Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
27 Απριλίου 2024, 16:45:55

Αποστολέας Θέμα: Σήμερα (21/10/013) ο Υπ. Υγείας στον κ. Χατζηνικολάου. Κάντε ερωτήσεις online.  (Αναγνώστηκε 5459 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

21 Οκτωβρίου 2013, 16:36:39
Αναγνώστηκε 5459 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
21/10/2013.

Απόψε στις 11.20 στην εκπομπή του Νίκου Χατζηνικολάου "στον ενικό" που θα μεταδοθεί από το enikos.gr και το STAR CHANNEL, ο υπουργός Υγείας Άδωνις Γεωργιάδης απαντά στα ερωτήματα των πολιτών που θα βρίσκονται στο στούντιο.


Ολοι οι τηλεθεατές θα μπορούν να διατυπώνουν τις παρατηρήσεις τους μέσω twitter στον λογαριασμό του @NChatzinikolaou ή μέσω email στο enikoslive@gmail.com

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
« Τελευταία τροποποίηση: 21 Οκτωβρίου 2013, 17:08:08 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

22 Οκτωβρίου 2013, 09:48:03
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Η εκπομπή του Ν. Χατζηνικολάου στο enikos.gr με τον Άδωνι Γεωργιάδη.

Δείτε την χθεσινή εκπομπή εδώ:


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

22 Οκτωβρίου 2013, 10:56:09
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

EzeΤΡΟΛ


Άδωνις: Όποιος (φυσικοθεραπευτής ή φμφ) κάνει επίσχεση εργασίας, ο ΕΟΠΥΥ κόβει την σύμβαση μαζί του.


Και επειδή ο ΕΟΠΥΥ αποκλείεται να σας πληρώνει στις 60 μέρες, ούτε σε μία στο δισεκατομμύριο, θα σας πληρώνει σε 5 μήνες, κι αν σας αρέσει. Αν δεν θέλετε, σας αποδεσμεύουμε.

Το Κράτος δεν εκβιάζεται.

Εγώ τον Ασφαλισμένο μου, θα τον προστατεύσω.


Θα έρθουν καιροί που θα είστε ασφαλισμένοι, αλλά θα είναι σαν να μην είστε.

22 Οκτωβρίου 2013, 11:04:16
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Και επειδή ο ΕΟΠΥΥ αποκλείεται να σας πληρώνει στις 60 μέρες, ούτε σε μία στο δισεκατομμύριο, θα σας πληρώνει σε 5 μήνες, κι αν σας αρέσει. Αν δεν θέλετε, σας αποδεσμεύουμε.

Το Κράτος δεν εκβιάζεται.

Εγώ τον Ασφαλισμένο μου, θα τον προστατεύσω.




Ας υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή όλος ο ιδιωτικός τομέας - με τον έναν ή τον άλλο τρόπο - αποδεσμεύεται από τον κ. Υπουργό.
Τι ακριβώς πιστεύουμε ότι θα γίνει;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

22 Οκτωβρίου 2013, 12:18:24
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Άδωνις: Όποιος (φυσικοθεραπευτής ή φμφ) κάνει επίσχεση εργασίας, ο ΕΟΠΥΥ κόβει την σύμβαση μαζί του.
Το Κράτος δεν εκβιάζεται.

  Το στοίχημα που αναφέρει το έχασε ήδη γιατί στην Λάρισα ήδη οι φυσικοθεραπευτές έχουν κάνει επίσχεση (φαντάζομαι και σε άλλες πόλεις) και ακόμα (δεν πρόκαμε; ) δεν τους απέλυσε (...). Νυν απολύεις τους δούλους σου υπουργέ, κατά το ρήμα σου ουκ εν ειρήνη (να με συγχωρέσει η Εκκλησία για την παράφραση των λόγων του Συμεών στην Υπαπαντή του Κυρίου).
   Και το κράτος δεν εκβιάζεται, αλλα οι υπόλοιποι ναι... Ισονομία-ισοπολιτεία δεν λέγεται αυτό; Το Σύνταγμα τι λέει (αλλά πλέον, πάει και αυτό)
   Να συμπληρώσω ότι είδα ένα μεγάλο μέρος της συνάθροισης μονολόγων. Ο καθένας έλεγε τα δικά του, απαντήσεις ουσιαστικές δε δόθηκαν, οι γνωστές γενικόλογες παρατηρήσεις και οι αλλαγές θέματος κατα το δοκούν... Fail...
« Τελευταία τροποποίηση: 22 Οκτωβρίου 2013, 12:39:46 από Ορθοπαιδικός »

22 Οκτωβρίου 2013, 13:17:22
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

GirousisN





[/quote]

Ας υποθέσουμε ότι κάποια στιγμή όλος ο ιδιωτικός τομέας - με τον έναν ή τον άλλο τρόπο - αποδεσμεύεται από τον κ. Υπουργό.
Τι ακριβώς πιστεύουμε ότι θα γίνει;
[/quote]
Κατάρρευση του ΕΣΥ σε 1 μήνα. Με το δεδομένο ότι οποιαδήποτε πράξη στον ιδ. τομέα πληρώνεται μετρητοίς. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί να πληρώνουν 230 € μια μαγνητική, 120-170 € μια συνεδρία αιμοκάθαρσης, 50-80 € εργ.έλεγχο ρουτίνας, για να μην αναφερθούμε σε ψυχιατρικούς ασθενείς που νοσηλεύονται χρονίως σε ιδ. ψυχιατρικές κλινικές.

23 Οκτωβρίου 2013, 10:58:43
Απάντηση #6
Αποσυνδεδεμένος

asterios


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
(αναδημοσίευση από μπλογκ φμφ ενδιαφέροντος)

1. Οι παντες είναι απλήρωτοι. Από εταιρίες μέχρι τους αναπηρους που τους κόβουν τις συντάξεις για να τους περάσουν από επιτροπές χωρις να λαμβάνουν αναδρομικά αυτά που τους εκοψαν.

2. ΣΟΚ προκάλεσε η καταγγελια του μελους του ΔΣ του ΕΟΠΥΥ ότι υπογράφουν ελλειμματικούς προϋπολογισμούς. Ο  ΕΟΠΥΥ δεν μπορεί να πληρώσει και καποιοι θα πρέπει να διωχθούν ποινικά για εγκλημα εκ προμελετης

3. Η τρόϊκα κάνει τα στραβά μάτια για τις ανεξοφλητες οφειλές του ΕΟΠΥΥ και την εξωσυμβατική συμπεριφορά παρόλο που είναι μνημονιακή δεσμευση να μην συσσωρευονται ληξιπροθεσμα.Αυτό είναι πολύ επίκινδυνο για εμάς
 
4. Οι κλάδοι έχουν πέσει στο ολέθριο λάθος του κανιβαλισμού. Μόνο μια πανυγειονομική κινητοποιηση έχει πλέον νόημα σε επίπεδο γιατρων(βασικα  νοσοκομειακών γιατρών- αυτούς τρέμει ο αδωνης -και όχι τον Πατούλη ), εταιριών και διανομέων αποθηκάριων και φαρμακείων.

5.Το κράτος  είναι αποφασισμένο και αδιστακτο για όλα σε τέτοιο σημείο που  αδιαφορεί για  6.000.000 ανασφαλιστους  αναμεσα στους οποιους καρκινοπαθείς δίνοντας για τα ματια του κόσμου 200.000 voucher δηλ ποσοστο που αντιστοιχει στο 3% των ανασφαλιστων.

6. Η σχέση με το κράτος είναι πλέον σχέση ανταγωνιστική και ακρως επικίνδυνη.Οτι παρουμε  θα το πάρουμε μόνο με πραγματικό αγώνα και δημιουργώντας κοινωνική αναταραχή και όχι μέσω διαπραγματεύσεων. Οι αποφασεις εχουν παρθεί.

7. Εξίσου επικίνδυνη ήταν και η  ατακα του Αδωνη χαμογελώντας ότι «ο κ.Θεοδωσιαδης είναι σκληρός διαπραγματευτής». Φάνηκε πολύ καλά ότι στους σκληρούς διαπραγματευτές ο Αδωνης δεν τους  χαμογελά.

8. Ακόμα πιο επικίνδυνη ήταν η ατακα του Αδωνη ότι τα λεφτά από τον ΕΟΠΥΥ δεν τα χανετε. Πρέπει να είμαστε ιδιαιτερα ευγνωμωνες  που η νυχτερινη κοπωση τον χαλαρωσε και ξεστομισε την εκφραση αυτή. Είναι ξεκαθαρο το ενδομυχο η για να το πουμε πιο απλά «καρφώθηκε» και   η φραση αυτή φανερώνει το τέλος της διαδρομής.

9. Ψεμμα  είναι επισης  ότι δεν υπαρχουν λεφτά και δεν εχει χρήματα η χωρα.Πανω από τους μισους φορους ,χαρατσια κτλ πανε για τοκοχρεολύσια. Με απλά λόγια καποιοι επενδυσαν σε ομολογα ελληνικου δημοσιου (χωρίς να είναι μηδενικού ρίσκου) και πρέπει σωνει και καλα οι επενδυτες αυτοί να παρουν τα λεφτά τους πίσω. Σα να αγοράσω εγώ μετοχές και αν πεσει εξω η εταιρία να ζητησω από τους υπαλληλους να με αποζημιώσουν. Αυτό σημαίνει μνημονιακός. Να αφήνω τον καρκινοπαθή να πεθαίνει για να ξεπληρωσω μια επενδυση που εκαναν καποιοι στο παρελθόν και πρεπει σωνει και καλα να τους βγει.

10. Η λύση είναι  πολύ απλή. Αυτό που μου είπε ο ο φιλος μου ο γιαννης ο Δαγρες όταν του ελεγα πως  πρέπει κατι να κανουμε σαν κλάδος. «Αν φύγει το ΔΝΤ  και η Τροικα μου λεει ,τελείωσε το παραμύθι  .To πρόβλημα θα λυθεί πιο απλά απο οτι φανταζεσαι,Τότε και αναπτυξη θα εχουμε,και λεφτα θα περισσευουν στο κρατος για τους πολιτες»

23 Οκτωβρίου 2013, 13:13:09
Απάντηση #7
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Από δημοσίευμα της εφημερίδας "Ημερησία" (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος): "Θα πρέπει να δίνουμε το δικαίωμα στους χειρουργούς να χειρουργούν και το απόγευμα με πρόσθετη αμοιβή".

Πολύ καλό ακούγεται αυτό σαν ιδέα (το να αντικαταστήσει κανείς ένα μέρος της ζήτησης για ιδιωτικές κλινικές από το ΕΣΥ δίνοντας τη δυνατότητα στους γιατρούς του να κάνουν "απογευματινά χειρουργεία").

Σκέφτομαι αν αυτό θα μπορούσε πράγματι να γίνει με δεδομένη:

- Την ήδη μεγάλη επιβάρυνση από εφημερίες και λοιπές υποχρεώσεις των χειρουργών (εκτός κι αν ο "πρωτοκλασάτος" χειρουργός που θα φέρνει και χρήματα στο νοσοκομείο απαλλαχθεί από ορισμένα πρόσθετα βάρη)
- Την έλλειψη αναισθησιολόγων για να στελεχωθεί τακτικό απογευματινό χειρουργείο, καθώς σε πολλές περιπτώσεις οι ήδη υπηρετούντες μόλις και μετά βίας βγάζουν πρόγραμμα εφημεριών
- Την έλλειψη κρεββατιών ΜΕΘ για τα επιπρόσθετα περιστατικά (ήδη υπάρχει πολύ συχνά αναμονή για κρεββάτι σε κρατικό νοσοκομείο ή και πλήρης αδυναμία ανταπόκρισης).

Θα δούμε άραγε κάποιο σχέδιο επί χάρτου που να απαντάει σε αυτούς τους σοβαρούς περιορισμούς;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

23 Οκτωβρίου 2013, 13:17:27
Απάντηση #8
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Για ποιον λόγο να χειρουργήσω το απόγευμα την στιγμή που είμαι σε θέση να τα πάρω "μαύρα" το πρωί ή στην εφημερία μου?
“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

23 Οκτωβρίου 2013, 13:37:09
Απάντηση #9
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Από δημοσίευμα της εφημερίδας "Ημερησία" (Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος):    ...   
...
Θα δούμε άραγε κάποιο σχέδιο επί χάρτου που να απαντάει σε αυτούς τους σοβαρούς περιορισμούς;
   Στο συγκεκριμένο άρθρο θεωρούν δεδομένες και ήδη ψηφισμένες τις εξαγγελείες του βιβλιοπώλη. Επίσης για το θέμα αναισθησιολόγων και χειρουργών (ή χειρούργων κατά περίπτωση) δίνει μόνο την απάντηση: Η απογευματινή χρήση των χειρουργείων θα γίνει στα πρότυπα λειτουργίας των απογευματινών ιατρείων, με τη συμμετοχή των γιατρών να είναι προαιρετική. (δλδ μπορεί να γίνει και χωρίς κάποιο γιατρό):laugh: :laugh: :laugh:
   Εκτός απο αυτό που με πρόλαβε ο Gatekeeper [Για ποιον λόγο να χειρουργήσω το απόγευμα την στιγμή που είμαι σε θέση να τα πάρω "μαύρα" το πρωί ή στην εφημερία μου? ],  να συμπληρώσω ότι πρέπει να καθοριστούν πολλά για να γίνει το συγκεκριμένο πόνημα. Και το σημαντικότερο, για να μην υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός με τον ιδιωτικό τομέα (φιλελευθερη πολιτική) να εξισωθούν τα νοσήλια (και οι συμμετοχές του ασθενούς) με αυτά των ιδιωτικών κλινικών (τουλάχιστον για τα απογευματινά -ιδιωτικά- χειρουργεία).

24 Οκτωβρίου 2013, 08:36:01
Απάντηση #10
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για ποιον λόγο να χειρουργήσω το απόγευμα την στιγμή που είμαι σε θέση να τα πάρω "μαύρα" το πρωί ή στην εφημερία μου?
Δεν θα είναι για σένα. Αυτοί που θα έρθουν με μπλοκάκι, τι τυράκι θα έχουν;
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

24 Οκτωβρίου 2013, 09:57:03
Απάντηση #11
Αποσυνδεδεμένος

Ορθοπαιδικός


Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Για ποιον λόγο να χειρουργήσω το απόγευμα την στιγμή που είμαι σε θέση να τα πάρω "μαύρα" το πρωί ή στην εφημερία μου?
Δεν θα είναι για σένα. Αυτοί που θα έρθουν με μπλοκάκι, τι τυράκι θα έχουν;
   Πάντως στην συνεντευξη του ο γνωστός τηλε.... μίλησε για τους γιατρούς του ΕΣΥ (έτσι κατάλαβα), όχι για τους άλλους τους μπλοκάκηδες (αν και θα έπρεπε όπως λέτε και συμφωνώ). Τυράκι δεν χρειάζεται, θα πληρώνονται απ' τον ασθενή.

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
44416 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20 Μαΐου 2009, 20:36:30
από timex
0 Απαντήσεις
25843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Απριλίου 2011, 12:14:24
από Argirios Argiriou
23 Απαντήσεις
126479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11 Δεκεμβρίου 2021, 08:00:33
από Argirios Argiriou
0 Απαντήσεις
3768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 4 Μαρτίου 2015, 22:43:11
από Argirios Argiriou
5 Απαντήσεις
17114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18 Δεκεμβρίου 2018, 11:35:18
από pzogr