

Θα μου επιτρέψεις να μην υπερασπίζομαι παρά τον απλό άνθρωπο και όχι τα πρόβατα με γαλόνια ανεξάρτητα σε ποιο μαντρί ανήκουν.
Δεν υπάρχει χειρότερη κοινωνική βία από το να καταστρέφεις την ζωή του δίπλα σου επειδή δεν είναι με τα νερά σου. Είτε είσαι της Χρυσής αυγής είτε της Ανταρσύα.
Τα γραφόμενα σου καλό είναι να μείνουν να διαβάζονται. Εγώ δεν έχω τσοπάνη, αλλά ούτε και χρόνο σε αυτή τη φάση.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

25 Σεπτεμβρίου 2013, 13:00:09
Απάντηση #38
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Χθες αμφιταλαντεύτηκα αν θα έπρεπε να υπάρξει μία πιο δραστική παρέμβαση για να πέσουν οι τόνοι, νομίζω όμως ότι είμαστε εχέφρονες και μπορούμε να συγκρατηθούμε.
Θέλω να πιστεύω ότι όλοι, μα όλοι, μέσα στο φόρουμ είναι δημοκράτες, με την αρχαία έννοια του όρου, αλλιώς δε θα έγραφαν και δε θα υπέγραφαν τις ιδέες τους.
Από την άλλη, όπως λέει και ο συνάδελφος @Zachariadis, εξυπακούεται ότι κάθε γνώμη, ιδιαίτερα η διατυπωμένη με ειρμό και λογική, με πρωτοτυπία και θάρρος, πρέπει να ακούγεται.
Το φόρουμ δεν είναι για να προστατεύει πολιτικούς χώρους, αλλά πρόσωπα (άσχετα αν αυτοπροσδιορίζονται ότι ανήκουν κάπου, αυτό είναι απόλυτα λογικό και κατανοητό) - και σε αυτό συμφωνώ απόλυτα με το Δημήτρη τον Κουναλάκη.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

25 Σεπτεμβρίου 2013, 13:07:46
Απάντηση #39
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όσο ποστάρεις φιλοναζιστικά :D :D :D :D (κατά τηn περιορισμένη αντίληψη μου πάντα) άρθρα και απόψεις

Όντως, είναι πολύ περιορισμένη, σχεδόν τυφλή, προκατειλημμένη, φανατική, εχθροπαθής αλλά και sui generis φασιστική ταυτόχρονα. Παρακαλώ να μην ξανα-ασχοληθείτε μαζί μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Σεπτεμβρίου 2013, 13:11:47 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

25 Σεπτεμβρίου 2013, 13:23:06
Απάντηση #40
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Αν συνεχιστεί επί του προσωπικού αντιπαράθεση, προτείνω να κλειδωθεί το θέμα.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

25 Σεπτεμβρίου 2013, 13:49:31
Απάντηση #41
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υ.Γ. Ο πληθυντικός -τάχα ευγενείας- είναι γελοίος.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Δεν είναι η φτώχεια και η κρίση που οδηγούν τον άνθρωπο στον φασισμό – αλλά η δίψα για ισχύ.

1. Ο φασισμός είναι η ιδεολογία της βίας και της ωμής δύναμης. Δίκαιο, γνώση, σωστό, λάθος, αποφασίζονται από την πυγμή του ισχυρού.  

2. Δεν είναι η φτώχεια και η κρίση που οδηγούν τον άνθρωπο στον φασισμό – αλλά η δίψα για ισχύ. Του δίνει μια απλή εξήγηση για όλα και μια ακόμα απλούστερη λύση.  

3. Η θεωρία της δύναμης δεν απευθύνεται μόνο στους απλοϊκούς και τους αμόρφωτους. Γοητεύει διανοούμενους και καλλιτέχνες όπως ο Χάιντεγκερ, ο Σελίν, ο Χάμσουν.  

4. Υπάρχει και μία μαύρη αισθητική στον φασισμό. Δείτε τις ταινίες της Λένι Ρίφενσταλ.  

5. Ο φασίστας είναι αναγκαστικά ρατσιστής. Οι κάθε λογής αδύναμοι είναι κατώτεροι.  

6. Η πειθαρχία και η άσκηση αποκοιμίζουν τη νόηση. (Παράδειγμα: ο στρατός.)  

7. Ο φασισμός, όπως και ο ρατσισμός, φωλιάζει μέσα σε κάθε άνθρωπο. Τα πειράματα έχουν δείξει πόσο εύκολα το πρόβατο γίνεται λύκος και ο καθένας βασανιστής.  

8. Ο φασίστας δεν έχει παράταξη – είναι όποιος ασκεί βία. Η βία είναι η ενσάρκωση της δύναμης στην οποία πιστεύει ο φασίστας.  

9. Φασισμός υπάρχει παντού: στην οικογένεια, στο σχολείο, ακόμα και στο οδήγημα. Αυτός που σε κόβει μπαίνοντας μπροστά σου με σκληρή σφήνα τι είναι;  

10. Οι διανοούμενοι σνομπάρουν την αστική ευγένεια. Όμως η ευγένεια δεν είναι τίποτα λιγότερο από τον σεβασμό του άλλου. Που τον σπρώχνεις για να μπεις την ώρα που βγαίνει από το μετρό ή το ασανσέρ. Που καπνίζεις μέσα στη μούρη του.  

11. Οι πολλοί μικροί φασισμοί οδηγούν στον μεγάλο. Φαίνεται αστείο να μιλάμε για κώδικες ευγένειας – όταν γίνονται δολοφονίες. Αλλά ο άνθρωπος που σκοτώνει τον ύπνο σου βάζοντας τη μουσική του στη διαπασών – θα χτυπήσει κι εσένα όταν θα διαμαρτυρηθείς.  

12. Και πριν από τη Χρυσή Αυγή ήμασταν μια δυνάμει φασιστική κοινωνία. Εθνικιστική, βίαια, πολεμοχαρής, με ρητορική μίσους και φθόνου. Το δίκιο του ισχυρότερου επικρατούσε. Εκείνου με τα λεφτά, με τα μέσα, με την πολιτική επιρροή, με τον μεγαλύτερο τσαμπουκά. Ο καθένας, όπου τον έπαιρνε, πατούσε τον νόμο και καταπατούσε τον άλλο.  

13. Οι ποινικοποιήσεις και απαγορεύσεις είναι χρήσιμες σαν ασπιρίνες. Η ριζική όμως θεραπεία έχει να κάνει με τη νοοτροπία, τη στάση, τον πολιτισμό μας. Μπορούμε να περιορίσουμε τον φασίστα μέσα μας; Μπορούμε να αντισταθούμε σε κάθε ανομία και βία; Μπορούμε να στρατευθούμε με τη μεριά της αληθινής δημοκρατίας και της δικαιοσύνης; Να είμαστε άνθρωποι ανθρώπινοι;

Πηγή: Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Υ.Γ.:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όσο ποστάρεις φιλοναζιστικά άρθρα

Ε, όχι και φιλοναζιστής ο Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος!
« Τελευταία τροποποίηση: 25 Σεπτεμβρίου 2013, 13:51:28 από Ο διακομιστής »
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

25 Σεπτεμβρίου 2013, 13:57:39
Απάντηση #42
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Και πάλι πετάμε τη μπάλα στην εξέδρα.
Δε σχολιάζονται οι απόψεις μου, αλλά οι πιθανές απόψεις απόψεις κάποιου χώρου, στον οποίο υποτίθεται ανήκω!
Μπορείται να μου πείτε ποιος είναι για να μάθω και εγώ?
Για να τελειώνει αυτό το παραμύθι δεν ανήκω σε κανένα κόμμα ή γκρούπα ή άλλου είδους συγκρότηση.
Η αριστερά που υπερασσπίζομαι δεν έχει να κάνει με ιδεολογικές αναφορές και εξουσιαστικές λογικές, αλλά με κοινωνικές πρακτικές.
Δίπλα στον απλό κόσμο του μόχθου (όπως κι εσύ Δημήτρη), σε σχολεία και νοσοκομεία, σε ιατρεία και νηπιαγωγεία, σε πόλεις και γειτονιές, σε εργοστάσια και καταστήματα, σε πλατείες και χωριά, σε ενορίες και τζαμιά, σε θάλασσες και βουνά...
Η αριστερά μου είναι ο κόσμος (ακόμα και αν δηλώνει δεξιός) που πασχίζει με αυταπάρνηση και αξιοπρέπεια να διατηρήσει την κοινωνκή συνοχή σε συνθήκες τρομακτικής κρίσης και κοινωνικής διάλυσης, την οποία δημιούργησε ο "κεντρώος ορθολογιστής" και οι πολιτικοί επιττραμένοι του.
Είναι οι άνθρωποι που στήνουν δομές επιβίωσης ή βοηθάνε στην επιβίωση των ανθρώπων με κάθε δυνατό τρόπο.
Αν θέλετε περισσότερη συζήτηση επί του θέματος, ευχαρίστως.
Τα περί ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΣΥΡΙΖΑ,ΚΚΕ, Στάλιν, Πολ ποτ, παγκόσμιου κομμουνισμού, με αφήνουν αδιάφορο.
Δημήτρη ελπίζω ότι δεν υπονοείς ότι εγώ προσωπικά έχω καταστρέψει τη ζωή κάποιου διπλανού μου...
Ευχαριστώ πάντως, για μεγαθυμία που δείχνετε να κρατάτε τα κείμενα μου...

Διακομιστή μπορείς να τεκμηριώσεις τους χαρακτηρισμούς σου?
Πάντως έχεις δίκιο σε κάτι.
Δεν αξίζει κανείς να ασχολείται με έναν άνθρωπο που δε διατυπώνει καμία πρωτότυπη ιδέα, καμία προσωπική άποψη επί οποιουδήποτε θέματος.
Τόσα χρόνια μόνο παραθέσεις και σχόλια-αλλοιώσεις επί των παραθέσεων.

Υ.Γ Για τη Χρυσή Αυγή έχεις κάτι να μας πείς???

25 Σεπτεμβρίου 2013, 14:09:26
Απάντηση #43
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
δύο άρθρα συμψηφισμού και παρουσίασης της δολοφονίας ως κανονικότητας.

Αν αυτό καταλάβατε διαβάζοντάς τα, είστε ο μοναδικός (άντε μαζί με 1 ή 2 κλακαδόρους σας ακόμη) ανάμεσα σε 80+ χρήστες του φόρουμ, και έχετε (κατά τη γνώμη μου) πραγματικά προβλήματα 1) αντίληψης και 2) εχθροπάθειας.
Επίσης, η αιμοσταγής περιγραφή που δώσατε για τον μετριοπαθή-ορθολογιστή άνθρωπο, περισσότερο προς έναν άνθρωπο των άκρων μου φέρνει.
Αυτά και δεν πρόκειται να ασχοληθώ περισσότερο με εσάς, φτάνει να μην ασχολείστε κι εσείς μαζί μου.

Επειδή το "κλακαδόροι" με θίγει προσωπικά και επειδή είμαι επώνυμο μέλος και θεωρώ πως δέχομαι προσωπική επίθεση από ανώνυμο μέλος του forum, θα παρακαλούσα δημόσια τους διαχειριστές να φροντίσουν για την τήρηση των όρων χρήσης που όλοι έχουμε αποδεχθεί με την εγγραφή μας σε αυτό εδώ το forum. Αν δεν ανακληθεί η επίμαχη έκφραση, θα αναγκαστώ να ξεφύγω κι εγώ από τους κανόνες, αφού δεν τηρούνται από όλους.
Ίσως είναι μία ευκαιρία και ο "διακομιστής" να γίνει επώνυμος.
24 ώρες περιθώριο από τώρα.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

25 Σεπτεμβρίου 2013, 15:13:27
Απάντηση #44
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
To παρακάτω κείμενο δεν απευθύνεται προσωπικά σε εσένα. Συγνώμη εάν δημιουργήθηκε μια τέτοια εντύπωση.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν υπάρχει χειρότερη κοινωνική βία από το να καταστρέφεις την ζωή του δίπλα σου επειδή δεν είναι με τα νερά σου. Είτε είσαι της Χρυσής αυγής είτε της Ανταρσύα.

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και πάλι πετάμε τη μπάλα στην εξέδρα.
Δε σχολιάζονται οι απόψεις μου, αλλά οι πιθανές απόψεις απόψεις κάποιου χώρου, στον οποίο υποτίθεται ανήκω!
Μπορείται να μου πείτε ποιος είναι για να μάθω και εγώ?
Για να τελειώνει αυτό το παραμύθι δεν ανήκω σε κανένα κόμμα ή γκρούπα ή άλλου είδους συγκρότηση.
Η αριστερά που υπερασσπίζομαι δεν έχει να κάνει με ιδεολογικές αναφορές και εξουσιαστικές λογικές, αλλά με κοινωνικές πρακτικές.
Δίπλα στον απλό κόσμο του μόχθου (όπως κι εσύ Δημήτρη), σε σχολεία και νοσοκομεία, σε ιατρεία και νηπιαγωγεία, σε πόλεις και γειτονιές, σε εργοστάσια και καταστήματα, σε πλατείες και χωριά, σε ενορίες και τζαμιά, σε θάλασσες και βουνά...
Η αριστερά μου είναι ο κόσμος (ακόμα και αν δηλώνει δεξιός) που πασχίζει με αυταπάρνηση και αξιοπρέπεια να διατηρήσει την κοινωνκή συνοχή σε συνθήκες τρομακτικής κρίσης και κοινωνικής διάλυσης, την οποία δημιούργησε ο "κεντρώος ορθολογιστής" και οι πολιτικοί επιττραμένοι του.
Είναι οι άνθρωποι που στήνουν δομές επιβίωσης ή βοηθάνε στην επιβίωση των ανθρώπων με κάθε δυνατό τρόπο.
Αν θέλετε περισσότερη συζήτηση επί του θέματος, ευχαρίστως.
Τα περί ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΣΥΡΙΖΑ,ΚΚΕ, Στάλιν, Πολ ποτ, παγκόσμιου κομμουνισμού, με αφήνουν αδιάφορο.
Δημήτρη ελπίζω ότι δεν υπονοείς ότι εγώ προσωπικά έχω καταστρέψει τη ζωή κάποιου διπλανού μου...
Ευχαριστώ πάντως, για μεγαθυμία που δείχνετε να κρατάτε τα κείμενα μου...

Το χειρισμό όμως τον συνεχίζεις Δημήτρη.
Να σου πω την αλήθεια Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος είναι δυσανάλογο και άσχετο με την δολοφονία. Παίζεις ανάμεσα στον "κεντρώο ορθολογιστή" και στον κεντρώο ορθολογιστή αρκετά έξυπνα. Το κείμενο αυτό σε χαρακτηρίζει και αδιαφορώ για το που. Είναι του ίδιου χαρακτήρα με τα κείμενα που διαβάζω και σε αριστερούς και δεξιούς και σε κεντρώους χώρους και κρύβουν μέσα τους μια πίεση που σε κάνει να νιώθεις τη βία. Και για μένα είναι εκτός θέματος. Την ίδια στιγμή ζητάς από μένα να σχολιάσω την συγκεκριμένη δολοφονία.

Δεν σου απαγορεύει κανείς να κάνεις τον αγώνα σου. Και μπράβο σου.
Αλλά ο κομματικά στρατευμένος αγώνας ακόμη και καλλιτεχνών με αηδιάζει. Από όποιο χώρο να προέρχεται. Και ξέρεις πολύ καλά ότι έχω βαρεθεί τις καραμέλες που αρχίζουν με τον επιθετικό προσδιορισμό "κοινωνικό". Εκεί η βρίσκεται η εξέδρα και η μπάλα είναι άουτ ή κόρνερ. Ιστορικά, η όποια χρήση τους οδήγησε σε απάτη.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
16331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιουνίου 2008, 00:07:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2127 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Μαΐου 2012, 15:59:09
από carlita
15 Απαντήσεις
8947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2012, 17:43:11
από Harper
0 Απαντήσεις
2183 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Ιουνίου 2014, 11:41:32
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5616 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Μαρτίου 2023, 23:12:34
από Argirios Argiriou