Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
18 Απριλίου 2024, 08:40:41

Ψηφοφορία

Χρησιμοποιείτε τις ηλεκτρονικές παραπομπές στην Ηλ. Συνταγογράφηση;

Ναι, ταχτικά
1 (25%)
Ναι, σπάνια όταν θέλω να είμαι κατοχυρωμένος/η
0 (0%)
Καθόλου
2 (50%)
Δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοια δυνατότητα στην ΗΣ
1 (25%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 4

Η ψηφοφορία έληξε: 16 Σεπτεμβρίου 2017, 10:30:20

Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονικές Παραπομπές στην Ηλ. Συνταγογράφηση  (Αναγνώστηκε 6048 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

17 Αυγούστου 2017, 10:28:15
Αναγνώστηκε 6048 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
Ερώτηση: Πόσοι χρησιμοποιείτε τις παραπομπές προς άλλη ειδικότητα που υπάρχει στην Ηλ. Συνταγογράφηση στην επίσκεψη κάτω δεξιά στην καρτέλα "παραπομπές";
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

28 Ιουλίου 2018, 10:48:57
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

theodos


Τον περασμένο μήνα έδωσα σε ασθενη   παραπεμπτικό για ουρολογική εκτίμηση σε τακτικό ιατρείο.
Η ασθενης επέστρεψε αναφέροντας ο,τι επειδή το ραντεβού στο νοσοκομείο αργούσε, απευθύνθηκε σε ιδιώτη ουρολογο,
ο οποιος οταν επιχείρησε να της εκδόσει παραπεμπτικό για πρόσθετο παρακλινικό έλεγχο, της ειπε οτι δεν μπορούσε
γιατι το συστημα δεν το αποδεχόταν γιατι υπήρχε σε ισχύ το παραμπετικό (κλιν. εκτιμ) που της είχα δωσει και μου ζήτησε να το ακυρώσω.
Σημειώνω οτι δεν εκκρεμουσε δικος μου παρακλινικός έλεγχος, ειχαν περάσει περισσότερες απο 10 ημερες απο την παραμπομπή
και η ασθενης ειχε σε ισχύ ασφάλεια και εγω εργαζομαι σε Κ.Υ
Σας εχει τυχει κατι παρομοιο ?

Θεοδοσίου Θεοδόσιος
Γενικός Ιατρός

28 Ιουλίου 2018, 10:59:25
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Τον περασμένο μήνα έδωσα σε ασθενη   παραπεμπτικό για ουρολογική εκτίμηση σε τακτικό ιατρείο.
Η ασθενης επέστρεψε αναφέροντας ο,τι επειδή το ραντεβού στο νοσοκομείο αργούσε, απευθύνθηκε σε ιδιώτη ουρολογο,
ο οποιος οταν επιχείρησε να της εκδόσει παραπεμπτικό για πρόσθετο παρακλινικό έλεγχο, της ειπε οτι δεν μπορούσε
γιατι το συστημα δεν το αποδεχόταν γιατι υπήρχε σε ισχύ το παραμπετικό (κλιν. εκτιμ) που της είχα δωσει και μου ζήτησε να το ακυρώσω.
Σημειώνω οτι δεν εκκρεμουσε δικος μου παρακλινικός έλεγχος, ειχαν περάσει περισσότερες απο 10 ημερες απο την παραμπομπή
και η ασθενης ειχε σε ισχύ ασφάλεια και εγω εργαζομαι σε Κ.Υ
Σας εχει τυχει κατι παρομοιο ?
Ναι, παρόμοια περίπτωση με παραμπομπή σε τακτικά ιατρεία νοσοκομείου. Ελπίζω το σύστημα να μην αντιμετωπίζει την όποια παραπομπή ως υποχρέωση αλλά ως δυνατότητα για τον ασθενή.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

28 Ιουλίου 2018, 11:01:49
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Δ. Κουναλάκης

Administrator
H αρχική μου ερώτηση έστω και παλαιά δεν είναι τυχαία.
Οι συμβουλοι της ΗΔΙΚΑ επί εποχής Βορίδη, είχαν φτιάξει σύστημα παραπομπών στην Ηλ. Συνταγογράφηση.
Έτσι, παραπέμπεις κάποιο σε κάποια ειδικότητα, και όταν ανοίξει ιατρός της αιτούμενης ειδικότητας επίσκεψη, πρέπει υποχρεωτικά να απαντήσει στην παραπομπή που του την πετάει το σύστημα. Δεν έχει σχέση εάν είναι ιδιώτης ή όχι. Αν δεν απαντήσει δεν μπορεί να κλείσει την επίσκεψη, μόνο να την ακυρώσει.
Μέχρι εδώ σωστά. Το αποτελέσμα της παραπομπής μένει στο σύστημα και δεν μπορεί να το δει κανείς και ποτέ!!!!!
Το ηλίθιο μυαλό που το σκέφτηκε αξίζει συγχαρητήρια. Έτσι, μέχρι σήμερα ο μόνος λόγος χρήσης του συστήματος είναι η ευθυνοφοβία του παραπέμποντος........ Αυτό το έχω γκρινιάξει και φωνάξει στην ΗΔΙΚΑ αλλά δεν είμαι θεσμικός. Και οι φοβεροί θεσμικοί του συστήματος, που πλέον είναι και η ΕΛΕΓΕΙΑ, σφυρίζουν στην κορμάρα τους.
Eίπες ότι μια μέρα θα φύγεις, μην τολμήσεις, είσαι χαζός;
όταν έχεις τέτοιους αυλικούς και τέτοια καρέκλα, τι απερισκεψία!
Ένα ξεροκόμματο κάθε πιστός να μασουλάει, "Ναι αρχηγέ" θα λέει συνεχώς
τιμωρία αμείλικτη σ' όποιον τολμά να σ΄αμφισβητεί έργα και πρόσωπα, τι ύβρης!
Ω αρχηγέ, είσαι ο μοναδικός, και τη ζωή μας χρωστάμε σε σένα οι φτωχοί!
Από μετάφραση αραβικού κειμένου

Λέξεις κλειδιά: παραπομπή ΗΣ 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
16590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2011, 21:45:10
από D-Michalis
1 Απαντήσεις
7822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 1 Μαρτίου 2010, 17:47:13
από EzeΤΡΟΛ
1 Απαντήσεις
4378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 7 Αυγούστου 2014, 23:04:33
από EzeΤΡΟΛ
0 Απαντήσεις
1542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Φεβρουαρίου 2018, 21:37:57
από Argirios Argiriou
41 Απαντήσεις
40452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Νοεμβρίου 2018, 11:24:39
από Ορθοπαιδικός