Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
15 Μαΐου 2024, 00:44:12

Αποστολέας Θέμα: Κάλυψη επειγόντων νοσοκομείου με επιμελητές Γ.Ι. σε ρόλο ειδικευόμενου-αγροτικού  (Αναγνώστηκε 6325 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

23 Σεπτεμβρίου 2013, 16:30:00
Αναγνώστηκε 6325 φορές
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Δεν έχουν τέλος οι πατέντες που χρησιμοποιούν οι εκάστοτε διοικήσεις των νοσοκομείων προκειμένου να διευθετήσουν τις λεγόμενες "υπηρεσιακές ανάγκες ". Στο Γ.Ν.Άρτας επανήλθε σε εφαρμογή μία παλαιότερη έμπνευση της διοίκησης : η εφημέρευση στα επείγοντα του νοσοκομείου επιμελητών Γενικής Ιατρικής σε ρόλο αγροτικού-ειδικευόμενου επειδή το νοσοκομείο έχει πλέον λίγους ειδικευόμενους και οι αγροτικοί δεν είναι τόσοι όσοι παλαιότερα. Προ 3ετίας ήθελαν να εφημερεύει Γενικός Ιατρός στην πνευμονολογική κλινική λόγω έλλειψης ειδικευομένων ως ειδικευόμενος ώστε να μην μένουν μέσα οι πνευμονολόγοι και να έχουν κάποιον για τη λάντζα.Προς τιμήν τους είχαν αντιδράσει οι πνευμονολόγοι θεωρώντας αυτή τη λυση αντισυναδελφική και δεν προχώρησε το ζήτημα. Να που επανηλθε το ζήτημα όμως και τώρα πρέπει οι γενικοί ιατροί να δεχθούν να υποτιμηθούν -αφού δεν ενδιαφέρεται η διοίκηση για τον βαθμό του επιμελητή-, να δεχθούν την διάκριση που γίνεται εις βάρος τους σε σχέση με τους υπόλοιπους νοσοκομειακούς ιατρούς και να δεχθούν χωρίς να υπάρχει αυτόνομο ΤΕΠ να εφημερεύσουν σαν παθολόγοι (αντιποίηση ιατρικής ειδικότητας).
Αναρωτιέμαι ποια πρέπει να είναι η αντίδρασή μας και αν υπάρχει κάτι στο ισχύον νομικό πλαίσιο για να βασιστούμε. 

23 Σεπτεμβρίου 2013, 16:43:02
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Κανονικά στα ΤΕΠ δύναται να εργαστούν μόνο όσοι ΓΙ είναι πιστοποιημένοι στην ΕΠΙ.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

23 Σεπτεμβρίου 2013, 18:04:17
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Για την στελέχωση των (ξεχωριστών) ΤΕΠ είναι και η γενική ιατρική στις προβλεπόμενες ειδικότητες χωρίς να αναφέρεται η ΕΠΙ ως προαπαιτούμενο.
Στην περίπτωση ΤΕΠ που ουσιαστικά είναι εξωτερικά ιατρεία επειγόντων παθολογικού και χειρουργικού μπορεί να επισημανθεί η εγκύκλιος Γιαννόπουλου.
Και επειδή πολλές φορές δεν αρκεί να πηγαίνεις με το σταυρό (και την εγκύκλιο) στο χέρι:
- Όλοι οι εφημερεύοντες θα καλούνται να εκτιμήσουν οποιοδήποτε περιστατικό έρχεται στα "ΤΕΠ", ενίοτε με κατάλληλη "υποδαύλιση" του ασθενούς: "Έχω καλέσει (από το σπίτι του, προαιρετική αναφορά) τον παθολόγο, χειρουργό, ορθοπεδικό, κλπ που εφημερεύει".
- Σε όσα περιστατικά έχουμε "μα και μου", εισαγωγή.
« Τελευταία τροποποίηση: 23 Σεπτεμβρίου 2013, 18:06:37 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

23 Σεπτεμβρίου 2013, 22:09:28
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Όταν παλιότερα που ζήτησαν (τηλ.)να κάνω εφημερίες στο «τμήμα διαλογής» του νοσοκομείου τους απάντησα ότι δεν έχω τα «προσόντα» για την δουλειά του τροχονόμου από την μια και από την άλλη δεν είμαι ιατρός δευτεροβάθμιας περίθαλψης και ειδικά ιατρός των ΤΕΠ, αλλά πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας και δεν μπορώ να κάνω αντιποίηση ειδικότητας. Τους έθεσα από την άλλη ότι και η ένωσή μας αλλά και η ΕΛΕΓΕΙΑ είναι αντίθετοι με τον τρόπο που αντιμετωπίζονται οι Γ.Ι και θα προσφύγω σε αυτά τα όργανα για την υποστήριξή μου και μόνο με έγγραφη εντολή και έγκριση από το επιστημονικό συμβούλιο του νοσοκομείου μπορεί να αναγκαστώ να υπακούσω στην «θέληση» της διοίκησης, αλλά με κάθε νόμιμο δικαίωμα μου να θέσω την υποτιμητική συμπεριφορά ή την πίεση που μου εξασκείται από την διοίκηση για αντιποίηση ειδικότητας, στα αρμόδια όργανα. Εάν πάρα αυτά εκδοθεί εντολή από την διοίκηση,  φυσικά και θα την εκτελέσω, αλλά θα προχωρήσω και στις ενέργειες που ανέφερα, και να έχουν υπόψη τους ότι δεν είμαι διοικητικός υπάλληλος, αλλά ΙΑΤΡΟΣ, που σημαίνει ότι όταν αναφέρεται ότι το πρωινό ωράριο λήγει στις 3 μμ να υπολογίζουν ότι μπορεί και να πάει και 4+ μμ, συν μια ώρα + για την μεταφορά μου από το Κ.Υ στο νοσοκομείο, συν τον χρόνο που θα χρειαστεί για το φαγητό μου( που θα πρέπει να μου το υπολογίσουν στο νοσοκομείο), συν τα μεταφορικά μου έξοδα, συν ότι η μετακίνηση μου αυτή να καταγράφετε υπηρεσιακή για κάθε (κτύπα ξύλο) τυχόν ατύχημα μου συμβεί στον δρόμο, και ,και …

Εφόσον λοιπόν μου το ζητάτε προφορικά εξηγούμε ότι αυτά είναι τα δεδομένα και εάν νομίζουν ότι μπορώ να προσφέρω κάτι, ας προχωρήσουν στα ανάλογα έγγραφα που απαιτούνται για να καλύψουν όλα τα παραπάνω και να εκδώσουν την εντολή για να την έχω  να εκτελέσω και να την καταθέσω στα αρμόδια όργανα να ελεγχτεί η νομιμότητά της.
Μετά από αυτά δεν με ξαναενόχλησαν και από κει και μετά το θέμα το έβαζαν πάντα με ανακοίνωση «όποιος ενδιαφέρετε να κάνει εφημερίες στο νοσοκομείο…» και δυστυχώς βρήκαν αυτούς που χρειάζονται και έτσι δεν υπάρχουν διαμαρτυρίες από καμία πλευρά.

Συμπέρασμα: ο καθένας από μόνος του, αλλά και όλοι μαζί πρέπει να υποστηρίξουμε την θέση μας για να κερδίσουμε την εκτίμηση των άλλων.

24 Σεπτεμβρίου 2013, 08:58:23
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

NewGP


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Όταν παλιότερα που ζήτησαν (τηλ.)να κάνω εφημερίες στο «τμήμα διαλογής» του νοσοκομείου τους απάντησα ότι δεν έχω τα «προσόντα» για την δουλειά του τροχονόμου από την μια και από την άλλη δεν είμαι ιατρός δευτεροβάθμιας περίθαλψης και ειδικά ιατρός των ΤΕΠ, αλλά πρωτοβάθμιας φροντίδας υγείας και δεν μπορώ να κάνω αντιποίηση ειδικότητας. Τους έθεσα από την άλλη ότι και η ένωσή μας αλλά και η ΕΛΕΓΕΙΑ είναι αντίθετοι με τον τρόπο που αντιμετωπίζονται οι Γ.Ι και θα προσφύγω σε αυτά τα όργανα για την υποστήριξή μου και μόνο με έγγραφη εντολή και έγκριση από το επιστημονικό συμβούλιο του νοσοκομείου μπορεί να αναγκαστώ να υπακούσω στην «θέληση» της διοίκησης, αλλά με κάθε νόμιμο δικαίωμα μου να θέσω την υποτιμητική συμπεριφορά ή την πίεση που μου εξασκείται από την διοίκηση για αντιποίηση ειδικότητας, στα αρμόδια όργανα. Εάν πάρα αυτά εκδοθεί εντολή από την διοίκηση,  φυσικά και θα την εκτελέσω, αλλά θα προχωρήσω και στις ενέργειες που ανέφερα, και να έχουν υπόψη τους ότι δεν είμαι διοικητικός υπάλληλος, αλλά ΙΑΤΡΟΣ, που σημαίνει ότι όταν αναφέρεται ότι το πρωινό ωράριο λήγει στις 3 μμ να υπολογίζουν ότι μπορεί και να πάει και 4+ μμ, συν μια ώρα + για την μεταφορά μου από το Κ.Υ στο νοσοκομείο, συν τον χρόνο που θα χρειαστεί για το φαγητό μου( που θα πρέπει να μου το υπολογίσουν στο νοσοκομείο), συν τα μεταφορικά μου έξοδα, συν ότι η μετακίνηση μου αυτή να καταγράφετε υπηρεσιακή για κάθε (κτύπα ξύλο) τυχόν ατύχημα μου συμβεί στον δρόμο, και ,και …

Εφόσον λοιπόν μου το ζητάτε προφορικά εξηγούμε ότι αυτά είναι τα δεδομένα και εάν νομίζουν ότι μπορώ να προσφέρω κάτι, ας προχωρήσουν στα ανάλογα έγγραφα που απαιτούνται για να καλύψουν όλα τα παραπάνω και να εκδώσουν την εντολή για να την έχω  να εκτελέσω και να την καταθέσω στα αρμόδια όργανα να ελεγχτεί η νομιμότητά της.
Μετά από αυτά δεν με ξαναενόχλησαν και από κει και μετά το θέμα το έβαζαν πάντα με ανακοίνωση «όποιος ενδιαφέρετε να κάνει εφημερίες στο νοσοκομείο…» και δυστυχώς βρήκαν αυτούς που χρειάζονται και έτσι δεν υπάρχουν διαμαρτυρίες από καμία πλευρά.

Συμπέρασμα: ο καθένας από μόνος του, αλλά και όλοι μαζί πρέπει να υποστηρίξουμε την θέση μας για να κερδίσουμε την εκτίμηση των άλλων.


συνάδελφε. μήπως έχεις κρατήσει την αναφορά που συνέταξες;
Επειδή το κάνω μ’ ένα μικρό πλοίο με λένε πειρατή. Αν το έκανα μ’ ένα ολόκληρο στόλο, θα ήμουν αυτοκράτορας. - Ιερός Αυγουστίνος

24 Σεπτεμβρίου 2013, 09:56:37
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

pzogr

Επώνυμοι
Καταλαβαίνω την "ενόχληση" για τα ΤΕΠ και την απαράδεκτη τακτική μπαλώματος τρυπών με τις εφημερίες σε πνευμονολογικά τμήματα. Το 2ο ακούγεται και νομίζω είναι απαράδεκτο. Με την ίδια λογική θα μπορούσε να κάνει εφημερία στο πνευμονολογικό τμήμα οποιοσδήποτε γιατρός παθολογικής ειδικότητας...
Για τα ΤΕΠ όμως θεωρώ ότι η αντίδραση υποτιμά το γενικό γιατρό. Γιατί να μην είναι "αρμόδιος" να χειριστεί επείγοντα περιστατικά; Δεν θα χειρουργήσει σκωληκοειδίτιδες ούτε θα κάνει μπαλονάκια στα εμφράγματα, μπορεί όμως να τα διαγνώσει, να κάνει τις πρώτες ενέργειες και να καλέσει τις ανάλογες ειδικότητες. Τι διαφορετικό θα έκανε ένας παθολόγος ή άλλης ειδικότητας ιατρός; Η δε τακτική του "τι να σας κάνω κι εγώ ο γενικός ιατρός; Θα καλέσω τον ειδικό που κοιμάται στο σπίτι του" δεν περιποιεί τιμή σ'όποιον τη μεταχειρίζεται...

24 Σεπτεμβρίου 2013, 10:16:50
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Ο στυλοβάτης της ΠΦΥ είναι, ή, καλύτερα, θα έπρεπε να είναι, ο γενικός γιατρός.
Περιστατικά σαν κι αυτά που καταφθάνουν στα ΤΕΠ (εκτός ΕΚΑΒ) όχι σπάνια μπορεί να συναντήσει κανείς και σε κάποιο Π.Ι ή Κ.Υ.
Ως εκ τούτου, το χώρο των ΤΕΠ, και ειδικά της διαλογής, τον σκέφτομαι ως το φυσικό χώρο του γενικού γιατρού, ο οποίος αποτελεί και τον (απαραίτητο) συνδετικό κρίκο μεταξύ ΠΦΥ και νοσοκομειακής (δευτεροβάθμιας) αντιμετώπισης.
Φυσικά οι συνθήκες κάτω από τις οποίες καλούνται οι συνάδλεφοι να λειτουργήσουν πολύ απέχουν από το ιδανικό και ίσως εκεί θα άξιζε κανείς να επιμείνει.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

24 Σεπτεμβρίου 2013, 10:23:46
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Harper

Ιατροί
μπορει να καταλαβα λάθος και διορθωστε με:η αρχικη καταχωρηση του συναδελφου δεν εχει να κανει τοσο με την ετσιθελικη μετακινηση του Γενικου Ιατρου στα ΤΕΠ συγκεκριμενου νοσοκομειου αλλα με το να καλειται να εφημερευσει εκει ως ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ή ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ δηλ υπο την επιβλεψη-οδηγιες ετερου επιμελητη ενω και ο ιδιος ειναι επιμελητης!!!

Κανω λάθος???
+

24 Σεπτεμβρίου 2013, 12:59:42
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

esrgp


Αν το ΤΕΠ ήταν αυτόνομο στο ΓΝ Άρτας δεν θα είχα αντίρρηση να κάνω εφημερίες όπως προβλέπεται από το νόμο. Δεν είναι όμως.
Σίγουρα πολλά περιστατικά που αντιμετωπίζονται στο ΤΕΠ μπορεί να τα συναντήσει ο Γ.Ι. και στην εφημερία του ΚΥ. Ωστόσο βέβαια είναι διαφορετικές οι συνθήκες  σε ό,τι αφορά την εφημερία σε ένα Κ.Υ. και διαφορετικές σ'ένα δευτεροβάθμιο νοσοκομείο. Δεν είναι ο φόβος για το ΤΕΠ που με οδήγησε στο να ανοίξω αυτό το θέμα, όσο η παραβίαση κάθε νομιμότητας και σίγουρα η υποτίμηση των γενικών ιατρών και μόνο που θα πρέπει να δεχτούν μια μη ισότιμη αντιμετώπιση σε σχέση με τους λοιπούς επιμελητές του νοσοκομείου. Η διοίκηση δεν υποχρέωσε επιμελητές άλλων ειδικοτήτων που δεν στελεχώνουν κλιινικές πχ γαστρεντερολόγος να εφημερεύσουν στο ΤΕΠ υπό τον παθολόγο ή τον ΩΡΛ υπό τον χειρουργό. Αν όλα αυτά ήταν σύννομα δεν θα είχα το δικαίωμα να διαμαρτύρομαι και είτε μου άρεσε είτε όχι θα έπρεπε να ακολουθήσω την εντολή της διοίκησης. Κάτι που μου θυμίζει ότι στο ΓΝ Άρτας δεν δίνονται ποτε εγγράφως εντολές για τέτοιου είδους υπηρεσίες. Τα ονόματα των ΓΙ φιγουράρουν ξαφνικά μια μέρα στο πρόγραμμα εφημεριών το οποίο βγαίνει από το γραφείο προσωπικού, ουδείς μπαίνει στη διαδικασία έστω να σε ρωτήσει  αν μπορείς να κάνεις εφημερία την τάδε μέρα. Η ενημέρωση γίνεται τηλεφωνικά από υπάλληλο του γραφείου προσωπικού που σου λέει ότι "έτσι του είπαν έτσι έκανε". Εγγράφως τίποτα!

24 Σεπτεμβρίου 2013, 14:26:12
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Χωρίς έγγραφο δεν υπάρχει τίποτα.    ;)
Στον στρατό το λέγαμε φύλλο πορείας.
« Τελευταία τροποποίηση: 24 Σεπτεμβρίου 2013, 14:28:02 από Gatekeeper »
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

25 Σεπτεμβρίου 2013, 20:17:47
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ο στυλοβάτης της ΠΦΥ είναι, ή, καλύτερα, θα έπρεπε να είναι, ο γενικός γιατρός.
Περιστατικά σαν κι αυτά που καταφθάνουν στα ΤΕΠ (εκτός ΕΚΑΒ) όχι σπάνια μπορεί να συναντήσει κανείς και σε κάποιο Π.Ι ή Κ.Υ.
Ως εκ τούτου, το χώρο των ΤΕΠ, και ειδικά της διαλογής, τον σκέφτομαι ως το φυσικό χώρο του γενικού γιατρού, ο οποίος αποτελεί και τον (απαραίτητο) συνδετικό κρίκο μεταξύ ΠΦΥ και νοσοκομειακής (δευτεροβάθμιας) αντιμετώπισης.
Φυσικά οι συνθήκες κάτω από τις οποίες καλούνται οι συνάδλεφοι να λειτουργήσουν πολύ απέχουν από το ιδανικό και ίσως εκεί θα άξιζε κανείς να επιμείνει.
Εαν ειναι ετσι γιατι δεν ανοιγουν θεσεις Γ.Ι και να προσλαμβαμουν ΓΙ , αλλα  καλουν τους ιατρους του ΚΥ??  Ο τροπος αντιμετωπισης και ο τροπος λειτουργιας ειναι το θεμα...

25 Σεπτεμβρίου 2013, 20:30:51
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
μπορει να καταλαβα λάθος και διορθωστε με:η αρχικη καταχωρηση του συναδελφου δεν εχει να κανει τοσο με την ετσιθελικη μετακινηση του Γενικου Ιατρου στα ΤΕΠ συγκεκριμενου νοσοκομειου αλλα με το να καλειται να εφημερευσει εκει ως ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΣ ή ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ δηλ υπο την επιβλεψη-οδηγιες ετερου επιμελητη ενω και ο ιδιος ειναι επιμελητης!!!

Κανω λάθος???
Οταν δεν υπαρχει αυτονομο ΤΕΠ και ο καθε ειδικευμενος του νοσοκομειου εφημερευει για την κλινικη του, ο ιατρος του ΚΥ σε ποια κλινικη εφημερευει?? Γιατι πχ τον παιδιατρο του ΚΥ τον καλουν να εφημερευει στην παιδιατρικη??

25 Σεπτεμβρίου 2013, 20:50:04
Απάντηση #12
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ως εκ τούτου, το χώρο των ΤΕΠ, και ειδικά της διαλογής, τον σκέφτομαι ως το φυσικό χώρο του γενικού γιατρού, ο οποίος αποτελεί και τον (απαραίτητο) συνδετικό κρίκο μεταξύ ΠΦΥ και νοσοκομειακής (δευτεροβάθμιας) αντιμετώπισης.
Η διαλογή ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται από τις σωστά οργανωμένες και στελεχωμένες μονάδες ΠΦΥ και το ΕΚΑΒ και όχι στις δευτεροβάθμιες και τριτοβάθμιες μονάδες. Να υπάρχουν και τμήματα ΠΦΥ στις δευτεροβάθμιες μονάδες (νοσοκομεία)  να το κουβεντιάσουμε. Όχι όμως να βάζουμε Γ.Ι σε ΤΕΠ δευτεροβάθμιου γιατί οι Γ.Ι μπορούν να κάνουν και αυτό. Εδώ διαφωνώ.

25 Σεπτεμβρίου 2013, 21:19:14
Απάντηση #13
Αποσυνδεδεμένος

Γ.Κτιστάκης

Moderator
Τώρα μόλις είδα αυτό το σχετικό από την ΕΛΕΓΕΙΑ (Μποδοσάκης-Πρόδρομος Ρ. Μερκούρης
Πρόεδρος ΕΛΕΓΕΙΑ
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

Λέξεις κλειδιά: