Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
29 Μαρτίου 2024, 01:27:55

Αποστολέας Θέμα: Έναρξη ειδικότητας Γενικής Ιατρικής: Αττική Vs Επαρχία ????????  (Αναγνώστηκε 46162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

1 Νοεμβρίου 2013, 21:24:41
Αναγνώστηκε 46162 φορές
Αποσυνδεδεμένος

Ευαγγελία Ζ


Καλησπέρα!!!!! είμαι νέα στο φόρουμ... γράφτηκα ελπίζοντας πως με τη βοήθειά σας θα καταλήξω σε μια απόφαση...
Θέλω να ειδικευτώ στην Γενική Ιατρική, με προβληματίζει όμως έντονα το που???
Έχω τη δυνατότητα να επιλέξω μεταξύ κάποιου νοσοκομείου στην Αθήνα και κάποιου στην Επαρχία.. Συγκεκριμένα όταν λέω επαρχία εννοώ στην Πάτρα, γιατί σε αυτή την περιοχή εργάζομαι τώρα...

Γενικά έχω ακούσει ότι παντού στην Ελλάδα η εκπαίδευση των γενικών ιατρών δεν είναι καλά οργανωμένη και πρακτικά στηρίζεται στην "όρεξη" του ειδικευόμενου για μάθηση...
Επίσης συνάδελφοι που είναι ειδικευόμενοι, μου έχουν πει ότι δεν τους αντιμετωπίζουν με ανάλογη σοβαρότητα, (το ακριβές σχόλιο που μου είπαν είναι ότι τους αντιμετωπίζουν σαν φοιτητές ιατρικής) με αποτέλεσμα το επίπεδο της εκπαίδευσης που τους παρέχουν να μην είναι αυτό που περίμεναν. Αντίθετα μου είπαν ότι στην Αθήνα είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα όσον αφορά το επίπεδο εκπαίδευσης.

Δεν ξέρω τι να πιστέψω... και θα κληθώ σχετικά σύντομα, τον Φεβρουάριο του 2014, να επιλέξω μεταξύ του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Πατρών (ΠΓΝΠ) και κάποιου νοσοκομείου στην Αθήνα... Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες και εμπειρίες για να με βοηθήσετε να διαλέξω....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

1 Νοεμβρίου 2013, 21:58:09
Απάντηση #1
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Καλωςήλθατε στο φόρουμ!

Η ερώτησή σας έχει ξανασυζητηθεί. Δείτε π.χ εδώ: 

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος

και εδώ:

Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

1 Νοεμβρίου 2013, 22:07:25
Απάντηση #2
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν ισχύει η ιδιότητα "Αγροτικός Ιατρός" στο προφίλ, δεν έχεις κάνει ακόμη αίτηση για ειδικότητα; Θα κάνεις αίτηση το Φεβρουάριο;

1 Νοεμβρίου 2013, 22:24:23
Απάντηση #3
Αποσυνδεδεμένος

Γιώργος Κανελλόπουλος


Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Ο καθένας έχει τις δικές του εμπειρίες, κανείς δεν έχει κάνει ειδικότητα και στην Αθήνα και στην επαρχία για να σου απαντήσει, άσε που κάθε νοσοκομείο είναι διαφορετικό. Θα απαντήσω γενικότερα και μετά θα επανέλθω συγκεκριμένα στο δικό σου θέμα.
Το δίλημμα είναι, κατά τη γνώμη μου, όχι τόσο το επαρχία vs Αττική, αλλά το "μεγάλο ή μικρό νοσοκομείο;" Υπάρχουν υπέρ και κατά και στα δύο. Στο μικρό νοσοκομείο σε χρειάζονται γενικά πιο πολύ, οπότε αναγκαστικά σε εκπαιδεύουν για να βοηθήσεις. Συχνά δεν εκπαιδεύεσαι όμως σε "μικρά" τμήματα, γιατί η ροή των περιστατικών δεν είναι επαρκής. Από την άλλη, σε σχέση με το 3οβάθμιο, το μικρό νοσοκομείο είναι κατά μία βαθμίδα πιο κοντά στην πρωτοβάθμια και ναι μεν δεν χάνεσαι σε ακαδημαϊκότητες, αλλά το πρόβλημα παραμένει: Καλείσαι να εκπαιδευτείς στην πρωτοβάθμια μέσα από νοσοκομειακές συνθήκες. Οπότε το θέμα είναι η δική σου στάση και η προσωπική σου μελέτη, να σκέφτεσαι δηλαδή "πώς θα το χειριζόμουν αυτό εξωνοσοκομειακά;" Στο μεγάλο νοσοκομείο, οι κλινικές δεν βασίζονται συνήθως στο γενικό γιατρό για να τους σώσει και μπορείς να το αξιοποιήσεις αυτό είτε λουφάροντας είτε, με τους δικούς σου ρυθμούς πλέον και χωρίς πίεση να εκμεταλλευτείς στο έπακρο τις όποιες δυνατότητες για μάθηση. Είναι θέμα όρεξης, όπως είπες.
Όσον αφορά τα νοσοκομεία που σκέφτεσαι, αναρωτήσου πρώτα τι θέλεις εσύ από την ειδικότητά σου, ψάξε και ρώτα τις συνθήκες, πήγαινε εκεί αν έχεις τη δυνατότητα. Μην στηρίζεσαι σε γενικότητες, ρώτα συνολική εικόνα (ευχαριστημένος ή όχι) και συγκεκριμένα πράγματα που τα βάζεις σε προτεραιότητα (π.χ. μαθήματα, ρεπώ, κλίμα, εφημερίες, συντονισμός) Είμαι στη διάθεσή σου να απαντήσω σχετικά με το Ρίο, σε πη-εμ. Έχε επίσης υπόψιν ότι τα πράγματα αλλάζουν καμιά φορά μέχρι να ξεκινήσεις και μέχρι να τελειώσεις.
Business coaching για επαγγελματίες υγείας

Mentoring σε νέους ιατρούς

Balint Group Leader

Προετοιμασία Γενικού Ιατρού για εργασία στην Ιρλανδία

2 Νοεμβρίου 2013, 15:48:22
Απάντηση #4
Αποσυνδεδεμένος

Ευαγγελία Ζ


Καλησπέρα!!!! Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σας... θα διαβάσω σίγουρα και τις παλαιότερες συζητήσεις που αφορούν το ίδιο θέμα....
Για την ακρίβεια δεν είμαι αγροτική ιατρός, είμαι στρατιωτική ιατρός και αυτή τη στιγμή υπηρετώ σε μονάδα... δεν υπήρχε η αντίστοιχη επιλογή γι΄αυτό και επέλεξα το αγροτική ιατρός που είναι το πιο κοντινό στη δική μου κατάσταση... Το Φεβρουάριο πρόκειται να δώσω εξετάσεις για να πάρω την ειδικότητα.... Στο στρατό δεν υπάρχει επετηρίδα και αναμονή μέχρι να έρθει η σειρά μας να ξεκινήσουμε... εμείς μετά από ένα χρονικό διάστημα στις μονάδες, αφού έχουν προκηρυχθεί συγκεκριμένες θέσεις ειδικότητας παίρνουμε μέρος σε εξετάσεις και ο καλύτερος την παίρνει... εγώ λοιπόν αν πάνε όλα καλά θα πάρω την ειδικότητα τον Φεβρουάριο και τον Σεπτέμβρη του 2014 θα ξεκινήσω την ειδίκευσή μου. Το πλεονέκτημα που έχω είναι ότι μπορώ να επιλέξω το που θα την κάνω μεταξύ Αθήνας και επαρχίας (Πάτρα για εμένα).
και πάλι ευχαριστώ για την ανταπόκριση... και αν έχει οποιοσδήποτε έχει κάτι επιπλέον να μου πει ευχαρίστως θα τον ακούσω.... Καλό απόγευμα...  :)

3 Νοεμβρίου 2013, 12:40:43
Απάντηση #5
Αποσυνδεδεμένος

timex


Αν μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω, θα έκανα ειδικότητα σε ένα νομό που θα είχε μόνο ένα νοσοκομείο! Θα είχε όλες τις κλινικές τις οποίες πρέπει να περάσουμε κατα τη διάρκεια της ειδικότητας, έτσι ώστε να μη με τρεχουν δεξιά και αριστερά.
Αν και έκανα ειδικότητα σε νομαρχιακό νοσοκομείο και είμαι αρκετά ευχαριστημένη, επειδή ο νομός είχε και πανεπιστημιακό νοσοκομείο, οι ανοιχτές εφημερίες ήταν κάθε δεύτερη μέρα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην κάνουμε οι γενικοί γιατροί αρκετές εφημερίες σε κάθε κλινική και να καλύπτουμε τρύπες παντού μόνο όποτε μας είχαν ανάγκη!! Όταν δε μας είχαν, κάναμε τη λάντζα, αφού έπρεπε να κάνουν εφημερίες και να μάθουν, οι ειδικευόμενοι της κάθε κλινικής που θα έμεναν εκεί για χρόνια. Εμείς πάντα ήμασταν οι περαστικοί και δεν προλαβαίναμε να παλιώσουμε...
Αντίθετα, φίλοι μου που έκαναν ειδικότητα σε νομαρχιακά νοσοκομεία, σε νομούς που υπήρχε μόνο ένα νοσοκομείο, έκαναν περισσσότερες εφημερίες και εφημέρευαν ως ειδικευόμενοι της κλινικής που ήταν. Άν ήταν ορθοπαιδική σαν ειδικευόμενοι ορθοπαιδικής,΄στη χειρουργική σαν ειδικευόμενοι χειρουργικής, στην παθολογία σαν ειδικευόμενοι παθολογίας κτλ.   Μπορεί να τους έβγαινε το λάδι αλλά σίγουρα απέκτησαν περισσότερες εμπειρίες και πιστεύω πως έμαθαν περισσότερα, σε αντίθεση με εμένα που επρεπε μόνη μου να μεινω μέχρι τα μεσάνυχτα σε ανοιχτές εφημερίες, για να δω περισσότερα περιστατικά και να γενικα να πάρω ότι μπορούσα...
Επίσης, κατα τη διάρκεια της ειδικότητας θα έκανα οπωσδήποτε 6 μήνες στο εξωτερικό!! Ήθελα να το κάνω και τότε, αλλά νόμιζα πως αν ενημερώσεις το γραφείο προσωπικού περίπου ένα μήνα πριν φτάνει. Τους ενημέρωσα 40 μέρες πριν αλλά δε τους έφτασε... Πρέπει να ξεκινήσεις τη διαδικασία τουλάχτιστον 2 μήνες πριν για να έχεις την έγκριση από το ΚΕΣΥ εγκαίρως.
Οτι κι αν αποφασισεις, καλή αρχή!

Λέξεις κλειδιά: γενική ιατρική Αττική Επαρχία 
 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
62623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 2 Ιουνίου 2008, 15:11:13
από Giansymos
6 Απαντήσεις
19406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21 Οκτωβρίου 2008, 12:52:29
από timex
1 Απαντήσεις
3037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Οκτωβρίου 2017, 01:18:19
από schumifer
6 Απαντήσεις
49410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 8 Αυγούστου 2022, 23:48:46
από Αρχίατρος
0 Απαντήσεις
7325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27 Ιουνίου 2023, 15:24:40
από Δ. Κουναλάκης