Καλώς ήρθατε στην διαδικτυακή μας κοινότητα.
Εδώ μπορείτε να συζητήσετε και να ενημερωθείτε για θέματα που αφορούν την Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας.
Για να συμμετέχετε και να μπορείτε να κατεβάσετε αρχεία και εικόνες που βρίσκονται στα μηνύματα πρέπει να εγγραφείτε.
Η εγγραφή είναι δωρεάν και θα σας αποσταλεί άμεσα ένα e-mail για την ενεργοποίηση της εγγραφής σας.
Εάν δεν το λάβετε σε λίγα λεπτά ελέγξετε το φάκελο ομαδικής αλληλογραφίας ή το φάκελο SPAM ή το φάκελο ανεπιθύμητης αλληλογραφίας καθώς μπορεί να βρεθεί εκεί από λάθος του λογισμικού ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
Εάν έχετε ξεχάσει τον κωδικό σας, μπορείτε να ζητήσετε να σας ξανασταλεί από εδώ.
28 Μαρτίου 2024, 11:29:19

Αποστολέας Θέμα: Νοσηλεύονται οι ανασφάλιστοι;  (Αναγνώστηκε 164478 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

12 Μαρτίου 2019, 23:56:20
Απάντηση #180
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Να τονίσουμε ότι, παρά την ψήφιση του μέτρου, ακόμη, δεν μπορεί να εφαρμοστεί, καθώς θα πρέπει η ΗΔΙΚΑ να επιτρέψει τη συνταγογράφηση των ανασφάλιστων και στους ιδιώτες γιατρούς. Κάτι που παραμένει άγνωστο πότε  θα γίνει.
Πόσο δύσκολο είναι αυτό ως διαδικασία για την ΗΔΙΚΑ;
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

13 Μαρτίου 2019, 09:45:21
Απάντηση #181
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Μαρτίου 2019, 09:50:02 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

13 Μαρτίου 2019, 19:52:53
Απάντηση #182
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Χρήσιμες πληροφορίες από συζήτηση σε Ιατρική ομάδα του facebook στις 13/03/2019:

- Οι ανασφάλιστοι παίρνουν τα φάρμακά τους από συνηθισμένα Φαρμακεία (αν δεν είναι υψηλού κόστους).

- Μόνο αναλώσιμα παίρνουν από τα Φαρμακεία των Νοσοκομείων

- Κάποιοι ανασφάλιστοι (οι παλιοί "απορίας" που λέγαμε) αν θέλουν μπορούν να πάρουν φάρμακα άνευ συμμετοχής από φαρμακεία των νοσοκομείων, όποιο σκεύασμα έχει διαθέσιμο το νοσοκομείο στη συγκεκριμένη δραστική, περιεκτικότητα κλπ. Αν πάλι θέλουν, μπορούν να πάνε σε ιδιωτικό φαρμακείο άνευ συμμετοχής αλλά με όποια επιβάρυνση προκύπτει ανάλογα με τις επιλογές τους (γενόσημο, πρωτότυπο κλπ)
« Τελευταία τροποποίηση: 13 Μαρτίου 2019, 21:51:28 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

6 Μαΐου 2019, 16:33:07
Απάντηση #183
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δημοσίευση συναδέλφου στις 06/05/2019 σε Ιατρική ομάδα του facebook:

Σε ανασφάλιστους για αναλώσιμα ΣΔ εκδίδουμε γνωμάτευση αλλά η προμήθεια γίνεται από φαρμακεία δημόσιων δομών (νοσοκομεία, ΚΥ). ΑΝ ΕΧΟΥΝ αναλώσιμα γενικότερα και ειδικότερα τη μάρκα που χρησιμοποιεί ο λήπτης. Στη δική μου περιοχή το φαρμακείο του νοσοκομείου δηλώνει αδυναμία χορήγησης.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Ιουνίου 2019, 00:22:19
Απάντηση #184
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Για τους ανασφάλιστους από συνάδελφο, Ιατρό, στο facebook στις 07/06/2019:

"Υπάρχει εκτενής αναφορά στα ΜΚΔ σχετικά με την περίθαλψη των ανασφάλιστων, από κάθε λογής άσχετο, που καταλήγει ως συνήθως να αποθεώνει τις πολιτικές επιλογές του.
Εγώ θα αναφέρω μερικά facts, και όποιος έχει μάτια ας δει.

FACT 1. Η πρόσβαση των ανασφάλιστων νομοθετήθηκε τον Ιούνιο του 2014 από την τότε κυβέρνηση (φωτο 1&2).

FACT 2. Ο κωδικός ΚΑΕ 2323 του προϋπολογισμού για «επιχορήγηση σε νοσηλευτικά ιδρύματα για δαπάνες νοσοκομειακής περίθαλψης οικονομικά αδύνατων», το 2010 ήταν 9,3 εκ ευρώ, το 2011 7,7 εκ ευρώ, το 2018 1 εκ ευρώ και το 2019 100.000 ευρώ.
Ακόμα και τα περίπου 10 εκ του 2010 είναι προφανώς ανεπαρκή. Πόσο μάλλον τα 100.000 του 2019. Τότε πώς μπορούν κάποιοι να μιλάνε για κοινωνική ευαισθησία και πολιτική; από πού πληρώνεται τελικά η περίθαλψη των ανασφάλιστων; 👇👇👇

FACT 3. "... λόγω της αύξησης των εσόδων του από ασφαλιστικές εισφορές αλλά και της αναμενόμενης ομαλοποίησης των αποδόσεων των εσόδων αυτών από τους Φορείς Κοινωνικής Ασφάλισης" λέει ο προϋπολογισμός του 2018 (στο εδάφιο που εξηγεί γιατί η επιχορήγηση του ΕΟΠΥΥ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ κατά 226 εκ ευρώ).
Θα πει κανείς πως είναι λογικό οι ασφαλισμένοι να πληρώνουν για τους ανασφάλιστους. Εξαρτάται λέω εγώ από το πόσοι είναι οι ανασφάλιστοι, γιατί από τη στιγμή που δεν υπάρχει αύξηση της επιχορήγησης του ΕΟΠΥΥ και σοβαρή πρόβλεψη στον προϋπολογισμό του για αντίστοιχες δαπάνες, το αποτέλεσμα είναι η οριζόντια πτώση του επιπέδου της περίθαλψης ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ. Εδώ ακριβώς βρισκόμαστε σήμερα. Για να κατανοήσουμε για άλλη μια φορά ότι η αναδιανομή προϋποθέτει παραγωγή, δεν αρκεί η αριστερή πσυχούλα."



« Τελευταία τροποποίηση: 9 Ιουνίου 2019, 00:26:36 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Ιουνίου 2019, 00:28:01
Απάντηση #185
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Κάποτε επίσης πρέπει να καταλάβουμε ότι ανασφάλιστοι δεν είναι μόνο όσοι δεν μπορούν να πληρώσουν αλλά και όσοι επιλέγουν να μην πληρώσουν. Και γιατί άλλωστε να πληρώσουν αφού τους παρέχονται φάρμακα και περίθαλψη δωρεάν; Ούτε συμμετοχή στα φάρμακα δεν πληρώνουν ενώ εγώ που πληρώνω εισφορές πληρώνω και συμμετοχή.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

9 Ιουνίου 2019, 01:35:40
Απάντηση #186
Αποσυνδεδεμένος

Αδαμάντιος Σκούφαλος


Αν και το άρθρο μιλάει για δωρεάν νοσοκομειακή περίθαλψη εγώ θα περιλάβω και τη ιατροφαρμακευτική στα σχόλιά μου:

Τι σημαίνουν αυτά στο 8α
"νόμιμα και μόνιμα διαμένοντες στην Ελλάδα"
Πως αποδεικνύεται η νομιμότητα και κυρίως η μονιμότητα διαμονής; Πληροφορούμαι πως όλοι όσοι παίρνουν άδεια προσωρινής διαμονής στην Ελλάδα, μέχρι να εξεταστεί το αίτημα ασύλου, είχαν μέχρι πρότινος δικαίωμα έκδοσης ΑΜΚΑ με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Είναι αυτοί μόνιμοι κάτοικοι;
Οι ομογενείς που έρχονται λίγους μήνες το καλοκαίρι αλλά έχουν ΑΜΚΑ (και φαίνονται ανασφάλιστοι φυσικά) και φεύγουν με προμήθειες φαρμάκων για να ξεχειμωνιάσουν στην Αμερική, θεωρούνται μόνιμοι κάτοικοι;

"και δεν είναι ασφαλισμένοι σε κανένα δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα";
Επισημοποιείται και νομιμοποιείται η επιλογή να είναι κάποιος ανασφάλιστος μου φαίνεται;

(Αλήθεια, η ιδιωτική ασφάλιση πως αποδεικνύεται αν δεν την επικαλεστεί ο ίδιος ο ασφαλισμένος; )
« Τελευταία τροποποίηση: 9 Ιουνίου 2019, 01:40:35 από Αδαμάντιος Σκούφαλος »

9 Ιουνίου 2019, 01:40:42
Απάντηση #187
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Σκεφτείτε ότι το ΤΣΑΥ απαιτεί ΚΑΘΕ φορά επικαιροποίηση στοιχείων, ανεξάρτητα που του καταβάλλονται εισφορές, κάθε φορά που αλλάζεις δουλειά πρέπει να πηγαίνεις στην Αχαρνών... υπάρχει λόγος απ΄την στιγμή που αν λογίζεσαι ως ανασφάλιστος παίρνεις φάρμακα με 0% συμμετοχή ;
Ελλάς το μεγαλείο σου.  :P

9 Ιουνίου 2019, 08:27:06
Απάντηση #188
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Το ΤΣΑΥ είναι μακράν το χειρότερο ταμείο από άποψη οργάνωσης και φυσικά εξυπηρέτησης, άσχετα αν κάποιοι υπάλληλοι καταβάλλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες. Προσωπικά δεν έχω ούτε ηλεκτρονικό φάκελο και για αυτό φέρεται να φταίει μία εταιρεία που είχε αναλάβει το λογισμικό και που έχει αποχωρήσει (πληροφόρηση της Δ/νσης Μηχανογράφησης) ενώ κανείς (μα κανείς...) δεν μπορεί να διορθώσει πια τίποτε. Και μία λεπτομέρεια (...): Το ταμείο μου χρωστάει διπλοπληρωμένες εισφορές από το 2010 (από ταυτόχρονη καταβολή και του ΔΠΘ μέχρι να σταματήσει η μισθοδοσία μου μετά την παραίτησή μου από εκεί και δική μου όπως ήμουν υποχρεωμένος ως μετέπειτα ελεύθερος επαγγελματίας) - μετά από 9 έτη δεν έχει κουνηθεί φύλλο.
Ελλάς το μεγαλείο σου, προσυπογράφω...
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

9 Ιουνίου 2019, 10:49:40
Απάντηση #189
Αποσυνδεδεμένος

Αρχίατρος

Επώνυμοι
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ΤΣΑΥ είναι μακράν το χειρότερο ταμείο από άποψη οργάνωσης και φυσικά εξυπηρέτησης, άσχετα αν κάποιοι υπάλληλοι καταβάλλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες. Προσωπικά δεν έχω ούτε ηλεκτρονικό φάκελο και για αυτό φέρεται να φταίει μία εταιρεία που είχε αναλάβει το λογισμικό και που έχει αποχωρήσει (πληροφόρηση της Δ/νσης Μηχανογράφησης) ενώ κανείς (μα κανείς...) δεν μπορεί να διορθώσει πια τίποτε. Και μία λεπτομέρεια (...): Το ταμείο μου χρωστάει διπλοπληρωμένες εισφορές από το 2010 (από ταυτόχρονη καταβολή και του ΔΠΘ μέχρι να σταματήσει η μισθοδοσία μου μετά την παραίτησή μου από εκεί και δική μου όπως ήμουν υποχρεωμένος ως μετέπειτα ελεύθερος επαγγελματίας) - μετά από 9 έτη δεν έχει κουνηθεί φύλλο.
Ελλάς το μεγαλείο σου, προσυπογράφω...
Μου ζήτησαν φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου του ΤΣΑΥ για να δουν πότε ξεκίνησε η ασφάλιση, φυσικά και δεν το βρήκα (καθώς πέραν αυτού δεν το έχω χρειαστεί για οτιδήποτε άλλο), οπότε πήγα να μου το τυπώσουν απ τα αρχεία τους, μου τύπωσε μια σελίδα Α4 της κακιάς ώρας και μετά μου λέει πήγαινε στον 2ο όροφο να σου βάλουν μια σφραγίδα ! Κοντεύουμε 2020 και εμείς πάμε σε άλλον όροφο σε έναν σφραγιδοπατητή να μας βάλει σφραγίδα !

Ζήτησα να τους στείλω κάτι χαρτιά με mail και να τα τυπώσουν και μου λένε δεν έχουμε toner, το έκανε η υπάλληλος με βαριά καρδιά και μετά με... νουθέτησε την επόμενη φορά να τα έχω σε φωτοτυπίες !


Οι τύποι είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΟΙ.

9 Ιουνίου 2019, 15:22:08
Απάντηση #190
Αποσυνδεδεμένος

Denominator

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Το ΤΣΑΥ είναι μακράν το χειρότερο ταμείο από άποψη οργάνωσης και φυσικά εξυπηρέτησης, άσχετα αν κάποιοι υπάλληλοι καταβάλλουν υπεράνθρωπες προσπάθειες. Προσωπικά δεν έχω ούτε ηλεκτρονικό φάκελο και για αυτό φέρεται να φταίει μία εταιρεία που είχε αναλάβει το λογισμικό και που έχει αποχωρήσει (πληροφόρηση της Δ/νσης Μηχανογράφησης) ενώ κανείς (μα κανείς...) δεν μπορεί να διορθώσει πια τίποτε. Και μία λεπτομέρεια (...): Το ταμείο μου χρωστάει διπλοπληρωμένες εισφορές από το 2010 (από ταυτόχρονη καταβολή και του ΔΠΘ μέχρι να σταματήσει η μισθοδοσία μου μετά την παραίτησή μου από εκεί και δική μου όπως ήμουν υποχρεωμένος ως μετέπειτα ελεύθερος επαγγελματίας) - μετά από 9 έτη δεν έχει κουνηθεί φύλλο.
Ελλάς το μεγαλείο σου, προσυπογράφω...
Μου ζήτησαν φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου του ΤΣΑΥ για να δουν πότε ξεκίνησε η ασφάλιση, φυσικά και δεν το βρήκα (καθώς πέραν αυτού δεν το έχω χρειαστεί για οτιδήποτε άλλο), οπότε πήγα να μου το τυπώσουν απ τα αρχεία τους, μου τύπωσε μια σελίδα Α4 της κακιάς ώρας και μετά μου λέει πήγαινε στον 2ο όροφο να σου βάλουν μια σφραγίδα ! Κοντεύουμε 2020 και εμείς πάμε σε άλλον όροφο σε έναν σφραγιδοπατητή να μας βάλει σφραγίδα !

Ζήτησα να τους στείλω κάτι χαρτιά με mail και να τα τυπώσουν και μου λένε δεν έχουμε toner, το έκανε η υπάλληλος με βαριά καρδιά και μετά με... νουθέτησε την επόμενη φορά να τα έχω σε φωτοτυπίες !


Οι τύποι είναι απλά ΤΡΑΓΙΚΟΙ.
Η μόνη συμβουλή που μπορώ να δώσω σε ασφαλισμένο του ΤΣΑΥ είναι η εξής:
Φύλαξε ο,τιδήποτε έχεις πάρει από το ταμείο και πολύ περισσότερο οποιοδήποτε αποδεικτικό πληρωμής προς αυτό ως κόρη οφθαλμού.
Μελλοθάνατε ιατρέ, οι ασθενείς σου σε χαιρετούν.

10 Ιουνίου 2019, 15:13:16
Απάντηση #191
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Προσωπικά συμφωνώ με ένα σύστημα Beveridge όπου το κόστος Υγείας πληρώνεται από τους φόρους και καλύπτει όλους τους πολίτες μιας χώρας (είτε έχουν δουλειά είτε όχι) π.χ. όπως γίνεται στην Μεγάλη Βρετανία ή την Σουηδία.

Εδώ όμως έχουμε, κατά κύριο λόγο, ένα σύστημα Bismark όπου την Υγεία την πληρώνουν από κοινού Εργοδότες και Εργαζόμενοι και δεν μπορεί αυτοί που δεν έχουν δουλειά να παίρνουν τα φάρμακα τους με 0% και αυτοί που έχουν δουλειά και πληρώνουν εισφορές να παίρνουν τα φάρμακα τους με 25%. Αργά ή γρήγορα (μάλλον γρήγορα) αυτοί που έχουν δουλειά θα κοιτούν πως να αποφύγουν να πληρώσουν ασφαλιστικές εισφορές και το σύστημα θα καταρρεύσει.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιουνίου 2019, 15:15:16 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Ιουνίου 2019, 16:46:27
Απάντηση #192
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Όσον αφορά το πεντάευρο:

Κανείς, δεν θα σταματήσει κάποιον αναίσθητο ή με αίματα από το να μπει στο Κέντρο Υγείας ή στο Νοσοκομείο, και το ξέρουμε πολύ καλά.

Απλά σε τέτοιες περιπτώσεις στέλνουμε μετά ένα λογαριασμό (5 ευρώ) στο σπίτι του με ένα ΙΒΑΝ του Νοσοκομείου και όποιος έχει αυτά τα πέντε ευρώ (και λίγο φιλότιμο) τα πληρώνει.
« Τελευταία τροποποίηση: 10 Ιουνίου 2019, 19:53:33 από Argirios Argiriou »
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

10 Ιουνίου 2019, 17:39:17
Απάντηση #193
Αποσυνδεδεμένος

schumifer


Δεν πιστεύω ότι θα ασχολούνται πολλοί να τα πληρώνουν έτσι, στην εφορία να πηγαίνουν καλύτερα.

10 Ιουνίου 2019, 19:54:08
Απάντηση #194
Αποσυνδεδεμένος

Argirios Argiriou

Moderator
Δεν είναι ορατοί οι σύνδεσμοι (links). Εγγραφή ή Είσοδος
Δεν πιστεύω ότι θα ασχολούνται πολλοί να τα πληρώνουν έτσι, στην εφορία να πηγαίνουν καλύτερα.

Και αυτό θα ήταν μια καλή λύση.
Before ordering a test decide what you will do if it is (1) positive, or (2) negative. If both answers are the same, don't do the test. Archie Cochrane.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
30506 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30 Ιανουαρίου 2012, 11:38:23
από Δ. Κουναλάκης
461 Απαντήσεις
516365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14 Μαρτίου 2024, 17:06:13
από Argirios Argiriou
10 Απαντήσεις
7743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24 Οκτωβρίου 2010, 15:08:51
από EzeΤΡΟΛ
13 Απαντήσεις
9328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10 Μαΐου 2016, 19:14:48
από ΑΡΗΣ
2 Απαντήσεις
4085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19 Σεπτεμβρίου 2013, 12:48:23
από Denominator