Θέματα Εργασίας > ΕΟΠΥΥ

Προληπτική Μαστογραφία.

(1/2) > >>

Ιορδάνης Καπάνταης:
Συνταγογράφησα προληπτική μαστογραφία σε ασθενή μου και της ειπαν απο ιδιωτική κλινική οτι δεν δέχονται προληπτικές μαστογραφιες απο ιδιώτες μη συμβεβλημενους ιατρούς του ΕΟΠΥΥ, παρα μόνο απο συμβεβλημένους  >:(
Γνωρίζει κάποιος εαν ισχύει κάτι τετοιο???
Διοτι εχω συνταγογραφησει αρκετές φορές στο παρελθόν προληπτική μαστογραφία σε ασθενείς, αλλα δεν μου ανέφεραν οτι αρνήθηκαν εκτέλεσή της απο ιδιωτική κλινική ή νοσοκομείο ::)

anastaziogr:
Δεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Μπορούν και οι μη συμβεβλημένοι (πιστοποιημένοι ) ιατροί να συνταγογραφούν προληπτικές εξετάσεις όπως αυτές περιγράφονται στον ΕΚΠΥ του ΕΟΠΥΥ.
Οι εξετάσεις αυτές όμως θα πρέπει να καταγράφονται και στο βιβλιάριο υγείας του ασφαλισμένου όπου θα πρέπει να επισημαίνεται ότι πρόκειται για προληπτική εξέταση (αντίθετα οι υπόλοιπες εξετάσεις δεν χρειάζεται πια να καταχωρούνται στο βιβλιάριο).

Ιορδάνης Καπάνταης:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΔεν υπάρχει τέτοιος περιορισμός. Μπορούν και οι μη συμβεβλημένοι (πιστοποιημένοι ) ιατροί να συνταγογραφούν προληπτικές εξετάσεις όπως αυτές περιγράφονται στον ΕΚΠΥ του ΕΟΠΥΥ.
Οι εξετάσεις αυτές όμως θα πρέπει να καταγράφονται και στο βιβλιάριο υγείας του ασφαλισμένου όπου θα πρέπει να επισημαίνεται ότι πρόκειται για προληπτική εξέταση (αντίθετα οι υπόλοιπες εξετάσεις δεν χρειάζεται πια να καταχωρούνται στο βιβλιάριο).

--- Τέλος παράθεσης ---

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση !!!  :)

carlita:
Καλημερα,σημερα ασθενης μου πηρε τηλ για να κλεισει ραντεβου σε διαγνωστικο κεντρο για μαστογραφια και μ.ο.π. με παραπεμπτικο απο εμενα.Της ειπαν οτι δεχονται μονο απο γυναικολογο και ορθοπεδικο.Δηλαδη οι γενικοι ιατροι δεν μπορουμε να γραφουμε προληπτικες εξετασεις ??? ??? ???

Ορθοπαιδικός:
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή ΕίσοδοςΚαλημερα,σημερα ασθενης μου πηρε τηλ για να κλεισει ραντεβου σε διαγνωστικο κεντρο για μαστογραφια και μ.ο.π. με παραπεμπτικο απο εμενα.Της ειπαν οτι δεχονται μονο απο γυναικολογο και ορθοπεδικο.Δηλαδη οι γενικοι ιατροι δεν μπορουμε να γραφουμε προληπτικες εξετασεις ??? ??? ???

--- Τέλος παράθεσης ---
   Επειδή επίσημα δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου (για απαγόρευση στους ΓΙ) κάτι άλλο παίζει...

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση