Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 14:13:21

Αποστολέας Θέμα: Η Άνοδος της Χρυσής Αυγής  (Αναγνώστηκε 19615 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

25 Σεπτεμβρίου 2013, 15:56:27
Απάντηση #45
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Υ.Γ Για τη Χρυσή Αυγή έχεις κάτι να μας πείς???

Στο πυρ το εξώτερον και ακόμη παραπέρα.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

25 Σεπτεμβρίου 2013, 17:03:47
Απάντηση #46
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
δύο άρθρα συμψηφισμού και παρουσίασης της δολοφονίας ως κανονικότητας.

Αν αυτό καταλάβατε διαβάζοντάς τα, είστε ο μοναδικός (άντε μαζί με 1 ή 2 ακόμη) ανάμεσα σε 80+ χρήστες του φόρουμ, και έχετε (κατά τη γνώμη μου) πραγματικά προβλήματα 1) αντίληψης και 2) εχθροπάθειας.
Επίσης, η αιμοσταγής περιγραφή που δώσατε για τον μετριοπαθή-ορθολογιστή άνθρωπο, περισσότερο προς έναν άνθρωπο των άκρων μου φέρνει.
Αυτά και δεν πρόκειται να ασχοληθώ περισσότερο με εσάς, φτάνει να μην ασχολείστε κι εσείς μαζί μου.

Ειλικρινά σε ευχαριστώ για την απαλοιφή του χαρακτηρισμού.Με έβγαλες από πολύ δύκολη θέση.
Θα σου πω κάτι φιλικά, επειδή γνωριζόμαστε.Χρησιμοποιείς χαρακτηρισμούς που μπορεί να θεωρηθούν συκοφαντικοί, μειωτικοί ή έστω απλά φορτισμένοι με αρνητικό περιεχόμενο και να φέρουν σε δύσκολη θέση τους διαχειριστές, νομικά.Αν δει κάποιος τα μηνύματά σου, των δύο- τριών τελευταίων, ας πούμε, μηνών (φαντάσου να πάμε και πιο πίσω), θα βρεθεί προ:
-ενός  "ούλτρα εξτρεμιστή υπερεθνικιστή" υπουργού
-ενός "υποκριτή" κυρίου Πατούλη
-ενός προέδρου ΦΣΑ με "ανοίκειο και ταυτόχρονα ακούσια κωμικό ύφος"
-μερικών πρώην υπουργών "λακέδων μεγάλων συμφερόντων"
-ενός "ελεεινολόγου" καθηγητή πανεπιστημίου
-ενός τ. προέδρου ΕΟΠΥΥ που μπορεί να είναι "αφελής ή αχυράνθρωπος"
Και άλλα...
Μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί και όχι.Δεν είναι όμως αυτό το θέμα.Το σίγουρο όμως είναι, ότι παραβαίνεις τους κανόνες του forum, τους οποίους αποδέχθηκες και μπορεί το θέμα να έχει και νομικές διαστάσεις.Δεν επεκτείνομαι άλλο, προς το παρόν, γιατί με πιέζει ο χρόνος.Συγγνώμη, που τελειώνω τις σκέψεις μου κάπως απότομα.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

25 Σεπτεμβρίου 2013, 19:05:02
Απάντηση #47
Αποσυνδεδεμένος

Δημήτρης Μακρέας

Επώνυμοι
Δε συνεχίζω , ότι είχα να πω νομίζω ότι είπα...
Ο καθένας έβγαλε τα συμπαράσματα του.
Παραθέτω το πλήρες άρθρο του Δελαστίκ, για λόγους δεοντολογίας και όχι την πετσοκομένη εκδοχή.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
84%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%89-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7/

Επίσης ένα αξιομημόνευτο,συγκλονιστικό άρθρο ενός τεράστιου Έλληνα.
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

25 Σεπτεμβρίου 2013, 23:44:24
Απάντηση #48
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Πολύ φοβάμαι ότι κατά βάθος δεν μας πήρε ο πόνος για το θάνατο ενός συνανθρώπου μας (ως κοινωνία εννοώ), αλλά μας ενοχλεί που ο θάνατος αυτός προήλθε με ενέργειες μίας ομάδας ακραίας που σχεδόν όλοι την καταδικάζουμε. Ο ανθρώπινος πόνος όμως είναι ίδιος από όποια ομάδα και αν προκληθεί. Και η βία στην πολιτική ζωή είναι σίχαμα και καταδικαστέα από όπου και αν προέρχεται. Και δυστυχώς προήλθε σε άλλοτε άλλες εποχές ή και συγχρόνως από όλες τις άκρες αλλά και από την εξουσία πολύ συχνά με καμουφλαρισμένη «polite” βία, αλλά κάποτε και ως στυγνή βία. Και ο θάνατος αυτός, νομίζω, σε αυτό έπρεπε να μας κάνει να στρέψουμε την συζήτηση και όχι στο αν καλώς ή κακώς σκότωσε η Χ.Α., ερώτημα αυτονοήτως απαντημένο.

Ξεκινώ  όμως το σχολιασμό των προηγηθέντων με ένα σημείο του Μακρέα "Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι την αχαρακτήριστη ευκολία με την οποία η προπαγάνδα των μηχανισμών εξουσίας προσπαθεί να πετάξει τη μπάλα στα "άκρα.
Το παιχνίδι όμως, ήταν και είναι δικό του.»


Όχι φίλοι. Το παιχνίδι είναι όλων αυτών που βάζουν πάνω απ’ όλα το συμφέρον, την προσωπική τους ιδεολογία, την προστασία των συντεχνιών ή πολιτικών τους ομάδων και όχι την αξία της ζωής, τη μεγαλοσύνη της αξιοπρέπειας και τέλος το δικαίωμα στη διαφορετικότητα.
Και αυτό το παιχνίδι δεν το παίζουν μόνο τα κέντρα εξουσίας. Εξ’ ίσου απάνθρωπα το παίζουν και τα άκρα εκατέρωθεν.


Και συνεχίζω επισημαίνοντας ότι φράσεις σαν και αυτές:

-Ως γνώστης του "χώρου" μήπως μπορείς να μας απαντήσεις αν ο Μιχαλολιάκος ήταν-είναι έμμισθος υπάλληλος της ΚΥΠ?
Το μνημείο βλακείας το σώζω για να μη προλάβει να το σβήσει ο δημιουργός του.
Ω πανέξυπνε διακομιστή?
Ειδικά για σένα και τις βλακείες σου, καμία!
Αν αυτό καταλάβατε διαβάζοντάς τα, είστε ο μοναδικός (άντε μαζί με 1 ή 2 ακόμη) ανάμεσα σε 80+ χρήστες του φόρουμ, και έχετε (κατά τη γνώμη μου) πραγματικά προβλήματα 1) αντίληψης και 2) εχθροπάθειας.
,

αλλά και κάμποσες άλλες που δεν έχει νόημα να τις αραδιάσω, δεν μας τιμούν γιατί βγάζουν το διάλογο από την αντιπαράθεση θέσεων στην αρένα της αντιπαράθεσης των προσώπων.
Και αυτό προσωπικά το σιχαίνομαι και δεν θεωρώ ότι δικαιούται κανείς να το κάνει εδώ μέσα.
Αν δεν αρέσουν οι θέσεις του Μακρέα στο Διακομιστή, ας παραθέσει τις δικές του.
Αν δεν παραθέσει τις δικές του αλλά άλλων που τον εκφράζουν, δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορεί να το κάνει.
Παρακαλώ λοιπόν όποιον θέλει να συνεχίσει τη συζήτηση με θέσεις, ας το κάνει. Προσωπικά όμως δεν είμαι διατεθειμένος να επιτρέψω να συνεχίσει ο διάλογος επί προσωπικών αντεπιθέσεων και ομολογώ ότι δεν τα είδα εγκαίρως, άλλως θα τα διέγραφα.
Αρέσει –δεν αρέσει, εδώ δεν είναι πολιτικό  φόρουμ για να αναπτύσσουμε πολιτικά μανιφέστα, πολύ δε περισσότερο αρένα για να παλέψουμε.
Μπορούμε να πολιτευόμαστε αλλά αν θέλουμε πολιτικά μανιφέστα, υπάρχουν τα αντίστοιχα πολιτικά έντυπα και φόρα όπου μπορούμε να το κάνουμε.

Από την άλλη φράσεις (του Μακρέα είχα γράψει εκ παραδρομής, αλλά το σωστό είναι του Διακομιστή) που σχολιάστηκαν ως προβληματικές από το Βέρρα, όπως:

-ενός  "ούλτρα εξτρεμιστή υπερεθνικιστή" υπουργού
-ενός "υποκριτή" κυρίου Πατούλη
-ενός προέδρου ΦΣΑ με "ανοίκειο και ταυτόχρονα ακούσια κωμικό ύφος"
-μερικών πρώην υπουργών "λακέδων μεγάλων συμφερόντων"
-ενός "ελεεινολόγου" καθηγητή πανεπιστημίου
-ενός τ. προέδρου ΕΟΠΥΥ που μπορεί να είναι "αφελής ή αχυράνθρωπος"

δεν νομίζω ότι είναι κακά καμωμένες, αν και οξείες, αφού κριτικάρει και χαρακτηρίζει δημόσια πρόσωπα , κάτι που ως πολίτης έχει απόλυτο δικαίωμα, για να μην πώ υποχρέωση.
Το δημόσιο πρόσωπο άμα την ανάληψη της ιδιότητάς του αυτής, εξ’ ορισμού τίθεται ενσυνειδήτως σε δημόσια κριτική παντός είδους.
Αν και προσωπικά ίσως διαφωνήσω με κάποιους από αυτούς τους χαρακτηρισμούς, δεν βρίσκω τίποτε το ανάρμοστο όταν γίνονται από επώνυμο μέλος προς δημόσιο πρόσωπο.

Παρακαλώ λοιπόν όλους να τηρήσουμε τα απαιτούμενα γιατί είναι κρίμα να εξαναγκαστούμε σε κλείδωμα ενός θέματος που νομίζω δεν θα έπρεπε να είναι αδιάφορο.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Σεπτεμβρίου 2013, 00:04:19 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

25 Σεπτεμβρίου 2013, 23:54:54
Απάντηση #49
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Κύριε Μιχάλη, μάλλον δεν καταλάβατε σωστά.Οι "οξείς" χαρακτηρισμοί ανήκουν στο "διακομιστή" που είναι ανώνυμο μέλος και όχι στο Δημήτρη το Μακρέα.Προφανώς δεν παρακολουθείτε συχνά το forum, αλλιώς θα τους είχατε εντοπίσει.
Και προσωπικά, δεν ανέχθηκα, ως επώνυμο μέλος, το χαρακτηρισμό μου ως "κλακαδόρος", από ένα ανώνυμο μέλος, ο οποίος χαρακτηρισμός αφαιρέθηκε άμεσα από το "διακομιστή" (προς τιμήν του), μόλις εξέφρασα τη δυσαρέσκειά μου.
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Σεπτεμβρίου 2013, 00:02:11 από Βέρρας Οδυσσέας »
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

26 Σεπτεμβρίου 2013, 00:02:58
Απάντηση #50
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Σε ευχαριστώ για την επισήμανση. Οκ, το διορθώνω,
αλλά προσωπικά τον αντιμετωπίζω σαν επώνυμο γιατί  είναι ανώνυμος αλλά "επώνυμος", με  γνωστά σε εμάς τα ακριβή του στοιχεία. Ωστόσο θα τεθεί στους διαχειριστές για το κατά πόσο, έστω και έτσι θα επιτρέπονται σε ανώνυμο «επώνυμο» τέτοιες τοποθετήσεις.

Ότι δεν παρακολουθώ συχνά το φόρουμ είναι αλήθεια και έχω τους λόγους μου.
Εκείνα που σίγουρα δεν παρακολουθώ σχεδόν καθόλου είναι οι χείμαρροι λογοδιάρροιας που πέφτουν ενίοτε και αυτό από επιλογή.
Ωστόσο αυτό δεν σημαίνει ότι δεν αντιλαμβάνομαι ορισμένες εκφράσεις. Κάποιες φορές κάποια μπορεί να ξεφύγουν άλλες –για λόγους που κρίνουν οι διαχειριστές- προσπερνιόνται.
Όλοι κρίνουμε και κρινόμαστε για τις επιλογές μας (δυστυχώς όμως συνήθως κρίνουμε).
« Τελευταία τροποποίηση: 26 Σεπτεμβρίου 2013, 00:08:45 από D-Michalis »
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

26 Σεπτεμβρίου 2013, 00:17:04
Απάντηση #51
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Ευχαριστώ πολύ.
Νομίζω πως οι κανόνες εγγραφής στο forum, είναι ξεκάθαροι και οι διαχειριστές, ως επιφορτισμένοι για την τήρησή τους, κάνουν λιγάκι τα "στραβά" μάτια, εκεί που θέλουν βέβαια.Έτσι είναι άλλωστε η ανθρώπινη φύση.
Ο υπουργός ή όποιοι άλλοι δέχονται τα πυρά του "διακομιστή", ας πράξουν ό,τι νομίζουν.Σε ότι με αφορά όμως, ως ελεύθερος επαγγελματίας ιατρός,  με ονοματεπώνυμο, δεν ανέχομαι χαρακτηρισμούς από ανώνυμα μέλη, γατί δε μπορώ να "αμυνθώ" και ενδεχομένως να με βλάπτουν και επαγγελματικά. Δέχομαι μόνο από επώνυμα μέλη, για να έχουν τουλάχιστον και την ανάλογη βαρύτητα, αυτού που τους εκφέρει.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

26 Σεπτεμβρίου 2013, 00:21:11
Απάντηση #52
Αποσυνδεδεμένος

D-Michalis

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
....Σε ότι με αφορά όμως, ως ελεύθερος επαγγελματίας ιατρός,  με ονοματεπώνυμο, δεν ανέχομαι χαρακτηρισμούς από ανώνυμα μέλη, γατί δε μπορώ να "αμυνθώ" και ενδεχομένως να με βλάπτουν και επαγγελματικά...

Απόλυτα σωστό και ασφαλώς δεκτόν. Νομίζω όμως ότι μπορείς, αν μας διαφύγει κάτι ή "κάνουμε λιγάκι τα στραβά μάτια" όπως  λές, να το επισημάνεις και να μας κρίνεις από την θέση που θα πάρουμε τότε.
Αν και επιθυμώ διακαώς να τραγουδώ το «μην κλαις, δεν πειράζει, θα ’ρθει άσπρη μέρα και για μας», με τα γεγονότα που ζούμε (σε κοινωνία και υγεία) νομίζω πως ταιριάζει καλύτερα το «γέρασα μ’ ένα κοντό παντελονάκι και ο ήλιος (πού είχε μισοφανεί, όχι μόνο) δεν φάνηκε ακόμη (αλλά έχει ολότελα κρυφτεί)».

26 Σεπτεμβρίου 2013, 00:29:20
Απάντηση #53
Αποσυνδεδεμένος

Βέρρας Οδυσσέας

Επώνυμοι
Ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σας.Το thread το "διαλύσαμε" και συγγνώμη για το μερίδιο που μου αναλογεί.
Σιγά μην κλάψω, σιγά μη φοβηθώ!

3 Νοεμβρίου 2013, 09:31:09
Απάντηση #54
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Τραγικά και συγκλονιστικά περιστατικά χαρακτήρισε τη δολοφονία δύο νεαρών και τον τραυματισμό ενός άλλου έξω από τα γραφεία της Χρυσής Αυγής, ο υπουργός Υγείας, Άδωνις Γεωργιάδης.

Με δηλώσεις του, επιβεβαίωσε ότι τα θύματα έχουν χτυπηθεί στον θώρακα και στο κεφάλι, και σημείωσε ότι μεταφέρθηκε νεκρός στο νοσοκομείο «Αγία Όλγα» ο ένας εκ των τριών νεαρών, ενώ ο άλλος άφησε την τελευταία του πνοή στο Νοσοκομείο παρά τις προσπάθειες των γιατρών να τον κρατήσουν στη ζωή.

Όσον αφορά τον τρίτο τραυματία, που νοσηλεύεται στο Γενικό Κρατικό Νοσοκομείο, είπε ότι είναι βαριά τραυματισμένος, βρίσκεται ήδη στο χειρουργείο και υπάρχει αισιοδοξία των γιατρών ότι μπορεί και να τα καταφέρει. Ο Άδωνις Γεωργιάδης επιβεβαίωσε ότι ο σοβαρά τραυματισμένος 29χρονος που προσπαθεί να κρατηθεί στη ζωή στο Νοσοκομείο «Γ. Γεννηματάς», φέρει τραύμα από βλήμα το οποίο έχει χτυπήσει το κεφάλι κι έχει φθάσει μέχρι τον σπλήνα ???. «Ο άνθρωπος θα δώσει μεγάλη μάχη» τόνισε χαρακτηριστικά ο Αδ. Γεωργιάδης, ο οποίος ανέφερε ότι είναι ένα περιστατικό που μας έχει συγκλονίσει όλους.

Ερωτηθείς για την εκτίμησή του ως προς τους δράστες, υπογράμμισε ότι θα πρέπει να είμαστε όλοι επιφυλακτικοί καθώς δεν γνωρίζουμε τι έχει συμβεί και θα πρέπει να περιμένουμε πριν βγάλουμε συμπεράσματα.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Νοεμβρίου 2013, 11:12:48
Απάντηση #55
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Διασωληνωμένος νοσηλεύεται στην εντατική του “Γεώργιος Γεννηματάς” ο 29χρονος Αλέξανδρος Γέροντας που δέχθηκε τα πυρά κατα τη δολοφονική επίθεση στο Νέο Ηράκλειο.
Μιλώντας στον ΣΚΑΙ η μητέρα του 29χρονου Ολγα Βλάχου, είπε πως οι γιατροί με δύο χειρουργεία, ένα στην κοιλιακή χώρα και ένα στο θώρακα κατάφεραν να τον κρατήσουν στη ζωή αλλά όλα τα ζωτικά όργανα είναι πειραγμένα. "Δεν έχει πειραχθεί η καρδιά του, παλεύουμε για τα ζωτικά όργανά του" είπε.

Η κα Βλάχου είπε επίσης πως δεν αντέχει να χάσει άλλο παιδί αφού ήδη έχει χάσει ένα γιο από μεσογειακή αναιμία.
Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

4 Νοεμβρίου 2013, 13:04:58
Απάντηση #56
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Εύχομαι ο νεαρός να τα καταφέρει κι αν είναι δυνατόν χωρίς σοβαρές μόνιμες βλάβες.
Τη συγκεκριμένη μητέρα τη βλέπω όλες αυτές τις μέρες να της παίρνουν συχνά δηλώσεις.
Ίσως να είναι κι αυτός ένας τρόπος έκφρασης της αγωνίας της αν και ομολογώ ότι δεν έχει συνηθίσει η κοινωνία σ' αυτή τη μορφή. Πιθανολογώ ότι τη βρήκαν "μπόσικη" τα κανάλια και το εκμεταλλεύονται δεόντως.
« Τελευταία τροποποίηση: 4 Νοεμβρίου 2013, 13:09:11 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
15924 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Ιουνίου 2008, 00:07:03
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
2122 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29 Μαΐου 2012, 15:59:09
από carlita
15 Απαντήσεις
8936 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Νοεμβρίου 2012, 17:43:11
από Harper
0 Απαντήσεις
2180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Ιουνίου 2014, 11:41:32
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
5613 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Μαρτίου 2023, 23:12:34
από Argirios Argiriou