Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 22:09:53

Αποστολέας Θέμα: Σύμβαση Εργασίας ειδικευόμενου ιατρού -έχετε διαβάσει τα "ψιλά γράμματα"... ;  (Αναγνώστηκε 6449 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Οκτωβρίου 2013, 02:53:02
Αναγνώστηκε 6449 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Γειά σας,

Πριν από λίγες μέρες, παρέλαβα το ένα από τα τρία πρωτότυπα, που υπέγραψα κατά το διορισμό μου για την έναρξη -ολοκλήρωση ειδικότητας.

Μου έκανε εντύπωση το παρακάτω εδάφιο :

<< Η παρούσα σύμβαση μπορεί να καταγγελθεί οποτεδήποτε μετά από απόφαση του Σ.Δ. του Νοσοκομείου (Δ2β/25416/20-09-85 έγγραφο Υ.Υ.Π. και Κοιν. Ασφαλίσεων),
χωρίς να τηρηθεί καμία προθεσμία, και χωρίς την υποχρέωση καταβολής αποζημίωσης εφόσον υπάρχει σπουδαίος λόγος


...ενδεικτικά αναφέρεται σαν τέτοιος λόγος η παραμέληση από τον συμβαλλόμενο της εκτέλεσης των επιστημονικών εργασιών που του ανατέθηκαν, η ανεπάρκεια, η ακαταλληλότητα του για την εκτέλεσή τους... >>

Δηλαδή, πολύ απλά,
λίγα τα λόγια σου "μικρέ", και μην τολμήσεις να σηκώσεις κεφάλι,
γιατί άμα γουστάρω, μπορώ να συγκαλέσω Δ.Σ του Νοσοκομείου, να "αποφανθούμε" βαρύγδουπα,
ότι είσαι ακατάλληλος για την εκτέλεση των καθηκόντων σου -άσχετα με το αν ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΚΑΝ πρωτόκολλο εκπαίδευσής σου (...),
και να σε διώξουμε, με συνοπτικές διαδικασίες,
χωρίς ΟΥΤΕ ΚΑΝ να υποχρεούμαστε αποζημίωσης στο τομάρι σου...

 ::) ::) 8)

 

 

12 Οκτωβρίου 2013, 14:19:29
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Απο την στιγμή που δεν υπάρχει διαδικασία επιλογής των ειδικευομενων ειναι λογικό το σύστημα να θέτει ασφαλιστικές δικλείδες.
Απο την εώς τώρα εμπειρία μου οι δικλείδες αυτές έχουν εφαρμοστεί μόνο σε περιπτώσεις εγκληματικά έπικίνδυνων συναδέλφων.
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

12 Οκτωβρίου 2013, 16:40:32
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

anasm


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Απο την στιγμή που δεν υπάρχει διαδικασία επιλογής των ειδικευομενων ειναι λογικό το σύστημα να θέτει ασφαλιστικές δικλείδες.
Απο την εώς τώρα εμπειρία μου οι δικλείδες αυτές έχουν εφαρμοστεί μόνο σε περιπτώσεις εγκληματικά έπικίνδυνων συναδέλφων.

Φίλε μου Gatekeeper, σ'ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου, και την πρόθεσή σου να με καθησυχάσεις.

Η ανασφάλειά μου, ΔΕΝ έγκειται στο ότι, νιώθω να "κινδυνεύω" άμεσα,  ;)
αλλά στο ότι,
ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ, αν πράγματι έχει νομική βάση, το να δουλεύει κάποιος, για κάποιο διάστημα σε μια Ιδιωτική Εταιρεία,
και βάσει Απόφασης του Δ.Σ. της Εταιρείας,
να τον απολύουν χωρίς αποζημίωση... ;

Δηλαδή, ο πατέρας μου, που είναι εργαζόμενος στον Ιδιωτικό Τομέα (Ασφαλισμένος στο ΙΚΑ),
έχει υπογράψει ανάλογη Σύμβαση Εργασίας... ;

Και αναφέρω το ΙΚΑ, γιατί κι εγώ, σαν π@ύστης, ΥΠΟΧΡΕΟΥΜΑΙ να καταβάλλω διπλές Εισφορές ΙΚΑ + ΤΣΑΫ... ;






12 Οκτωβρίου 2013, 16:58:46
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δυστυχώς ως προς την νομική βάση δεν δύναμαι να προσφέρω κάτι ιδιαίτερα κατατοπιστικό.
 :-\
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

12 Οκτωβρίου 2013, 17:49:22
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ, αν πράγματι έχει νομική βάση, το να δουλεύει κάποιος, για κάποιο διάστημα σε μια Ιδιωτική Εταιρεία,
και βάσει Απόφασης του Δ.Σ. της Εταιρείας,
να τον απολύουν χωρίς αποζημίωση... ;


Βεβαίως και μπορεί να απολυθεί κανείς χωρίς απόλυση, αν αποδειχθεί ότι δεν έκανε τη δουλειά που είχε συμφωνηθεί ή/και δεν είχε τα προσόντα που επικαλέστηκε προ της πρόσληψης. Περαιτέρω, ο εργοδότης μπορεί να αξιώσει και αποζημίωση αν αποδειχθεί ότι η επιχείρηση υπέστη υλική/ηθική ζημία από δόλο εργαζομένου.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
5710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Δεκεμβρίου 2010, 12:13:48
από anastasios theodoridis
0 Απαντήσεις
20136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17 Δεκεμβρίου 2012, 23:43:29
από anastasios theodoridis
9 Απαντήσεις
12400 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25 Απριλίου 2015, 18:43:19
από anasm
6 Απαντήσεις
7773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13 Μαΐου 2014, 02:41:25
από pzogr
18 Απαντήσεις
50736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Σεπτεμβρίου 2022, 07:23:38
από Argirios Argiriou