Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:22:51

Αποστολέας Θέμα: Υπεράριθμος ειδικευόμενος για λόγους (ψυχικής) υγείας...  (Αναγνώστηκε 5722 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

29 Οκτωβρίου 2013, 21:33:03
Αναγνώστηκε 5722 φορές
Αποσυνδεδεμένος

anasm



Το καταλαβαίνω ότι ο τίτλος του topic, παραπέμπει αλλού...

Παρόλα αυτά, πραγματικά κόπηκαν τα γόνατά μου, όταν άκουσα για ένα φίλο και συνάδελφο, που είχε διοριστεί, κανονικά και όχι ως "υπεράριθμος", για να κάνει το ειδικό μέρος...

Διορίστηκε, λοιπόν, σε μεγάλο νοσοκομείο για Καρδιολογία.
Σε κάποια από τις, δυστυχώς πρώτες εφημερίες του, κάτι στράβωσε..
Ο Επιμελητής "on call" και όλα τα παρελκόμενα...

Νομίζω, ο ασθενής δεν πέθανε, αλλά νοσηλεύεται διασωληνωμένος..
Μάλλον θα έγιναν πολλαπλές προσπάθειες για την ανάνηψή του, και στο διάστημα αυτό του χαμένου χρόνου, λόγω μη αιμάτωσης του εγκεφάλου, ο ασθενής έπεσε σε κώμα..

Το παιδί, την επόμενη μέρα, δεν πάτησε στην Κλινική, και πήγε στα επείγοντα στον ψυχίατρο..
Συνεστήθη αναρρωτική άδεια, και νοσηλεία του στην Ψυχιατρική κλινική του νοσοκομείου..

Ειλικρινά αναρωτιέμαι, θα μπορέσει αυτός ο άνθρωπος, να επιστρέψει...??

Κοινός μας φίλός, που το συζητούσαμε τις προάλλες,
μου έλεγε ότι το παλικάρι θέλει να τα παρατήσει όλα...

Και θα κάνει τί? Δεν είναι κρίμα όλα αυτά τα χρόνια...?

Τουλάχιστον, σε τέτοιες περιπτώσεις, προβλέπεται να μπεί κανείς σε άλλη ειδικότητα ως υπεράριθμος? 

30 Οκτωβρίου 2013, 00:29:56
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Ξέρω αρκετές παρόμοιες ιστορίες, μία εκ των οποίων αφορά κι εμένα. Για να πω την αλήθεια, πιστεύω ότι όλοι όσοι έχουμε κάνει ειδικότητα πρώτης γραμμής έχουμε βιώσει κάποια ανάλογα περιστατικά. Εξάλλου πολλά από αυτά τα περιστατικά οφείλονται σε κακές συνθήκες εργασίας (κούραση, έλλειψη ειδικού, πίεση από συγγενικό περιβάλλον κ.λ.π.). Μετά από δεκαπέντε χρόνια - τόσα πέρασαν από την αντίστοιχη δική μου ιστορία - μπορώ να πω ότι είναι κάτι φυσικό και αναμενόμενο. Η αντίδραση, βέβαια, του καθενός είναι ιδιαίτερη. Κανείς όμως θα πρέπει να ξεπερνά τα λάθη και τις ελλείψεις του, βλεποντάς τα ως μία ευκαιρία ταπείνωσης και οριοθέτησης των δυνατοτήτων του. Αν δεν μπορεί να γίνει γόνιμη αυτή η εμπειρία, μπορεί να οδηγηθούμε στο να εγκαταλείψουμε την προσπάθεια ή, ακόμη χειρότερα, να τη συνεχίσουμε μη έχοντας εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μας. Σε κάθε περίπτωση, μετά από μία τραυματική εμπειρία χρήσιμο είναι να δίνεται ένας χρόνος ανασυγκρότησης, συνήθως με τη μορφή μίας ολιγοήμερης άδειας.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

30 Οκτωβρίου 2013, 12:24:41
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Gatekeeper

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Ξέρω αρκετές παρόμοιες ιστορίες, μία εκ των οποίων αφορά κι εμένα. Για να πω την αλήθεια, πιστεύω ότι όλοι όσοι έχουμε κάνει ειδικότητα πρώτης γραμμής έχουμε βιώσει κάποια ανάλογα περιστατικά. Εξάλλου πολλά από αυτά τα περιστατικά οφείλονται σε κακές συνθήκες εργασίας (κούραση, έλλειψη ειδικού, πίεση από συγγενικό περιβάλλον κ.λ.π.). Μετά από δεκαπέντε χρόνια - τόσα πέρασαν από την αντίστοιχη δική μου ιστορία - μπορώ να πω ότι είναι κάτι φυσικό και αναμενόμενο. Η αντίδραση, βέβαια, του καθενός είναι ιδιαίτερη. Κανείς όμως θα πρέπει να ξεπερνά τα λάθη και τις ελλείψεις του, βλεποντάς τα ως μία ευκαιρία ταπείνωσης και οριοθέτησης των δυνατοτήτων του. Αν δεν μπορεί να γίνει γόνιμη αυτή η εμπειρία, μπορεί να οδηγηθούμε στο να εγκαταλείψουμε την προσπάθεια ή, ακόμη χειρότερα, να τη συνεχίσουμε μη έχοντας εμπιστοσύνη στις δυνάμεις μας. Σε κάθε περίπτωση, μετά από μία τραυματική εμπειρία χρήσιμο είναι να δίνεται ένας χρόνος ανασυγκρότησης, συνήθως με τη μορφή μίας ολιγοήμερης άδειας.


“It’s a poor sort of memory that onlyworks backwards, the Queen remarked.”
Lewis Carroll, 1872,
Through the Looking Glass

Λέξεις κλειδιά:
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3852 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31 Αυγούστου 2011, 18:58:23
από carlita
0 Απαντήσεις
3437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Ιουλίου 2013, 14:54:51
από Argirios Argiriou
2 Απαντήσεις
6043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12 Σεπτεμβρίου 2014, 18:37:51
από cosmonaut
0 Απαντήσεις
58866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 6 Νοεμβρίου 2019, 10:21:01
από Argirios Argiriou
1 Απαντήσεις
4487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23 Απριλίου 2021, 18:20:17
από Argirios Argiriou