Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 17:12:58

Αποστολέας Θέμα: Ένωση -Πόσο κοντά είναι στους Ιδιώτες Γ.Γ.?  (Αναγνώστηκε 44148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

9 Οκτωβρίου 2008, 22:42:53
Αναγνώστηκε 44148 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Fadomas


Η ένωση, σε αίτημα συναδέλφου ιδιωτεύοντος για συμπαράσταση στην προσπάθειά του να βάλει μέσα στο ιατρείο μηχανήματα προβλεπόμενα από τις διατάξεις, απαντά ότι είναι «αναρμόδια» να εκδώσει
κάποια ανακοίνωση που να σας κατοχυρώνει»

Ατόπημα που ελπίζω να διορθωθεί και να μην αποτελέσει στάση δράσης η εύκολη λύση της αποποίησης.

Δημοσιεύω το διάλογο χωρίς ονόματα, αφού δεν έχω εξουσιοδότηση προς τούτο.


----- Original Message -----
From: ….
To: ….
Sent: Tuesday, October 07, 2008 2:47 PM
Subject: προς το ΔΣ της ένωσης

Αγαπητέ Κύριε Λέντζα,
 
Ειλικρινά λυπούμαι που ολόκληρο ΔΣ δεν μπορεί να βγάλει μια απόφαση για να βοηθήσει σε ένα γενικότερο ζήτημα που αφορά και θα αφορά τη Γενική Ιατρική.
Εγώ δεν σας ζήτησα να μου χορηγήσετε άδεια λειτουργίας ακτινολογικού μηχανήματος!!!!.
Εγώ ζήτησα να εκδώσετε μια απόφαση που να λέει ότι ο Γενικός Γιατρός με βάση το πρόγραμμα εκπαίδευσης δύναται να "επιτελεί απλές ακτινογραφίες κλπ,κλπ" αφού λάβετε υπ'όψιν
1)το πρόγραμμα ειδίκευσης ΠΔ 80,20.2.85 ΦΕΚ 29/4.3.85
2) την απόφαση 1/27ης Ολομέλειας ΚΕΣΝ/18.10.85
3)το ΠΔ υπ΄αριθμόν 415/29.12.1994 περί χρόνου ειδίκευσης
4)την 13η απόφαση 19ης Ολομέλειας ΚΕΣΥ/21.12.1995
Σας ενημερώνω λοιπόν ότι σε πολλές ευρωπαικές και όχι μόνο χώρες, οι Γενικοί Γιατροί χρησιμοποιούν ακτινολογικά μηχανήματα κατηγορίας Χ1.
Σας ενημερώνω επίσης ότι έχω ήδη λάβει τη θετική απάντηση προέγκρισης κατασκευής από την Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας και τη Νομαρχία και θα προχωρήσω το θέμα μέχρι τέλους έστω και χωρίς τη βοήθειά σας.
Λυπούμαι όμως που αν και νέοι Συνάδελφοι φαίνεται ότι δεν διαθέτετε "ανοιχτά μυαλά" που τόσο ανάγκη έχει ακόμα η ειδικότητά μας.
 
Σας ευχαριστώ και πάλι
….. (όνομα συναδέλφου)

----- Original Message -----
From: ένωση
To: … (όνομα συναδέλφου)
Sent: Tuesday, October 07, 2008 1:07 PM
Subject: RE:

Κύριε … (όνομα συναδέλφου) καλημέρα σας.
Συγνώμη που άργησα να σας απαντήσω αλλά βρισκόμουν στο εξωτερικό.
Το ερωτημά σας το συζητήσαμε στο Δ.Σ. που έγινε προ 15 μέρου και καταλήξαμε στο ότι η Ένωση δεν είναι υπεύθυνη
για την έκδοση άδειας λειτουργίας  ακτινολογικού μηχανήματος όυτε μπορεί να εκδώσει κάποια ανακοίνωση που να σας κατοχυρώνει
σε αυτό το ζήτημα.
Για οτιδήποτε άλλο χρειαστείτε σχετικά με αυτό το θέμα επικοινωνήστε μαζί μου.
Σας ευχαριστώ πολύ.
Γιάννης Λέντζας
Φως, περισσότερο φώς

9 Οκτωβρίου 2008, 22:49:19
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Νομίζω ότι μια "Ένωση" αποκλειστικά για ιδιώτες γενικούς ιατρούς θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα, τώρα ακόμη περισσότερο με τις συνθήκες που επικρατούν.
Η άποψη αυτή είναι από πολύ παλιά και κάποιοι είχαν ακούσει αυτή την "ύβρη" από το στόμα μου...
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

22 Οκτωβρίου 2008, 09:43:27
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Νομίζω ότι μια "Ένωση" αποκλειστικά για ιδιώτες γενικούς ιατρούς θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα, τώρα ακόμη περισσότερο με τις συνθήκες που επικρατούν.

Σύντομα θα γίνει πραγματικότητα....
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Μαρτίου 2012, 10:44:47
από EzeΤΡΟΛ
3 Απαντήσεις
27189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 9 Ιουλίου 2015, 13:04:10
από Ορθοπαιδικός
3 Απαντήσεις
6492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Νοεμβρίου 2014, 13:39:37
από Ορθοπαιδικός
5 Απαντήσεις
14898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Μαρτίου 2017, 22:59:51
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
10487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16 Δεκεμβρίου 2017, 12:21:47
από Argirios Argiriou